Gra Endera – audiobook

Gra_Endera--

Biblioteka Akustyczna kontynuuje politykę wydawania najlepszych powieści fantastycznych w formie audiobooków. Po recenzowanych na naszych łamach pierwszych tomach Świata Dysku, sięgnięto po kolejny klasyk z oferty wydawniczej Prószyńskiego i S-ki – Grę Endera Orsona Scotta Carda. I choć przy okazji opisu Koloru magii i Blasku fantastycznego zachwycałem się robotą, jaką wykonał Krzysztof Tyniec, który korzystając ze swoich zdolności aktorskich, przeobraził audiobooka w małe słuchowisko, tym razem mamy do czynienia z produktem zupełnie innym, ale przez to nie mniej dobrym.

W roli lektora książki wystąpił Roch Siemianowski – aktor obdarzony bardzo głębokim i charakterystycznym głosem, którego można kojarzyć m.in. z czytania wcześniejszych audiobooków o przygodach wiedźmina Geralta z Rivii, wykonanych na zamówienie Zakładu Nagrań i Wydawnictw Związku Niewidomych w Warszawie. I od samego początku widać, że był to bardzo dobry wybór. Doskonała dykcja, przyjemny tembr – to wszystko sprawia, że książki słucha się znakomicie, mimo że jest to typowy przykład zwykłego czytania – bez prób podgrywania postaci czy sztucznego budowania emocji głosem. W tej kategorii sprawdza się wyśmienicie.

Przygód samego Endera nie ma potrzeby przybliżać. Wszyscy doskonale wiedzą, że jest to klasyczna powieść science fiction, więc wybór akurat tej książki zasługuje jedynie na uznanie i pełne poparcie, a jeśli ktoś jest zainteresowany jej treścią, może sięgnąć do publikowanej przez nas niedawno recenzji książki. Jako dodatek, na płycie znalazło się także opowiadanie Chłopiec z Polski dedykowane polskim czytelnikom – stanowiące prequel powieści i przybliżające historię ojca Endera oraz jego samego. Znakomicie uzupełnia to książkę, a także audiobooka.

Jeśli chodzi o kwestie techniczne, to ponownie mamy do czynienia z płytą CD w kartonowym opakowaniu z plastikową wytłoczką, która dzieli się na 82 pliki mp3 o długości około 10 minut. Ilustracja zdobiąca okładkę tego wydania niewiele różni się od jednego z ostatnich wydań książki od Prószyńskiego, dlatego jej identyfikacja nie powinna nikomu sprawić problemu. A to także spora zaleta, szczególnie dla tych, dla których płyta ma stanowić uzupełnienie tradycyjnej papierowej biblioteczki.

W ten sposób do rąk czytelników oraz czytelników-słuchaczy trafił kolejny bardzo dobry produkt, który aż chce się posiadać. 13 godzin nagrania to pokaźna ilość, którą zawsze można odsłuchać w trakcie innych czynności nie absorbujących uwagi, jak droga do szkoły czy zakupy w supermarkecie. Nie pozostaje mi nic innego jak tylko zachęcić do zaznajomienia się z tą pozycją i to nie tylko w kontekście zbliżającej się ekranizacji Gry Endera, bo przecież ta historia zawsze warta jest poznania.

Tytuł: Gra Endera
Autor: Orson Scott Card
Lektor: Roch Siemianowski
Wydawca: Prószyński i S-ka
Rok: 2011
Czas: 13 godzin, 2 minuty
Ocena: 5
BAZYL Opublikowane przez:

Zaczął od tekstowego Hobbita na Commodore 64, a potem poszło już z górki. O tamtej pory przebił się przez wszystkie chyba rodzaje fantastyki – i nie przestaje drążyć tematu dalej.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.