Kultury świata

Tutaj poruszamy wszystkie tematy, których nie da się upchnąć powyżej...
Danai
Tawerniana Smoczyca
Tawerniana Smoczyca
Posty: 318
Rejestracja: sobota, 14 sierpnia 2004, 23:00
Kontakt:

Re: Kultury świata

Post autor: Danai »

Brzoza pisze:Nie, jestem Homunculusem, jestem bezpłciowy. A tak serio, jestem też człowiekiem no nie? I rozpacz czy żal w takim momencie jak smierć ukochanej osoby wydaje mi się normalna.
Ależ oczywiście, ja nie mówię, że nie można odczuwać emocji. Ale nie trzeba się nimi dać powodować.Jeżeli masz szansę ocalenia czyjegoś życia, to nie dasz choćby organom ukochanej osoby możliwości by dalej 'żyły'?
Ale widzisz, w takim wypadku przewartościowujesz swoją ocenę.
A co w tym złego? Tylko krowa zdania nie zmienia.
I'm not a bitch. I just have low bullshit tollerance.
''Μῆνιν ἄειδε, θεά...''
www.smoczej.blogspot.com
Brzoza
Bosman
Bosman
Posty: 1796
Rejestracja: poniedziałek, 26 lutego 2007, 10:52
Numer GG: 0
Lokalizacja: Freistadt Danzig

Re: Kultury świata

Post autor: Brzoza »

Ależ oczywiście, ja nie mówię, że nie można odczuwać emocji. Ale nie trzeba się nimi dać powodować.Jeżeli masz szansę ocalenia czyjegoś życia, to nie dasz choćby organom ukochanej osoby możliwości by dalej 'żyły'?
szybciej oddałbym swoje, czyimś sie nie rozporządza. A jezeli mój syn podpisałby ten taki świstek co sie do portwela wkłada to czemu nie, bądź wola twoja.
A co w tym złego? Tylko krowa zdania nie zmienia.
No oczywiście że tak , a mówisz że nie wolno oceniac innych.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Danai
Tawerniana Smoczyca
Tawerniana Smoczyca
Posty: 318
Rejestracja: sobota, 14 sierpnia 2004, 23:00
Kontakt:

Re: Kultury świata

Post autor: Danai »

Brzoza pisze:szybciej oddałbym swoje, czyimś sie nie rozporządza. A jezeli mój syn podpisałby ten taki świstek co sie do portfela wkłada to czemu nie, bądź wola twoja.
Ale "kogoś" już nie ma... Więc ciało należy do rodziny, de facto. Dlaczego w takim razie nie zrobić czegoś dobrego dla innych?
No oczywiście że tak , a mówisz że nie wolno oceniac innych.
Nie rozumiem?
I'm not a bitch. I just have low bullshit tollerance.
''Μῆνιν ἄειδε, θεά...''
www.smoczej.blogspot.com
Brzoza
Bosman
Bosman
Posty: 1796
Rejestracja: poniedziałek, 26 lutego 2007, 10:52
Numer GG: 0
Lokalizacja: Freistadt Danzig

Re: Kultury świata

Post autor: Brzoza »

T:W ogole nie mozesz osadzac innych
J:Oczywiście że mogę oceniac innych i każdy to robi.
T: btw - nie kazdy ocenia innych na podstawie wlasnych li i tylko pomyslow i emocji. niektorzy probuja takze zrozumiec drugiego czlowieka.
J:Ale widzisz, w takim wypadku przewartościowujesz swoją ocenę.
T:A co w tym złego? Tylko krowa zdania nie zmienia.
J:No oczywiście że tak , a mówisz że nie wolno oceniac innych.

I chyba naprawdę nie rozumiesz. Osądzić nie znaczy skazać.
Ale "kogoś" już nie ma... Więc ciało należy do rodziny, de facto. Dlaczego w takim razie nie zrobić czegoś dobrego dla innych?
I tu dochodzi światopogląd - tak naprawdę. W Chrzescijaństwie(czy naszej Europejskiej kulturze, która teraz stara się na siłę wyplenić), podczas sądu ostatecznego nasze ciała mają wrócić do nas. Dlatego najczęściej wybierało się zakopanie człowieka w ziemi - całego, jako że czlowiek sie odrodzi tu i cały, a nie rozerwany po całym świecie. Z drugiej jednak strony uważa się że one do nas wrócą odrodzone.
Ale jako że jestem tylko zakorzeniony w tej kulturze i ją całkowicie akceptuje powiem jako osoba o podejściu własnościowym do wielu spraw:
Ciało należało za życia do mojego syna. Jeżeli on nie chciałby byc poszatkowany w imie lepszej sprawy, to jego wybór - i trzeba go respektować nawet po śmierci. Jeżeli chcialby oddać nereczkę wątrobe lub serduszko to proszę bardzo. trudne?
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Danai
Tawerniana Smoczyca
Tawerniana Smoczyca
Posty: 318
Rejestracja: sobota, 14 sierpnia 2004, 23:00
Kontakt:

Re: Kultury świata

Post autor: Danai »

T:W ogole nie mozesz osadzac innych
J:Oczywiście że mogę oceniac innych i każdy to robi.
T: btw - nie kazdy ocenia innych na podstawie wlasnych li i tylko pomyslow i emocji. niektorzy probuja takze zrozumiec drugiego czlowieka.
J:Ale widzisz, w takim wypadku przewartościowujesz swoją ocenę.
T:A co w tym złego? Tylko krowa zdania nie zmienia.
J:No oczywiście że tak , a mówisz że nie wolno oceniac innych.

I chyba naprawdę nie rozumiesz. Osądzić nie znaczy skazać.
Still - no comprende :)
I tu dochodzi światopogląd - tak naprawdę. W Chrzescijaństwie(czy naszej Europejskiej kulturze, która teraz stara się na siłę wyplenić), podczas sądu ostatecznego nasze ciała mają wrócić do nas. Dlatego najczęściej wybierało się zakopanie człowieka w ziemi. Z drugiej jednak strony uważa się że one do nas wrócą odrodzone.
Ale jako że jestem tylko zakorzeniony w tej kulturze i ją całkowicie akceptuje powiem jako osoba o podejściu własnościowym do wielu spraw:
Ciało należało za życia do mojego syna. Jeżeli on nie chciałby byc poszatkowany w imie lepszej sprawy, to jego wybór - i trzeba go respektować nawet po śmierci. Jeżeli chcialby oddać nereczkę wątrobe lub serduszko to proszę bardzo. trudne?
Wiesz, najczęściej młodzi ludize nie myslą o śmierci i nie fatygują się, żeby podpisywać tego typu karteczki.

Jezeli idzie o religię (nie myl religii z kulturą, błagam) - w chrześcijaństwie dopuszczalna jest kremacja jeżeli tylko nie jest powodowana chęcią zaprzeczenia dogmatowi o zmartwychwstaniu ciała.
Sądzisz, że Bóg pojęty tak, jak w chrześcijaństwie - czyli wszechmogący - miałby nie móc przywrócić ciała z prochu? Bo jezeli tak, to uuu...przekichane maja ci wszyscy, ktorych trupy sie rozlozyly.
I'm not a bitch. I just have low bullshit tollerance.
''Μῆνιν ἄειδε, θεά...''
www.smoczej.blogspot.com
Brzoza
Bosman
Bosman
Posty: 1796
Rejestracja: poniedziałek, 26 lutego 2007, 10:52
Numer GG: 0
Lokalizacja: Freistadt Danzig

Re: Kultury świata

Post autor: Brzoza »

Jezeli idzie o religię (nie myl religii z kulturą, błagam)
Masz rację, źle napisałem. Nasza europejska kultura zakorzeniona jest w chrześcijaństwie.
Still - no comprende
Obrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Danai
Tawerniana Smoczyca
Tawerniana Smoczyca
Posty: 318
Rejestracja: sobota, 14 sierpnia 2004, 23:00
Kontakt:

Re: Kultury świata

Post autor: Danai »

Masz rację, źle napisałem. Nasza europejska kultura zakorzeniona jest w chrześcijaństwie.
I w zupełnie niechrześcijańskim antyku i w setce przeróżnych sekt okołochrześcijańskich z dodatkiem islamu oraz ateizmu i religii rdzennych :) Ait!

Generalnie nie jestem za wycinką drzew, ale dzięki Tobie zaczynam zmieniać poglądy :)

Przy takim jak Twoje podejściu - marnych argumentach, przekleństwach, zerowym zrozumieniu dla poglądów drugiej osoby i chęci udowodnienia wszystkim jaki to nie jesteś ******* - ta gadanina nie ma sensu.
Jak zechcesz porozmawiać i poszerzyć horyzonty, a nie bawić się w 'moje na wierzchu' to wróć, chętnie podyskutuję :)
I'm not a bitch. I just have low bullshit tollerance.
''Μῆνιν ἄειδε, θεά...''
www.smoczej.blogspot.com
Brzoza
Bosman
Bosman
Posty: 1796
Rejestracja: poniedziałek, 26 lutego 2007, 10:52
Numer GG: 0
Lokalizacja: Freistadt Danzig

Re: Kultury świata

Post autor: Brzoza »

raz przeklnąłem. I akceptuję przecież twój światopogląd. Ja cały czas dyskutuję i szczerze powiedziawszy dochodzę do nowych wniosków.

I Tak Chrześcijaństwo na kulturze Europy najbardziej odcisnęło swoje piętno. Nie mówie przecież że inne nie odcisneły. Ale to, że jeszcze 50 lat temu zachodnia Europa była prawie cała wierząca w Boga, o czymś świadczy.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Danai
Tawerniana Smoczyca
Tawerniana Smoczyca
Posty: 318
Rejestracja: sobota, 14 sierpnia 2004, 23:00
Kontakt:

Re: Kultury świata

Post autor: Danai »

Absolutnie nie masz racji z tym chrześcijaństwem. Popatrz, ile religii ma swojego 'zmartwychwstajacego' boga, dziewice matke i tak dalej. To sa wplywy duzo wczesniejsze, po prostu konglomerat dawnych zwyczajow i wierzen sie przyjal.
24 grudnia to nie narodziny Jezusa, a Dzien Niezwyciezonego Slonca, ustanowiony przez Aureliana w III wieku pne. W wigilie spozywasz potrawy zwiazane w kulturze slowianskiej z bostwami chtonicznymi i generalnie - to potrawy zazwyczaj serwowane zmarlym (mak, groch, grzyby) - plus, wez pod uwage, ze to postna uczta...:)

Ogółem - chrześcijaństwo = wszystko co było wcześniej + kilka nowych idei.
No i come on! 2000 lat? Co to ma być? Kultura minojska kwitła 3000 pX. Historia kultury europejskiej zaczyna sie duzo, duzo wczesniej niz chrzescijanstwo (ktore de facto jest a spin-off sect of iudaism, i dokladnie tak byla postrzegana). Wiec nie mow mi , ze kultura europejska na tym tylko bazuje.
I'm not a bitch. I just have low bullshit tollerance.
''Μῆνιν ἄειδε, θεά...''
www.smoczej.blogspot.com
Brzoza
Bosman
Bosman
Posty: 1796
Rejestracja: poniedziałek, 26 lutego 2007, 10:52
Numer GG: 0
Lokalizacja: Freistadt Danzig

Re: Kultury świata

Post autor: Brzoza »

Ja nie przeczę że to co nam serwuje kościół to zlepek wielu różnych motywów z różnych religii. Mówie tylko że odegrał on niebagatelną rolę w tworzeniu europejskiej kultury.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
CoB
Tawerniak
Tawerniak
Posty: 1616
Rejestracja: poniedziałek, 12 września 2005, 08:47
Numer GG: 5879500
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Kultury świata

Post autor: CoB »

Thurs pisze:Ostatnio trafiłem na coś naprawdę fascynującego. Słyszeliście kiedyś o czymś takim jak podniebny pochówek? Tybetańczycy opracowali doskonałą metodę utylizowania ciała ludzkiego (tak to nazwijmy). Tybetańscy mnisi (buddyści) przyjmują taki los ze spokojem ducha, ponieważ wierzą, że ciało jest "pustą skorupą którą duch opuścił w chwili śmierci". No i łatwiej obedrzeć zmarłego zw skóry, poćwiartować mięso i zmiażdżyć jego kości, potem dać to wszystko ptakom do zjedzenia, niż kopać w tej ich tybetańskiej ziemi, czy nazbierać opału na stos. ;)
Mi się wydaje, że już wcześniej w Indiach praktykowano ten zwyczaj. Sępy najlepiej sprzątały po ciałach i nie było dużych problemów z epidemiami. Swoją drogą o rozdziobywaniu przez ptaki i ćwiartowaniu możemy poczytać już w greckich mitach, czy Biblii... (Chociaż w innych kontekstach).
http://niwia.myforum.pl/ - forum Opolskiego klubu RPG i fantastyki
http://my.opera.com/gimnazjon/blog/ - sport, ruch, zdrowie, itepe
gaudat
Marynarz
Marynarz
Posty: 361
Rejestracja: poniedziałek, 21 lipca 2008, 21:44
Numer GG: 12362182

Re: Kultury świata

Post autor: gaudat »

O ile się nie mylę pierwsi robili tak Zaratusztrianie ( nie wiedziałem jak to sformułowac, w każdym razie chodzi o wyznawców wizji tego pana.
"Zwłoki człowieka po śmierci są więc jedną z najbardziej zbrukanych rzeczy. Ze względu na to, że ziemia jest tworem czystym, nie można jej brukać grzebiąc zwłoki, nie można też ich spalić, bo ogień też jest tworem czystym. Zaratusztrianie pozostawiają zwłoki na specjalnych wieżach, tzw. "wieżach milczenia", gdzie cała zgnilizna śmierci jest pochłaniana przez sępy -zwierzęta cieszące się szczególną estymą w zaratusztrianizmie. Dopiero gdy ze zwłok zostają suche, białe kości, doczesne szczątki są zrzucane do specjalnego szybu w wieży."
"Umysł rozkazuje ciału i ono jest posłuszne. Umysł rozkazuje sobie samemu i natrafia na opór."
- Lady Jessika Atryda, "Diuna" Herbert
Phoven
Bosman
Bosman
Posty: 1691
Rejestracja: piątek, 21 lipca 2006, 16:39

Re: Kultury świata

Post autor: Phoven »

Danai pisze:Wiec nie mow mi , ze kultura europejska na tym tylko bazuje.
Wydaje mi się, że on jednak tego nie napisał. :> Była mowa tylko o zakorzenieniu. Co nie wyklucza przecież innych źródeł.

Bo wpływ chrześcijaństwa na współczesny obraz naszej kultury (zakładam, ze wszyscy tu identyfikują z kulturą europejską - jesli się mylę, przepraszam :P) jest ogromny. Wyrażenie 'Europa' zaczeło zastępowac 'świat chrzescijanski' jakieś 500 lat temu. I to przeciez nie całkowicie - jeszcze 50 lat temu wyrażenie "cywilizacja chrzescijanska" było popularnym zwrotem pozwalający rozciagnac definicje na Europę i państwa z dominującą kulturą europejskich kolonistów.
Zauważ, że nadal mówi się o "świecie muzułmańskim" (inna sprawa, że sprawy religijne wychodzą w tych panstwach na pierwszy plan) - a przecież miks kulturowy był znacznie większy niż w Europie. Jednak - to właśnie aspekt islamu odegrywa znaczącą rolę w tamtejszej kulturze.
Europa pod tym względem się dużo nie różni - każda współczesna wielka religia odegrała niesamowitą role w kształtowaniu lokalnych społeczeństw.
Rachet
Majtek
Majtek
Posty: 92
Rejestracja: środa, 18 marca 2009, 21:57
Numer GG: 6166027
Lokalizacja: Stolyca

Re: Kultury świata

Post autor: Rachet »

Phoven pisze: Europa pod tym względem się dużo nie różni - każda współczesna wielka religia odegrała niesamowitą role w kształtowaniu lokalnych społeczeństw.
No ja bym nie przeceniał Judaizmu, mało to ekspansywna religia jakby nie patrzeć.
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.
Phoven
Bosman
Bosman
Posty: 1691
Rejestracja: piątek, 21 lipca 2006, 16:39

Re: Kultury świata

Post autor: Phoven »

Ekhem.. akurat judaizm odegrał przeogromną rolę w kształtowaniu narodu Żydowskiego. Właściwie to chyba największą spośród wszystkich wielkich religii. Różnica na większą skalę pomiędzy Żydem a żydem zarysowała się przecież dopiero niedawno - zaś historia wyznania mojżeszowego niemal pokrywa się z historią narodu Żydowskiego. I to oczywiście jest niemal, nie - tylko niemal. :P

Nie wspominam już nawet o pośrednim wpływie judaizmu na pozostałe kultury który przecież mały też nie był.
Aras
Tawerniak
Tawerniak
Posty: 248
Rejestracja: poniedziałek, 9 lipca 2007, 09:25
Numer GG: 9986661
Lokalizacja: Puszcza

Re: Kultury świata

Post autor: Aras »

Żydowska kultura stała się niestety czymś bardzo obcym dla większości z nas, a nalezy pamiętać, że w samej Polsce przed wojną praktycznie na 3 chrześcijan przypadał jeden Żyd. Zresztą bardzo dobrze zadomowili się oni w naszej części Europy, Polska, Rosja i Czechy zrodziły wielkich rabinów i kabalistów.
Obrazek
Thurs
Mat
Mat
Posty: 470
Rejestracja: sobota, 15 grudnia 2007, 09:33
Numer GG: 0
Lokalizacja: poza zasięgiem

Re: Kultury świata

Post autor: Thurs »

Żydowska kultura stała się niestety czymś bardzo obcym dla większości z nas
Żydzi zawsze trzymali się w kupie i byli grupą izolującą się, nauki talmudyczne bardzo restrykcyjnie podchodzą do relacji z gojami... niestety? :P
ODPOWIEDZ