Strona 1 z 1

Ocena podręczników

: sobota, 8 grudnia 2007, 22:49
autor: Errer_Avares
Jak oceniacie podręczniki podstawowe do D&D i ich dodatki? Być może pozwoli to wskazać reszcie graczy co warte jest wydania pieniędzy, a co lepiej sobie odpuścić :) Zapraszam do dyskusji.

Posiadam trzy podstawowe podręczniki do D&D, z których jestem raczej zadowolony: Zasady są dla mnie jasne, ilustracje nie kłują mnie w oczy (no może poza paroma :P), a statystyki potworów są czytelne, łatwo i szybko można korzystać z księgi potworów). To co osobiście mi się nie podoba w tych podręcznikach to takie kiczowate nazwy (np. rycerz śmierci :)), ale to już sprawa gustu. Kupiłem także pozycje o nazwie "Księga i krew" i muszę powiedzieć, że nie jestem z niego zadowolony choćby w najmniejszym stopniu: Klasy prestiżowe są beznadziejne, a 50% podręcznika nie wnosi nic nowego do gry :/. Jedno co mi się podoba, to niektóre z organizacji opisane w podręczniku, ale mimo tego nie polecam :).

Re: Ocena podręczników

: sobota, 8 grudnia 2007, 23:14
autor: Force
Errer_Avares pisze:Kupiłem także pozycje o nazwie "Księga i krew" i muszę powiedzieć, że nie jestem z niego zadowolony choćby w najmniejszym stopniu:
Wtórne są te dodatki. "Pieśń i cisza" i reszta tych podwójnych tytułów są po prostu wymyślane na sile. A np.: Taki podręcznik jak Complete Champion czy Complete Divine czy też co mnie rozjechało dwa wykluczające się podręczniki: Kompendium zasad D&D oraz Podręcznik Zasad Alternatywnych to już żal.pl.

Z polskich bracie proponuje kupić sobie Setting Faerun oraz Podręcznik przygód epickich : D Może nie jest on dla każdego ale zawiera 100% konkretu.

A Rycerz Śmierci to esencja esencji nazwy tej klasy :P

Re: Ocena podręczników

: poniedziałek, 10 grudnia 2007, 14:59
autor: Kruk
Jeśli ktoś gra/chce grać w D&D to, co by ludzie nie mówili, warto jest mieć trzy podstawowe podręczniki: Podręcznik Gracza, Przewodnik Mistrza Podziemi i Księgę Potworów. Poza tym Zapomniane Krainy: Opis Świata to kawał porządnej książki. Polecam też Księgę Planów (klimatem mocno nawiązuje to Tormenta), która niezwykle urozmaica sesje.

Re: Ocena podręczników

: sobota, 15 grudnia 2007, 18:59
autor: Bartold
A nie lepiej zamiast Księgi Planów złożyć sobie opis Sfer z Planescape? Jest w sieci, za free...
A - raczej nie nawiązuje do Tormenta tylko jest kontynuacją (okrojoną podobno) settingu Planescape.

Re: Ocena podręczników

: sobota, 15 grudnia 2007, 19:07
autor: Matt_92
Podręcznik Gracza i Księga Potworów to podstawa. Opis Zapomnianych Krain jest bardzo dobry, znajduje się w nim naprawdę wiele informacji. Można się obyć bez Przewodnika MP. A wszelkie dodatki typu Księga i Krew, to tylko sposob na wyciąganie kasy od klientów :D. W sumie to nie przeglądałem tych ostatnich, to raczej nie wiem, ale pewne jest to, że informacje tam zawarte są wciskane na siłę, żeby zapchać książkę.

Ciekawym dodatkiem jest Księga Plugawego Mroku. Wszędzie zuo i mhrok, i mnóstwo dodatków (któe swoją drogą także są niepotrzebne :P)

Re: Ocena podręczników

: piątek, 4 kwietnia 2008, 00:38
autor: WinterWolf
3 podstawowe książki plus informacje, które na różne tematy można znaleźć na necie w zupełności wystarczają, żeby prowadzić jak najlepsze sesje. Przydaje się jeszcze Podręcznik przygód epickich i np. Opis świata Zapomnianych Krain lub jakis inny podręcznik przyblizajacy nam realia jednego z dedekowych światów. W zasadzie to więcej jest już niepotrzebne. Uważam jednak, że lepiej jest kupić edycję 3.5, bo nie ma w niej wielu błędów i nieścisłości, które znaleźć można w 3 edycji. Np. w 3.5 zrównoważono klasy postaci.
Co do opisów planów to więcej niż w podręcznikach znajdziemy na necie. Gorzej jest z bóstwami. Tu wypada mieć jeden z podręczników jeśli chcemy mieć dokładne i szczegółowe opisy do naszych realiów. Księga plugawego mroku zaś to w zasadzie miła ciekawostka. Jest tam trochę bardzo fajnych pomysłów.

Re: Ocena podręczników

: sobota, 19 kwietnia 2008, 21:26
autor: Kamulec
Księga Plugawego Mroku: Nie mam, ale z tego, co sie dowiedziałęm: Nie zbalansowane, nie ciekawe. Niby dla pełnoletnich, ale adresowane na poziom niepełnoletnich.

Podręcznik Przygó Epickich: To co wcześniej, tylko lepsze. Moim zdaniem można kupić. Na dwudziesty dodatek w sam raz się nadaje.

Podręczniki dla klasowców mają liczne wady 9wszytsko trzeba dodatkowo balansować), lecz D&D bez klas prestiżowych to nie to samo, zaś niewielu MP ma czas stworzyć je na poziomie, zbalansowane iw takiej mnogości.

Ogółem uważam, że najbardziej zbalansowane są atuty z Pieśni i Ciszy i Obrońców Wiary.

Największą zaletą podręczników dla klasowców jest ich niska cena, przez co mimo brków opłaca się je kupić.

Ciekawym dodatkiem jest Księga Potworów II. Co prawda większość potworów nadaje się do sporadycznego użycia, lecz urozmaicają ciekawie rozgrywkę co bardziej nawykłym do zwykłych stworzonek graczom. Tyle, że ilustracj trzeba nie pokazywać, bo są w większości żenujące.

Re: Ocena podręczników

: czwartek, 24 kwietnia 2008, 12:59
autor: Durga
Ja powiem tak: jeśli stawiasz na odgrywanie i prowadzenie długich kampanii, które oscylują wokół wydarzeń w konkretnym miejscu to wystarczą trzy podręczniki źródłowe + Zapomniane Krainy: Opis Świata. Oczywiście mogą być inne settingi. Ja wybrałem FR. Mając te książki jesteś w stanie stworzyć prawdziwą intrygę, w którą zagłębią się gracze. Jeśli natomiast jesteś powergamerem i stawiasz na wypakowanie swojej postaci, tak by była w stanie pokonać w zasadzie wszystko co się rusza. Wówczas lepiej będzie zdobyć podręczniki, które niestety nie ukazały się w wersji polskiej, a w których znajduje się wiele więcej ciekawych klas prestiżowych, atutów, wyposażenia, etc. Wspomniane wcześniej dodatki: Miecz i Pięść, Księga i Krew, Pieśń i Cisza, Obrońcy Wiary, Władcy Dziczy, Moce Umysłu, są według mnie nie do końca potrzebne, a zawarte w nich informacje w zależności od gracza/MG bardziej lub mniej przydatne. Ja akurat znalazłem w nich kilka ciekawych rzeczy, niemniej jednak nie były one mi niezbędne. Mowa była o podręcznikach, które nie zostały wydane po polsku, a więc będą to takie tytuły jak: Complete Psionic, Complete Arcane, Complete Adventurer, Complete Divine, Champions of Ruin, Champions of Valor, Complete Warrior, Book of Exalted Deeds i inne. Dodatkowo ciekawe informacje (jeśli gracie w FR) można znaleźć w Rasy Faerunu i Podmrok.

Re: Ocena podręczników

: niedziela, 27 lipca 2008, 22:10
autor: Septimus Helmheid
Kupilem niedawno "Book of Vile Darkness" (chyba po polsku to jest ksiega plugawego mroku) i musze prayznac ze pobudza wyobraznie... Ta ksiazka jest ZLA. Na tyle zla zeby zdeprawowac niejedno dziecko... Dodala mi tysiecy pomyslow na ciekawe watki i przygody z mrocznym, krwistym klimatem i pare idei jak karac graczy :)

Polecam!

Re: Ocena podręczników

: poniedziałek, 28 lipca 2008, 10:47
autor: Nekonushi
Ja mam Podręcznik Gracza i Księgę Potworów 3.5, Podręcznik Mistrza Podziemi to stara 3.0. Ze wszystkich jestem zadowolony, ale w zasadzie to już zahacza trochę o ocenę systemu. Jeśli chodzi o samo wydanie - b. dobre. Jedyne co mi przeszkadza to to, że już dwa podręczniki wypadły mi z okładek, ale nie wiem, czy to słabe wydanie, czy efekt mojego użytkowania.

Z dodatków... Pisałem swego czasu recenzję Księgi i Krwi do TRPG. Teraz moje podejście do niej 'trochę' się zmieniło. Kiedyś uznałem, że informacje w niej zawarte przydają się na sesje. Obecnie twierdzę, że to jedynie ciekawa lektura (klasy + organizacje)

Aha, jeszcze Forgotten Realms - też dobra lektura i znakomity setting, ale jakoś łatwiej mi się grało we własnym świecie.

Re: Ocena podręczników

: czwartek, 31 lipca 2008, 23:54
autor: Muerte
Nie lubię czytać książek po angielsku (przez co mam mniejszy wybór podręczników) bo głupio tak czytać "książkę" i jeszcze ją rozumieć -znaczy że przetłumaczyć tekst bym może potrafił ale jest to w każdym razie mechanika D&D i ona może być trudna w zrozumieniu w obcym języku
ale mam za to parę innych książek (polskich) i do gustu przypadły mi dwa podręczniki: Przygód Epickich i Psioniki
w końcu każdy lubi sobie pomarzyć i się napalać myślą że jego postać "będzie" takim pakerem jak w tej ksiązce (Podręcznik Przygód Epickich) ;P
a co do drugiej to po_prostu spodobały mi się psioniczne klasy i ich moce co jest dziwnym wydarzeniem bo czarodziejem grać nienawidzę ;) -ta ksiązka wprowadza ciekawe urozmaicenie w grze, bo w_końcu wola wreszcie się naprawdę przyda a i świat na tym wiele korzysta
mam nadzieję że mnie nie zbluzgacie za moje lamerstwo... :P
Pozdrawiam Muerte

Dużo literówek. Już poprawione. Proszę o większą uwagę przy pisaniu - dop. WW