Czarnobyl

Tutaj poruszamy wszystkie tematy, których nie da się upchnąć powyżej...
CoB
Tawerniak
Tawerniak
Posty: 1616
Rejestracja: poniedziałek, 12 września 2005, 08:47
Numer GG: 5879500
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Czarnobyl

Post autor: CoB »

MAd Phantom pisze:
Czyli wykorzystywanie śmierci kilkudziesięciu osób do celów politycznych/ideologicznych i zbicia fortuny to przejaw szacunku? ;-)


Wolę się nie wypowiadać na ten temat, bo to przechodzi ludzkie pojęcie.
Pisząc o szacunku miałem na myśli traktowanie tematu ludzkiej śmierci poważnie, nie z przymróżeniem oka. Bo wielu użytkowników porównuje, gdzie więcej osób zginęło, a gdzie mniej - ale nikt nie postawiłby by się na miejscu robotników z Czarnobyla.

Eglarest pisze: ja chce zauwazyć że nawet gdyby w wyniku tego wycieku w Czarnobyla zginać miało nawet 300 osob to i tak mało !


No nie powiesz mi MAd, że nie mógł zbulwersować mnie taki tekst...

MAd Phantom pisze: Swoją drogą piszesz, że raport WHO był wyraźnie podkoloryzowany przez władzę... ale tamtejszej władzy zależy przecież (i to bardzo) na utrzymaniu poglądu, że miała tam miejsce gigantyczna globalna tragedia. Czyli - idąc tą logiką - twierdzisz, że praktycznie NIC się tam nie wydarzyło (no bo skoro wersja podkoloryzowana mówi o "prawie niczym" i "anulowaniu większości dotacji i rent"? ;p )
Jak to może na tym zależeć tamtejszej władzy? Nie rozumiem, szczególnie, że Ukraina dąży bardziej na zachód, niż na wschód. I oni nigdy nie powiedzą swoim mieszkańcom, jakie rozmiary miała naprawdę tragedia.

To, że wpuszczają tam jedynie swoich (choć aktualnie może być inaczej) nie znaczy, że chcą im pokazać ogrom zniszczeń, lecz właśnie ich niewielką skalę!

Nam też nie powiedzą nic o ogromie tragedii, będą umniejszać jej znaczenie, bo od nas mogliby się dowiedzieć ludzie u nich, czyż nie?

Wersja podkoloryzowana może mieszać prawdę z kłamstwem. To, że rząd byłby w stanie anulować wiele rent najbiedniejszym nie dziwi mnie zupełnie - ale przedstawiono to w pozytywny sposób! Czy wydarzyło się tam "prawie nic"? Nie wiem, dlatego nie wyrażam swojej opinii na temat, co się tam wydarzyło, lecz w czym mogli oszukać opinię publiczną.

Być może każdy w tym temacie ma trochę racji. Ale równie dobrze, może nie mieć jej wcale. Warto jednak wiedzieć o mechanizmach propagandowych.
http://niwia.myforum.pl/ - forum Opolskiego klubu RPG i fantastyki
http://my.opera.com/gimnazjon/blog/ - sport, ruch, zdrowie, itepe
Eglarest
Chorąży
Chorąży
Posty: 3653
Rejestracja: sobota, 19 listopada 2005, 11:02
Numer GG: 777575
Lokalizacja: Poznań/Konin

Re: Czarnobyl

Post autor: Eglarest »

Eglarest napisał(a):
ja chce zauwazyć że nawet gdyby w wyniku tego wycieku w Czarnobyla zginać miało nawet 300 osob to i tak mało !

No nie powiesz mi MAd, że nie mógł zbulwersować mnie taki tekst...
tekst niepowinien cię zbulwersować wystarczy zrozumiec co sie chciało powiedzieć a już tłumaczę w skrocie chodziło oto że to bardzo mała skala w obliczu takiego wypadku oraz jest to mniej szkodliwe niż systematyczne trucie milionów ludzi. Oczywiście każde życie jest cenne ale jeśli już miałbym wybierać jako przywódca czy ponieść ryzyko i zaryzykować życie 150 czy -1000 osób czy systematycznie co roku uśmiercać kilkaset i pogarszać ich zdrowie to pewnie wybrał bym tą opcję z ryzykiem bo ryzyko ma to do siebie że nie musi wcale wystąpić, a ponadto druga opcja dotyka cywilów pierwsza zaś w znacznej większości służb porządkowych a to też poważna różnica. wiec gdyby w wyniku tego czy innego podobnego wycieku w Czarnobyla zginać miało nawet 300 osob to i tak jest to mało w zestawieniu z alternatywą.
MAd Phantom
Arcymod Tawerniany
Arcymod Tawerniany
Posty: 1279
Rejestracja: poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 17:13

Re: Czarnobyl

Post autor: MAd Phantom »


@CoB: Właśnie dlatego rządowi Ukrainy zależy na maksymalizacji "rozmiarów tragedii" rzekomych! Mają z tego GIGANTYCZNE wsparcie finansowe z zachodu, a i "a bo widzicie, my tacy biedni, po Czarnobylu..." jest świetną kartą przetargową w epoce demokracji. Zresztą, obecnie są tam płatne wycieczki organizowane ;)
Brzoza
Bosman
Bosman
Posty: 1796
Rejestracja: poniedziałek, 26 lutego 2007, 10:52
Numer GG: 0
Lokalizacja: Freistadt Danzig

Re: Czarnobyl

Post autor: Brzoza »

A za kilka, kilkanascie lat jak turystyka zakwitnie w tamtych okolicach! Hoho! Teren zostanie zamknięty tak czy siak, żeby wyglądało postapokaliptycznie i już widzę ten taki przysadzisty busik (pełen amerykańskich, japońskich i brytyjskich turystów) jadący w tym zardzewiałym klimacie. yeah. Znaczy ja bym tak zrobił. I sprzedawalbym watę cukrową w kształcie grzyba atomowego. To by było dobre. I zamiast normalnych figurek ze zwierzatkami sprzedawałbym takie z trzema głowami, dziewięcioma nogami... Wzorując się dajmy na to na napromieniowanych w momencie bycia zarodkiem cielakach. To byłby konkret. Widzę już taki wielki gabinet krzywych luster "napromieniuj się" - chwyt byłby taki że lustra by nadawaly zielony monochrom odbiciom. Diabelskie koło które by swiatełkami tworzyło wielki znaczek radioaktywności, dodajmy do tego że koło musiałoby być wieksze od Eye of london - byłoby fajnie żeby było je widać z odległości 50 kilometrów. No i wysłałbym list do Marvela, czy nie chcieliby użyczyć praw autorskich, żeby walnąc na wjeździe do Czarnobyla Hulka. O kurna, to by był konkret.. o tak... juz widzę...

Nie no ale co do turystyki, to prawde mówię.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Tori
Bosman
Bosman
Posty: 1759
Rejestracja: piątek, 17 lutego 2006, 15:05
Numer GG: 7524209
Lokalizacja: Gliwice

Re: Czarnobyl

Post autor: Tori »

Mad, tak z ciekawości- w raporty WHO (i masy innych organizacji) na temat wysyłania szczepionek dla biednych dzieci z Kongo też wierzysz? I w to, że tak na prawdę to pomoc, a nie robienie z nieświadomych ludzi królików doświadczalnych?

Obejrzyj ten dokument który podałem, może zmienisz zdanie, może wyśmiejesz, ale każdy wierzy w co chce...


Aha- do Prypeci można wjechać teraz, wejściówka kosztuje bodajże 250 dolców.
Od dziś płacę Eurogąbkami.
MAd Phantom
Arcymod Tawerniany
Arcymod Tawerniany
Posty: 1279
Rejestracja: poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 17:13

Re: Czarnobyl

Post autor: MAd Phantom »


O, spiskowa teoria dziejów, eh? :D
Wspomnianych raportów nie widziałem, ani też nie szukałem innych informacji na ten temat - toteż nie wiem. Mogę tylko powiedzieć, że badania WHO są na logikę bardziej obiektywne od np. badań zielonych, gdyż Ci drudzy są z definicji subiektywni.

Co do filmu: potwierdź lub zaprzecz czy tamten opis jest poprawny. Jeżeli jest to tam nie ma co oglądać, chyba że dla zabawy :P (Tu taka uwaga na boku, gdyż to faktycznie film Discovery z tego co widzę: Discovery NIE jest źródłem, zwłaszcza w sprawach kontrowersyjnych lub mocno zaawansowanych. To komercyjny kanał rozrywkowy z elementami popularno-naukowymi. Mają jakąś publiczność, koszty, wymagania co do oglądalności itp. i są rzeczy, których powiedzieć nie mogą oraz rzeczy, które przepuszczają tylko dlatego, że brzmią "fajnie".)

EDIT: Aha, co do "każdy wierzy w co chce". Niestety, ale tu rozmawiamy o faktach i fizyce, a te nie są podmiotem wiary ;) Są podmiotem analizowania źródeł, wyników badań, zebranych danych itp. i wyborem najsensowniejszej opcji.
Tori
Bosman
Bosman
Posty: 1759
Rejestracja: piątek, 17 lutego 2006, 15:05
Numer GG: 7524209
Lokalizacja: Gliwice

Re: Czarnobyl

Post autor: Tori »

IMO opis wyolbrzymia, film jest naprawdę ciekawy, no i potrafi przekonać.
Od dziś płacę Eurogąbkami.
ODPOWIEDZ