Ocena podręczników

Forum poświęcone Dungeons and Dragons oraz wszystkim systemom opartym na mechanice d20.
ODPOWIEDZ
Errer_Avares
Mat
Mat
Posty: 468
Rejestracja: czwartek, 29 listopada 2007, 12:11
Numer GG: 11764336
Lokalizacja: Leszno

Ocena podręczników

Post autor: Errer_Avares »

Jak oceniacie podręczniki podstawowe do D&D i ich dodatki? Być może pozwoli to wskazać reszcie graczy co warte jest wydania pieniędzy, a co lepiej sobie odpuścić :) Zapraszam do dyskusji.

Posiadam trzy podstawowe podręczniki do D&D, z których jestem raczej zadowolony: Zasady są dla mnie jasne, ilustracje nie kłują mnie w oczy (no może poza paroma :P), a statystyki potworów są czytelne, łatwo i szybko można korzystać z księgi potworów). To co osobiście mi się nie podoba w tych podręcznikach to takie kiczowate nazwy (np. rycerz śmierci :)), ale to już sprawa gustu. Kupiłem także pozycje o nazwie "Księga i krew" i muszę powiedzieć, że nie jestem z niego zadowolony choćby w najmniejszym stopniu: Klasy prestiżowe są beznadziejne, a 50% podręcznika nie wnosi nic nowego do gry :/. Jedno co mi się podoba, to niektóre z organizacji opisane w podręczniku, ale mimo tego nie polecam :).
Mój miecz to moja siła
Force
Bosman
Bosman
Posty: 1571
Rejestracja: sobota, 7 października 2006, 11:14
Numer GG: 0
Lokalizacja: piwnica

Re: Ocena podręczników

Post autor: Force »

Errer_Avares pisze:Kupiłem także pozycje o nazwie "Księga i krew" i muszę powiedzieć, że nie jestem z niego zadowolony choćby w najmniejszym stopniu:
Wtórne są te dodatki. "Pieśń i cisza" i reszta tych podwójnych tytułów są po prostu wymyślane na sile. A np.: Taki podręcznik jak Complete Champion czy Complete Divine czy też co mnie rozjechało dwa wykluczające się podręczniki: Kompendium zasad D&D oraz Podręcznik Zasad Alternatywnych to już żal.pl.

Z polskich bracie proponuje kupić sobie Setting Faerun oraz Podręcznik przygód epickich : D Może nie jest on dla każdego ale zawiera 100% konkretu.

A Rycerz Śmierci to esencja esencji nazwy tej klasy :P
Polska Partia Piwa - Sekcja Paladynów Żubra
Obrazek
Obrazek
Kruk
Majtek
Majtek
Posty: 126
Rejestracja: sobota, 17 lutego 2007, 23:28
Numer GG: 5250226
Lokalizacja: Trochę tu, więcej tam

Re: Ocena podręczników

Post autor: Kruk »

Jeśli ktoś gra/chce grać w D&D to, co by ludzie nie mówili, warto jest mieć trzy podstawowe podręczniki: Podręcznik Gracza, Przewodnik Mistrza Podziemi i Księgę Potworów. Poza tym Zapomniane Krainy: Opis Świata to kawał porządnej książki. Polecam też Księgę Planów (klimatem mocno nawiązuje to Tormenta), która niezwykle urozmaica sesje.
Sex, Drogen und Industrial
Bartold
Pomywacz
Posty: 60
Rejestracja: czwartek, 23 sierpnia 2007, 13:53
Numer GG: 7270128

Re: Ocena podręczników

Post autor: Bartold »

A nie lepiej zamiast Księgi Planów złożyć sobie opis Sfer z Planescape? Jest w sieci, za free...
A - raczej nie nawiązuje do Tormenta tylko jest kontynuacją (okrojoną podobno) settingu Planescape.
FSM!
Matt_92
Mat
Mat
Posty: 554
Rejestracja: sobota, 18 sierpnia 2007, 17:35
Numer GG: 6781941
Lokalizacja: Duchnice k/Pruszkowa

Re: Ocena podręczników

Post autor: Matt_92 »

Podręcznik Gracza i Księga Potworów to podstawa. Opis Zapomnianych Krain jest bardzo dobry, znajduje się w nim naprawdę wiele informacji. Można się obyć bez Przewodnika MP. A wszelkie dodatki typu Księga i Krew, to tylko sposob na wyciąganie kasy od klientów :D. W sumie to nie przeglądałem tych ostatnich, to raczej nie wiem, ale pewne jest to, że informacje tam zawarte są wciskane na siłę, żeby zapchać książkę.

Ciekawym dodatkiem jest Księga Plugawego Mroku. Wszędzie zuo i mhrok, i mnóstwo dodatków (któe swoją drogą także są niepotrzebne :P)
A d'yaebl aep arse!
WinterWolf
Tawerniana Wilczyca
Tawerniana Wilczyca
Posty: 2370
Rejestracja: czwartek, 22 czerwca 2006, 16:47
Lokalizacja: ze 113-tej warstwy Otchłani
Kontakt:

Re: Ocena podręczników

Post autor: WinterWolf »

3 podstawowe książki plus informacje, które na różne tematy można znaleźć na necie w zupełności wystarczają, żeby prowadzić jak najlepsze sesje. Przydaje się jeszcze Podręcznik przygód epickich i np. Opis świata Zapomnianych Krain lub jakis inny podręcznik przyblizajacy nam realia jednego z dedekowych światów. W zasadzie to więcej jest już niepotrzebne. Uważam jednak, że lepiej jest kupić edycję 3.5, bo nie ma w niej wielu błędów i nieścisłości, które znaleźć można w 3 edycji. Np. w 3.5 zrównoważono klasy postaci.
Co do opisów planów to więcej niż w podręcznikach znajdziemy na necie. Gorzej jest z bóstwami. Tu wypada mieć jeden z podręczników jeśli chcemy mieć dokładne i szczegółowe opisy do naszych realiów. Księga plugawego mroku zaś to w zasadzie miła ciekawostka. Jest tam trochę bardzo fajnych pomysłów.
Obrazek
Proszę, wypełnij -> Ankieta
Kamulec
Szczur Lądowy
Posty: 9
Rejestracja: sobota, 3 listopada 2007, 21:29
Numer GG: 0
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Ocena podręczników

Post autor: Kamulec »

Księga Plugawego Mroku: Nie mam, ale z tego, co sie dowiedziałęm: Nie zbalansowane, nie ciekawe. Niby dla pełnoletnich, ale adresowane na poziom niepełnoletnich.

Podręcznik Przygó Epickich: To co wcześniej, tylko lepsze. Moim zdaniem można kupić. Na dwudziesty dodatek w sam raz się nadaje.

Podręczniki dla klasowców mają liczne wady 9wszytsko trzeba dodatkowo balansować), lecz D&D bez klas prestiżowych to nie to samo, zaś niewielu MP ma czas stworzyć je na poziomie, zbalansowane iw takiej mnogości.

Ogółem uważam, że najbardziej zbalansowane są atuty z Pieśni i Ciszy i Obrońców Wiary.

Największą zaletą podręczników dla klasowców jest ich niska cena, przez co mimo brków opłaca się je kupić.

Ciekawym dodatkiem jest Księga Potworów II. Co prawda większość potworów nadaje się do sporadycznego użycia, lecz urozmaicają ciekawie rozgrywkę co bardziej nawykłym do zwykłych stworzonek graczom. Tyle, że ilustracj trzeba nie pokazywać, bo są w większości żenujące.
Durga
Majtek
Majtek
Posty: 110
Rejestracja: niedziela, 25 grudnia 2005, 14:34
Numer GG: 0
Lokalizacja: Thorris

Re: Ocena podręczników

Post autor: Durga »

Ja powiem tak: jeśli stawiasz na odgrywanie i prowadzenie długich kampanii, które oscylują wokół wydarzeń w konkretnym miejscu to wystarczą trzy podręczniki źródłowe + Zapomniane Krainy: Opis Świata. Oczywiście mogą być inne settingi. Ja wybrałem FR. Mając te książki jesteś w stanie stworzyć prawdziwą intrygę, w którą zagłębią się gracze. Jeśli natomiast jesteś powergamerem i stawiasz na wypakowanie swojej postaci, tak by była w stanie pokonać w zasadzie wszystko co się rusza. Wówczas lepiej będzie zdobyć podręczniki, które niestety nie ukazały się w wersji polskiej, a w których znajduje się wiele więcej ciekawych klas prestiżowych, atutów, wyposażenia, etc. Wspomniane wcześniej dodatki: Miecz i Pięść, Księga i Krew, Pieśń i Cisza, Obrońcy Wiary, Władcy Dziczy, Moce Umysłu, są według mnie nie do końca potrzebne, a zawarte w nich informacje w zależności od gracza/MG bardziej lub mniej przydatne. Ja akurat znalazłem w nich kilka ciekawych rzeczy, niemniej jednak nie były one mi niezbędne. Mowa była o podręcznikach, które nie zostały wydane po polsku, a więc będą to takie tytuły jak: Complete Psionic, Complete Arcane, Complete Adventurer, Complete Divine, Champions of Ruin, Champions of Valor, Complete Warrior, Book of Exalted Deeds i inne. Dodatkowo ciekawe informacje (jeśli gracie w FR) można znaleźć w Rasy Faerunu i Podmrok.
"Niewiedza nie stanowi usprawiedliwienia dla nieprzemyślanych działań. Gdy się nie wie, gdy ma się wątpliwości, warto jest zasięgnąć porady..."
Septimus Helmheid
Majtek
Majtek
Posty: 140
Rejestracja: wtorek, 3 października 2006, 16:23
Lokalizacja: Zamek Blackhill

Re: Ocena podręczników

Post autor: Septimus Helmheid »

Kupilem niedawno "Book of Vile Darkness" (chyba po polsku to jest ksiega plugawego mroku) i musze prayznac ze pobudza wyobraznie... Ta ksiazka jest ZLA. Na tyle zla zeby zdeprawowac niejedno dziecko... Dodala mi tysiecy pomyslow na ciekawe watki i przygody z mrocznym, krwistym klimatem i pare idei jak karac graczy :)

Polecam!
Septimus Helmheid
Arcymag z Blackhill
Nekonushi
Bombardier
Bombardier
Posty: 890
Rejestracja: piątek, 22 września 2006, 10:04
Numer GG: 10332376
Skype: p.kot.l.
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

Re: Ocena podręczników

Post autor: Nekonushi »

Ja mam Podręcznik Gracza i Księgę Potworów 3.5, Podręcznik Mistrza Podziemi to stara 3.0. Ze wszystkich jestem zadowolony, ale w zasadzie to już zahacza trochę o ocenę systemu. Jeśli chodzi o samo wydanie - b. dobre. Jedyne co mi przeszkadza to to, że już dwa podręczniki wypadły mi z okładek, ale nie wiem, czy to słabe wydanie, czy efekt mojego użytkowania.

Z dodatków... Pisałem swego czasu recenzję Księgi i Krwi do TRPG. Teraz moje podejście do niej 'trochę' się zmieniło. Kiedyś uznałem, że informacje w niej zawarte przydają się na sesje. Obecnie twierdzę, że to jedynie ciekawa lektura (klasy + organizacje)

Aha, jeszcze Forgotten Realms - też dobra lektura i znakomity setting, ale jakoś łatwiej mi się grało we własnym świecie.
Obrazek
Obrazek
Czerwona Orientalna Prawica
Muerte
Pomywacz
Posty: 28
Rejestracja: środa, 7 maja 2008, 16:33
Numer GG: 4742682

Re: Ocena podręczników

Post autor: Muerte »

Nie lubię czytać książek po angielsku (przez co mam mniejszy wybór podręczników) bo głupio tak czytać "książkę" i jeszcze ją rozumieć -znaczy że przetłumaczyć tekst bym może potrafił ale jest to w każdym razie mechanika D&D i ona może być trudna w zrozumieniu w obcym języku
ale mam za to parę innych książek (polskich) i do gustu przypadły mi dwa podręczniki: Przygód Epickich i Psioniki
w końcu każdy lubi sobie pomarzyć i się napalać myślą że jego postać "będzie" takim pakerem jak w tej ksiązce (Podręcznik Przygód Epickich) ;P
a co do drugiej to po_prostu spodobały mi się psioniczne klasy i ich moce co jest dziwnym wydarzeniem bo czarodziejem grać nienawidzę ;) -ta ksiązka wprowadza ciekawe urozmaicenie w grze, bo w_końcu wola wreszcie się naprawdę przyda a i świat na tym wiele korzysta
mam nadzieję że mnie nie zbluzgacie za moje lamerstwo... :P
Pozdrawiam Muerte

Dużo literówek. Już poprawione. Proszę o większą uwagę przy pisaniu - dop. WW
ODPOWIEDZ