Oblivion – recenzja

TES4Oblivion_boxOblivion… Chyba najbardziej oczekiwana gra cRPG roku pańskiego 2006, co nie powinno dziwić, jako że jest to kolejna gra z serii The Elder Scrolls, czyli sequel znanego i lubianego Morrowinda. Uważam, że jakichkolwiek wymagań by nie stawiali przed Bethesdą fani TES, czwarta część serii spełnia je wszystkie. The Elder Scrolls są znane przede wszystkim z nadzwyczajnego realizmu, który w Oblivionie wciąż stoi na wysokim poziomie.

Fabuła kręci się wokół ataku Daedr na Cyrodiil, gdzie, czy tego chcemy czy nie, po raz kolejny dołączamy do tajnej organizacji o nazwie “Ostrza”. Fabuła nie wydaje się być zbyt naciągana, jeśli pominiemy fakt, że sam Imperator Uriel Septim ma sny o naszym bohaterze, który siedzi w więzieniu.

Muszę przyznać, że wspomniane wyżej Daedry bardzo się zmieniły od czasów Nerevaryjczyka, w którego to dane nam było się wcielić w prequelu Obka. Otóż Scampy, urosły na tyle duże, że bez problemu wzrostem przewyższają Bretonów, a także zamiast walczyć pazurami potrafią również rzucać kulami ognia, a także potrzeba na nie zużyć dwa razy więcej czarów ognia niż na Dremory, które uzyskały teraz ludzką twarz. Dremory były na Vvardenfell najbardziej daedrycznymi ze wszystkich Daedr – potężnymi istotami odzianymi w pełną daedryczną zbroję, w Oblivionie zaś mamy szansę poznania natury Dremor, które są niczym innym jak tylko ludźmi oddanymi kultowi daedrycznemu.

Jednak moim zadaniem nie jest rozpisywanie się na temat tego, jak bardzo Daedry się zmieniły, tylko pisanie na temat, jak zmieniła się seria TES, oraz, przede wszystkim, czym jest ta gra, jako że nie każdy grał w tę serię.

Daedry to cwane skubańce, może nie wszystkie, ale ich Lord, którego to musimy pokonać, z pewnością tak, skoro planuje wytępić ród Septimów i idzie mu to z początku nawet skutecznie, bowiem jego słudzy zabijają Imperatora. Daedrom udało się także zniszczyć miasto Kvatch, w którym postawiły portal łączący Cyrodiil i tytułowy Oblivion – ojczyznę Daedr. Gdy patrzysz na ów portal rozgrzane powietrze faluje pokazując graczowi jakie smaczki kryje w sobie grafika gry. Gdy po raz pierwszy przeszedłem przez owe drzwi do krainy Daedr, z początku pomyślałem sobie Eee, nic ciekawego, ponieważ rzeczywiście, Oblivion wydawał się być banalnym, stereotypowym piekłem ze spaloną ziemią i lawą wokoło. Zdecydowanie spodziewałem się czegoś bardziej… daedrycznego. I znalazłem to coś. Cel mojej wizyty w piekielnym wymiarze przerósł moje oczekiwania. Była to wielka daedryczna wieża z gigantycznym słupem ognia pośrodku, które jako jedyny obiekt we wszystkich mych podróżach w wirtualnym świecie przypomniały mi o moim lęku wysokości, co było naturalne, jeżeli wbiegając wysoko spiralnymi schodami wijącymi się wokół ognistego słupa patrzyłem w dół, którego dno było daleko poniżej mnie. Wielka wieża miała również połączenie z dwoma mniejszymi wieżyczkami, które to połączenie było mostami zawieszonymi na tyle wysoko poniżej ziemi, że gdybym nawet wytrenował akrobatykę do poziomu 100, to i tak spadając bym się zabił.
oblivion_outer
Twórcy gry wprowadzili wiele nowych rzeczy, jak na przykład zupełnie nowe spojrzenie na walkę w porównaniu z innymi częściami serii. Teraz gdy nasza broń przejdzie przez ciało przeciwnika, to zostanie on trafiony, podczas gdy w Morrowindzie mogłeś godzinami siekać wroga i nie trafiać. O ile ta zmiana była konieczna, to Power Attacki nie były konieczne, aczkolwiek bardzo przydatne. Teraz możemy wyprowadzać bardzo potężne ciosy kosztem naszej kondycji.

Nie tylko walka się zmieniła, dano graczom również bardzo użyteczne stworzenia jakimi są konie. Jazda na nich jest bardzo przyjemnym doświadczeniem i pozwala szybko się dostać w każde miejsce, niestety gracz nie czuje się zdeterminowany by zakupić sobie owe zwierzę, ponieważ niestety powrócił Fast Travel opuszczony przez Bethesdę w Morrowindzie. Ten sposób podróżowania, zmora psująca klimat gry, polega na tym, że klikając na miejsce odkryte na mapie błyskawicznie się tam przenosimy. Oczywiście wszelkiego rodzaju forty, ruiny i jaskinie musimy odkryć sami, jednak miasta już znajdują się na mapie i od początku gry możemy się swobodnie pomiędzy nimi przemieszczać. Na szczęście nie ma przymusu używania FT, jednak jest to jak granie, kiedy znasz kody – starasz się grać honorowo i nie używasz ich, jednak później zdajesz sobie sprawę, że w niektórych momentach po prostu musisz tego użyć!

Ogromne wrażenie robi grafika. Wspomniana już wyżej daedryczna wieża to mały pikuś w porównaniu ze wspaniałością Cloud Ruler Temple – twierdzy Ostrz w zaśnieżonych górach w pobliżu mroźnego miasta Bruma. Z muru tej twierdzy możemy podziwiać epicki krajobraz wielkich gór niknących w nawałnicy śniegu.
duplicate-items-in-tes-iv--oblivion
Z pieniędzmi jest w Oblivionie mały kłopot, ale są sposoby by szybko zarobić. Możemy wstąpić do Gildii Złodziei, gdzie skupują kradzione przedmioty, jeśli jesteśmy dobrym w otwieraniu zamków złodziejem, bądź dobrze skradającym się kieszonkowcem. Jednak zdecydowanie lepszy sposób zarabiania pieniędzy, i to nie wymagający żadnych umiejętności, znajdziemy w centrum Imperialnego Miasta, na Arenie. Postać, która jest potężnym magiem lub silnym wojownikiem może spróbować się jako gladiator. Pit Dog, czyli początkujący wojownik, na Arenie zarabia tylko 50 septimów za walkę, ale z każdą kolejną rangą nasz zarobek zwiększa się o 50 spt. Możemy więc szybko się wzbogacić, bądź szybko zginąć.

Walka na Arenie jest przede wszystkim bardzo klimatyczna. Każdą walkę rozpoczyna krótka zapowiedź zaczynająca się od słów Good people of the Imperial City ale kończąca się dla każdej walki inaczej. W trakcie walki, gdy dostatecznie mocno zranimy przeciwnika da się słyszeć dziki wrzask publiczności, co jest szczególnie wspaniałe jeśli mamy głośniki rozkręcone na maksimum. Pisałem już, że na Arenie może zarobić każdy, niezależnie od zdolności, a przecież nie każdy jest w stanie siekać kolejnych przeciwników. Drugim sposobem zarabiania na Arenie są zakłady polegające na obstawianiu zwycięzcy walki.

auroran
Jeśli ktoś podróżuje bez używania Fast Travel, może zobaczyć cuda fizyki w postaci naszych ofiar turlających się w dół zbocza. Niestety to dotyczy także koni, które nie są przecież nieśmiertelne. Jednak nawet jeśli nie umierałyby, to i tak nie byłoby pożytku z konia, którego zaatakował wilk, ponieważ płoszą się one i gnają w las, a my nie jesteśmy w stanie go dogonić.

Interfejs nie jest najprzyjemniejszy i naraz widzimy maksymalnie tylko sześć przedmiotów co ja osobiście uważam za irytujące. Natomiast możemy je uszeregować według ich wytrzymałości, przydatności bitewnej, wartości pieniężnej czy ciężkości, co jest zmianą na lepsze w porównaniu do interfejsu z Morrowinda.

Za największą wadę Obliviona uznaję jego gigantyczne wymagania sprzętowe i mimo że na moim kompie chodził płynnie na najwyższych detalach, to wiem że nie wszyscy mają tak dobrze jak ja. Mój przyjaciel na przykład, żeby móc grać musiał tak zmniejszyć detale, że najpiękniejsza gra cRPG jaką w życiu widziałem, była tak brzydka, że odechciało mu się grać. A szkoda!

Tytuł: The Elder Scrolls IV: Oblivion
Producent: Bethesda Softworks
Wydawca: Cenega
Rok wydania: 2006
Ocena: 5
Nyano Opublikowane przez:

117 komentarzy

 1. BAZYL
  14 maja 2006
  Reply

  Hmm…

  Z tego co zrozumiałem z recenzji w CDA to złodziejem da sie grać podobnie jak w Thiefa… Dla mnie bomba, ale na moim kompie to nawet intro nie pójdzie… 😉

 2. Ra-V
  15 maja 2006
  Reply

  😛

  Zacznijmy od tego, że na moim to by się nawet nie zainstalowała 😛

 3. Jarlaxle
  15 maja 2006
  Reply

  Boże…

  ta grafika!!

 4. Grishnok
  15 maja 2006
  Reply

  omg

  jak ma sie taki zabytek jak ja ktory nawet nie ma dvd-romu to juz napewno mozna tylko pomazyc…ale w morrowinda tluke z wiekla checia!!

 5. BAZYL
  16 maja 2006
  Reply

  heh…

  U mnie nawed Morrowind nie pójdzie 😛

 6. Wojtas
  17 maja 2006
  Reply

  Ehhhh…

  U mnie się zainstalowało, intro wyświetliło i koniec. Nie miałem tekstur. Dobrze pożyczyłem tą gre od kumpla. Wymagania to największa wada tej gry. Przez nie Oblivion traci wielu graczy…

 7. Jarlaxle
  18 maja 2006
  Reply

  To oczywiste…

  z tak “elitarną” grafiką nie może byc grą masowo dostępną.

 8. yep
  18 maja 2006
  Reply

  Ocena

  Dialogi fatalne :/ Reszta ujdzie w tłoku 8+/10

 9. azyl
  19 maja 2006
  Reply

  oblivion sie kryje

  Oblivion sie kryje przy gothicu 1 2 3 .
  Oblivion ma niezdatną fabułe i kontrole gry.
  W oblivionie jest tylko fajne ze jest crpg .

 10. azyl
  19 maja 2006
  Reply

  morrowind

  Najlepszą wersją the elder scrolls jest morrowind .
  The Elder Scrolls Of Morrowind górą.

 11. taranos
  24 maja 2006
  Reply

  oblivion

  Mi wszystko chozi prawie na maxa dałem blooma zamiast hdr reszta max a mam sprząt za niecałe dwa koła wiec jest to gra dostepna dla wszystkich poza tym gra nie kryje sie przy gothicu co najmniej jest równie dobra zwłaszcza że co gildia to inna fabuła czego w gotchic nie zrobili

 12. libik
  5 czerwca 2006
  Reply

  chce nowy komputer pls szukam sponsora

  panowie po co wasze skwary głupi lecz i tak wypnijmy dupe w obliviona nie zagray bo za cienkie kompy mamy

 13. El Diablo
  16 czerwca 2006
  Reply

  Oblivion debeściak…

  Mi się czasami tnie na największych detalach, ale tylko czasami…

 14. Adawo
  17 czerwca 2006
  Reply

  Za dużo grafy, za mało fabuły…

  Gra sie całkiem całkiem ale według mnie zabardzo skupili sie na grafie, mogli dłużej posiedzieć nad fabułom…

 15. Zigu17
  20 czerwca 2006
  Reply

  Wymagania wcale nie takie straszne

  Panowie co wy pitolicie, o tych wymaganiach. To już taki Quake4 ma większe, o ile nie bawimy się z HDR. U mnie chodzi na detalach Ultra High, z bloomem, bez AA i z innymi paskami na maksa bardzo plynnie. A raptem mam tylko GF 6800GS (na 6600GT też łądnie wygląda) Jak dla mnie 10-/10

 16. HellFighter
  21 czerwca 2006
  Reply

  Goth!… do śmieci z nim… TES IV:Oblivion RULEZZ!!!!!!!!!!

  Walić Gothica śmieć, wogóle stare, tanie, babcia mi kupiła na wielkanoc i używałem jako frisbee…

 17. Zigu17
  21 czerwca 2006
  Reply

  Oj nie mów że Gothic taki zły

  To że gra stara, to zn że zła?!? Ja tam mam kofing że mi ładnie FEAR i Oblivion hula, a gram tera w takie gry jak: Red Faction, AVP2, Final Fantasy VII itp. Grafika ma mało do gadania kiedy gra jest grywalna

 18. marw
  23 czerwca 2006
  Reply

  skalowanie potworów i skarbów

  autor nie wspomniał o tym, że poziom potworów i wartość znajdowanych skarbów jest dostosowana do poziomu bohatera, co według mnie jest beznadziejnym pomysłem, np. walka ze szczurem lub krabem jest tak samo trudna na poziomie 1 jak i 20

 19. Irion
  29 czerwca 2006
  Reply

  Zobaczymy

  Jeszcze nie probowalem. Sprawdze, jak odbiore kompa z naprawy

 20. tomek
  30 czerwca 2006
  Reply

  Podstawa to mocna grafika

  Oblivion to gra niesamowita, moj sprzet rowniez nie nalezy do superwymiataczy to raptem Athlon 2000 z 512 MB RAM i AGP x4, specjalnie dla Obliviona wymienilem w nim grafe, na GF6800GS z 256 DDR3 i powiem Wam, gra pomyka w 1024×768 na max detalach az milo. Gra mnie osobiscie powalila na kolana.

 21. kuki
  1 lipca 2006
  Reply

  bez przesady

  E chłopaki mam athlon 64 3000+ i grafe Radeon x700pro a na minimalnych wymagany jest radeon x800 i oblivion chodzi mi na full detalach i to bez przycinania sie!!! dlatego mozecie spr!!!

 22. Zigu17
  16 lipca 2006
  Reply

  Wersja PL

  Jest luksik, naprawdę profesjonalnie zrobiona (mam łatkę polonizacyjną) i dla kogoś kto zna angielski w stopniu średnim/ minimalnym znacząco podnosi grywalność gry:)

 23. Moro
  19 lipca 2006
  Reply

  Łetam

  Mi tam Oblivion dziala na max detalach na moim pegazusie…….

 24. pan Edzio
  19 lipca 2006
  Reply

  Czy mi pojdzie

  Mam kompa radeon 9600pro 128mb procesor celeron2.8 ram 512mb. Czy bedzie dzialac???
  (Bądz czlowiek i odpisz)

 25. mr X
  19 lipca 2006
  Reply

  Ohhhh Ohhhhh

  Mi z gier cRPG najbardziej podobal sie MARIO BROS v8

 26. joe
  20 lipca 2006
  Reply

  Porównania…

  Oblivion prawie jak gothick PRAWIE robi wielką różnice!

 27. Pio-Trek
  20 lipca 2006
  Reply

  Radeony

  A slyszal ktos ze na radeonach ma podobno nie dzialac ??????? (na forum czytalem) 🙁

 28. pavee de raven
  25 lipca 2006
  Reply

  spokojnie

  nie wiem czy wiecie ale sa mody które pozwalają na granie w obliviona na słabszych kartach graficznych.osobiscie nie próbowałem bo mam dobrą:P ale kumpel zapewniał ze działa(www.torrenty.org)

 29. Wiencek
  28 lipca 2006
  Reply

  Równowaga

  Dla mnie Gothic i Oblivion są najlepszymi RPG w które grałem

 30. Bodzio
  30 lipca 2006
  Reply

  Halogotówka

  Oblivion wg mnie ma zajebista grafe!!!
  Gothic 3 w porównaniu do onliviona to kacze gówno

 31. Kopernik
  30 lipca 2006
  Reply

  Co ty na to?

  A ja na to jak na lato!

 32. OBLIVION ROXXXX
  30 lipca 2006
  Reply

  oblivion

  ja gram w obliviona na max detalach na mojej karcie
  muj komp: AMD VIENCE 64+ 3200mhz,2x1024RAM,Nvidia geforce 7800GT giera jest super

 33. KAMIO
  30 lipca 2006
  Reply

  Dorot

  Słyszał ktos moze ze ma wyjsc w styczniu dodatek do obliviona pt Oblivion:Sracze Pancerze

 34. sianooooo
  7 sierpnia 2006
  Reply

  ocena

  mam oblivon przeszedlem je ze 10 razy i mi sie jeszcze nie znudzilo gram na powyzej srednich detali i daje 9/10 bo moim zdaniem brakuje jej mroku sredniowiecza co jets widoczne w Gothic 3 i jest troche grafika za cukierkowata

 35. Murad
  8 sierpnia 2006
  Reply

  A pójdzie mi?

  Mój sprzęt to ATI X1800GTO HIS, AMD X2 4200+, MSI K9N PLATINIUM, AUDIGY 4 i to chyba wszystko. Powiedzcie czy pójdzie mi na max.

 36. kruszek
  16 sierpnia 2006
  Reply

  Kruszek

  ja nieczaje was idioci w Oblivion jest masa przedmiotów czarów skilli pozatym fajna fizyka ciał no i grafa, pozatym teren jak gothic 4 razy a wy gadacie ze gothic jest leprzy jescze ze fabuła cienka, normalnie nieczaje ludzi którzy jrzejda 3 misje i mowia ze fabuła cienka bo nieczaja anglika Pozatym sie czyta co sie dzieje a nie filmiki jak w gothic masaqra. Oblivion wymiata. pozatym czekam na Darka Mesiach czy jakos tak Pozdro dla maniaków oblivion

 37. Twoja stara
  17 sierpnia 2006
  Reply

  Good

  True, True gothic sie nawet niech nie okazuje!!

 38. Idiiotas
  5 września 2006
  Reply

  Very Godd

  Obek żadzi mam go na małych detalach pl i szpilam ciekawe zakończenie AKATHOSA

 39. wielki mistrz konrad
  8 września 2006
  Reply

  kocham obliviona

  wspaniała gra… a ta grafa, u mnie chodzi na srednich ale i tak jest gra sie wspaniale gra poprostu wymiata. gothic to shit najwiekszy

 40. Ivan64+
  9 września 2006
  Reply

  Wymagania znowu nie takie straszne

  Mam athlon64 3000+ , 1024 mb ramu no i 6800gs firmy MSI, no i wszystko ładnie chodzi na maksa w rozdzielczości 1024×768, no ale jakieś 3 tygodnie temu kupiłem sobie nową 19 lcd no i na tym monitorze nie można bylo grac w owej rozdzielczości tzn: grafika kiepsko wygladała , musialem grać w optymalnej dla mojego lcd
  1280×1024. wtedy poraz pierwszy zaczolem odczuwac małe ciecia np w lesie. Ograniczyłem tylko cienie rzucane na ziemie przez drzewa wyłączyłem wygladzanie załączyłem HDR (czemu tego nie zrobilem wcześniej ) i ujołem troche w jakis tam cieniach oczywiście cały czas mialem anizo x8, rezultat jest taki zę obecnie mam okolo 35-40 fps w mieście i okolo 20-25fps w lesie.Wszystko piękne jak i sama gra, gdyby tylko wywalii opcje szybkich podrózy, rozwala troche klimat. pozdro

 41. Dziwkożer
  11 września 2006
  Reply

  Ma wyjść dodatek

  Oblivion rządzi
  Przeczytałem gdzieś na necie że do Obliviona ma wyjść dodatek wykorzystujący w pełni doskonałą fizykę gry. Będzie się on nazywał “Grupowa Masturbacja Septimów VS Ekipa Maehrusa Dagona” Do każdego egzemplarza gry przewidziany jest specjalny kontroler firmy EJAKULEJSZYN 😀

 42. BOSKI
  14 września 2006
  Reply

  Pójdzie??

  Mój sprzęcik:
  procesor Intel 2.8GHz
  1024ramu ( 2×512 )
  Karta GeForce NX6600 td128e MSI
  Prosze o odpowiedź bo nie wiem czy opłaca się zakup 😉
  POZDRO

 43. gracz jak huj
  9 października 2006
  Reply

  bardzo super

  ta fifa ma jakąś hu**wą grafike … wole world cup , ale brothers in san andreas tez jest niezłe !!!

 44. TermochemicznyGigantycznyPółmsek z Barszczem
  3 listopada 2006
  Reply

  Prosze o odpowiedź

  Siema, czy Oblivion pójdzie na
  ATI Radeon 9250SE
  Intel Celeron 2500
  512mb ramu ????
  Prosze o odpowiedź na gg 8113311

 45. Radek
  4 listopada 2006
  Reply

  Oblivion rządzi

  Ludzie zauważcie pewien mały szkopuł Gothica 1,2 i 3 otóż błędy. W grach z tej serii błędy są wszędzie np idzie dwóch kolesi jednymi drzwiami i się klinują, albo idzie ork i klinuje się w skale potem można go łatwo wystrzelać. Albo wiem jak przejść G1 i 2 w 15 min na samych błędach. Po drugie świat Gothiców jest tak mały ze przez to nudny nie to co w Morrowindzie lub Oblivionie. Poza tym dialogi w Gothicu są straszne zupełnie bez klimatu. Słucha się ich jak kazania. A seria TES jest o wiele lepsza. Pozdro

 46. Byczek
  8 listopada 2006
  Reply

  Pytanie

  Mzm takiego kompa: Intel Pentium D 805 2.66GHz, GeForce 7300SE 512 MB, 1GB RAM, jak by poszedł mi Oblivion? Proszę o odpowiedż.

 47. devilgoat
  9 listopada 2006
  Reply

  sie nie znacie:)

  wymiata zarówno gothic 3 jak i oblivion. jeśli chodzi o fabułę, muzykę i poziom dialogów to wygrywa bezapelacyjnie gothic 3 (w obku wkurza mnie to że nie masz odpowiedzi, tylko temat ,o którym chcesz rozmawiać, poza tym dialogi w g3 są dłuższe) ale oblivion rządzi jeśli chodzi o rozmiar świata (nie ważne co mówicie, w TES IV jest tyle questów, ruin, świątyń itp. że nie da się tego wszystkiego zwiedzić/wykonać grając tylko raz), fizykę, grafikę i taką bardziej typową dla cRPG ilość statystyk. pozatym oblivion przycinał mi tylko czasem na ultra high (athlon 3000+ 1gb ram gf7600 gt) a w gothica na najwyższych nie da się po prostu grać a na najniższych gierka po prostu nie wygląda 🙁

 48. Bunkier
  19 listopada 2006
  Reply

  dziwni ludzie…

  jesteście smieszni. Oblivion i Gothic to naprawdę przeciez 2 różne gry, skierowane do innego odbiorcy i bawi mnie czytanie tekstów w stylu “Gothic jest do du…, Oblivion the best”, “A wlasnie ze Oblivion lepszy, a Gothic dd” itp. Gusta sa różne. Acha, jeszcze jedno 🙂 Jak ktoś nie wie czy mu gra odpali niech wejdzie na stronę producenta, dystrybutora czy dowolnego sklepu z grami sobie przeczyta, a nie ośmiesza sie swoją niezaradnoscią pytajac o to na forum…

 49. Uldi
  2 grudnia 2006
  Reply

  Zgoda

  Zgadzam się w 100% z Twoją wypowiedzią Bunkier. Po co to się chwalic jakiego ma się kompa? Wystarczy tylko jakąś gazete poświęconą grom komputerowym wziąść do ręki, znależć recenzje gry i tyle. Wszędzie są podane wymagania.

 50. Byczek
  5 grudnia 2006
  Reply

  Niezgoda

  Znam wymagania tej gry, chciałem się dowiedzieć jak to jest w praktyce…

 51. yo yo
  6 grudnia 2006
  Reply

  Elo

  Ej ludzie wy tam gadacie ze oblivion musi miec jakies extra super kompa. Guwno prawda mi obek chodzi a mam tak starego kompa je i tylko se RAM powiekszalem i chodzi jest zaje… daje 10/10

 52. Oblivionik
  13 grudnia 2006
  Reply

  TES 4 oblivion

  ludzie przecież TES to najlepsza seria pod względem grafiki dużego świata i rodzaji uzbrojen i mieczy.GOTHIC tarcze i dzidy ściągnął od TES-a
  a ci co piszą że G1 G2 są lepsze to są nienormalni
  i niech sobie kupują G1 za 20 zł

 53. Lodo
  19 grudnia 2006
  Reply

  Pytanko

  Takie pytanie mam: Ruszy mi TES Oblivion na Pentium 4 2.4GHZ 1 GB RAM i GeForce 6600GT??
  Pytam sie bo żebym mógł Gothic 3 zagrać na full detalach to musiałem karte podkręcać,

 54. Elf
  21 grudnia 2006
  Reply

  Ruszy,ruszy…

  Będzie działał i podejrzewam,że nawet całkiem nieźle. A zresztą, skoro Gothic trzeci chodził ci na maksie, to skąd w ogóle to pytanie??Jeśli nie grałeś jeszcze w Obliviona to nie ociągaj się i do kompa!

 55. Geralt
  30 grudnia 2006
  Reply

  Hmm…

  Ja będę miał Oblivion’a dopiero za miesiąc z tego co widziałem te wszystkie filmiki z Oblivion’a to się zapowiada całkiem niezle może nawet ekstra! Najpierw myślałem nad M&M Dark Messiah ale to by mi się znudziło zbyt szybko. Ale pozostaje pytanie czy pójdzie mi ta gra?Aha Lodo mam takiego samego kompa 🙂

 56. Arq
  30 grudnia 2006
  Reply

  A mi pojdzie??

  Sempron 2400+ , radeon 9550 256mb 1,5pixel shader , 512 ram ,

 57. Equlibrium
  5 stycznia 2007
  Reply

  Ram to wróg…

  W tym tygodniu kupuję sobie kompa z 1 GB ram’u. Oblivionem się nie przejmuję, będzie chodzić ok ale Gothic…ekhm mam już tą gierke i minimalne wymagania błagają o 1 Gb (minimalne!!!). Wiem jakie są wymagania ale i tak chcę zapytać czy na kompie Intel C2D E6300, 1 Gb ram’u dual channel i kartą GF 7900 GS ujrzę świat Gothica i Obliviona w ładnym wydaniu??

 58. SierO
  6 stycznia 2007
  Reply

  Ocena

  Oblivion 5 a Gothic III 6- ? To jakis zart? Oblivion przerasta niedopracowanego Gothica pod praktycznie kazdym wzgledem, tak samo jak Morrowind Gothica II !

 59. Lodo
  8 stycznia 2007
  Reply

  Porównanie

  Pograłem troche i W Gothic 3 i w Obliviona i jak dla mnie są to gry podobne. Podobne pod względem grywalności i fabuły. Gothic ma super główną fabułę, a Oblivion ma super poboczne. Grafika podobny poziom. Oblivion ma coprawda bardziej realistyczną, ale gothic ma w niej coś takiego co mnie i wielu moim znajomym wpdło w oko(wpadło i nie chce wypaść ;). A teraz takie pytanie: Czy przeszedł ktoś cały świat GOTHIC 3 (a nie 2 czy 1 bo toż to tamten to pikuś) wzdłóż i wszeż? jakby chcieć tak zrobić to napewno byś w 1 dzień nie zdążył. ale jednak Oblivion ma większy. Najgorsze w obu grach to wymagania :/ ale i tak da się przeżyć:/

 60. Wsciekly Waz
  9 stycznia 2007
  Reply

  Oblivion na starym sprzecie 🙂

  Poszukajcie patcha “Oldblivion” (musi byc OLD) a dzieki niemu pojdzie i na starszych kartach.

 61. marcin
  13 stycznia 2007
  Reply

  a mi pojdzie?

  mam takiego kompa:AMD Sempron 2500+,256mb ram,radeona 9250 128 mb,bo gothik 3 mi poszedł ale strasnie cioł.Proszę o odpowiedz.

 62. marcin
  14 stycznia 2007
  Reply

  prosze o odpowiedz

  prosze o odpowiedz,ale ja mysle ze tak tylko moze ciac

 63. Frodli
  19 stycznia 2007
  Reply

  Ideał gra

  Kurczę, w Daggerfalla grałem może tydzień, w Morro prawie rok tłukłem… Obecnie moj sprzęt pozwala grać tylko w to pierwsze. To katorga, mieć Gold Edition Morro na półce i tylko marzyć… A Oblivion to uosobienie moich marzeń o fantasy i cRPG… Chociaż wolałbym Morro z taką grafiką i koniami- umarłbym z głodu przy komputerze.

 64. Oblivion zadzi
  25 stycznia 2007
  Reply

  Heh

  Mam kompa procesor: intel Core 2 Duo E6400 2x 1024 gb ram i karte gf 7900gto 512 w gotha jak i w obliviona gram na maksa na najwyzszej rozdzielczosci . Oceny goth 8/10 a oblivion 20/10

 65. Septim
  27 stycznia 2007
  Reply

  oblivion 4 all

  oblivion za pomoca mini programiku ,,oldblivion” chodzi nawet na gf3,256ddr ram, to co wy pier… ze wam nie chodzi

 66. sonka14
  30 lipca 2007
  Reply

  Oblivion rządzi!!!!!!

  oblivion to jedna z najlepszych gier w jakąm grałam, mam ją na kompie i pocinam w nią przez okrągły dzień! polecam tę grę bo jest naprawde świetna!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 67. Zduna
  31 lipca 2007
  Reply

  Czy pójdzie

  czy pójdzie mi na
  atholn 1700+,1024 ram,radeon X700

 68. juzek
  23 sierpnia 2007
  Reply

  ugugug!!!

  co wy pier… obliviona odpalilem na celeronie 1700 192ramu i radeonie xpress200 (64 mb!!!) . Ale chodzl chu… na najgorszych ustawieniach i przestalem grac.

 69. Mater16
  31 sierpnia 2007
  Reply

  Pieknie!!

  Mam Samprona 3400+ (2 Ghz), 1.5GB RAM, GeForca 8600GT (256MB) i na wysokich wymaganiach zawala jak trzeba, jeszcze ani razu mi nie przyciela. Specjalnie zmienialem grafike zeby mi ta gra poszla a sama gra kupilem w empiku za 99,90zł^^ Obli gora

 70. Naymar
  22 września 2007
  Reply

  A mi chodził…

  A ja odpaliłem Obliviona nawet na najbardziej zrąbanej karcie świata – GeForce 6100 (wydajność GF 3…). Chodziło na najniższych detalach nawet bardzo źle, ale grałem tak łapczywie, że nie zwracałem na to uwagii. Teraz mam GeForce 8600 GTS – na nim gra chodzi pięknie i idealnie (Athlon 64 3500+, 1 GB RAM DCh). A tak w ogóle to najlepsze cRPG w jakie kiedykolwiek grałem 🙂

 71. grzybex
  5 października 2007
  Reply

  hehehehe

  kocham obliwiona

 72. Bartu$
  12 listopada 2007
  Reply

  o fuck

  kocham te gre jak moja dzieewczyne

 73. Ander
  14 listopada 2007
  Reply

  czy pujdzie

  Mam pytanie czy na karcie graficznej ati readon 9250 128mb gra pujdzie
  reszta to 2×2600 procek i 512 ramu

 74. Pablo
  15 listopada 2007
  Reply

  ;/

  Naprawdę szkoda, że wymagania są takie wielkie. Mojemu przyjacielowi chodzi na min. i gierka wygląda ‘tak sobie’.
  Ogromnym plusem są extremalnie szybkie (przynajmniej na min. detalach) quick save’y/loady w grze.

  Na moim kompie cały czas chodzi tylko Morrowind i to na rozdzielczości 800×600 16 bit i bez cieni, ale przynajmniej nie przycina (zwykle :P)

  Załatwię sobie jeszcze Trójcę oraz Bloodmoona no i mam zajęcie na następne kilka miesięcy (może nawet lat, bo nie mam zbyt wiele czasu na grę)

  Pzdro for all

 75. Ander
  16 listopada 2007
  Reply

  czy pujdzie

  niech wreście mi ktoś odpowie czy gra pujdzie na karcie graficznej ati readon 9250 128mb

 76. Pinkers
  24 listopada 2007
  Reply

  uuu…

  Odechciało mi się grać po kilku godzinach…Raczej mało wciągające bardziej chyba na grafike postawili niestety…

 77. Dinozaur
  28 listopada 2007
  Reply

  Głupota czy miłosc

  Kocham Morrowinda, gdy przeczytałam pierwsze zapowiedzi Obliviona stwierdziłam, że musze go miec. No i niestety wymagania były za duze do mojego kompa. Efekt: wreszcie mam nowy komp i dla mnie nowy Oblivion. Moja przygoda dopiero sie zaczyna.

 78. dawor
  29 listopada 2007
  Reply

  lol

  gothic 3 tnie mi się na minimalu a z oblivionem nie mam problemu na maxymalnych

 79. Ewall
  2 grudnia 2007
  Reply

  doradzcie

  Mam pytanko którą karte graficzną byście mi doradzili by mi chodził na wul detalech oblivion i podobne gry takie jak gothic3, wiedźmin ,crysis itp.

  -ati radeon X1950pro 512mb
  -radeon HD2600XT 512mb
  -GF 7900 GTX 512mb
  -GF 8600GTS 256mb

  chyba ze macie inne propozycje tak zeby była to karta do góra 500 zł
  Z góry dzięki za odpowiedż

 80. BAZYL
  2 grudnia 2007
  Reply

  Dowolna

  Myślę, że każda z wymienionych da radę – ja ma GF 7600GT i wszystkie te gry (poza crysisem, w którego nie grałem) chodzą na full detalach płynnie.

 81. Ewall
  2 grudnia 2007
  Reply

  doradzcie

  bo chodzi mi o to ze chce kupić karte graficzną która wystarczy mi przynajmniej na 2,3 lata zeby mi te najnowsze gierki chodziły?
  Najbardziej zastanawiam się nad ati radeon x1950pro a radeon HD2600 xt bo niewiem co z tego wybrać bo w x1950pro jest 512mb i 256bit natomiast obsługuje directX9 ,OpenGL 2.0 Vertex Shader 3.0
  Pixel Shader 3.0+ natomiast w HD2600 jest 128bit i obsługuje Directx 10,
  OpenGL 3.0,
  ShaderModel 4.0
  którą byś mi doradził

 82. Miky
  5 grudnia 2007
  Reply

  Załamka

  Ludzie chcecie pięknej grafiki i wymagań takich jak Morrowind?!
  Zastanówcie się przecież to są dwie sprzeczne rzeczy

  —————————–
  PS: to do Ciebie ~BAZYL

 83. BAZYL
  5 grudnia 2007
  Reply

  lol

  Nadinterpretowujesz. Jedyne co mam do zarzucenia Oblivionowi (mam nowego kompa, chodzi jak bajka) to to, że jest nudny jak flaki z olejem… Owszem pierwsze dni gra sie przednio, ale potem wtórnosć do bólu zębów.

 84. Franke
  25 grudnia 2007
  Reply

  Ludziska

  Jeżeli chcecie pograć w Morrowinda przy grafice z Obliviona, istnieje pewien mod, w zasadzie konwerter – Morroblivion. Wymagane jest jedynie posiadanie plików z Morrowinda, co jeżeli posiadacie orginała, nie sprawia problemu.

 85. malo
  26 grudnia 2007
  Reply

  gowno

  Ja gram na max detalach i stwierdzam,ze fabula beznadziejna,Skalowanie DO DUPY,i jednostajnosc…
  Pojedyńcze drzewka i krzaczki,zadnych pustyń,żadnych bagien czy choćby głupich lasów…JEBANE skalowanie…
  gothic 2 razy lepszy,oblivek szybko nudzi sie i nuży…

 86. psp360
  26 grudnia 2007
  Reply

  Elo

  Mam pytanko, otóż znam wymagania gry i to w cale nie chodzi o to że gra chodzi od takiego modelu w góre, tylko na takich kart5ach, które obsługuje te pixel shradery i mam pytanko, czy mi pójdzie ta gierka na GeForce 6100 256mb?

 87. psp360
  26 grudnia 2007
  Reply

  elo jeszcze raz

  Bo ten geforce obsługuje te shradery

 88. Mar0
  3 stycznia 2008
  Reply

  odnośnie wyboru karty graficznej

  Szczerze polecam Ci Radka X1950Pro z 512MB RAM-u i jeszcze od PowerColora z bardzo cichym chłodzeniem:) Sam taka posiadam i jestem bardzo zadowolony w/w gry chodzą mi na full detalach w 1280×1024 z wyjątkiem Crysisa. 8600GT jak i HD2600 posiadaj wprawdzie obslugę Dx10 ale ich wydajność w tych grach będzie mierna. Według mnie lepiej zaopatrzyć sie w bardzo dobra kartę pod dx9 niż w słabiznę pod dx10.

  P.S Gdybyś miał(a) problem co do wyboru między Radkiem x1950 a 7900 to dodam ze to już kwestia indywidualnego wyboru, gdyż w różnych grach te karty różną prezentują wydajność(lecz zawsze posiadają na tyle fpsów by płynnie grac). Kwestią sporną może być liczba fps, ale to już Twój wybór:D POzdraWiam!!

 89. Mar0
  3 stycznia 2008
  Reply

  do psp360

  będzie Ci działało ale nie wiem z jaką wydajnością:/ inna sprawa, że musisz podać cały konfig.:)

 90. ps3
  29 stycznia 2008
  Reply

  OBLIVION VS GOTHIC 3

  CZY W OBLIVION JEST ŁADNIEJSZA GRAFIKA CHODZI MI A WODĘ LASY POSTACIE NIŻ W GOTHIC 3 I WIĘKSZY ŚWIAT I CZY FAJNIE SIE WALCZY W OBLIVIONIE ?

 91. bg2
  4 lutego 2008
  Reply

  bg2

  Tylko BG2

 92. ANDYYY (FANATYK RPG)
  25 lutego 2008
  Reply

  GOTHIC 3 I OBLIVION

  Powiem od serca grałem w Gothica 1 i 2NK oraz 3 przeszłem te gry wiele razy zanm na pamięć lecz teraz one mnie nieciągną a nigdy nieprzeszłem oblivona grałem w to ale tylko do sprawdzenia podoba mi się walka w oblivionie szczególnie z widoku FPS mój sprzęt pociąga każdą gierkę bez przycinek próbowałem wszystkiego CRYSIS GOTHIC3 CALL OF DUTY 4
  lecz teraz zaczynam grać w OBKA bo wszystko inne przeszłem niewiem czy bedziee mi się podobała fabuła prosiłnbym o kilka rad!!!!! JESTEM PRAWDZIWYM FANEM RPG zwłaszcza jeśli chodzi o średniowiecze mój sprzęt (GeForce 8800gts 512mb—AMD ATHLON 64 x2 6400+—2Gb ram 800mhz ddr3 dual chanel)

 93. Druid00Black
  27 lutego 2008
  Reply

  Nie wszystko złoto co się świeci.

  Jestem fanem RPG i z pasją grałem w Każdą część Gothica, i inne podobne tytuły. W oczekiwaniu na Obliviona Aż mnie skręcało. Ale po 5h grania miałem dosyć! Ogromne odległości zniechęciły mnie do dalszej gry. A rozstrzygającym faktem by przestać grać był moment w którym zostałem zaatakowany przez 2 postaci, broniłem się i je zabiłem. I co? Miałem na koncie 2 morderstwa. Dlaczego?! To gra nie dla mnie.

 94. KOsik
  1 marca 2008
  Reply

  CZY RUSZY???

  mam pytanko: czy jak mam 256 MB RAMu, procesor Celeron 2GHz, karte Ge Force 8600 DDR3 256 MB ruszy mi TES Oblivion??? prosze, odpowiedzcie. bardzo mi sie podoba ta gierka i bylbym zalamany gdyby mi nie poszla… CZEKAM

 95. KOsik
  1 marca 2008
  Reply

  aha…

  odpiszcie tutaj, na gg 5532902 lub na numer 667698489

 96. Mb
  11 marca 2008
  Reply

  Gothic 3

  Tnie sie dlatego ze komputer w gothicu kontroluje wszytko na calej mapie np. jakiegos cpuna co sobie piwo pije a pozniej sie idzie wylac za domek i jakiegos trzmiela cos sobie w zaroslach lata a oblivion jest podzielony na strefy

 97. innos to honor a honor jest moim życiem
  26 marca 2008
  Reply

  g3

  gothic 3 jest o wiele lepszy niż ob jest więcej itemów,skili i wogóle ma lepszą grafę i swój klimat!!! a nie jka w ob jakaś bajeczka

 98. innos to honor a honor jest moim życiem
  26 marca 2008
  Reply

  a jeszcze do andy fanatyka rpg

  jak możesz mieć ddr3 jak napisałeś ze masz taktowanie 800mhz a to są przecierz ddr2!?!?!?!?!

 99. jozin
  15 czerwca 2008
  Reply

  andy ma

  na pewno ddr 2 bo żaden athlon nie obsługuje ddr3:)

 100. Stachu
  1 lipca 2008
  Reply

  Lipa

  Ludzie, ta gra jest gówniana..postawili tutaj na “performance”, co mi po fotorealistycznej grafice. skoro fabuła jest niemal zerowa i banalna jak książeczka dla 5 latków? Łażenie kilometrów z lokacji do lokacji jestnudne jak flaki z olejem, ciagłe zamykanie jakichś bram oblivionu…a już najabrdziej rozwaliło mnie to, ze ta gra w ogóle nie jest wyważona – co mam na myśli? A no to, że stworzyłem swoją włąsna postać, wybrałem atrybuty i inne duperele, i przeszedłem pół gry na 1lvl, nie wiedząc, że ten zmienia sie dopeiro podczas snu…arena, ta, szkoda, że wszyscy padaja na jeden strzał, gdyby nie schodzenie co chwile do podziemi to przeszedłbym ja w 5 minut. Gra jak dla mnie rajcowna tylko z początku, gdy nie widziało się jeszcze takich tytułów. Owszem, ma swoje zalety, ale IMO poprzednia część dużo lepsza..twg ostatnio przeszedłem Dark Messiah of Might and Magic – o niebo lepsza, może i liniowa i krótka i mało w niej z RPG, ale ciagle trzyam w napięciu i coś sie dzieje i az chce sie grać, a model walki jest lepszy i nie taki prosty jak w oblivionie, mimo że obydwa tytuły to FPP. I nie wyjeżdżajcie mi tu z jakimiś fanatycznymi obronami i obelgami w moją strone, swoje lata mam, w wiele gier grałem, grafika czy fizyka to nie wszystko, ta gra niema tego czegoś w sobie.

  A co do samej recenzji, to pisał ją jakiś subiektywny zapleniec tyułu, którego omotało to co większość graczy. Mało w tym obiektywności i trzeźwego spojrzenia na grę i nutki docznienia z pisaniem recenzji, brak postawy doswiadczoengo gracza.

 101. mateuszeks
  8 lipca 2008
  Reply

  co mysilcie ?

  siemanko wszystkim na jakich detalach medium/high bedzie chodzic gothic 3 na takim sprzecie
  intel dual core 2GHz 1gb ram ddr2 800mhz geforce 8600gt 256 DDr3 zalman ?

 102. Hahaha
  22 września 2008
  Reply

  Odpowiedz

  mateuszeks-w 800×600 na min moze ruszy. Jak chcesz zagrać na VH(w 800×600) lepszy procesor,4 gb ramu,2 gtx280.

 103. glondalski
  20 listopada 2008
  Reply

  oblivion

  mam pytanie.mam nastepujacy sprzet:procesor phenom quad core 9550 o zegarze 2200mhz,2gb ramu i karte graficzna radeon 3650 512 mb ram.czy bede mogl grac w nia najwyzszych ustawieniach.chodzi mi o jakosc karty graficznej.

 104. glondalski
  20 listopada 2008
  Reply

  oblivion

  pelna nazwa karty to radeon 3650 hdmi.

 105. glondalski
  20 listopada 2008
  Reply

  oblivion

  caly czas chodzi o wymagania obliviona

 106. jokemaster
  21 listopada 2008
  Reply

  —-

  Tak

 107. glondalski
  21 listopada 2008
  Reply

  glondalski

  ale co tak?odpisz.

 108. jokemaster
  21 listopada 2008
  Reply

  Tak pójdzie ci. Ta gra ma ponad 2 lata.

 109. Obisu
  23 czerwca 2009
  Reply

  ej no co wy chcecie od fabuły “oblisia”??
  ludzie to jest epicka gra!
  jak Dagon walczy z przemienionym w Avatara Martinem to to niczym nie ustępujegothicowi ale bije go na głowe 🙂

 110. Qverty
  29 czerwca 2009
  Reply

  Buehehe

  Ja se nidługo zagram ,mam nadzieje że warto grać…

 111. wielki gracz
  24 sierpnia 2009
  Reply

  oblivion

  Mi działa na asus a6000 notebook w miare dobra grafa lecz wedłóg mnie to polecam z gier rpg:gothic 1,2,3 oraz oblivion.w gothicu swat nie jest maly co wy pierdolic..?Mam i swiat jest olbrzymi:mozna sie przeniesc telepolterem do magow wody i dwor idoracht czy jakos tak.poleca te 4 gry.

  ps.
  jedynke gothica moze nie az tak bardzo.

 112. Szczu[RR]>B13
  1 września 2009
  Reply

  Oblivion

  Pamietam jak dzis.. pierwsza z gier jaka wydal np. Blizzard Entertainment byla to WarCraft 1 w 1994r. gralem w nia 1997r.:] byl to przelom w RPG..:P dzisiaj gry wychodza naprawde w wysokim poziomie.. pamietam teakze The Eldern Scrolls: Arena..:P Gothic.. G2, G3, dodatki 😛 Faalout 1-neczke i 2- jeczke ty byly piekne czasy..:P moze grafika na dzien dzisiejszy nie byly najleszpe ale wtedy… to bylo COOL:] do dzisiaj mam wszystkie oryginalne plyty od tych gier starych..:] Mam tekaze obliviona ktory zmusil mnie do zmiany karty graficznej, dokupienia ram, procesora i innych czesci… To nie jest obsesja, tylko po prostu uwielbiam kiedy wszystko jest tak jak powinno byc, czyli elegancko..:P No i jeszcze Pluginy poprawiajace o 400% np wyglad grafiki obiektow itp. LUDZIE.. warto posiwecic troche pienizkow na komputer.. i cieszyc sie chwila tych wlasnie gier..:} polecam wszystkim!!

 113. KONDZIO
  15 marca 2010
  Reply

  LLOL

  Według mnie jest to najlepsza część sagi the elder scrolls. Grałem we wszystkie części serii (w arenę i buggerfalla również) a ta wydaje mi się najlepsza! Według mnie jedynie gothic 1 (klimatem) może się mierzyć z tą grą. I nie dziwie się, że CDA postawiło tej grze 10/10, ja też bym tak zzrobil. IDEAL! Tymbardziej że gracze tworzą świetne mody (polecam deadly reflex, system walki będzie 5X lepszy!)

 114. uuuu
  17 lipca 2010
  Reply

  siema

  pujdzie na amd 1,66ghz 256mb ram, karta gf4mx 64mb ?

 115. olszak
  6 stycznia 2011
  Reply

  mx vs atv reflex

  mx vs atv reflex ma 128 MB ja mam 512 wejdzie mi na kompa

 116. wtf?
  9 stycznia 2011
  Reply

  mistrzm

  kiedys sobie instalowalem (2 lata temu)
  przeszlem wiezienie, w natural caves (tam, gdzie podobno sie wybiera zodiak) mi zawieszalo gre, moj komp to intel (zapomnialem, jaka nazwa) 2,8 ghz, 0,5 gb ram, amd (zapomnialem, jaka nazwa) 256 mb grafiki.
  W takim pojdzie na najgorszych z lekimi przycinkami.

 117. czytelnik
  2 października 2011
  Reply

  Beznadzieja

  Recenzja beznadziejna – jako osoba, która nie grała w poprzednie części odpadłem po kilku zdaniach nie mając pojęcia o co chodzi autorowi.
  Na przyszłość pisząc taki tekst radzę pomyśleć o osobach, które nie znają świata przedstawionego w grze i szukają o nim oraz samej produkcji podstawowych informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.