Trzy drogi do celu – zagadka

Niniejsza zagadka może pojawić się w dowolnym miejscu podziemi, jaskiń czy wąwozów górskich. Zadanie graczy jest proste – trzeba przedostać się na drugą stronę. Czy droga będzie tylko kolejnym etapem w podróży? Czy będzie ostatnim sprawdzianem dla bohaterów? A może będzie wiodła do komnaty z upragnionym przez wszystkich skarbem? To zależy wyłącznie od Mistrza Gry. Miejmy nadzieję, że gracze chociaż przez chwilę się zastanowią, widząc przed sobą, wydrapaną na posadzce czy ścianie krótką rymowankę w jakimś antycznym języku:

Droga nogi wiedzie prosta
lecz kto misji jej nie sprosta
mrok, katusze, śmierć zastanie
bo przed sobą ma zadanie
nie zawróci kto tu doszedł
kości się zamienią w proszek
jedna szansa zgadnąć myśl
zanim stryczek zechce przyjść

To jednak tylko ostrzeżenie. Właściwa zagadka będzie kilkadziesiąt metrów dalej, gdy gracze napotkają rozwidlenie, a właściwie trzy przejścia prowadzące do upragnionego celu. Każde wiedzie tam, dokąd chcą dojść gracze, każda jednak sprawdza umiejętności bohaterów. A jakie to umiejętności? Zależy do zagadki.

Zagadka dla łotrzyka

Usłysz szept i dech
krople słysz bo pech
nie dotknie drogi
gdy się lekko chodzi

Proste zadanie polegające na przejściu strzeżonego korytarza, poruszając się bezgłośnie. Każdy, kto wykona kilka testów skradania się, albo podchodzenia, ma szansę wyjść stamtąd żywy, albowiem pułapka uruchamiana jest dźwiękiem i każdy najmniejszy hałas może zakończyć się śmiercią bohatera. Potrącony kamyczek, sakiewka z dźwięczącymi monetami, czy choćby chrzęst kolczugi – to wszystko będzie miało tylko jeden finał.

Zagadka dla wojownika

Staniesz oko w oko
z marną twą powłoką
co masz w sercu na dnie
zaraz cię dopadnie

Jak łatwo się domyślić, wkraczając na tę ścieżkę, bohater decyduje się na rozwiązanie siłowe. Co więcej, będzie musiał walczyć sam ze sobą, czyli ze swoim sobowtórem, wyposażonym w to wszystko, co sam posiada i mającym identyczne statystyki. Lecz jest jeszcze jedno, o czym nie mówi zagadka – na tej drodze nie działa żadna magia. Więc jakiekolwiek magiczne bariery, wspo­magacze broni czy błogosławieństwa zupełnie tu nie działają. Dlatego lepiej magów trzymać z daleka…

Zagadka dla czarodzieja

Na wiatru pokładzie
duszy ciężar kładzie
a ten co osłabnie
w nicości przepadnie

To chyba najtrudniejsze zadanie ze wszystkich, bo drogę można przejść tylko w jeden sposób – lewitując. Podłoga, ściany i sklepienie przejścia jest jednym wielkim magicznym czujnikiem dotyku, który w momencie najmniejszego tknięcia, uśmierca wszystko, co próbuje przeprawy tą drogą. Więc jeśli gracze nie posiadają latającego dywanu, to tylko czarodziej ma szansę się tędy przedostać.

Pułapka jaką uruchamiają poszczególne drogi (z wyjątkiem tej dla wojownika) zalezą tylko od fantazji Mistrza Gry. Nie ukrywajmy, że zagadki nie są trudne, więc wszelkie niepowodzenie powinno zakończyć się natychmiastową śmiercią. Ku przestrodze dla graczy i kolejnych śmiałków, którzy dotrą do tego miejsca…

Redakcja Opublikowane przez:

Tawerna RPG to ogólnopolski serwis zajmujący się fantastyką i grami fantastycznymi. Znajdziesz u nas zarówno gry fabularne, karciane, planszowe i komputerowe, a także recenzje, opowiadania i sporą dawkę humoru.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.