Skąd brać pomysły na sesje

To forum przeznaczone na dyskusje dotyczące prowadzenia i przygotowywania rozgrywki. Tematy tylko dla Mistrzów Gry.
Jachov
Pomywacz
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 24 lutego 2008, 07:25
Numer GG: 0

Re: Skąd brać pomysły na sesje

Post autor: Jachov »

Hey Black a mógłbym byc u Ciebie na sesji Darthem Vaderem :D...zawsze go podziwiałem :D
scissors
Pomywacz
Posty: 27
Rejestracja: piątek, 21 marca 2008, 22:37
Numer GG: 9537852
Lokalizacja: lbn siti
Kontakt:

Re: Skąd brać pomysły na sesje

Post autor: scissors »

Jachov: Naprawdę chciałbyś być Darthem Vaderem? A wiesz jak może boleć pozbawienie nóg ręki i poparzenie? :P

Wracając do tematu inspiracji - Świetnym źródłem pomysłów na sesję jest mitologia. Nie mam na myśli tylko i wyłącznie znanych greckich i rzymskich mitów ale także piękne opowieści wzięte na przykład ze skandynawskich sag, mitów celtyckich czy wierzeń plemion azteckich:
Za Wikipedią pisze:Uroczystość ku czci Tezcatlipoki różni się znacznie od wszystkich obrzędów Azteckich. Ma ona w sobie wiele dramaturgii. Na rok przed uroczystością wybierano najpiękniejszego jeńca wojennego. Dostawał edukację z zakresu etykiety dworskiej i muzyki. Grając na flecie i przechadzając się ulicami miasta był czczony niczym sam Tezcatlipoca, którego wcielenie uosabiał. Na miesiąc przed dniem ofiary przydzielano mu cztery piękne dziewczyny, które przebierano za boginie. Dziewczęta te spełniały każde jego życzenie. W dniu ofiary stawał na czele procesji, której towarzyszył świąteczny, radosny nastrój. Gdy orszak docierał do świątyni, jeniec wchodził śladami ośmiu kapłanów na szczyt piramidy, po drodze porzucając swoje flety. Na szczycie piramidy, nieszczęśnika rozciągano na kamieniu ofiarnym i wyrywano serce. Następnie ciało znoszono ze schodów.
Nie wiem jak dla was, ale dla mnie ten opis jest wielką inspiracją na długą i ciekawą przygodę, którą nietrudno jest osadzić w Warhammerze czy DnD :)
Ludzie usilnie starają przekonać się nawzajem, że uroda to tylko zewnętrzna forma, liczy się tylko wnętrze – tak jakby jakiś mężczyzna zakochał się kiedyś w parze nerek.
Force
Bosman
Bosman
Posty: 1571
Rejestracja: sobota, 7 października 2006, 11:14
Numer GG: 0
Lokalizacja: piwnica

Re: Skąd brać pomysły na sesje

Post autor: Force »

@scissors - zgadzam się w całej rozciągłosci.

Chociaż sam nigdy nie mam problemów z przygodami na zamówienie to moge wam polecić "CSI: Miami". Na_pewno znajdziecie w tym serialu kilka motywów na przygodę : )

Chociażby jak z tymi dzieciakami odtwarzającymi gangsterską grę. Przerobić i oto mamy studentów Uniwersytetu Morgrave grających w jakąś dziwną grę polegająca na odgrywaniu postaci : )
Polska Partia Piwa - Sekcja Paladynów Żubra
Obrazek
Obrazek
KFC
Szczur Lądowy
Posty: 4
Rejestracja: czwartek, 17 lipca 2008, 13:06
Numer GG: 0

Re: Skąd brać pomysły na sesje

Post autor: KFC »

Książki Jakuba Ćwieka i Jacka Piekary to moja inspiracja :)
Wita Cię Tawerniany maniak KFC (nie jestem reklamą tej restauracji...naprawdę ^^)
Blue Spirit
Bombardier
Bombardier
Posty: 895
Rejestracja: niedziela, 15 lutego 2009, 17:50
Numer GG: 0

Re: Skąd brać pomysły na sesje

Post autor: Blue Spirit »

nie wiem czy ktoś wspominał - DragonLance. To wręcz kopalnia dobrych pomysłów, niebanalnych rozwiązań a równocześnie prosta, nieskomplikowana przygoda. Wiem że większośc wydarzeń opisanej w pierwszej części pochodzi właśnie z gry. Dlatego niektóre opisy są jakby deklaracją pisarza a potem następuje opis czy się udało czy nie udało. To jest ekstra ;)
Obrazek

to dalej ja, tylko mi kochany baziu ksywkę zmienił :D
CoB
Tawerniak
Tawerniak
Posty: 1616
Rejestracja: poniedziałek, 12 września 2005, 08:47
Numer GG: 5879500
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Skąd brać pomysły na sesje

Post autor: CoB »

Opowiadania ze świata Dragonlance mają jeszcze większy wykop niż same powieści - polecam Magię Krynnu, z której sam czerpałem pomysły na sesje dedeka ;)
http://niwia.myforum.pl/ - forum Opolskiego klubu RPG i fantastyki
http://my.opera.com/gimnazjon/blog/ - sport, ruch, zdrowie, itepe
Aquila
Pomywacz
Posty: 26
Rejestracja: sobota, 17 października 2009, 09:27
Numer GG: 4511495
Lokalizacja: Gdańsk / LasKowice

Re: Skąd brać pomysły na sesje

Post autor: Aquila »

1) świat najczęściej wzoruje się na "Wiedźminie" i "Trylogii Husyckiej" ( aż dziw że nikt nie wspomniał ) i chodzi mi tu o zatarcie granicy między dobrem, a złem, a do tego napięcia przed zbliżającą się wojną albo sama wojna stanowi znakomite tło.
2) zrodzony w znudzonym umyśle zarys kampanii najczęściej wymyślam coś na nudnych wykładach
3) zbieram różne krótsze pomysły i wklejam je do głównego wątku
4) do tego twórczość graczy i można się na prawdę długo bawić
FatMan
Majtek
Majtek
Posty: 135
Rejestracja: poniedziałek, 26 lutego 2007, 11:50
Numer GG: 0
Lokalizacja: Antwerpia

Re: Skąd brać pomysły na sesje

Post autor: FatMan »

Czemu wy chcecie brać pomysły z książek? A to w życiu jest ich mało? Proszę, przykład, wymyślona na poczekaniu przygoda dla graczy, wzorowana na pokojowym Noblu dla Obamy:
Jakaś ważna postać zostaje wyróżniona przez władcę jakiegoś potężnego kraju/zakonu/czegoś takiego. Czy to jakiś przeciętny rycerz dostaje nagle pół królestwa, czy to jakiś adept zostaje z honorami uznany za jednego z najlepszych magów swoich czasów, to nie ma znaczenia, choć najlepiej gdyby był to jakiś konkurs, gdzie jest większa ilość zawodników, z których co najmniej jeden wydaje się lepszym wyborem. W każdym razie większości ludzi coś śmierdzi lub po prostu nie zgadzają się z wyborem komitetu. No i osoba, która jest powszechnie uważana za bardziej pasującą do tego stanowiska wynajmuje postaci, by sprawdziły co i jak. Czy nikt nie mieszał w wynikach. No i tu już do popisu dla MG (bo tu odbiegamy od realnego świata). Albo może się okazać, że po prostu uznano go za lepszego albo może ktoś mieszał przy wynikach? Dlaczego mieszano? A tu znów dużo opcji. Może ktoś inny na tym stanowisku utrudniłby inwazję sąsiedniego królestwa? Może jakieś demoniczne moce próbują włamać się do naszego świata i ta osoba im pasuje? A może po prostu jest to polityczna zagrywka, bo ta osoba ma dostęp do czegoś (adept po ojcu dostał potężny artefakt, którego tylko on może używać, a który magowie chcą studiować, na przykład)?

Widzicie? Żadnej książki nie potrzeba, wystarczy gazeta jakaś czy wiadomości Onetu ;)
matyz
Szczur Lądowy
Posty: 2
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 15:48
Numer GG: 6624731

Re: Skąd brać pomysły na sesje

Post autor: matyz »

z filmów dobrym pomysłem na sesje jest film "Get Rich or Die Tryin" z wszelakimi luźnymi interpretacjami tematu czarnych z klamkami lub odwołując się do literatury do może "dług honorowy"- agenci CIA to fajna zabawa
Alien
Kok
Kok
Posty: 1304
Rejestracja: środa, 25 lutego 2009, 16:48
Numer GG: 28552833
Lokalizacja: Police

Re: Skąd brać pomysły na sesje

Post autor: Alien »

nikt nie wspomniał o grach ( nie tylko rpg-ach)
00088888000
No Name
Bombardier
Bombardier
Posty: 676
Rejestracja: środa, 26 marca 2008, 20:41
Numer GG: 0
Lokalizacja: Kraków, Bielsko w weekendy i święta. :)

Re: Skąd brać pomysły na sesje

Post autor: No Name »

nikt nie wspomniał o grach ( nie tylko rpg-ach)
Moi gracze za dużo na kompach siedzą, pewnie co bym nie dał to już by ten motyw znali ;)

Dla mnie kopalnią pomysłów na krótsze wątki fabularne są przede wszystkim westerny i easterny - Zwykle opowiadają o awanturnikach i ich krótkiej przygodzie, pełnej akcji. Idealne na sesje.
"Mistrz gry nie ma duszy! Sprzedał ją diabłu za tabelę trafień krytycznych!"

May the Phone be with you!
corvus
Marynarz
Marynarz
Posty: 290
Rejestracja: poniedziałek, 29 grudnia 2008, 13:44
Numer GG: 2609448
Lokalizacja: Ostrowiec
Kontakt:

Re: Skąd brać pomysły na sesje

Post autor: corvus »

Chyba życie, chociaż to zależy czy ktoś dostatecznie interesuje się tym, co dzieje się dookoła niego.
No i sny. Bo czemu by nie? Może nie wszyscy, ale niektórzy, jeśli pamiętają swoje sny, to z pewnością mają dosyć "chore". Więc czemu by się nimi nie zainspirować? Na podstawie niektórych można by nakręcić świetny film.
Trochę ze snów, trochę z życia i trochę z innych źródeł, np. jeśli ktoś lubi oglądać mniej znane filmy to będzie to równie dobry sposób na szukanie pomysłu.
Wydaje mi się także, że nie można się ograniczać do jednego.

Osobiście rzadko korzystam z książek. Najczęściej są to luźne pomysły, lub powroty do swoich notatek zebranych na komputerze kilka lat temu(dlatego najlepiej ich nie usuwać). Ostatnio coś odkopałam i byłam zaskoczona, że to całkiem dobry pomysł, tylko trochę dodać i zmienić i jest zarys sesji.
Zdarza mi się korzystać z filmów, głównie z gatunku s-fi i fantasy. A poza tym ze snów. Czasem są dostatecznie chore, żeby przekształcać je na pomysły, które zlepia się w całość.
Alien
Kok
Kok
Posty: 1304
Rejestracja: środa, 25 lutego 2009, 16:48
Numer GG: 28552833
Lokalizacja: Police

Re: Skąd brać pomysły na sesje

Post autor: Alien »

No Name pisze:
nikt nie wspomniał o grach ( nie tylko rpg-ach)
Moi gracze za dużo na kompach siedzą, pewnie co bym nie dał to już by ten motyw znali ;)
no tak o ty m nie pomyślałem ...
00088888000
Erator
Szczur Lądowy
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek, 16 listopada 2009, 20:13
Numer GG: 0

Re: Skąd brać pomysły na sesje

Post autor: Erator »

Ja na swoich sesjach wykorzystuje opowiadania tolkienowskie i książki z serii "Forgotten Realms" a mianowicie wzoruje się na książkach R.A Salvatora i i Richarda A. Knaaka.
Force
Bosman
Bosman
Posty: 1571
Rejestracja: sobota, 7 października 2006, 11:14
Numer GG: 0
Lokalizacja: piwnica

Re: Skąd brać pomysły na sesje

Post autor: Force »

THE BIG LIST OF RPG PLOTS
http://www.io.com/~sjohn/plots.htm
prosze :D
Polska Partia Piwa - Sekcja Paladynów Żubra
Obrazek
Obrazek
enora
Szczur Lądowy
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek, 23 listopada 2009, 18:41
Numer GG: 3228593

Re: Skąd brać pomysły na sesje

Post autor: enora »

Ogólnie nigdy nie czekam na wenę i pomysły. Jak coś mnie najdzie, to coś zorganizuję z moją drużyną. Gorzej jest, jak brakuje mi pomysłów na mniejsze wątki już rozpoczętych misji. W takich wypadkach spoglądam do książek historycznych, można tam znaleźć naprawdę świetne rzeczy. Ja takowych mam mnóstwo, w spadku po dwóch starszych braciach ;)
Natura dałam nam dwoje oczu, dwoje uszu, ale tylko jeden język, po to abyśmy więcej patrzyli i słuchali, niż mówili. - Sokrates
ODPOWIEDZ