Zagadki na sesjach, czyli katowanie Graczy...

To forum przeznaczone na dyskusje dotyczące prowadzenia i przygotowywania rozgrywki. Tematy tylko dla Mistrzów Gry.
ODPOWIEDZ

Wprowadzasz zagadki w swoje scenariusze?

Tak! Zagadki są fajne aj!
118
95%
Nie! Zagadki są beznadziejne.
6
5%
 
Liczba głosów: 124
Karczmarz
Bombardier
Bombardier
Posty: 650
Rejestracja: wtorek, 14 listopada 2006, 20:44
Numer GG: 0
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zagadki na sesjach, czyli katowanie Graczy...

Post autor: Karczmarz »

Hmmm

Szczerze? Pierwsze co pomyślałem to, że chodzi o liczby pierwsze. Tylko w poście napisałeś "zdanie brzmiało mniej więcej tak" więc zrozumiałem, że przytaczasz je z pamięci, a wtedy liczenie wyrazów nie ma sensu, więc odrzuciłem taki pomysł.
Jelcyn
Bombardier
Bombardier
Posty: 643
Rejestracja: niedziela, 12 czerwca 2005, 15:41
Numer GG: 9025892
Lokalizacja: Bydgoskie przedmieścia mrokiem zalane...
Kontakt:

Re: Zagadki na sesjach, czyli katowanie Graczy...

Post autor: Jelcyn »

Jezeli chodzi o moje sesje, to daje zagadki słowno-logiczne. Często powiązane śa z jakimiś przedmiotami. No na przykład taka zagadka, którą dałem na sesji Neuroshimy.(gracze mieli wybrać przedmiot, który po zeskanowaniu w pewnym urządzeniu otworzy dzwi do pomieszczenia z głównym komputerem.) Brzmiała ona tak: Jesteście w totalnie ciemnym pomieszczeniu, zupełny brak światła. Na stole przed wami stoi świeca, lampa naftowa i znicz. Co zapalicie pierwsze?
Odp. Oczywiście zapałkę/zapalniczkę. wiem, że może zbyt prosta, ale trza było wziąść pod uwagę fakt, iż gościu, który jest szefem kompleksu, w którym byli miał złotą zapalniczkę.
"It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living."
-- Terry Pratchett
"Z głupotą się nie walczy, głupotę się omija"
Force
Bosman
Bosman
Posty: 1571
Rejestracja: sobota, 7 października 2006, 11:14
Numer GG: 0
Lokalizacja: piwnica

Re: Zagadki na sesjach, czyli katowanie Graczy...

Post autor: Force »

Ja mianowićie przygotowuje się do sesji w zagubionej światyni i obiecałem moim graczom ze naszpikuje ja pułakami. Macie jakieś pomysły na pułapki typu "wciśnij odowiedni kamień po przeczytaniu zagadki na ścianie"?
Polska Partia Piwa - Sekcja Paladynów Żubra
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Re: Zagadki na sesjach, czyli katowanie Graczy...

Post autor: BAZYL »

W którymś odcinku Stargate SG-1 była fajna zagadka:
Na scianie były runy symbolizujace liczby:
3, 14, 15, 9, 2, 6...
A pod spodem trzy figury: trójkąt, kwadrat i okrąg.

Pierwsza częśc polegała na tym, żeby przetłumaczyć symbole na liczby, druga na skumaniu, że te liczby ukłądają się w liczbe pi (3,1415926...), a trzecia na zaznaczeniu na okręgu promienia (powierzchnia figur była czymś w rodzaju gliny, w której dawało się rysować).
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
Deep
Chorąży
Chorąży
Posty: 3712
Rejestracja: niedziela, 10 września 2006, 10:31
Lokalizacja: Wro

Re: Zagadki na sesjach, czyli katowanie Graczy...

Post autor: Deep »

@Baz: Dobre, dobre. Spróbuję kiedys wykorzystać :)

Generalnie mozna jeszcze spróbować stare dobre metody (liczby 3 i 4 - Trzeba nacisnąć 3 cegłę z lewej, 4 od dołu - tu można dowolnie kombinować :D)
.
Nasir
Pomywacz
Posty: 45
Rejestracja: czwartek, 17 maja 2007, 09:27

Re: Zagadki na sesjach, czyli katowanie Graczy...

Post autor: Nasir »

a propos zagadek.
co sądzicie o czymś takim?
http://www.zagadki.com.pl/
ناصر
Nasir Malik Kemal Inal Ibrahim Shams ad-Dualla Wattab ibn Mahmud
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Re: Zagadki na sesjach, czyli katowanie Graczy...

Post autor: BAZYL »

Nie, na sesje to się raczej nie nadaje... A tak poza tym, to taką zabawkę: http://www.zagadki.com.pl/zagadki_1/serce.html robiliśmy w podstawówce na zajęciach praktyczno-technicznych :lol:
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
Karczmarz
Bombardier
Bombardier
Posty: 650
Rejestracja: wtorek, 14 listopada 2006, 20:44
Numer GG: 0
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zagadki na sesjach, czyli katowanie Graczy...

Post autor: Karczmarz »

Hmmm

To może zagadki typu "Gdzie jest Wolly"? Albo znajdź różnicę. Zawsze uwielbiałem takie zabawy :P
Force
Bosman
Bosman
Posty: 1571
Rejestracja: sobota, 7 października 2006, 11:14
Numer GG: 0
Lokalizacja: piwnica

Re: Zagadki na sesjach, czyli katowanie Graczy...

Post autor: Force »

I co mam im rysować cały obrazek i ukryć tam wizerunek starorzytnego symbolu? :P Fajna jest zagadka rozciagnieta na cała sesje. gracz na poczatku ociera sie o jakies wydarzenia, potem w rodku sesji i na koncu. Potem jakiś głos go z tego odpytuje (czarodziej albo boski artefakt który go sledził) np.; Ile staruszek proponowało wam jedzienie w wiosce X dzisiaj rano? Mówie wam masa zabawy
-Nie... było ich osiem... a moze cztery
-Mów trzy, mów trzy !
Polska Partia Piwa - Sekcja Paladynów Żubra
Obrazek
Obrazek
PrQ
Marynarz
Marynarz
Posty: 381
Rejestracja: czwartek, 18 sierpnia 2005, 15:41
Lokalizacja: Z miasta w którym "Gotyk (jest) na dotyk"

Re:

Post autor: PrQ »

Glamdring pisze: Dużo zagadek można zapożyczyć z Hobbita, chyba że mamy w drużynie Tolkienologów :).

No niestety masz takich w liczbie AŻ 1... biedny Glamdring... Ale jakoś na sesjach rzadko rozwiązujemy zagadki... Zawsze jest tak, że mistrz gry nie wpadnie na to samo rozwiązanie co gracze...
Prosiak (PrQ)
Ravandil
Tawerniany Leśny Duch
Tawerniany Leśny Duch
Posty: 2555
Rejestracja: poniedziałek, 13 listopada 2006, 19:14
Numer GG: 1034954
Lokalizacja: Las Laurelorn/Dąbrowa Górnicza/Warszawa

Re: Re:

Post autor: Ravandil »

PrQ pisze: Ale jakoś na sesjach rzadko rozwiązujemy zagadki... Zawsze jest tak, że mistrz gry nie wpadnie na to samo rozwiązanie co gracze...
Bo najgorzej, jak zagadka ma więcej niż jedno rozwiązanie =) Rzadko się to zdarza, ale jednak. Pamiętam, jak w TV w jakimś audiotele babka powiedziała inne rozwiązanie, niż miała prowadząca... A pokazali planszę z tym drugim. Potem strugali wariata i powiedzieli, że jest druga odpowiedź i żeby dzwonić. Szkoda tylko, że ją pokazali :P Ja właśnie raz miałem na sesji, że żeby przejść przez magiczną barierę, trzeba było odpowiedzieć na pytanie-zagadkę rycerza. Łatwe to dość było (ściągnięte zresztą z Morrowinda, którego wtedy nie znałem dokładnie ;]), tylko że podałem nieco inną wersję rozwiązania. MG miał chwilę zawiasu i myślał parę minut, czy dobrze powiedziałem. Ale w końcu wymyślił :D
Nordycka Zielona Lewica


Obrazek
http://www.lastfm.pl/user/Ravandil/

Obrazek
Nasir
Pomywacz
Posty: 45
Rejestracja: czwartek, 17 maja 2007, 09:27

Re: Zagadki na sesjach, czyli katowanie Graczy...

Post autor: Nasir »

Jelcyn pisze:Na stole przed wami stoi świeca, lampa naftowa i znicz. Co zapalicie pierwsze?
Odp. Oczywiście zapałkę/zapalniczkę.
nie cierpię takich zagadek. Bo wszystko zależy, od interpretacji słowa co. Czy odnosi się do tylko 3 przedmiotów: świeca, lampa naftowa i znicz, czy też do wszystkich przedmiotów znajdujących sie we wszechświecie.
ناصر
Nasir Malik Kemal Inal Ibrahim Shams ad-Dualla Wattab ibn Mahmud
Eglarest
Chorąży
Chorąży
Posty: 3653
Rejestracja: sobota, 19 listopada 2005, 11:02
Numer GG: 777575
Lokalizacja: Poznań/Konin

Re: Zagadki na sesjach, czyli katowanie Graczy...

Post autor: Eglarest »

mnie na sesji spotkała zagadka gdzie MG oczekiwał że wpadnę na to że istnieje rok przestępny i luty ma 29 dni etc... tylko ze ja dawno na to wpadłem ale widziałem jedną nielogiczność w grze nie obowiązywał kalendarz Gregoriański :D a jakiś dziwny co był gdzieś tam wypisany :D:d

i co w takich sytuacjach gdy MG popełnia błędy

kiedyś tez probował mi wcisnąć że saturna widać z naszej półkuli :D
Awatar użytkownika
Solarius Scorch
Bosman
Bosman
Posty: 1859
Rejestracja: sobota, 25 czerwca 2005, 13:38
Numer GG: 0
Skype: solar_scorch
Lokalizacja: Cyprysowe Źródła

Re: Zagadki na sesjach, czyli katowanie Graczy...

Post autor: Solarius Scorch »

Eglarest pisze:kiedyś tez probował mi wcisnąć że saturna widać z naszej półkuli :D
? Przeciez widac.
Koval
Marynarz
Marynarz
Posty: 310
Rejestracja: wtorek, 1 maja 2007, 23:17
Lokalizacja: Kraków

Re: Zagadki na sesjach, czyli katowanie Graczy...

Post autor: Koval »

Qrde, chłopaki dajcie spokój. Zagadki powinny być tak układane, żeby były - że tak powiem - uniwersalne. Idealnie byłoby gdyby wymagały "tylko" myślenia, a nie konkretnej wiedzy. Wtedy można je przystosować do różnych drużyn, w przeciwnym wypadku zahacza to o liniowość, której tak w rpg nie lubię.
"Ogrom szaleństwa jest najlepszym zmysłem."
Durga
Majtek
Majtek
Posty: 110
Rejestracja: niedziela, 25 grudnia 2005, 14:34
Numer GG: 0
Lokalizacja: Thorris

Re: Zagadki na sesjach, czyli katowanie Graczy...

Post autor: Durga »

Zgadzam się Koval. Przy tworzeniu zagadek zawsze staram się zrobić taką zagadkę, by każdy (zakładając, że ma choć odrobinę oleju w głowie) mógł ją rozwiązać.
"Niewiedza nie stanowi usprawiedliwienia dla nieprzemyślanych działań. Gdy się nie wie, gdy ma się wątpliwości, warto jest zasięgnąć porady..."
Force
Bosman
Bosman
Posty: 1571
Rejestracja: sobota, 7 października 2006, 11:14
Numer GG: 0
Lokalizacja: piwnica

Re: Zagadki na sesjach, czyli katowanie Graczy...

Post autor: Force »

Świetną zagatkę znalazłem :D zapraszam do główkowania na zwyciezce czeka nagroda!

Wilhelm Tell ma kuszę, 4 bełty i trzy tarcze. Tarcza A jest najbliżej Wilhelma, tarcza B nieco dalej, a tarcza C - najdalej. Wilhelm Tell trafia zawsze do celu.

Oto co zrobił:
Wypuścił pierwszy bełt w tarczę B, obrócił kuszę o 90 stopni i strzelił drugi raz. Potem obrócił kuszę o 180 stopni i wypuścił trzeci bełt, który leciał do celu dłużej niż pierwszy i drugi. Na koniec obrócił kuszę o 90 stopni i trafił czwartym bełtem w tarczę, do której jeszcze nie strzelał.

Pytanie:
W której z tarcz utkwił każdy bełt?

;X
Polska Partia Piwa - Sekcja Paladynów Żubra
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ