Czego brakuje w TRPG?

Informacje ogólne, ogłoszenia, propozycje zmian i opinie.
CoB
Tawerniak
Tawerniak
Posty: 1616
Rejestracja: poniedziałek, 12 września 2005, 08:47
Numer GG: 5879500
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Czego brakuje w TRPG?

Post autor: CoB »

Kiedy ujrzałem post BLACKs'usia, nie mogłem się powstrzymać i sam mam ochotę napisać kilka słówek od siebie ;P
Serge pisze: A co do zinu, to aby był profesjonalny, potrzebni są profesjonaliści – począwszy od rednacza (czyt. redaktora naczelnego). I to nie frustracja, jak uważasz, bo ja naprawdę dobrze się bawię pisząc to, co czytasz – kiedyś zin był ciekawy i fajnie się go czytało... gdy były 'concept-działy'... czyli DnD, czyli Młotek, czy nawet - paradoksalnie - Kryształy Czasu, bo nadal mają swoich fanów... ale niestety, redaktorzy poszczególnych działów się na Ciebie wypięli (nawet Tawerniany Cygan BLACKs Cię zostawił :P) (...)
Twierdzenie, że to przez BAZYLa ubyło tekstów o grach fabularnych jest przesadą. I to mocną. Zbytnim komplementem dla wszechwładzy Naczelnego ;)

Nie wiem Serge, jak czynnie uczestniczysz w tym co porabia środowisko fanowskie? Według mnie - niewiele się w tym orientujesz - skoro wyrażasz pochopne wnioski i obrzucasz mięsem jednostkę, kiedy to "winne" jest coś więcej.

Spójrz sobie na konwenty i zauważ, że coraz mniej w nich RPG! Wypierane jest przez takie rzeczy jak manga i anime oraz ASG. Mimo iż gry fabularne mają wielu fanów!
Serge pisze:(...) i teraz jedziesz na recenzjach książek i innych badziewiach – myślisz, że gdybyś wydawał zin w formie fizycznej (czyli na papierze, w jakimś tam nakładzie, jakbyś nie wiedział o co mi chodzi) długo byś 'pożył' na rynku? Bo jak dla mnie nie bardzo.
Lepiej zupełnie rzucić wszystkim w cholerę? Z takim nastawieniem to człowiek nie 'pożyje' długo w życiu.
Serge pisze: Nie jestem dzieciakiem, jak większość userów tego forum i nie patrzę ile postów nabiłem i czy mam już 'cocka', bosmana, czy kapitana :D
Często piszesz coś o 'niedokształconych licealistach' i 'dzieciakach'. Czy Ty w tym wieku porwałbyś się na pisanie do zinu? Zresztą, raczej nie. Skoro młodzież sprawia tobie takie przykrości swoją obecnością...

Cynizm jest prostacki, zabłyśnij czym innym. Bo 'cockiem' raczej nie zdołasz, skoro i to słowo doprowadza cię do frustracji.

Dla odmiany dodam na koniec, że wycofanie podziału KGF-u na podkąciki, wydaje mi się trafnym pomysłem. I cieszę się, że znów pojawia się coś na temat RPG :)
http://niwia.myforum.pl/ - forum Opolskiego klubu RPG i fantastyki
http://my.opera.com/gimnazjon/blog/ - sport, ruch, zdrowie, itepe
CoB
Tawerniak
Tawerniak
Posty: 1616
Rejestracja: poniedziałek, 12 września 2005, 08:47
Numer GG: 5879500
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Czego brakuje w TRPG?

Post autor: CoB »

Przepraszam za dublowanie postów, ale chciałem o coś zapytać: Czy PL zniknęła z ostatnich 4 numerów okresowo, czy tak na stałe?
Pytam nie tylko z ciekawości hehe :P
http://niwia.myforum.pl/ - forum Opolskiego klubu RPG i fantastyki
http://my.opera.com/gimnazjon/blog/ - sport, ruch, zdrowie, itepe
Narmo
Tawerniak
Tawerniak
Posty: 386
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 14:56
Numer GG: 5450570
Lokalizacja: Bielsko-Biała/Kraków
Kontakt:

Re: Czego brakuje w TRPG?

Post autor: Narmo »

Miło, że ktoś zauważył jej brak ; )
PL nie ma okresowo - sesja, praca dyplomowa i praktyki robią swoje.
"jestem dzbanem pełnym żywej i martwej wody, starczy, bym się lekko nachylił, a cieką ze mnie same piękne myśli, (...) tak więc właściwie nawet nie wiem, które myśli są moje i ze mnie, a które wyczytałem" B. Hrabal
Phoven
Bosman
Bosman
Posty: 1691
Rejestracja: piątek, 21 lipca 2006, 16:39

Re: Kfiatki z forum tawerny

Post autor: Phoven »

A są jakieś inne powody, zeby wchodzić na to umierające forum? :]
Deep
Chorąży
Chorąży
Posty: 3712
Rejestracja: niedziela, 10 września 2006, 10:31
Lokalizacja: Wro

Re: Kfiatki z forum tawerny

Post autor: Deep »

Phoven pisze:A są jakieś inne powody, zeby wchodzić na to umierające forum? :]
Kiedyś był przynajmniej temat 1. :P
.
Brzoza
Bosman
Bosman
Posty: 1796
Rejestracja: poniedziałek, 26 lutego 2007, 10:52
Numer GG: 0
Lokalizacja: Freistadt Danzig

Re: Kfiatki z forum tawerny

Post autor: Brzoza »

Phoven pisze:umierające forum? :]
Czy ja wiem czy ono jest tak bardzo umierające? jest w stadium " kilku stałych użytkowników pisze posty " umierające fora to kilka postów w tygodniu. Tu jest lepiej.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Etherard
Pomywacz
Posty: 64
Rejestracja: wtorek, 30 października 2007, 20:02
Numer GG: 5885354
Lokalizacja: Radomsko/Morland :D
Kontakt:

Re: Kfiatki z forum tawerny

Post autor: Etherard »

Tylko czy czasami nie mijamy się już z tematem:P...

Do agoni nam troche brakuje:P
Etherard
Wirtualne państwo, prawdziwe emocje!!:)
http://www.dreamland.net.pl/morland/
Tori
Bosman
Bosman
Posty: 1759
Rejestracja: piątek, 17 lutego 2006, 15:05
Numer GG: 7524209
Lokalizacja: Gliwice

Re: Kfiatki z forum tawerny

Post autor: Tori »

Umiera. Powoli, ale umiera. Kiedyś, ze cztery lata temu, wszystko prężnie działało, rozgrywały się sesje od początku do końca, w każdym numerze było aż nadto tekstów. A teraz? Aktywnych userów można policzyć na palach obydwu dłoni, sesje często upadają zanim porządnie powstaną, w każdym kolejnym numerze jest coraz mniej tekstów, w zasadzie większość materiałów to Polana...


Coś by wypadało zmienić?
Od dziś płacę Eurogąbkami.
Etherard
Pomywacz
Posty: 64
Rejestracja: wtorek, 30 października 2007, 20:02
Numer GG: 5885354
Lokalizacja: Radomsko/Morland :D
Kontakt:

Re: Kfiatki z forum tawerny

Post autor: Etherard »

Tori pisze:Coś by wypadało zmienić?
Obawiam się że, łatwo na to pytanie nie będzie można odpowiedzieć..
Etherard
Wirtualne państwo, prawdziwe emocje!!:)
http://www.dreamland.net.pl/morland/
Phoven
Bosman
Bosman
Posty: 1691
Rejestracja: piątek, 21 lipca 2006, 16:39

Re: Kfiatki z forum tawerny

Post autor: Phoven »

Tak pięknie nie było - sesje też upadały jedna po drugiej - inna sprawa, że było ich więcej więc rachunek prawdopodbienstwa robił swoje i zawsze zostawały te "stałe". Z tego co widzę dwie z nich nawet do dzisiaj przetrwały i cały czas sie toczą. :]
Tylko, ze wiecie - to raczej zgredowskie gadanie. Podobne problemy mają w zasadzie wszystkie serwisy o podobnej tematyce. Nieco lepiej trzyma się polter ale on też nie jest taki trv jak u szczytu swojej fajności. Pewna koniunktura fandomowa sie zwyczajnie się popsuła. Za kilka lat pewnie znów bedzie wzrost popularności gier fabularnych, potem znowu spadek etc. etc. Kryzysu moze nie jeśli chodzi o dopływ świeżej krwi, problem jest raczej z tymi staruchami którym znudziło juz pisanie tekstów i gadanie o dupie Maryni na forum.
Ja tu siedze tak z przyzwyczajenia, w gry fabularne w końcu już od dawna nie pogrywam, fantastykę czytam raz na ruski rok - ale, kurde - z jakiegoś powodu chce coś mi sie jeszcze tu pisac. :P
Oso
Tawerniany Księgarz
Tawerniany Księgarz
Posty: 269
Rejestracja: niedziela, 5 listopada 2006, 22:16
Numer GG: 9053067
Lokalizacja: głównie Warszawa

Re: Kfiatki z forum tawerny

Post autor: Oso »

Tori pisze:(...)w każdym kolejnym numerze jest coraz mniej tekstów, w zasadzie większość materiałów to Polana...
Tak, wiem, ciągnę offtop. Ale nie mogę się powstrzymać.

Ahem, panie, panowie, proszę o uwagę. Numer zinu aktualny na dzień dzisiejszy: 117. Numer, w którym była ostatnia Polana Lorien: 112. To gdzie ta większość? :P
"Bądź ponad to, spraw by się przestał liczyć, to sobie wreszcie pójdzie. Bo jeśli się przejmiesz tym, co on wygaduje, i skupisz całą uwagę na walce z nim, to tym samym uznasz, że może mieć rację i wtedy będzie po tobie."
Brzoza
Bosman
Bosman
Posty: 1796
Rejestracja: poniedziałek, 26 lutego 2007, 10:52
Numer GG: 0
Lokalizacja: Freistadt Danzig

Re: Kfiatki z forum tawerny

Post autor: Brzoza »

dla przykładu bodajże na katedrze działał dział arkony i jeden offtopowy temat i tyle (bodajże półtorej roku temu) ;[ nie wiem jak jest teraz. To jest martwe forum.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Solarius Scorch
Bosman
Bosman
Posty: 1859
Rejestracja: sobota, 25 czerwca 2005, 13:38
Numer GG: 0
Skype: solar_scorch
Lokalizacja: Cyprysowe Źródła

Re: Kfiatki z forum tawerny

Post autor: Solarius Scorch »

Phoven pisze:Ja tu siedze tak z przyzwyczajenia, w gry fabularne w końcu już od dawna nie pogrywam, fantastykę czytam raz na ruski rok
Phoven - to Twoja sprawa. Ale nie mów o tym głośno, bo młodzież gorszysz. :P
Adamir
Marynarz
Marynarz
Posty: 329
Rejestracja: wtorek, 18 marca 2008, 19:18

Re: Kfiatki z forum tawerny

Post autor: Adamir »

Umiera. Powoli, ale umiera.
Bo TRPG wciąż jest małym portalem. Po części dlatego, że na Tawernie panuje mocno autorytarny ustrój i nic nie przejdzie bez BZLa. Spójrzcie na Poltera - tam jest jeden główny boss, który zajmuje się tylko sprawami czysto organizacyjnymi. Szefowie działów mają wolną rękę w dodawaniu tekstów, mianowaniu redaktorów (w obrębie swojego działu ofkz), każda sekcja ma swoją autonomię. Dzięki takiemu podziałowi premier + ministrowie serwis prężnie się rozwija.

W sumie Ameryki nie odkryję, ale może czas zaprzestac wydawac TRPG w formie zinu? I tak coraz mniej artykułów się pojawia, to może skupic się tylko na portalu?
Numer zinu aktualny na dzień dzisiejszy: 117. Numer, w którym była ostatnia Polana Lorien: 112.
To tylko dowodzi zmierania strony. ;]
[url=irc://quakenet/tawerna-rpg]Obrazek[/url]
Phoven
Bosman
Bosman
Posty: 1691
Rejestracja: piątek, 21 lipca 2006, 16:39

Re: Kfiatki z forum tawerny

Post autor: Phoven »

Jak już pisałem - to bardziej problem całego środowiska niż samej Tawerny imo. Z autorytarna władzą bzl'a jest też taki problem, ze nikt nie chce przejąć kreciej roboty którą nasz rednacz wykonuje. Nie wspominając o tym, że rozdział obowiązków nic tu nie da - przecież i tak nie mamy tekstów. :P Tzn. są - albo rozepchana BŚ albo Polana.
Być może problem jest w tym, ze nie poszlismy wlasnie drogą poltera jako zbioru małych, wyspecjalizowanych serwisów? Tylko jest jeden ważny problem - myślę zin publikowany w CDA daje nam stałą reklame i przypływ "biernych" czytelników. Specjalnie bym się nie zdziwił gdybyśmy mieli wiecej odwiedzin niż polter właśnie. Problem jest w tym, że to właśnie ci "bierni" - którzy niestety nie przyczyniają się do wielkiej chwały i lulzu.
Ofc - mamy harującą elytę - czyli sam szczyt redakcji której rzeczywiście się chce. Ale to, rzecz jasna nie wystarczy.


A co do "umierania" forum - ofc przesadzałem, w końcu gorsze okresy też już mielismy. Inna sprawa, ze lepsze również. :P
SS pisze:Ale nie mów o tym głośno, bo młodzież gorszysz.
Raczej na odwrót. :P
Oso
Tawerniany Księgarz
Tawerniany Księgarz
Posty: 269
Rejestracja: niedziela, 5 listopada 2006, 22:16
Numer GG: 9053067
Lokalizacja: głównie Warszawa

Re: Kfiatki z forum tawerny

Post autor: Oso »

Pozwoliłem sobie przenieść posty, co by burdelu w komediowej Tafernie nie robić ;)
Adamir pisze:
Numer zinu aktualny na dzień dzisiejszy: 117. Numer, w którym była ostatnia Polana Lorien: 112.
To tylko dowodzi zmierania strony. ;]
Nie, to dowodzi, że wszyscy wieszczący śmierć Tawerny głoszą truizmy, które już ktoś kiedyś powiedział, nie myśląc nawet nad ich trafnością. Tak samo jest z Twoim marudzeniem, że to wszystko wina Bazyla.

Phoven ma rację. Największym problemem jest brak ludzi, którym chce się coś robić. Co i rusz natrafia się w internecie na jakąś nową inicjatywę, nowy zin czy coś w tym stylu. I takie przedsięwzięcia umierają po paru zaledwie miesiącach, bo ludzie stwierdzają, że to jednak nie zabawa, tylko konkretny wysiłek. W dodatku niewdzięczny, bo prawie nic z tego nie ma (a czasem nawet ludzie Cię objadą za taką, a nie inną opinię - mówię z mojej perspektywy, bo tacy w KGFie to mają całkiem przyjemnie :) ). Tawerna też się boryka z tym problemem. Jest kilka osób, które co miesiąc jakąś porcję tekstów przygotują, są osoby, które przygotują coś raz na jakiś czas, i jest cała masa biernych czytelników, którzy tylko czytają. Wśród tych osób jest pewnie wielu umiejących sprawnie pisać, ale może się boją spróbować, może zwyczajnie im to wisi. Licho wie. Co jakiś czas wsadzi się gdzieś apel, że szukamy tekściarzy, ale rezultaty są, jakie są. Tylko... Mam wrażenie, że takie apele pojawiały się tylko w zinie. Może by na stronie głównej jakoś to wyeksponować...
"Bądź ponad to, spraw by się przestał liczyć, to sobie wreszcie pójdzie. Bo jeśli się przejmiesz tym, co on wygaduje, i skupisz całą uwagę na walce z nim, to tym samym uznasz, że może mieć rację i wtedy będzie po tobie."
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Re: Czego brakuje w TRPG?

Post autor: BAZYL »

Piszcie, piszcie, uważnie to czytam. I się trochę dziwię.

Osobiście uważam, że nie jest tak tragicznie, a na wielu polach jest lepiej niż kiedyś. A porównywanie do innych jest niepotrzebne. Jedyna realna konkurencja dla nas to chyba tylko polter, który jest szerszy tematycznie, boryka się z podobnymi problemami, a merytorycznie, hmm... Wystarczy powiedzieć że a gwałt szukają ludzi do serwisu gier komputerowych, i im się w sumie nie dziwię, bo co jeden news to większa kompromitacja - albo sprzed pół roku, albo o niczym, a ostatnio nawet tydzień po prima aprlis dali informację o żarcie jaki przygotował Blizzard. Podali to rzecz jasna jako pewnik. Jedyny plus że mają tam jednego kolesia, który to wyłapuje i bluzga - a oni to usuwają. Swoją droga zastanawiam się kiedy zaproponują mu posadę szefa działu :D

Naszą siłą są w tej chwili właśnie statystyki odwiedzin (mamy bardzo wysokie, to nic że często są to jednorazowe wizyty) i przyjęliśmy ostatnio koncepcję multimedialności (ktoś z Was zauważył, że zwiększyła się liczba newsów z filmikami?). A co do autorów tekstów - są nowi. nawet sporo. Ból jest taki, ze oni nie potrafią pisać po polsku, a jak tekst jest dobry chociaż merytorycznie, to sprawdzenie tego i poprawienie zajmuje dużo czasu...

Poza tym także kryzys daje nam się we znaki. Niby nie zarabiamy i nie prowadzimy żadnej działalności gospodarczej, ale współpracujemy z wydawcami itp. i dobrze widzimy redukcje etatów i mniej uwagi poświęcanej Internetowi i środowiskom fanowskim.

A czy forum umiera? Śmiech na sali.

A jeśli ktoś chce koniecznie na bieżąco monitorować podobne serwisy (przynajmniej patrząc po newsach) to polecam www.jazgot.info - tam widać jak serwis stoi na tle konkurencji.
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
ODPOWIEDZ