Symbolika, ukryte znaczenia, Leonardo da Vinci, Graal

Tutaj poruszamy wszystkie tematy, których nie da się upchnąć powyżej...

Symbolika

orientuję się w symbolice i ukrytych znaczeniach
10
40%
mniej więcej wiem o co się rozchodzi
11
44%
nie za bardzo siedzę w tym
3
12%
nie wiem co to jest symbolika
1
4%
 
Liczba głosów: 25
Blue Spirit
Bombardier
Bombardier
Posty: 895
Rejestracja: niedziela, 15 lutego 2009, 17:50
Numer GG: 0

Re: Symbolika, ukryte znaczenia, Leonardo da Vinci, Graal

Post autor: Blue Spirit »

madonna wśród skał to jedno z największych dzieł da Vinciego i największych skandalów. Istnieje bardzo wiele interpretacji sławnych ludzi, oto parę z nich plus szczegóły które moje chytre oko wypatrzyło:

Madonnę wśród skał zamówiło stowarzyszenie nazywane Bractwem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, a obraz miał zająć honorowe miejsce w tryptyku na ołtarzu w kościele bractwa. Zakonnicy podali konkretne wymiary i pożądany temat obrazu – Marię, Jana Chrzciciela, Ariela oraz Dzieciątko Jezus chroniących się w grocie. Malarz wykonał zamówienie, ale gdy dostarczył pracę, Bractwo było przerażone. Obraz pełen był niepokojących szczegółów jak np. Na obrazie, odwrotnie niż zazwyczaj, nie Jezus błogosławi Jana, lecz mały Jan błogosławi Jezusa. Co dziwniejsze, Maria wyciąga rękę i trzyma dłoń nad głową małego Jana Chrzciciela w zdecydowanie groźnym geście, palce przypominają rozpostarte szpony orła, trzymające jakąś niewidzialną głowę. A w końcu najbardziej rzucający się w oczy i przerażający element – tuż pod wyciągniętymi palcami dłoni Marii Ariel swoją dłonią robi gest, jakby podcinał gardło niewidzialnej głowie tkwiącej w dłoni Marii.

dodam swoje spostrzeżenie:
Dzieciątko z lewej strony pokazuje drugiemu tj dwa palce co symbolizuje naturę ludzką i boską.
tutaj człowiek witruwiański:
Obrazek



http://satanopedia.eu/readarticle.php?article_id=8

artykuł jest niezadawalający, ale można znaleźć w nim rytuał gdzie udział biorą dzieci. To jest tj poszlaka ale chyba nic nie da
jedziemy dalej

zamówiony przez Bractwo Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny przy kościele San Francesco Grande

można przyjrzeć się opisom owego kościoła.
Obrazek

to dalej ja, tylko mi kochany baziu ksywkę zmienił :D
Thurs
Mat
Mat
Posty: 470
Rejestracja: sobota, 15 grudnia 2007, 09:33
Numer GG: 0
Lokalizacja: poza zasięgiem

Re: Symbolika, ukryte znaczenia, Leonardo da Vinci, Graal

Post autor: Thurs »

Uch jako człowiek zajmujący się reklamą wiem, że czasem sie klientowi nie podoba coś i wolałby mieć inny projekt. Tak jak niektórzy od razu akceptują coś bo "nie za bardzo się znają", nie przyglądają się i wydaje im się, że wszystko jest ok. Polecam ciekawą reklamę do zobaczenia o tu: http://nbnl.globalwhelming.com/wp-conte ... 00x282.jpg

Reklamę wycofano. :mrgreen:

Wiecie graficy to bardzo ciekawi ludzie, tylko trzeba im się "bliżej przyjrzeć".
Phoven
Bosman
Bosman
Posty: 1691
Rejestracja: piątek, 21 lipca 2006, 16:39

Re: Symbolika, ukryte znaczenia, Leonardo da Vinci, Graal

Post autor: Phoven »

Na obrazie, odwrotnie niż zazwyczaj, nie Jezus błogosławi Jana, lecz mały Jan błogosławi Jezusa. Co dziwniejsze, Maria wyciąga rękę i trzyma dłoń nad głową małego Jana Chrzciciela w zdecydowanie groźnym geście, palce przypominają rozpostarte szpony orła, trzymające jakąś niewidzialną głowę. A w końcu najbardziej rzucający się w oczy i przerażający element – tuż pod wyciągniętymi palcami dłoni Marii Ariel swoją dłonią robi gest, jakby podcinał gardło niewidzialnej głowie tkwiącej w dłoni
lol
Widzisz co chcesz widzieć. Raz, że kwestia tego kto kogo błogosławi w tym obrazie nigdy nie została jednoznacznie wyjasniona. Dwa - gdzie do cholery ty tam widzisz Maryje trzymającą niewidzialną głowę. Nie dość, że kciuk nie jest zgiety więc ta ręka z pewnością niczego nie trzyma, to sam gest bardziej przypomina błogosławienstwo (popatrz np. na gesty "uzdrawiaczy", dokładnie to samo ułożenie dłoni nad głową). I ostatecznie - od kiedy palec wyraznie wskazujący na drugie z dzieci to symbol podcinania gardła?
Ofc to sztuka, więc każdy może ją interpretować na swój sposób. Tyle, że równie dobrze możesz interpretować znaczek McDonalda jako symbol masoński. :p

Generalnie zawsze broniłem Kodu LdV, bo to kawał całkiem sprawnie zrealizowanej literatury. Nic wielkiego ale bardzo przyjemnie się czyta. Radze pamietac jednak, że równie dobrze można by opierać wiedzę historyczną na Ogniem i Mieczem co na Kodzie. Literatura piękna rządzi się swoimi prawami i zdecydowanie nie jest (bo nie musi być) wiarygodnym źródłem.
Sihamaah
Bosman
Bosman
Posty: 1719
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 12:16
Numer GG: 11803348
Lokalizacja: Łóżko -> Lodówka -> Kibel -> Komputer (zapętlić)

Re: Symbolika, ukryte znaczenia, Leonardo da Vinci, Graal

Post autor: Sihamaah »

Gdzie ten gest? Bo nie widzę? Ona palcem gdzieś pokazuje. A i z tym błogosławieństwem to nie wiadomo.
Mów mi Sih :)
Kanał IRC Tawerny RPG: [url=irc://irc.npircs.pl/tawerna-rpg]KLIK![/url]
Link nie działa? Używaj Opery lub zainstaluj Chatzillę, jeśli używasz Firefoxa. PS.[url=irc://quakenet/tawerna-rpg]STARY KANAŁ TUTAJ[/url]
Nhunter
Marynarz
Marynarz
Posty: 208
Rejestracja: wtorek, 9 grudnia 2008, 20:24
Lokalizacja: Lidköping

Re: Symbolika, ukryte znaczenia, Leonardo da Vinci, Graal

Post autor: Nhunter »

Wiesz Sih. Znawcą nie jestem, ale wydaje mi się, że to "pokazywanie palcem" parę setek lat temu mogło faktycznie znaczyć cos innego.

Ale kłócił się o to nie będę : )
Phoven
Bosman
Bosman
Posty: 1691
Rejestracja: piątek, 21 lipca 2006, 16:39

Re: Symbolika, ukryte znaczenia, Leonardo da Vinci, Graal

Post autor: Phoven »

Jesteś serio tak naiwny czy to jakiś suchar którego nie rozumiem?

Wikipedia najpierw podaje, że Ariel wskazuje na dziecko po lewej (co jest zreszta jak najbardziej kumate, nie wiem jak wam ale mi wyciagniecie palca wskazujacego w jakims kierunku kojarzy sie wlasnie z... niespodzianka, wskazywaniem :P), potem zaś podaje jakąś interpretacje alternatywną:
wiki pisze: Według niektórych historyków obok Ariela siedzi Jan Chrzciciel błogosławiący Jezusa. Na obrazie znajduje się również niewidzialna postać, którą Maria trzyma za głowę, a Ariel wykonuje gest przypominający podrzynanie gardła. Dlatego Leonardo, by udobruchać króla, musiał namalować drugą wersję.
Ci "niektórzy historycy" dziwnym trafem pojawili sie głównie po publikacji Kodu LdV. Widać prawdziwi specjalisci opierający swoją wiedze na źródłach historycznych. :P Jeszcze bardziej wiarygodnosci wiki dodaje wspomnienie o koniecznosci "udobruchania króla". Sorry, jakiego niby króla? Obraz był zamówiony przez nadzianych braciszków, Ludwik nie miał z nim nic wspólnego.

ur so naive, newfag
Blue Spirit
Bombardier
Bombardier
Posty: 895
Rejestracja: niedziela, 15 lutego 2009, 17:50
Numer GG: 0

Re: Symbolika, ukryte znaczenia, Leonardo da Vinci, Graal

Post autor: Blue Spirit »

Nhunter pisze:Wiesz Sih. Znawcą nie jestem, ale wydaje mi się, że to "pokazywanie palcem" parę setek lat temu mogło faktycznie znaczyć cos innego.

Ale kłócił się o to nie będę : )
no hej. Ten gest to żadne wskazywanie palcem, to już raczej okskarżenie lub owe podrzynanie. Zresztą to nie moje spostrzeżenia, ja znalazłem jedynie gest który wykonuje chrzciciel, czyli dwa wzniesione palce.
Sihamaah pisze:Gdzie ten gest? Bo nie widzę? Ona palcem gdzieś pokazuje. A i z tym błogosławieństwem to nie wiadomo.
no ja mówiłem. Tak się nie wskazuje palcem
Obrazek

to dalej ja, tylko mi kochany baziu ksywkę zmienił :D
Sir_Ernest_Torrmer
Marynarz
Marynarz
Posty: 285
Rejestracja: niedziela, 13 maja 2007, 13:11
Numer GG: 8009826
Lokalizacja: A wedle tych trzech buczków

Re: Symbolika, ukryte znaczenia, Leonardo da Vinci, Graal

Post autor: Sir_Ernest_Torrmer »

No i pozostaje jeszcze kwestia tego, że na pierwszym obrazie żadna z postaci nie ma aureoli a dzieciątko Jezus nie trzyma krucyfiksu.
Opowiadania, wiersze itp. krótko mówiąc biblioteka zapraszamy - http://www.alibrary.webd.pl/index.php?id=glowna

http://world4.knightfight.pl/?ac=vid&vi ... &ref=flink

Obrazek
Blue Spirit
Bombardier
Bombardier
Posty: 895
Rejestracja: niedziela, 15 lutego 2009, 17:50
Numer GG: 0

Re: Symbolika, ukryte znaczenia, Leonardo da Vinci, Graal

Post autor: Blue Spirit »

Sir_Ernest_Torrmer pisze:No i pozostaje jeszcze kwestia tego, że na pierwszym obrazie żadna z postaci nie ma aureoli a dzieciątko Jezus nie trzyma krucyfiksu.
tyle że jest to tak oczywiste że chyba nikomu nie chciało się nabijać na tym posty

swoją drogą, trzeba zauwazyć jeden maleńki szczegółek który opisał w swoim poście alien. Mianowcie w Ostatniej Wieczerzy, jest dzień, mimo że wg biblii miała się ona odbywać wieczorem.
Podobny wniosek znalazłem w obu wersjach Madonny. W mrocznym (nazwijmy rzecz po imieniu) z tyłu panuje tj półmrok, a w tym jaśniejszym widać bardzo jasny dzień i niebieskie niebo. Oczywiście całkowita nadinterpretacja, ale zważywszy że wiele dzieł Vinciego właśnie łamało historię pokazywaniem złych pór dnia, jest dośc dziwna
Brown następnie miesza Jana z Jezusem na obrazie, twierdząc, że Jan „całuje Jezusa…a Jezus podporządkowuje się jego władzy.” Każdy początkujący student sztuki chrześcijańskiej wie to, że mała tunika Jana Chrzciciela jest tuniką ze skóry wielbłąda, a on klęczy adorując Zbawiciela. Opis ręki Marii jako „grożącej” i jej palców jako „szponów orła” pokazuje brak oceny złożonego skrótu perspektywicznego, tak podziwianego przez współczesnych. Jedynym sposobem, poprzez który oglądający to dzieło mógł dojść do tego wniosku, jest przyjęcie błędnego założenia, że Leonardo chciał wywrócić władzę.
no i jest coś na kształt drugiej poszlaki
Obrazek

to dalej ja, tylko mi kochany baziu ksywkę zmienił :D
Blue Spirit
Bombardier
Bombardier
Posty: 895
Rejestracja: niedziela, 15 lutego 2009, 17:50
Numer GG: 0

Re: Symbolika, ukryte znaczenia, Leonardo da Vinci, Graal

Post autor: Blue Spirit »

http://www.ojceimatki.republika.pl/mono ... supper.jpg


hahah widzicie co można wygrzebać siedząc w internecie? Tu wyraźnie widać dłoń jezusa i że nie trzyma on dłoni Magdaleny, ale UWAGA: ma ją rozłożoną troszkę na kształt... szponów?
Przyjrzyjcie się dobrze.
Obrazek

to dalej ja, tylko mi kochany baziu ksywkę zmienił :D
Brzoza
Bosman
Bosman
Posty: 1796
Rejestracja: poniedziałek, 26 lutego 2007, 10:52
Numer GG: 0
Lokalizacja: Freistadt Danzig

Re: Symbolika, ukryte znaczenia, Leonardo da Vinci, Graal

Post autor: Brzoza »

Nesq, wszystko to stare i chyba niedawno przeczytałes kod leonarda i sie tym wszystkim podnieciłeś. A to blaga jakaś.

http://www.filmixer.pl/malarstwo/Madonna_ze_skal_2.jpg

ja widze że świety Jan ma złozone ręce ku Jezusowi, Arel nikomu nie podcina głowy ani maryja nie trzyma niczyjej. Moznaby jedynie wstawic tam piłkę do kosza, to byłoby smiesznie.
Nesquel pisze:http://www.ojceimatki.republika.pl/mono ... supper.jpg


hahah widzicie co można wygrzebać siedząc w internecie? Tu wyraźnie widać dłoń jezusa i że nie trzyma on dłoni Magdaleny, ale UWAGA: ma ją rozłożoną troszkę na kształt... szponów?
Przyjrzyjcie się dobrze.
ja widzę że w tym miejscu tynk od ściany odpadł.
Ci "niektórzy historycy" dziwnym trafem pojawili sie głównie po publikacji Kodu LdV. Widać prawdziwi specjalisci opierający swoją wiedze na źródłach historycznych. Jeszcze bardziej wiarygodnosci wiki dodaje wspomnienie o koniecznosci "udobruchania króla". Sorry, jakiego niby króla? Obraz był zamówiony przez nadzianych braciszków, Ludwik nie miał z nim nic wspólnego.

ur so naive, newfag
Z tego co wiem pierwszą książkę taką SUPEROJEZUZNANĄ na ten temat był "święty graaal święta krew" która ta książka była wydana w latach 90, a moze i wcześniej. Motywy z "Kodu" pojawiły sie już w jakims filmie z Wiliamem Deafoe nawet.
Ostatnio zmieniony sobota, 6 czerwca 2009, 12:32 przez Brzoza, łącznie zmieniany 1 raz.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Blue Spirit
Bombardier
Bombardier
Posty: 895
Rejestracja: niedziela, 15 lutego 2009, 17:50
Numer GG: 0

Re: Symbolika, ukryte znaczenia, Leonardo da Vinci, Graal

Post autor: Blue Spirit »

prawa dłoń piotra w Ostatniej Wieczerzy. Trzyma on nóż. Tak, tak wiem - blaga, nie?
Obrazek

to dalej ja, tylko mi kochany baziu ksywkę zmienił :D
Sihamaah
Bosman
Bosman
Posty: 1719
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 12:16
Numer GG: 11803348
Lokalizacja: Łóżko -> Lodówka -> Kibel -> Komputer (zapętlić)

Re: Symbolika, ukryte znaczenia, Leonardo da Vinci, Graal

Post autor: Sihamaah »

@Brzoza:
Twój link: http://www.filmixer.pl/malarstwo/Madonna_ze_skal_2.jpg
Link z wiki: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... terata.jpg

Zgodnie z wiki były dwie wersje obrazu. Ciekawi mnie, czemu faktycznie. Jednak w wersję z "Kodu..." raczej nie powątpiewam.
Mów mi Sih :)
Kanał IRC Tawerny RPG: [url=irc://irc.npircs.pl/tawerna-rpg]KLIK![/url]
Link nie działa? Używaj Opery lub zainstaluj Chatzillę, jeśli używasz Firefoxa. PS.[url=irc://quakenet/tawerna-rpg]STARY KANAŁ TUTAJ[/url]
Brzoza
Bosman
Bosman
Posty: 1796
Rejestracja: poniedziałek, 26 lutego 2007, 10:52
Numer GG: 0
Lokalizacja: Freistadt Danzig

Re: Symbolika, ukryte znaczenia, Leonardo da Vinci, Graal

Post autor: Brzoza »

Sihamaah pisze:@Brzoza:
Twój link: http://www.filmixer.pl/malarstwo/Madonna_ze_skal_2.jpg
Link z wiki: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... terata.jpg

Zgodnie z wiki były dwie wersje obrazu. Ciekawi mnie, czemu faktycznie. Jednak w wersję z "Kodu..." raczej nie powątpiewam.
Ja myslę jednak że nie chodzi o dwie wersje obrazu tylko był w latach 90 trend do zdjemowania póxniejszych domalowań z obrazów, tak zeby obraz był taki jak w orginale. Mozliwe że ta dłoń była domalowana, albo zamalowana.

No dobra. Dwie wersje.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Phoven
Bosman
Bosman
Posty: 1691
Rejestracja: piątek, 21 lipca 2006, 16:39

Re: Symbolika, ukryte znaczenia, Leonardo da Vinci, Graal

Post autor: Phoven »

Z tego co wiem pierwszą książkę taką SUPEROJEZUZNANĄ na ten temat był "święty graaal święta krew" która ta książka była wydana w latach 90, a moze i wcześniej. Motywy z "Kodu" pojawiły sie już w jakims filmie z Wiliamem Deafoe nawet.
"Święty Graal..." stał się książką, jak to ujales, SUPEROJEZUZNANĄ po premierze Kodu LdV. I, bez obrazy - ale nie wydaje mi się by uznanie zapaleńców tajnych spisków to było rzeczywiście czymś wartościowym. Przedtem ŚGŚK był dość popularny w środowisku tych frajerów dla których pisze się książki o "Tajnych skarbach templariuszy" i "Mistycznych wynalazków III Rzeszy" - ale nie wśród historyków. Motyw jest taki, że książka dzięki nagromadzeniu rewelacji stała się na tyle popularna, że rozpoznawana nawet wśród ludzi spoza wspomnianego przezemnie kręgu. I mimo, że historycy od początku wytykali podstawowe przekłamania jej autorów to została ona wykorzystana przez Dana Browna - który szukał materiałów na swój kolejny thriller.
Pomijając wątek oddziaływania - ŚGŚK, a co za tym idzie KLdV opiera się w dużej mierze na mistifikacji Pierre'a Plantarda, zwichrowanego Francuza z manią wielkości - znanego jako twórca tej całej hecy z Zakonem Syjonu. Plantard w końcu przyznał się do mistyfikacji co nie przeszkadza nawiedzonym nastolatkom w szukaniu tajnych rodowodów Chrystusa.
Brzoza
Bosman
Bosman
Posty: 1796
Rejestracja: poniedziałek, 26 lutego 2007, 10:52
Numer GG: 0
Lokalizacja: Freistadt Danzig

Re: Symbolika, ukryte znaczenia, Leonardo da Vinci, Graal

Post autor: Brzoza »

Tak. Zgadzam się.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
K-pax
Szczur Lądowy
Posty: 14
Rejestracja: czwartek, 2 kwietnia 2009, 21:48
Numer GG: 0

Re: Symbolika, ukryte znaczenia, Leonardo da Vinci, Graal

Post autor: K-pax »

Kilku osobą przyznam rację odnośnie tego że to było dawno, da vinci mógł malować co chciał prawda? To że dostrzegasz tam jakieś symbole nie znaczy że one muszą oznaczać właśnie to co stwierdzasz. A nawet jeśli to co? Co zrobisz? Niech sobie będą. To są źródła współczesne lecz zawierają stare informacje i dowody (jeżeli jakieś są). Nie zmienisz tymi odkryciami i przypuszczeniami przyszłości. Owszem możesz sobie dalej szukać symboli i dowodów ale po co? żeby udowodnić że np. Jezus miał dzieci? Miał nie miał... no fakt różnica jest ale nic nie zmieniłaby w przyszłości. Ty jesteś hmm... realistą ale co naprawdę sądzisz o Bogu i chrześcijaństwie? Wiem... zaraz będziesz podważać moje zdanie jakimiś argumentami itp. No cóż. trudno. Ale skoro już tu jestem chciałbym zmienić twoją teorie na temat obrazu ,,ostatnia wieczerza''. Jezus nie trzyma Marii za rękę tylko po coś sięga. Proszę bardzo - sprawdź:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... inci_5.jpg
"dlaczego tak szybko składasz te bron??!!"
"bo pan tak kazał"
"Jezu Gump jesteś genialny!"
ODPOWIEDZ