4 edycja D&D

Forum poświęcone Dungeons and Dragons oraz wszystkim systemom opartym na mechanice d20.
Force
Bosman
Bosman
Posty: 1571
Rejestracja: sobota, 7 października 2006, 11:14
Numer GG: 0
Lokalizacja: piwnica

Re: 4 edycja D&D

Post autor: Force »

Styczeń/luty 2009 - Polska wersja D&D 4.0
Sataku-rin pisze:Mam tylko nadzieję, że nie będę musiala bardzo zmieniać karty mojej czarodziejce
Będziesz musiała zrobić nową, niestety ;) Trochę się zmieniło :D
Polska Partia Piwa - Sekcja Paladynów Żubra
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
BLACKs
Tawerniany Cygan
Tawerniany Cygan
Posty: 3040
Rejestracja: poniedziałek, 21 listopada 2005, 17:30

Re: 4 edycja D&D

Post autor: BLACKs »

Podręczniki do DnD 4e. już w łapkach! Opinie po pobieżnym przejrzeniu trzech corebook'ów:
:arrow: Klasa zapewnia dużą różnorodność podczas tworzenia postaci. Szczególnie przypadły mi do gustu trzy ścieżki - heroic, paragon i epic.
:arrow: Przeniesienie ciężaru na klasowe i rasowe powery to ogromna zaleta.
:arrow: Rasowe +2 -2 zostało zastąpione dwoma +2, hell yeah! Zabawa na całego!
:arrow: Wielki plus za klasy warlorda i warlocka i rasę dragonbornów w PHB.
:arrow: Zrezygnowano z powalonych zasad do tworzenia miast.
:arrow: Grafiki ssą...
Karczmarz
Bombardier
Bombardier
Posty: 650
Rejestracja: wtorek, 14 listopada 2006, 20:44
Numer GG: 0
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 4 edycja D&D

Post autor: Karczmarz »

Hmmm
i rasę dragonbornów w PHB.
Ja tam grałem zawszę w dedeki tak hmm średniowiecznie :P W sensie jak Baldur czy NWN przykazał a tam jedynymi rasami spotykanymi na co dzień w mieście byli ludzie, krasnale, elfy, orki i halflingi. Czasem gdzieś trafił się drow i w zasadzie tyle. Rasy demonopodobne (jak to szło? Tieflingi?) czy smokopodobne (dragonborn) to dla mnie straszne cukierki i zupełnie nie wyobrażam ich sobie na sesji. No może jako jakiś dodatek do spotkana w dziczy, ale żeby dawać to do Core Booka w zamian za Gnoma i Półorka? Moim zdaniem porażka.
Force
Bosman
Bosman
Posty: 1571
Rejestracja: sobota, 7 października 2006, 11:14
Numer GG: 0
Lokalizacja: piwnica

Re: 4 edycja D&D

Post autor: Force »

Całe DnD 4.0 jest jednym wielkim cukierkiem, którego tak na oko targetem są dzieci (oraz ja i BLACKs)

Ras nie można się zbytnio czepiać w końcu to 4.0 a nie 3.75. WotC od dawna chciała ukatrupić półorka spychając go na margines w Eberronie a gnomy to kserokopia (przynajmniej w ich pojęciu) niziołków więc uznano je za zbyteczne w jako rasy główne.

Jedynie Eladrinowie mnie martwią. Niby elfy skorzystały na ich pojawieniu ale jako rasa... ja bym nie chciał ich odgrywać... przyjemniej nie tak jak chcą tego panowie od DnD 4.0

Nadal jednak mnie martwi ta cukierkowość i te ilustracje, trzeba będzie zainstalować nakładkę "ściek" i "jaszczur" na nowa edycję DnD.
Polska Partia Piwa - Sekcja Paladynów Żubra
Obrazek
Obrazek
Matt_92
Mat
Mat
Posty: 554
Rejestracja: sobota, 18 sierpnia 2007, 17:35
Numer GG: 6781941
Lokalizacja: Duchnice k/Pruszkowa

Re: 4 edycja D&D

Post autor: Matt_92 »

Takie pytanie.
Jak edycja 4 będzie wyglądała w realiach settingu FR (i innych)? W jaki sposób nowy DeDek zmieni te światy? Wie ktoś coś może na ten temat?
A d'yaebl aep arse!
Ninerl
Bombardier
Bombardier
Posty: 891
Rejestracja: środa, 3 stycznia 2007, 02:07
Numer GG: 6110498
Lokalizacja: Mineth-in-Giliath

Re: 4 edycja D&D

Post autor: Ninerl »

Ja jestem bardzo... niezadowolona z uśmiercenia jednego z moich ulubionych bóstw- Vhaerauna nie ma :cry: ...chlip.chlip...
Eilistraae i Selvetarm też, ale to mało mnie obeszło. Poza tym zmieniły się zasady dotyczące magii- Splot i Cienisty Splot znika razem ze śmiercią Mystry. Oprócz tego (rzecz jasna większość z tych rewelacji wyszperałam z innych forów) uśmiercili jeszcze trochę bogów (prawie wszystkich rasowych) i napompowanych epickich bohaterów. Niestety nadęta, nudna Loth została... jaki pech...
A dobre drowy zmieniły się na jakieś brązowe cosie, odmienną podrasę (kompletna głupota)... Mocno przetrzebili moje ulubione klany Auzkovyn i Jaelre :evil: ...
W Cormanthorze powstało nowe elfie królestwo, Odwrót się zakończył. Zrobiło się jakieś jeszcze bodajże cesarstwo chyba, Netheril. Halruuy nie ma, "wybuchła".
Poza tym rozszalała się hmm, żebym nazwy nie przekręciła, "Spellplague" owa zaraza się nazywa. A z tego co zdołałam się zorientować, akcja hmm, settingu toczy się 100 lat później niż we wcześniejszej edycji- nie pytacie mnie o datę, bo chronologia FG nie jest mi dobrze znana.
Jednym słowem, nie powiem, by mi się jakoś zmiany podobały- przynajmniej niektóre...
Jam jest Łaskawą Boginią, która daje Dar Radości sercom ludzkim; na Ziemi daję Wiedzę Wiecznego Ducha, a po śmierci daję pokój i wolność . Ani nie żądam ofiary, gdyż oto ja jestem Matką Życia, i Moja Miłość spływa na Ziemię.
Nekonushi
Bombardier
Bombardier
Posty: 890
Rejestracja: piątek, 22 września 2006, 10:04
Numer GG: 10332376
Skype: p.kot.l.
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

Re: 4 edycja D&D

Post autor: Nekonushi »

Drowy naprawdę aż tak dostały po tyłku? Ło kurde... teraz mamy mniejsze urozmaicenie - o tyle, o ile wcześniej (jak wspomniała Ninerl) mogły być w różnych klanach, służyć różnym bóstwom itp. to teraz Drow to po prostu fanatyczny wyznawca Lloth rodem z Salvatore... A jak się znajdzie taki np. dajmy na to Drizzt, to już nie jest Drowem, ale... dobrym Drowem? Chyba będę musiał zmienić ulubioną rasę... coś czuję, że to miało służyć uproszczeniu niektórych rzeczy związanych z nowymi zasadami, ale nie mogę się wypowiedzieć, bo podręcznika nie widziałem... jest gdzieś SRD? (czy jak to się nazywało)
Obrazek
Obrazek
Czerwona Orientalna Prawica
Awatar użytkownika
BLACKs
Tawerniany Cygan
Tawerniany Cygan
Posty: 3040
Rejestracja: poniedziałek, 21 listopada 2005, 17:30

Re: 4 edycja D&D

Post autor: BLACKs »

jest gdzieś SRD? (czy jak to się nazywało)
SRD nie ma i nie bedzie, przynajmniej w takiej formie, do jakiej WotC nas przyzwyczail. Radze rozejrzec sie po Internecie. Chyba teraz funkcje SRD pelni lista odnosnikow do podrecznika. Ale zorientowany w temacie nie jestem.
Drowy naprawdę aż tak dostały po tyłku?
A nie. Promienie sloneczne nie wywieraja na nie zadnego efektu. ;)
Muerte
Pomywacz
Posty: 28
Rejestracja: środa, 7 maja 2008, 16:33
Numer GG: 4742682

Re: 4 edycja D&D

Post autor: Muerte »

nie jestem aktywny w tym temacie i nie wiem wiele rzeczy związanych z tym tematem więc proszę was o informację czy polska wersja czwartej edycji już wyszła czy dopiero wyjdzie? (jeśli nie wyszłą to podajcie datę kiedy będzie można ją zakupić)
Z góry dziękuję i pozdrawiam
Muerte
Awatar użytkownika
BLACKs
Tawerniany Cygan
Tawerniany Cygan
Posty: 3040
Rejestracja: poniedziałek, 21 listopada 2005, 17:30

Re: 4 edycja D&D

Post autor: BLACKs »

(jeśli nie wyszłą to podajcie datę kiedy będzie można ją zakupić)
Sądzę, że jeśli kupisz podręczniki w wersji angielskiej i będziesz tłumaczył po jednym zdaniu na dzień, to zdążysz skończyć jakieś kilka lat przed polską premierą.
Mardak
Szczur Lądowy
Posty: 4
Rejestracja: wtorek, 22 lipca 2008, 20:54
Numer GG: 7392357

Re: 4 edycja D&D

Post autor: Mardak »

Ale no kurcze nie ma Pół-orków i chyba zaklinaczy.
Cóż szkoda ;) Bo który to szanujący się barbarzynca nie chciały być pół-orkiem
Awatar użytkownika
Solarius Scorch
Bosman
Bosman
Posty: 1859
Rejestracja: sobota, 25 czerwca 2005, 13:38
Numer GG: 0
Skype: solar_scorch
Lokalizacja: Cyprysowe Źródła

Re: 4 edycja D&D

Post autor: Solarius Scorch »

Mardak pisze:Ale no kurcze nie ma Pół-orków i chyba zaklinaczy.
Cóż szkoda ;) Bo który to szanujący się barbarzynca nie chciały być pół-orkiem
Może prawdziwe orki są? ;)
Craw
Bosman
Bosman
Posty: 1864
Rejestracja: poniedziałek, 25 kwietnia 2005, 20:51
Numer GG: 5454998

Re: 4 edycja D&D

Post autor: Craw »

W sumie to dobrze, ze ich nie ma. Zaklinacz byl przepakowany, a polorkami chyba malo kto gral.

A co barbarzyncow, to troche wkurza mnie ich przyrownywanie do dzikich bezmogzow co to nie umieja dobrze sie wyslawiac... Jest wrecz przeciwnie, tym bardziej, ze barbarzyncy sa dosc mocno wzorowani na wojach germanskich i slowianskich.
Muerte
Pomywacz
Posty: 28
Rejestracja: środa, 7 maja 2008, 16:33
Numer GG: 4742682

Re: 4 edycja D&D

Post autor: Muerte »

to takie my :D
a co do zaklinaczy to nie uważam ich za przepaki, tylko za gorszą wersję czarodzieja
Jasiek
Majtek
Majtek
Posty: 79
Rejestracja: poniedziałek, 3 grudnia 2007, 11:56
Numer GG: 0
Lokalizacja: 5th layer of Hell (Szczecin)
Kontakt:

Re: 4 edycja D&D

Post autor: Jasiek »

Pytanie natury technicznej : Czy ktoś wie kiedy jest premiera settingu FR do D&D 4 ed.?
Eriol Velcrow
Marynarz
Marynarz
Posty: 367
Rejestracja: poniedziałek, 17 grudnia 2007, 18:05
Lokalizacja: Kopenhaga
Kontakt:

Re: 4 edycja D&D

Post autor: Eriol Velcrow »

Dobra w końcu mam Core booki i parę moich przemyśleń po pobieżnym przejrzeniu PHB:

:arrow: Okładki fajne, a więc zapowiadało się nieźle...
:arrow: OMG, jak wyglają te obrazki? Jeden wielki cukierek....
:arrow: Aaaaa..... to jest jeszcze większy heroic niż 3.5.....
:arrow: No ale przy dobrym MG któremu gracze nie wskoczą na głowę coś może z tego wyjść
:arrow: W sumie sporo fajnych zmian -wspominane tu 2*+2 dla ras i zwiększenie mocy rasowych, większy ciężar na moce klasowe, zmiana systemu skillów, ścieżki rozwojów etc.

To sum up:
:arrow: Może i dla dzieci ale podoba mi się. Z dobrym MG wszystko będzie dobrze. No i Czarodziej jest całkiem niezły ;)
There is no emotion; there is peace.
There is no ignorance; there is knowledge.
There is no passion; there is serenity.
There is no chaos; there is harmony.
There is no death; there is the Force.



Zdjęcia
DonChristo
Szczur Lądowy
Posty: 4
Rejestracja: sobota, 23 sierpnia 2008, 13:44
Numer GG: 4266994

Re: 4 edycja D&D

Post autor: DonChristo »

fajnie, czwarta edycja najbardziej tandetnej gry RPG... don't make me laugh...
ale to tylko moje zdanie, więc, o Czcigodni Fani Systemu nie ukrzyżujcie mnie za to, że wolę czekać na Warhammera :D
ODPOWIEDZ