Jak stworzyć plan miasta?

To forum przeznaczone na dyskusje dotyczące prowadzenia i przygotowywania rozgrywki. Tematy tylko dla Mistrzów Gry.
ODPOWIEDZ
sabakunoryu
Szczur Lądowy
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek, 23 listopada 2009, 14:14
Numer GG: 0

Jak stworzyć plan miasta?

Post autor: sabakunoryu »

Witam.
Prowadzę dopiero pierwszą przygodę więc jeszcze nie mam doświadczenia itp, a gdy muszę improwizować to ... hmmm... mogiła i tyle. Na pierwszej sesji wybadałem trochu graczy i wiem że wolą zagadki, śledztwa i takie tam. Rozgrywki typu wyciąć orków, zabrać skarby i iść je przepić nie bardzo tolerują. Wymyśliłem więc całkiem ładny scenariusz. Problem jest taki że rozgrywa się on w wielkim mieście. Jeśli nie przygotuję sobie dokładnej mapy i rozpiski wszystkich miejsc i postaci w tym mieście to gdzieś wpadnę i ładna intryga się rozpadnie.
Więc byłbym wdzięczny jeśli ktoś mógłby podać jakiś sposób na logiczne i ciekawe rozplanowanie miasta. A jeśli znalazł by się śmiałek który zarzuci schematem zamku w Malborku to zamówię za niego nawet mszę.
No Name
Bombardier
Bombardier
Posty: 676
Rejestracja: środa, 26 marca 2008, 20:41
Numer GG: 0
Lokalizacja: Kraków, Bielsko w weekendy i święta. :)

Re: Jak stworzyć plan miasta?

Post autor: No Name »

plan zamku.JPG
To jak będzie z tą mszą? :P
Tak, to jest plan zamku w Malborku, ale przypisy ostrzegam zmyślone na potrzeby dawnej sesji. Zrobiłem na tym całkiem fajną przygodę z wielką kradzieżą.

A z miastem to sobie wygogluj. Przeszukaj w obrazach plany starych polskich miast, sporo można znaleźć. np:
http://images.google.pl/images?client=o ... =pl&tab=wi
No a najlepsze plany na sesje zwykle można znaleźć oczywiście w podręcznikach i dodatkach, ale nie będę ich zamieszczał bo jeszcze moderacja o przestrzeganie praw autorskich się upomni :roll:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Mistrz gry nie ma duszy! Sprzedał ją diabłu za tabelę trafień krytycznych!"

May the Phone be with you!
sabakunoryu
Szczur Lądowy
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek, 23 listopada 2009, 14:14
Numer GG: 0

Re: Jak stworzyć plan miasta?

Post autor: sabakunoryu »

Dzięki. O Krakowie nigdy nie pomyślałem. Mógłbyś jeszcze zarzucić jakimiś materiałami na temat średniowiecznych miast (mieszkańcy, prawa, zwyczaje itp?) Bo czuję że gracze mi coś wykombinują i wlezą gdzieś a ja mam jeszcze problemy z improwizacją.

Mszę zamówię jak tylko złapie proboszcza.
Ragnar
Marynarz
Marynarz
Posty: 304
Rejestracja: piątek, 16 stycznia 2009, 21:10
Numer GG: 0
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jak stworzyć plan miasta?

Post autor: Ragnar »

W "Dzikich Polach" był cały rozdział o XVII-wiecznym polskim prawie... myślę że może pomóc...
GIRMI
Pomywacz
Posty: 61
Rejestracja: czwartek, 29 czerwca 2006, 21:25
Lokalizacja: z Diamentowej Hali

Re: Jak stworzyć plan miasta?

Post autor: GIRMI »

Plany miast można ściągnąć tak jak Ci koledzy podpowiedzieli, ale jeśli chcesz sam coś stworzyć to: w każdym mieście średniowiecznym była dzielnica kupiecka, rzemieślnicza, szlachecka,_w grach musisz dodać dzielnice wiedzy (nie w każdym mieście) gdzie będą klasztory biblioteki, MAGOWIE, i inne tego typu tałatajstwo, no i dzielnica biedy najczęściej w formie podgrodzia.
W każdej dzielnicy była karczma bądź zajazd (a w dużych miastach jedno i drugie) dom publiczny Zamtuzem zwany. Sama dzielnica też dzieliła się na lepszą i gorszą (np. kupiecka - jednym idzie w interesach lepiej innym gorzej - Ci Lepsi mają bardziej okazały dom (bardziej zdobiony np.) więcej służby, czy większe podwórko itd. W szlacheckiej bardziej zamożne i bardziej znaczące rody dokładnie to samo, te biedniejsze żyją skromniej.
Krasnoludy ponad wszystko!
ODPOWIEDZ