Świat Mroku

Forum poświęcone World of Darkness, czyli Wampirowi, Wilkołakowi, Magowi i innym grom z serii White Wolfa.
Jachov
Pomywacz
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 24 lutego 2008, 07:25
Numer GG: 0

Re: Świat Mroku

Post autor: Jachov »

Podstawkę to ja mam... :D chodzi mi o Wilkołka i Wąpierza :] (bardziej ten pierwszy mnie interesuje)
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Re: Świat Mroku

Post autor: BAZYL »

Najpierw ma wyjść Wampir, ale nie wiadomo kiedy, bo tłumaczenie sie obsunęło (szczegóły na http://rpg.trpg.pl). Wilkołak dopiero po nim.
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
Kruk
Majtek
Majtek
Posty: 126
Rejestracja: sobota, 17 lutego 2007, 23:28
Numer GG: 5250226
Lokalizacja: Trochę tu, więcej tam

Re: Świat Mroku

Post autor: Kruk »

Jak ktoś ma Świat Mroku po polsku, niech się podzieli opinią na temat jakości przekładu! :smile: Ja póki co raczej z mało pozytywnymi opiniami się spotykam, ale do samego podręcznika jestem optymistycznie nastawiony-cena wyjątkowo atrakcyjna. I gdyby nie fakt, że sporo wcześniej kupiłem angielską wersję (bodajże jest dwa razy droższa od polskiej), to kto wie, może bym się skusił...
Sex, Drogen und Industrial
fds
Tawerniany Che Wiewióra
Tawerniany Che Wiewióra
Posty: 1529
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2005, 16:55
Numer GG: 0
Lokalizacja: Warszawa

Re: Świat Mroku

Post autor: fds »

Jeśli chodzi Ci o nowy Świat Mroku, to jakoś przekładu jest fatalna. Kilka zwrotów jest potwornie przetłumaczona (reszta dobrze), a tak poza tym to hula tam grafomaństwo, orty i interpunkcja na poziomie przedszkolaka. Całość się tak żałośnie czyta, że człowiek się tylko przy tym męczy.
Obrazek
Podręczniki za darmo:
Shadowrun 2ed
DnD v3.5
WinterWolf
Tawerniana Wilczyca
Tawerniana Wilczyca
Posty: 2370
Rejestracja: czwartek, 22 czerwca 2006, 16:47
Lokalizacja: ze 113-tej warstwy Otchłani
Kontakt:

Re: Świat Mroku

Post autor: WinterWolf »

Jeżeli podobają Ci się obrazki w podręczniku, a w angielskiej wersji są inne (znaczy brzydsze), to wtedy jako albumik można podręcznik kupić w języku polskim. Miałam okazję spędzić kilka godzin nad tym... Czyta się nieciekawie... No i straszny tam bałagan panuje.
Obrazek
Proszę, wypełnij -> Ankieta
Kruk
Majtek
Majtek
Posty: 126
Rejestracja: sobota, 17 lutego 2007, 23:28
Numer GG: 5250226
Lokalizacja: Trochę tu, więcej tam

Re: Świat Mroku

Post autor: Kruk »

No nie, Świata Mroku nie traktuję jako albumu z obrazkami plus bonusowo trochę literek, kupować polskiej wersji nie będę, aczkolwiek interesuje mnie ona jako ciekawa inicjatywa dość :smile:
Czym objawia się ten chaos? Czy układ podręcznika, rozmieszczenie tekstu itd. różnią się od wersji oryginalnej? Jak postrzegacie relację jakość-cena?
Sex, Drogen und Industrial
WinterWolf
Tawerniana Wilczyca
Tawerniana Wilczyca
Posty: 2370
Rejestracja: czwartek, 22 czerwca 2006, 16:47
Lokalizacja: ze 113-tej warstwy Otchłani
Kontakt:

Re: Świat Mroku

Post autor: WinterWolf »

Oryginału (angielskiego) nie widziałam, więc nie będę porównywać. Mogę się tylko wypowiedzieć na temat wydania polskiej wersji. Jeśli patrzeć tylko na formę wydania to mamy: gruba oprawa, świetny, gruby papier kredowy, książka jest szyta. To sprawia, że naturalną koleją rzeczy książka tak gruba i w tak dużym formacie kosztuje koło 50 zł. Chaos objawia się rozrzuceniem informacji w najmniej logicznych miejscach. To jak zaprezentowano treść książki ceny jest niewarte, ale sama jej forma, zadziwiająco porządna, sprawia, że jest całkiem zgrabną ozdobą półki.
Obrazek
Proszę, wypełnij -> Ankieta
Kruk
Majtek
Majtek
Posty: 126
Rejestracja: sobota, 17 lutego 2007, 23:28
Numer GG: 5250226
Lokalizacja: Trochę tu, więcej tam

Re: Świat Mroku

Post autor: Kruk »

Kwestia, czy na ozdobę półki warto wydawać 50 złotych :smile: Zadaję te pytania odnośnie Świata Mroku, bo nWoD jest dla mnie chyba najciekawszym z dostępnych systemów (tak pod względem settingu, jak i mechaniki) i zastanawiam się, czy system wejdzie na polski rynek z klasą, czy będzie to porażka.
Osobiście obstawiałbym jednak na spory sukces, niezależnie od jakości przekładu, bo samo wydanie-z Waszych opinii wnioskując-wydaje się być porządne. Znika bariera językowa, jakkolwiek chaotyczne czy beznadziejne byłoby tłumaczenie. To skusi ludzi chętnych do poznania nWoDa. I bądźmy szczerzy-niezależnie od tego, co ja myślę na ten temat, system ma jakieś dziwne znamiona elitarności w świadomości części graczy, a w połączeniu z przystępną ceną i rodzimym językiem, wróży to sukces komercyjny. I dobrze, może prędzej i już w wyższej jakości przekładu zostaną wydane podręczniki dla nadnaturali.
Sex, Drogen und Industrial
CoB
Tawerniak
Tawerniak
Posty: 1616
Rejestracja: poniedziałek, 12 września 2005, 08:47
Numer GG: 5879500
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Świat Mroku

Post autor: CoB »

Co do podstawki do nWODa to muszę przyznać, że mi spodobała się bardzo. Nie czytałem angielskiej wersji, ale naprawdę nie wiem, co można zarzucić polskiej? O jakie zwroty dokładnie chodzi, które aż tak rażą po oczach?

Chociaż ja i tak z niecierpliwością oczekuję wyjścia Maga Przebudzenie... Zastanawiam się tylko, czy dożyję tej chwili ;) Mam nadzieję, że tak.
http://niwia.myforum.pl/ - forum Opolskiego klubu RPG i fantastyki
http://my.opera.com/gimnazjon/blog/ - sport, ruch, zdrowie, itepe
Kruk
Majtek
Majtek
Posty: 126
Rejestracja: sobota, 17 lutego 2007, 23:28
Numer GG: 5250226
Lokalizacja: Trochę tu, więcej tam

Re: Świat Mroku

Post autor: Kruk »

Podpisuję się też pod tym pytaniem. Możecie podać przykłady? Ja sam niestety nie mam żadnego dostępu do polskiej wersji WoDa.
Sex, Drogen und Industrial
WinterWolf
Tawerniana Wilczyca
Tawerniana Wilczyca
Posty: 2370
Rejestracja: czwartek, 22 czerwca 2006, 16:47
Lokalizacja: ze 113-tej warstwy Otchłani
Kontakt:

Re: Świat Mroku

Post autor: WinterWolf »

Nie widziałam na oczy wersji angielskiej, więc nie wiem, o które zwroty fdsowi chodziło, ale jak już będzie online to go zapytajcie XD Tak długo męczył ten podręcznik, że pewnie będzie miał coś na ten temat więcej do powiedzenia.
Obrazek
Proszę, wypełnij -> Ankieta
Kruk
Majtek
Majtek
Posty: 126
Rejestracja: sobota, 17 lutego 2007, 23:28
Numer GG: 5250226
Lokalizacja: Trochę tu, więcej tam

Re: Świat Mroku

Post autor: Kruk »

fds, skoro masz/znasz podręcznik, podaj jakieś przykłady błędów w przekładzie, o których wcześniej wspomniałeś.
Sex, Drogen und Industrial
Awatar użytkownika
Solarius Scorch
Bosman
Bosman
Posty: 1859
Rejestracja: sobota, 25 czerwca 2005, 13:38
Numer GG: 0
Skype: solar_scorch
Lokalizacja: Cyprysowe Źródła

Re: Świat Mroku

Post autor: Solarius Scorch »

To było prawie rok temu. :twisted:


Przepraszam, że tak w cudzym poście, ale to tylko gwoli wyjaśnienia: fds od około czerwca zeszłego roku chyba nie zaglądał w ogóle na TRPG co tłumaczy zupełny brak odzewu... Nie wiem czy zajrzy, więc nie liczyłabym na to by odpowiedź na pytanie się pojawiła X_x Nie mam archiwum z gg z tamtych czasów, gdy z nim o tym rozmawiałam, dlatego póki nie pojawi się ktoś ze świeżymi informacjami możemy sobie darować temat tłumaczenia i jego błędów... - dop. WW
ODPOWIEDZ