Rasizm

Tutaj poruszamy wszystkie tematy, których nie da się upchnąć powyżej...
ODPOWIEDZ
MAd Phantom
Arcymod Tawerniany
Arcymod Tawerniany
Posty: 1279
Rejestracja: poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 17:13

Re: Rasizm

Post autor: MAd Phantom »


Co do żółtych ogólnie, to jak już pisałem - gdyby wziąć ich wszystkich, to średnia wyszłaby gdzieś poniżej białych, głównie z powodu Indii i okolic ;p

O indywidualnych osobach mówi to niewiele, ale - biorąc pod uwagę, że różnią się nie tylko średnie, ale i faktyczne odchylenia standardowe - może być użyteczne w przypadku gdy brak nam dokładnych danych co do jednostki (np. potrzebna Ci osoba z jak najwyższym IQ, a znasz tylko kolor skóry kandydatów) ;p

Co do zaś metodologii testów IQ, to jest ona o wieeele bardziej złożona, niż tylko ustalenie podziału grup - stąd i sporo miejsc gdzie można popełnić jakieś błędy ;p
Sir_herrbatka
Mat
Mat
Posty: 518
Rejestracja: czwartek, 28 czerwca 2007, 12:51

Re: Rasizm

Post autor: Sir_herrbatka »

Tak na marginesie, ciekawe jest to, że wiele grup etnicznych jest kwalifikowana jako przynależna do różnych ras zależnie od autora i np. hindusi według niektórych są biali z racji na europoidalne rysy twarzy a indianie jako czarni (ta, wiem, że głupie).
Żydzi to narodowość czyli podkategoria podkategorii głównej kategorii (zrozumiałe?) jednej z głównych ras ludzi.
Nawet nie wiesz jak się mylisz :P Białasy dzielą się na podtyp nordycki, południowo-wschodni i jeszcze jeden którego nie pamiętam bo egzamin z biologi mam dopiero w piątek (hej, pamiętam! Semicki!) :P Tak czy inaczej naród to raczej pojęcie historyczno-społeczne i nie ma nic wspólnego z biologią. Rasa też za wiele z biologią nie ma wspólnego ale mniejsza o to.
Santus Faustus I
Marynarz
Marynarz
Posty: 170
Rejestracja: czwartek, 24 lipca 2008, 21:27
Numer GG: 7744917
Lokalizacja: Tłuszcz - okolice Wołomina

Re: Rasizm

Post autor: Santus Faustus I »

MAd Phantom pisze:
Co do żółtych ogólnie, to jak już pisałem - gdyby wziąć ich wszystkich, to średnia wyszłaby gdzieś poniżej białych, głównie z powodu Indii i okolic ;p
Hindusów zalicza się do białych.
Sir_herrbatka pisze:
Żydzi to narodowość czyli podkategoria podkategorii głównej kategorii (zrozumiałe?) jednej z głównych ras ludzi.
Nawet nie wiesz jak się mylisz :P Białasy dzielą się na podtyp nordycki, południowo-wschodni i jeszcze jeden którego nie pamiętam bo egzamin z biologi mam dopiero w piątek (hej, pamiętam! Semicki!) :P Tak czy inaczej naród to raczej pojęcie historyczno-społeczne i nie ma nic wspólnego z biologią. Rasa też za wiele z biologią nie ma wspólnego ale mniejsza o to.
Czyli się nie mylę. Główna grupa - biali, podkategoria (napisałem tak bo rasa i podrasa to by źle brzmiało) - Semici, podkategoria podkategori (naród) - Żydzi. Rasa ma dużo wspólnego z biologią. Antropolog by lepiej ci wyjaśnił różnice.



Misiaczki, won mi stąd z tematem o IQ :P Przeniosłam Was tam gdzie trzeba. Tu skupiamy się na rasizmie, nie na mierzeniu tego czego nie da się zmierzyć :P - dop. WW

BTW nie wiem dlaczego mi się rozkrzaczyło kolorowanie tekstu...


[Mogłaś chwilę poczekać, to sam bym przeniósł posty do topicu o czymś, co definitywnie da się zmierzyć ;p a i poprawiłem Ci kolorowanie ;p - dop.MP]
ODPOWIEDZ