O mechanice Cienia

Autorski system fantasy.
Zablokowany
karp
Szczur Lądowy
Posty: 11
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2005, 17:17

Post autor: karp »

mrufon - mechanika Cienia jest skomplikowana i "kalkulatorowa", choć z pewnością jako autorowi cieżko będzie Ci się z tym pogodzić, ba pewnie nawet to dostrzec. ułatwic Ci to może lektura d&d, 7th sea, wfrp 2ed, monastyru, wampira... wtedy będziesz miał pełnijszy obraz sytuacji. wieloletnie doświadczenie KCkowe raczej utrudnia niż ułatwia zrozumienie tej kwesti.
i aby mnie dobrze zrozumieć - nie piszę, że tak jest gorzej, piszę, ze tak po prostu jest.
mrufon
Marynarz
Marynarz
Posty: 256
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 09:07
Numer GG: 6025304
Lokalizacja: Bolesławiec
Kontakt:

Post autor: mrufon »

Mechanika warhammera też może być kalkulatorowa, jeśli się ma problemy z liczeniem.
Mechanika Cienia jest bardzo prosta, a działania na liczbach około 100 są banalne. Nawet Ola nie ma z tym problemu, choć nie lubi liczenia. :twisted:
Poza ty wy też macie testy procentowe.
Na koniec, mechanika procentowa jest IMO najlepsza, bo najpłynniejsza. Można łatwo i nieskokowo rozwijać bohatera.
"Życie przecieka między palcami, gdy nie turlasz kostkami" - Platon ;)

I am the Anti-Pope, Zlad the 666th!
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Post autor: BAZYL »

karp pisze:Wieloletnie doświadczenie KCkowe raczej utrudnia niż ułatwia zrozumienie tej kwesti.
i aby mnie dobrze zrozumieć - nie piszę, że tak jest gorzej, piszę, ze tak po prostu jest.
Ja z kolei nie mogę się zgodzić z Tobą. Żyjemy w społeczeństwie dziesiętnym - więc dla nas najnaturalnieszym rzutem jest k10 i k100... Gdybyśmy wywodzili sie np. z Babilonii to tam był sysem szóstkowo-dwunastkowy (tak tak - to oni podzielili tarczę zegarka!) Mechanika d20 jest najmniej chyba naturalna - ale wiadomo - co Amerykańce, to Amerykańce...

Atutam KC jest więc ich mechanika - oparta na rzutach procentowych - to nie jest wina szybkości liczenia czy szeregowania kolejności obliczania wspólczynników, to wynika z naszego dziedzictwa kulturowego ;]

Cień jest przynajmniej w kwestii mechaniki o tyle dobry, o ile zbliżony do KC ;-)
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
Gieferg
Pomywacz
Posty: 58
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 01:26

Post autor: Gieferg »

mechanika Cienia jest skomplikowana i "kalkulatorowa"
przykro mi ale musze się zgodzić, liczenie do 100 nigdy ni będzie szybsze niż liczenie do 7-8 (jak w wiedźminie) i moim zdaniem zbytnio spowalnia grę. Założenia mechaniki w tym systemie są ciekawe ale raczej niepraktyczne z mojego punktu widzenia i nadawałyby się raczej do jakiejś gry komputerowj (coby komp szybko to policzył).
Mechanika Cienia jest bardzo prosta, a działania na liczbach około 100 są banalne. Nawet Ola nie ma z tym problemu, choć nie lubi liczenia
a działania na liczbach 1-10 są dużo prostsze.
Na koniec, mechanika procentowa jest IMO najlepsza, bo najpłynniejsza
o tym czy mechanika jest dobra świadcżą rózne czynniki nie tylko to czy mamy płynny rozój. jak dla mnie szybkość jej uzywania ma dużo większe znaczenie a tutaj wiedxmin jest górą)
Atutam KC jest więc ich mechanika
:shock: atutem? hehe, ja bym powiedział największą wadą, ale nie będe się wdawał w polemikę na ten temat bo to nie miejsce po temu.
mrufon
Marynarz
Marynarz
Posty: 256
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 09:07
Numer GG: 6025304
Lokalizacja: Bolesławiec
Kontakt:

Post autor: mrufon »

Każdy postrzega mechanikę inaczej, każdy uważa co innego. Nie da się stworzyć uniwersalnej mechaniki, takiej, co do której nikt nie miałby zastrzeżeń. Zdanie Gieferga odnośnie mechaniki % pewnie wielu podzieli, ale dla nas jest ona najlepszą.
Naprawdę nie ma tak dużo liczenia, jak piszesz. To złudzenie. A co do KC - mechanika Cienia różni się od kacetowej i jest znacznie prostsza. Ekipa Cienia szykuje też wariację tj mechaniki, także procentową, która się niebawem ukaże. Będzie jeszcze szybsza i na pewno ciekawsza. :D
"Życie przecieka między palcami, gdy nie turlasz kostkami" - Platon ;)

I am the Anti-Pope, Zlad the 666th!
RA_TILL
Szczur Lądowy
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwietnia 2005, 22:33
Lokalizacja: Lwówek - Tam gdzie powstają ognie Dellirka
Kontakt:

Post autor: RA_TILL »

Mrufon ma rację.
W naszej grupie, nad Kacekami zjądliśmy zęby, tworzyliśmy wariacje systemu, co by się nie robiło to liczenia było za dużo, ale w CzP, jest znacznie lepiej , zrobienie postaci to banał w porównaniu do KC choć i tam mnogość liczb nie była trwożąca, osobiście skończyłem w ogóle z parametrmi postaci zostając przy opisie bohatera.
Jak komuś nie odpowiada mechanika to nic się na to nie poradzi.
I niech robi to co uważa za słuszne.
Gieferg
Pomywacz
Posty: 58
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 01:26

Post autor: Gieferg »

Chcecie ten system nastawiać tylko na tych co nad KC zjedli zęby? takich raczej nie będzie przybywać. Ja zjadałem zęby na warhammerze, potem grałem w L5K, mechawojownika i wiedźmina, w porównaniu do tych systemów jest dość sporo liczenia, może w porównaniu z KC rzeczywiśćie jest proste (bo co nie jest) ale patrząc bardziej szeroko już nie jest tak dobrze.
Jak komuś nie odpowiada mechanika to nic się na to nie poradzi.
I niech robi to co uważa za słuszne
na przykład gra w wiedźmina :D, ale mimo to będe sledził losy tego systemu bo jakby na to nie patrzeć jest on interesujący.
RA_TILL
Szczur Lądowy
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwietnia 2005, 22:33
Lokalizacja: Lwówek - Tam gdzie powstają ognie Dellirka
Kontakt:

Post autor: RA_TILL »

Gieferg pisze:Chcecie ten system nastawiać tylko na tych co nad KC zjedli zęby?
Panie Gieferg to stwierdzenie jest niedorzeczne. Każdy sie na jakimś systemie wychował, warhammerze, AD&D CTHULU itp. itd., jesteśmy ludźmi i ewoluujemy, zmieniają się nasze zapatrywania, potrzeby. Ja na przykład oczekiwałem w młodości od mistrza że pozwoli mi paaakować postać na wszelki możliwe sposoby, (a jak nie pozwolił to znajomość mechaniki i realiów świata i tak na to zezwalała, no i byli inni mistrzowie...). KC nadają się bardzo na HIGH HEROIC FANTASY i takie granie tam wypada dobrze, właśnie dzięki mechanice, mnogość parametrów ..magii..potworów za każdym zakrętem..możliwości rozwoju. Dość wspomnień, wrócę do tematu,
Grałem w powyżej wymienione systemy i nie odniosłem wrażenia by były nieskomplikowane, ok KC mają liczby ale niewielka jest różnica między k100 a k10, zatem czemu od razu nie przejść na k4. będzie w ogóle prosto, (i taką mechanike ze znajomym opracowaliśmy:).
Przestawić się na inny system nie jest łatwo, można mieć wstręt do mechaniki, polemizować nad parametrami , tym czy potrzeba takich kostak a takich, ale jak ważna jest gra nie mechanika, postać jest przydatna ale robi się ją przeważnie na dłuższy czas, pomaga zapanować nad graczami ,którzy przeważnie potrzebóją mieć ramy gdzie mogą zamknąć, ująć wyobrażenie tego kim chcieli by być.
Kończąc wypowiedź, sądzę że Czp jest jednym z pierwszych tak obszernie i jasno ukazanych systemów, w którym wspaniale zbalansowano potrzeby gracza i MG.
Na cytowane pytanie odpowiem tak:
szczerze wątpie by kreatorzy systemu robili go tylo dla tych co i zbrzydły KC. Zrobili system, postanowili się z nim podzielić z nami wszystkimi i za to im składam podziękowanie.
co kto lubi
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Post autor: BAZYL »

Musimy jednak pamiętać, ze zbyt prosta mechanika nie bezie zbyt dobra - sztuka jest znaleźć złoty środek. Weźmy taka Fontannę Ewidentnośći - podążajac tropem upraszczania mechaniki, system genialny - jawsze testujemy jednym rzutem - uda sie/nie uda się - 50 na 50 i wystarczy rzut monetą albo dowolną kostką.

Musimy pamiętać, ze mechanika po to jest trudniejsza od mechaniki 50 na 50, żeby nie tyle skomplikować rozgrywkę, co ją urealnić - nawet symbolicznie. Dlatego Cienia nie można nazwać złym systemem tylko dlatego że ma skąplikowaną mechanikę - przynajmniej tak długo jak mechanika ta jest logiczna (to samo tyczy sie oczywiście i KC).

Gdyby Mrufon wymyślał oblicznie współczynników na zasadzie połowa innego współczynnika + podwojony inny - wartość stała to wtedy możnaby zarzucić systemowi zbytnie skąplikowanie zasad.


Warto jeszcze zwrócić uwagę, że System to świat + mechanika i są to integralne cześci. Jak mówię że chce grać w KC to chcę grać na Orchii, ale chcę grać takąze w system KCRPG oparty o 10 współczynników podstawowych, a gdy mówie że nie lubię Warhammera to oznacza że nie lubię Stargo świata orz że nie przepadam za infantylną mwechaniką tego systemu (przepraszamj eśli kogoś uraziłem - to tylko przykład).

Już amerykańce wymyślili DnD i nikt nie wie co to jest - mechanika czy świat ;-) Nic więc dziwnego, ze producenci gier wycofuja sie z konwersji swoich systemów na d20. Bo jak chce grać w Zew Cthulhu to chcę grać w Cthulhu, a nie cthulhu d20 - a jak chce grać w Cień to na oryginalnych zasadach...
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
mrufon
Marynarz
Marynarz
Posty: 256
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 09:07
Numer GG: 6025304
Lokalizacja: Bolesławiec
Kontakt:

Post autor: mrufon »

Mechanika ulega pewnym drobnym, choć istotnym modyfikacjom, które mają za zadanie ułatwić i uprościć niektóre przeliczenia. Zapewniam, że efekt tych korekt będzie interesujący. Kiedy będą na necie? Cóż, wszystko zależy do naszego chłopaka z łańcuchem - BAZYLa złego.
"Życie przecieka między palcami, gdy nie turlasz kostkami" - Platon ;)

I am the Anti-Pope, Zlad the 666th!
mrufon
Marynarz
Marynarz
Posty: 256
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 09:07
Numer GG: 6025304
Lokalizacja: Bolesławiec
Kontakt:

Post autor: mrufon »

Wkrótce, w najbliższych dniach (tuszę!) ukaże się na stronie Waszego ulubionego systemu nowa mechanika. Wciąż procentowa, ale szybsza i łatwiejsza i przede wszystkim znacznie różniąca się od kacetowej. Chcieliśmy bowiem stworzyć coś własnego, by uniknąć zarzutów o kopiowanie wzorców z innych systemów.
Mam nadzieję, że spodoba się wszystkim zainteresowanym.
Zapraszam do dyskusji. (Zmianie uległy linki - mechanika, tworzenie bohatera, umiejętności, magia, ekwipunek. Do dyskusji zapraszam oczywiście, jak już nowości zostaną umieszczone na stronie przez tawernianego okrutnika BAZYLa).
"Życie przecieka między palcami, gdy nie turlasz kostkami" - Platon ;)

I am the Anti-Pope, Zlad the 666th!
mrufon
Marynarz
Marynarz
Posty: 256
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 09:07
Numer GG: 6025304
Lokalizacja: Bolesławiec
Kontakt:

Post autor: mrufon »

Nowa mechanika do tzw. Cienia 2 pojawi się na stronie około 1-go września. W niemałym stopniu zależy to od Admirała Floty BAZYLa. [jeśli tak, to po moim trupie ;-) - dop. BAZYL]

Co za łobuz mi tu posty edytuje?? :wink:
"Życie przecieka między palcami, gdy nie turlasz kostkami" - Platon ;)

I am the Anti-Pope, Zlad the 666th!
mrufon
Marynarz
Marynarz
Posty: 256
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 09:07
Numer GG: 6025304
Lokalizacja: Bolesławiec
Kontakt:

Post autor: mrufon »

Nowa mechanika już jest na stronie. Zapraszamy do zapoznania się z jej arkanami. Zwróćcie uwagę na wygląd strony głównej i wnętrza działów - czcionka, oliwkowy kolor, kursywa stonowana kolorystycznie... BAZYLa to dzieło - tak, tego samego BAZYLa, okrutnika i terrorysty-admina.

Na pewno pojawi się kilka drobnych retuszy w mechanice, bo zaistniała konieczność wprowadzenia testów na lokację po udanym trafieniu. Poprawimy też zbyt niskie modyfikatory stopnia trudności, które odejmuje się lub dodaje do testów.
"Życie przecieka między palcami, gdy nie turlasz kostkami" - Platon ;)

I am the Anti-Pope, Zlad the 666th!
mrufon
Marynarz
Marynarz
Posty: 256
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 09:07
Numer GG: 6025304
Lokalizacja: Bolesławiec
Kontakt:

Post autor: mrufon »

Są i nowości - zmiany dotyczące obrony.
Wcześniej obronę liczyło się w konfiguracjach: tarcza+broń, albo SPRawność+broń. Czyli do obrony zawsze wliczała się sprawność i dodatkowo albo zasłona tarczą albo bronią. Czyli dwojako się obrona realizowała w praktyce.

Zmieniłem to w sposób następujący - obrona jest roztrojona. Przy obronie przed ciosem deklaruje się jedno z trzech - albo zasłonę tarczą albo fechtowanie bronią albo wreszcie uchylenie się przed ciosem. Tak więc przy uchylaniu wykorzystuje się SPR (+ew. umiejętność unik), przy parowaniu obronę broni (+umiejętność broń) oraz przy zasłonie tarczą obronę tarczy (+ew. umiej. tarczownik)
Jest też możliwość wykupienia umiejętności "obrona kombinowana", dzięki której można łączyć różne mechanizmy obronne.
"Życie przecieka między palcami, gdy nie turlasz kostkami" - Platon ;)

I am the Anti-Pope, Zlad the 666th!
mrufon
Marynarz
Marynarz
Posty: 256
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 09:07
Numer GG: 6025304
Lokalizacja: Bolesławiec
Kontakt:

Re: O mechanice Cienia

Post autor: mrufon »

II ed. przyniosła też zmiany w mechanice. To było nieuniknione. Uszczegółowiliśmy parę kwestii, które dotychczas były mało klarowne - np. kwestię obrażeń czy lokacji trafienia.

Wprowadziliśmy system ran opisowych - polega to na tym, że wartości mierzalne, liczbowe otrzymanych ran przekładają się według prostego schematu na rany opisowe, co powinno nieco urealnić rozgrywkę i sam opis stanu osoby rannej.
Te rany to: Draśnięcia, Rany lekkie, Rany ciężkie, Rany krytyczne i Rany śmiertelne. Każdy typ ma swoją charakterystykę (dotyczącą tryby pogłębiania się ran i konsekwencji dla mobilności i potencjału bohatera).

Co jeszcze? Rozwinęliśmy pakiet umiejętności mniej więcej o 10% i...

...wróciliśmy po naradzie do profesji. Ale to już temat na inny dział. :)
"Życie przecieka między palcami, gdy nie turlasz kostkami" - Platon ;)

I am the Anti-Pope, Zlad the 666th!
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Re: O mechanice Cienia

Post autor: BAZYL »

Rany opisowe do mnie nie przemawiają. Może to uraz po Neuroshimie, ale strasznie to do mnie nie trafia... Poza tym uważam, że przekładanie liczb na opis, tylko po to żeby gracz przekładał to sobie w myślach na cyferki (nie ma się co oszukiwać - dla gracza postać zawsze ma 100 żywotności, a nie żywotność na "dobrze"). Poza tym jeszcze coś - co to za "Rany śmiertelne"? Że się umiera od nich? Czyli co - postać z ranami śmiertelnymi jest trupem (wiec po co nazywać trupa inaczej jak trup), czy jest żywa w stanie, nazwijmy to, agonalnym (w tedy jakie śmiertelne są te rany, skoro bohater żyje?)?
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
mrufon
Marynarz
Marynarz
Posty: 256
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 09:07
Numer GG: 6025304
Lokalizacja: Bolesławiec
Kontakt:

Re: O mechanice Cienia

Post autor: mrufon »

Poza tym jeszcze coś - co to za "Rany śmiertelne"? Że się umiera od nich? Czyli co - postać z ranami śmiertelnymi jest trupem (wiec po co nazywać trupa inaczej jak trup), czy jest żywa w stanie, nazwijmy to, agonalnym (w tedy jakie śmiertelne są te rany, skoro bohater żyje?)?
Tak. Od ran śmiertelnych się umiera zdecydowanie. To pułap obrażeń, od którego krwawienie nie może samoczynnie ustać. Postać nie zaopatrzona umiera nieodwołalnie. Przecież rzadko umiera się natychmiast od jednego ciosu (wyjątki - dekapitacja) - często postać normalnie mówi, nawet może się poruszać, ale mimo tego gaśnie w szybkim tempie - przecięcie tętnicy szyjnej czy udowej, przekłucie ważnego narządu wewnętrznego...

Rany opisowe będziemy testować w grze - na żywo. Zobaczymy jaki będzie efekt na wyjeździe. Jeśli będą z nimi problemy, to ew. pomyślimy o korekcie. Na razie nie mamy zastrzeżeń.
"Życie przecieka między palcami, gdy nie turlasz kostkami" - Platon ;)

I am the Anti-Pope, Zlad the 666th!
Zablokowany