Przygotowanie do pierwszej sesji

To forum przeznaczone na dyskusje dotyczące prowadzenia i przygotowywania rozgrywki. Tematy tylko dla Mistrzów Gry.
ODPOWIEDZ
ciesielak
Szczur Lądowy
Posty: 1
Rejestracja: niedziela, 12 lipca 2020, 23:08

Przygotowanie do pierwszej sesji

Post autor: ciesielak »

Niedługo będę prowadził swoją pierwszą sesje. Mógłbym dostać od was jakieś rady? Za każdą z góry dziękuje
scorez
Kok
Kok
Posty: 1176
Rejestracja: poniedziałek, 28 sierpnia 2006, 13:55
Numer GG: 3374868
Lokalizacja: otchłań

Re: pytanie/prośba

Post autor: scorez »

1. Przygotuj ogólny skrypt sesji. Znając życie gracze znajdą rozwiązanie, którego nie przewidzisz.
2. Nie ograniczaj graczom odgrywania postaci, to jest całe mięso gier RPG. Jeśli coś będą psuć to skonfrontuj ich z konsekwencjami.
3. Przygotuj kilka postaci niezależnych wyróżniających się imionami, celami, zachowaniem. Niech będą łatwe do rozróżnienia dla graczy.
4. Jeśli chcesz aby gracze poważnie traktowali cele scenariusza to powiąż je z ich historią. W imię zasady make it personal.
jak piszę ortografy to nie poprawiaj... po wkurzamy BAZYL'E
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4848
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Re: pytanie/prośba

Post autor: BAZYL »

Przede wszystkim skup się na jak najlepszej znajomości scenariusza, ale pamiętaj, żeby nie trzymać się go sztywno - najlepiej przygotuj sobie dodatkowo 1-2 bohaterów niezależnych (policjant, może jakiś detektyw), którzy wkroczą do akcji gdy gracze dadzą się porwać fantazji i delikatnie skieruje ich na właściwe tory. Zwracaj uwagę, żeby gracze dobrze się bawili - jeśli coś ich zdaniem okazało się nielogiczne, nie dyskutuj z nimi, po prostu zostaw to tak jak jest i przy nadarzającej się okazji pokaż im (najlepiej niech sami to odkryją), że miało to ukryty sens (nawet jeśli wymyśliłeś to na poczekaniu). Nie ograniczaj graczy - niech robią co chcą, nawet jeśli zdecydują się pójść na zakupy i robić je przez cała sesję - skoro to robią, to znaczy że chcą to robić, a to znaczy że dobrze się bawią. I nie trzymaj się sztywno scenariusza, pamiętaj ze to tylko wskazówki - bezdomny może nocować w opuszczonym domu, ale w momencie, gdy gracze się pojawią może akurat poszedł się odlać do ogrodu, albo spotkać się z innym bezdomnym - a gracze mogą go spotkać nawet po drugiej stronie miasta. Bądź elastyczny, a wbrew pozorom dobra znajomość scenariusza tylko w tym pomaga.
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
ODPOWIEDZ