Zagadki na sesjach, czyli katowanie Graczy...

To forum przeznaczone na dyskusje dotyczące prowadzenia i przygotowywania rozgrywki. Tematy tylko dla Mistrzów Gry.
ODPOWIEDZ

Wprowadzasz zagadki w swoje scenariusze?

Tak! Zagadki są fajne aj!
118
95%
Nie! Zagadki są beznadziejne.
6
5%
 
Liczba głosów: 124
Awatar użytkownika
BLACKs
Tawerniany Cygan
Tawerniany Cygan
Posty: 3040
Rejestracja: poniedziałek, 21 listopada 2005, 17:30

Zagadki na sesjach, czyli katowanie Graczy...

Post autor: BLACKs »

Czasami trzeba urozmaicić krwistą przygodę. Niektórzy MG urozmaicają ją nowym magicznym przedmiotem. Inni demonami. Jeszcze inni krwistą przygodę urozmaicają dodatkową walką... Lecz nie mówmy o takich MG ;P.

Od czasu do czasu pewno zdarzają się na sesji zagadki, w stylu "Wschodzi gdy zachodzi słońce" (ale przykład), które służą do:
- otwarcia magicznego grobowca,
- osłabienia aury niszczenia wielkiego złego,
- znalezienie kolejnej wskazówki prowadzącej do [wstaw co chcesz].

Wprowadzacie na sesje zagadki? Jak tak może podajcie od razu przykłady?

Ja ostatnio stosowałem dwie związane z księżycami WFRP:
Gdy noc powstaje, rozpoczynają się ich łowy. Dwaj bracia - jeden dobry, drugi zły.

Czy też zagadka bardziej skomplikowana, w której chodziło o starożytne zderzenie się księżyców, a BG mieli znaleźć miejsce, w którym upadł wielki meteoryt po tym zderzeniu:

Czytelniku uważny, otwórz grobowiec słowem swym. Gdzie dwaj bracia w morderczym uścisku pojednali się, tam znajdziesz miejsce, gdzie zło uczyniło sobie swój przytułek.

I teraz zagadka, która powstała podczas rozmowy z Serverem Rowerem (nie czytajcie tego! to przykład mojego geniuszu MG!):

Black 17:01:50
Główny zły przedwieczny wampir będzie nazywać się MHROK!
Black 17:02:16
A by dowiedzieć się, kto stoi za sprawą zabójstw klanowiczów Tremere, bg będą musieli ułożyć jego imię z rokmh!
Server 17:03:30
o nieeeeeeeeeeeeee! :o :o :o!
Deep
Chorąży
Chorąży
Posty: 3712
Rejestracja: niedziela, 10 września 2006, 10:31
Lokalizacja: Wro

Post autor: Deep »

Tak tak! Zagadki kól są!
Ja raz chciałem wprowadzić zagadkę z książki Hitchcocka ale stwierdziłem, że moi gracza są zbyt malo inteligętni :P
A tak szczerze mówiąc muszę się poprawić bo poziom intelektualny drużyny spada.
.
Obelix
Bombardier
Bombardier
Posty: 775
Rejestracja: środa, 7 czerwca 2006, 15:18
Numer GG: 6330570
Lokalizacja: Twoja świadomość
Kontakt:

Post autor: Obelix »

ja lubie wprowadzac zagadki zwłaszcza gdy są bardzo łatwe a łatwo się w nich wkopac

np: "w nocy lata wszędzie, na tobie usiędzie, a jak ciebie użre, bąbel się robi wielki - będziesz go wyklinał przez wieki"

rozwiazanie jest łatwe a jeszcze graliśmy w słowiańskim systemie (Wiwat Arkona!) gdzie pełno jest takich i podobnych stworów, ale mieli załamanie jak im powiedziałem o co chodziło :P

a wy zgadniecie :twisted: , bardzo łatwa zagadka to jest, mimo to moi gracze połamali na niej zęby :twisted: . zgaduj zgaduj hehehe
Psychodeliczny Łowca Żelaznych Motyli Z Planety Mars
Deep
Chorąży
Chorąży
Posty: 3712
Rejestracja: niedziela, 10 września 2006, 10:31
Lokalizacja: Wro

Post autor: Deep »

"w nocy lata wszędzie, na tobie usiędzie, a jak ciebie użre, bąbel się robi wielki - będziesz go wyklinał przez wieki"
Rozwiązanie jest nadto proste :twisted:
Otórz panie i panowie..... KOMAR! :P
Nie no to akurat strzelałem :P
.
Phoven
Bosman
Bosman
Posty: 1691
Rejestracja: piątek, 21 lipca 2006, 16:39

Post autor: Phoven »

Sam się rower :P

Zagadki na sesji... hm... ja chyba mam na tego punkcie jakąś manię, w co drugiej sesji prowadzonej przez mości mnie są jakieś :D

Szczerze jeśli chodzi o rodzaj zagadek to jakoś bardzo kręca mnie zagadki geograficzne :) Tzn. np. z pozoru dwa zwykłe (bądź nie) są wskazówką dotyczącą jakiegoś danego miejsca do którego BG powinni sie udac :)
Obelix
Bombardier
Bombardier
Posty: 775
Rejestracja: środa, 7 czerwca 2006, 15:18
Numer GG: 6330570
Lokalizacja: Twoja świadomość
Kontakt:

Post autor: Obelix »

Deep pisze: Otórz panie i panowie..... KOMAR! :P
brawa dla towarzysza Deepa! i kieliszek wódki!
a tak na serio, to jesteś jedyną osobą z która miałem przyjemnośc grac i rozwiązała tą zagadke

a ta moja była druzyna taka tępa, odgrywali dobrze ale tylko by się lali, za dużo Diablo
Psychodeliczny Łowca Żelaznych Motyli Z Planety Mars
Awatar użytkownika
BLACKs
Tawerniany Cygan
Tawerniany Cygan
Posty: 3040
Rejestracja: poniedziałek, 21 listopada 2005, 17:30

Post autor: BLACKs »


Zagadki na sesji... hm... ja chyba mam na tego punkcie jakąś manię, w co drugiej sesji prowadzonej przez mości mnie są jakieś Very Happy
Tak, nie grajcie z Serverem Rowerem jak najdzie go mania na robienie zagadek. Przykład:

Dał mi kartkę pobrudzoną piaskiem z jakimiś dziwnymi napisami, cała pognieciona, kilka słów zrozumiałych było. Patrzę, patrzę i:

Ja: idę kupić broń, nad zagadką pomyśli się później :D.

I zrobiłem coś trudniejszego od zagadki, jako Wampir kupiłem broń od Wilkołaka. Nie ma to jak dar przekonywania Toreadorów ]:->.

Na szczęście zagadkę rozwiązałem, gdyż spośród dziwnych napisów była nazwa wrzosowiska / miejscowości w Szkocji (do której musiałem się udać)... Uff...
Force
Bosman
Bosman
Posty: 1571
Rejestracja: sobota, 7 października 2006, 11:14
Numer GG: 0
Lokalizacja: piwnica

Post autor: Force »

Zagadki słowne, są dość proste... Polecam zagadki obrazkowe. Wcześniej mówiłem że pisma w stylu Kaczora Donalda mają takich pod dostatkiem (przynajmniej miały za moich czasów). Póżniej napisze o moich zagadkach, bo moi gracze podgladają to forum.

Narazie najwredniejszym problemem (nie zagadką) który mam przygotowany dla bg jest "sala ofiar". Gracze są w odciętym pomieszczeniu. Na środku stoi stół ofiarny i posąg bożka trzymajacy sztylet ofiarny. Gracze muszą otworzyć drzwi za posągiem. Drzwi pozostają niewzruszone.... pozostaje wybrac ofiare :D
Polska Partia Piwa - Sekcja Paladynów Żubra
Obrazek
Obrazek
makk
Tawerniany Zabójca Trolli
Tawerniany Zabójca Trolli
Posty: 425
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 23:10
Numer GG: 6386578
Lokalizacja: Łódz
Kontakt:

Post autor: makk »

Jestem z Obelixem, w mojej drużynie też troszkę spada intelekt ale ogólnie lubie zagadki i staram się to wyzwanie rzucać drużynie 8).

np.
Gdy księżyc wstaje on powstaje,
Gdy zachodzi on odchodzi.
Krwi nie lubi, jadła nie chce,
Wystraszony lub spokojny,
O brzasku będziesz.

Odp - sen
Obrazek Obrazek
Hope is the first step on the road to disappointment.
Deep
Chorąży
Chorąży
Posty: 3712
Rejestracja: niedziela, 10 września 2006, 10:31
Lokalizacja: Wro

Post autor: Deep »

a propo zagadek "nie słownych" to fajne są w gwiezdnych piratach.
Np. grobowiec trzech królów. Każdy ostrzega przed jedną pułapką. Tylko trzeba wiedzieć jaką :twisted:
.
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Post autor: BAZYL »

Nie wyobrażam sobie sesji bez zagadek. U mnie ich jest czasami aż za dużo. Pamiętam jak kiedyś popełniłem bład i powiedziałęm graczom, że zagadka jest łatwa - myśleli nad nią 4,5 godziny i na moje propozycje podpowiedzi, czy skierowania ich na alternatywna drogę (spodziewałem się, ze moga nie zgadnąć) reagowali gniewem.

W końcu jej chyba nie odgadli (Falka - odgadliście zagadkę w więzieniu, czy nie, bo nie pamiętam?), ale sesję uważali za fajną. Widzę, że tylko ja się nudziłęm :P

Swoja drogą zagadki takie jak piszecie wyżej powinny się rymować :lol:
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
Awatar użytkownika
BLACKs
Tawerniany Cygan
Tawerniany Cygan
Posty: 3040
Rejestracja: poniedziałek, 21 listopada 2005, 17:30

Post autor: BLACKs »

Narazie najwredniejszym problemem (nie zagatką) który mam przygotowany dla bg jest "sala ofiar". Gracze są w odciętym pomieszczeniu. Na środku stoi stół ofiarny i posąg bożka trzymajacy sztylet ofiarny. Gracze muszą otwożyć drzwi za posągiem. Drzwi pozostają niewzruszone.... pozostaje wybrac ofiare Very Happy
LoL, nie radzę tego robić. Nie uważasz, że to trochę za chamskie?

Mój MG, prowadząc kampanię, zrobił taką scenę, w której jeden BG (bez Punktów Przezn.) ginął, a drugi by go uchronić od śmiertelnego ciosu miał wykorzystać PP. Zgadnijcie, czy drużyna wykorzystała PP i przeżyła, czy nie?

Takie sytuacje mogą wywołać sprzeczki w drużynie... Nikt nie chce zostać ofiarowany i odejść od swojej cudownej postaci.
Phoven
Bosman
Bosman
Posty: 1691
Rejestracja: piątek, 21 lipca 2006, 16:39

Post autor: Phoven »

BLACKSouL pisze:
Narazie najwredniejszym problemem (nie zagatką) który mam przygotowany dla bg jest "sala ofiar". Gracze są w odciętym pomieszczeniu. Na środku stoi stół ofiarny i posąg bożka trzymajacy sztylet ofiarny. Gracze muszą otwożyć drzwi za posągiem. Drzwi pozostają niewzruszone.... pozostaje wybrac ofiare Very Happy
LoL, nie radzę tego robić. Nie uważasz, że to trochę za chamskie?

Mój MG, prowadząc kampanię, zrobił taką scenę, w której jeden BG (bez Punktów Przezn.) ginął, a drugi by go uchronić od śmiertelnego ciosu miał wykorzystać PP. Zgadnijcie, czy drużyna wykorzystała PP i przeżyła, czy nie?

Takie sytuacje mogą wywołać sprzeczki w drużynie... Nikt nie chce zostać ofiarowany i odejść od swojej cudownej postaci.
No właśnei :) Ale na to jest sposób.. Wystarczy zbierać trofea :D Grałem kiedyś w pewna przygodę w Lustrii gdzie pod sam koniec sesji, na szczycie pewnej latającej budowli Slannów nasi garcze, pigmeje (SIC!) nie wiedzieli co zrobić... należało bowiem zabic i polac krew kogokowiek na fotelu-ołtarzu. Jako że nikt nie chciał ginąć wróciliśmy sie szybko do śpiewających BNów (podtrzymujących budowle przy istnieniu), porwaliśmy go i... posłużyliśmy sie nie nim jako ofiarą ^^.
Force
Bosman
Bosman
Posty: 1571
Rejestracja: sobota, 7 października 2006, 11:14
Numer GG: 0
Lokalizacja: piwnica

Post autor: Force »

To finał, finałów. Jedna ofiara musi być. Jak znam swoich graczy to od razu ucieszą się z takiego zadania. :D. Poza tym mam kilka pomysłow dalej. Np.: dusza gracza mszcząca się po śmierci. Gracz zawsze potem może przyłączyć jako inna postać nie ma problemu. Wszyscy nie zginą juz o to zadbam. KONIEC OFFTOPICU
Polska Partia Piwa - Sekcja Paladynów Żubra
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Solarius Scorch
Bosman
Bosman
Posty: 1859
Rejestracja: sobota, 25 czerwca 2005, 13:38
Numer GG: 0
Skype: solar_scorch
Lokalizacja: Cyprysowe Źródła

Post autor: Solarius Scorch »

Grr.. Nienawidze takich pedalskich motywow :twisted:

Czlowiek i bez tego musi sie nakombinowac na sesji, zeby przezyc, zarobic i zaliczyc... ;)
Karczmarz
Bombardier
Bombardier
Posty: 650
Rejestracja: wtorek, 14 listopada 2006, 20:44
Numer GG: 0
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Karczmarz »

Hmmm

Dobre zagadki nie sa złe :] Chociaz odkryłem ich moc dopiero niedawno. Zazwyczaj myslalem ze zagadki na sesji sa takie naciagane i tandetne jak z tanich filmow o przygodach Indiana Jones'a. Pewnie mialem takie wrazenie poniewaz zagadki z ktorymi sie spotykalem na sesjach innych MG były wyjątkowo tandetne (rodem z Hobbita gierki słow) albo typowo matematyczne (a nie kazdy urodzonym matematykiem jest)

Ale ostatnio urozmaicam duza czesc sesji zagadkami a najlepiej łamigłowkami, bo same zagadki są niefajne bo kiedy za długo nie mozesz zgadnac to sie irytujesz, wkurzasz i olewasz to.

Tak wiec łamigłowki to klucz do dobrego kombinowania. Chociaz nie mozna tez przesadzać. Jakiś czas temu dałem BG o 3 nad ranem (bo zazwyczaj wtedy dopiero gracze dochodza do takich momentow nie wiem czemu :P) taki śmiechowy diagram ktory trzeba bylo uzupełnic cyframi ktore mialy byc mniejsze lub wieksze od cyfr sasiednich itp itd. Gracze kombinowali do 6.30 :P ale tak sie wkrecili ze nie chcieli zadnej pomocy, nie mogli oderwac sie od kartki papieru mimo poznej pory :] Albo 2 przyklad byl z popularną zagadką z przelewaniem wody. "masz 2 naczynia 8 litrowe pełne wody (na sesji byla to oliwa), jedno naczynie 3 litrowe puste i 4 naczynia o nieznanej objetosci... masz napelnic naczynia o nieznanej obietosci po równo 4 litry wody" Zagadka zaczerpnieta z netu oczywiscie, wydawala sie byc raczej prosta, a nie powiem.. graczom rozwiazanie jej zajeło bite 2 godziny :P

I tu powstaje pytanie:

Co robicie kiedy gracze bardzo męczą sie z zagadką i niemogą jej rozwiazac? Podpowiadacie? Olewacie zagadke? Rozwiazujecie za nich? Czy czekacie tak długo az rozwiaza? Akurat w 2 moich przykladach gracze byli tak wkreceni ze chcieli sami rozwiazac to do konca niezaleznie od czasu, ale zdazały mi sie zagadki ktore irytowaly graczy (zwlaszcza te ala Hobbit z pytaniem "co to jest.. i tu wierszyk").
makk
Tawerniany Zabójca Trolli
Tawerniany Zabójca Trolli
Posty: 425
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 23:10
Numer GG: 6386578
Lokalizacja: Łódz
Kontakt:

Post autor: makk »

Karczmarz2 napisał:
I tu powstaje pytanie:

Co robicie kiedy gracze bardzo męczą sie z zagadką i niemogą jej rozwiazac? Podpowiadacie? Olewacie zagadke? Rozwiazujecie za nich? Czy czekacie tak długo az rozwiaza? Akurat w 2 moich przykladach gracze byli tak wkreceni ze chcieli sami rozwiazac to do konca niezaleznie od czasu, ale zdazały mi sie zagadki ktore irytowaly graczy (zwlaszcza te ala Hobbit z pytaniem "co to jest.. i tu wierszyk").
Z moją starą drużyną która składa sie z doświadczonych graczy korzystam z bardziej zaawansowanych zagadek, łamigłówek matematycznych itp. jest tam gracz który bardzo to lubi i wyzwaniem dla mnie jako MG jest zaskoczenie go.

Co do drugiej drużyny która składa sie z mniej doświadczonych graczy którzy niestety nie błyszczą inteligencją stosuje prostsze łamigłówki wyrazowe ze słowem - odpowiedzią. Jest to zabawne i urozmaica im zabawę.

Ale jak w jedny i w drugim przypadku nie podpowiadam. Podczas tworzenia przygody zawsze ustalam jakieś wyjście awaryjne:
1. Zła odpowiedź otworzy przejście lub coś innego ale zadziała bardzo groźna pułapka lub jakieś inne cholerstwo. :twisted:
2. Czasem jest z drużyną BN w usta którego wkładam odpowiedź jeżeli drużyna nie może rozwiązać zagadki i wyczerpie swój potencjał inteligencji. :D
3. To stosuje przy młodszych graczach jest druga droga która jest niebezpieczna i mogą zrobić sobie więcej kuku jeżeli nie chcą popracować głowami. 8)
Obrazek Obrazek
Hope is the first step on the road to disappointment.
ODPOWIEDZ