Warhammer - średniowicze czy nowożytność?

Kącik poświęcony jednemu z popularniejszych systemów w Polsce. Zarówno edycji pierwszej, drugiej jak i autorskim modyfikacjom.

Czy uważasz że świat Warhammera dzieje się w średniowieczu czy nowożytności?

Średniowiecze
13
38%
Nowożytność
21
62%
 
Liczba głosów: 34
Ragnar
Marynarz
Marynarz
Posty: 304
Rejestracja: piątek, 16 stycznia 2009, 21:10
Numer GG: 0
Lokalizacja: Szczecin

Warhammer - średniowicze czy nowożytność?

Post autor: Ragnar »

Ostatnio na jednym z forów uczestniczyłem w arcyciekawej dyskusji dotyczącej czasu w którym dzieje się Warhammer - czy jest to średniowiecze czy nowożytność. Jako że w dyskusji na wyżej wymienionym forum nie osiągnięto żadnej znaczącej konkluzji postanowiłem zarzucić ten temat tutaj - a jakie jest wasze zdanie?
PS. Od razu mówię - jestem za nowożytnością
PPS. Dyskusja odbyła się na forum Rubikonu http://www.stgwrubikon.fora.pl/ksiegi-t ... i,644.html
Gurewicz
Marynarz
Marynarz
Posty: 165
Rejestracja: środa, 8 marca 2006, 19:10
Numer GG: 5211689

Re: [ankieta]Warhammer - średniowicze czy nowożytność

Post autor: Gurewicz »

Na podstawie uzbrojenia(piki, miecze dwuręczne, rapiery, szpady, dość rozpowszechniona broń palna) oraz ubiorów, a także handlu już w całości(mam na myśli mieszczuchów i szlachtę) opartego na monetach daje nowożytność.Warto jeszcze zastanowić się nad ustrojem, bo nie jestem go w stu procentach pewien, a także może on dużo powiedzieć.Czy jest to jeszcze monarchia patrymonialna(chyba tak to się nazywało), gdzie państwo jest prywatną własnością władcy, czy też już można mówić o tożsamości narodowej, dobrze państwa a nie dobrze władcy etc.
Tevery Best
Tawerniak
Tawerniak
Posty: 1271
Rejestracja: środa, 14 lutego 2007, 21:43
Numer GG: 10455731
Lokalizacja: Radzymin

Re: [ankieta]Warhammer - średniowicze czy nowożytność

Post autor: Tevery Best »

Średniowiecze. Broń palna nowożytności nie czyni - nie ma druku, wielkich odkryć geograficznych, humanizmu, jakiegoś odpowiednika Reformacji czy upadku Konstantynopola. Renesans to nowy etap, jeśli chodzi o sztukę i sposób myślenia, a tego w Warhammerze nie widać.
Zaknafein
Bombardier
Bombardier
Posty: 729
Rejestracja: wtorek, 6 grudnia 2005, 09:56
Numer GG: 4464308
Lokalizacja: Free City Vratislavia
Kontakt:

Re: [ankieta]Warhammer - średniowicze czy nowożytność

Post autor: Zaknafein »

Zdecydowanie zgadzam się z Tevery'm, broń palna o niczym nie świadczy, a myślenie i konstrukcja społeczeństwa w Warhammerze była zdecydowanie średniowieczna. Do tego dochodzi mnóstwo nawiązań do kulturalnie zakotwiczonych w średniowieczu podań czy legend.
Afair były wielkie odkrycia geograficzne - imperialni dopłynęli do Lustrii, right?
Gurewicz
Marynarz
Marynarz
Posty: 165
Rejestracja: środa, 8 marca 2006, 19:10
Numer GG: 5211689

Re: [ankieta]Warhammer - średniowicze czy nowożytność

Post autor: Gurewicz »

"Renesans, odrodzenie-określenie stadium rozwoju kultury europejskiej"-definicja z encyklopedii PWN internetowej, nie chciało mi się iść do drugiego pokoju po słownik:>.W związku z tym zmieniam stanowisko.(w związku z definicją i argumentami Tevery`ego, nie lenistwem)
Thurs
Mat
Mat
Posty: 470
Rejestracja: sobota, 15 grudnia 2007, 09:33
Numer GG: 0
Lokalizacja: poza zasięgiem

Re: [ankieta]Warhammer - średniowicze czy nowożytność

Post autor: Thurs »

Haha to jak z tym powiedzeniem, że szklanka jest w połowie pełna, i w połowie pusta i jedna frakcja ma rację i druga. Bo to inny świat, średniowieczno-nowożytny jest, znaczy są elementy jednej i drugiej epoki. W ankiecie brak opcji złotego środka, zapewne dlatego, że wszyscy by go wybrali. :D
Karczmarz
Bombardier
Bombardier
Posty: 650
Rejestracja: wtorek, 14 listopada 2006, 20:44
Numer GG: 0
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [ankieta]Warhammer - średniowicze czy nowożytność

Post autor: Karczmarz »

Hmmm

Czasy w młotku zależą od kraju. Imperium to pewnie jakiś XVI w. ale za to Bretonia to z pewnością średniowiecze, zaś Norska to już w ogóle zadupie rodem ze starożytności :)
Średniowiecze. Broń palna nowożytności nie czyni - nie ma druku,
Nie wiem, w którym Warhammerze. W mojej podstawce i połowie podręczników druk jest. Ba nawet są gazety!
wielkich odkryć geograficznych
To samo. Gdzie nie ma wielkich odkryć? W warhammerze w którym elfie okręty dotarły już do wszystkich zakątków świata? Gdzie przynajmniej część co bardziej uczonych i kupców słyszała o Nowym Świecie oraz o królestwach Mrocznych Elfów?
humanizmu, jakiegoś odpowiednika Reformacji
A Huss (który chyba jest jedną z postaci na okładce podręcznika - albo ktoś tak podejrzewał i mi w pamięci zostało) i jego poglądy to pewnie z reformacją nie wiele ma wspólnego

Kod: Zaznacz cały

czy upadku Konstantynopola.
No. Tego nie ma bo nie ma czegoś co nawet przypominałoby kiedykolwiek Konstantynopol.
mone0
Mat
Mat
Posty: 473
Rejestracja: wtorek, 10 czerwca 2008, 14:05
Numer GG: 12563782

Re: [ankieta]Warhammer - średniowicze czy nowożytność

Post autor: mone0 »

Warhammerowy Konstantynopol to Skavenblight - dawniej ośrodek kultury i nauki ludzkiej i krasnoludzkiej rasy.
Jak dla mnie WFRP to późne średniowiecze.
"drobnostki tworzą doskonałość, a doskonałość nie jest drobnostką" Michał Anioł
Ragnar
Marynarz
Marynarz
Posty: 304
Rejestracja: piątek, 16 stycznia 2009, 21:10
Numer GG: 0
Lokalizacja: Szczecin

Re: [ankieta]Warhammer - średniowicze czy nowożytność

Post autor: Ragnar »

Coś mi tu nie gra... według podręcznika upadek Kavzar (później Skavenblight) dał początek Skavenom. To raczej spory okres czasu więc porównanie do Konstantynopola jest raczej dyskusyjne...
mone0
Mat
Mat
Posty: 473
Rejestracja: wtorek, 10 czerwca 2008, 14:05
Numer GG: 12563782

Re: Warhammer - średniowicze czy nowożytność?

Post autor: mone0 »

Dlaczego dyskusyjne?
W Konstantynopolu przerobiono kościół [Matki Boskiej jakiejś tam, nie pamiętam nazwy] na meczet. [Skojarzyło mi się z wieżą w Kavzar/Skavenblight].
"drobnostki tworzą doskonałość, a doskonałość nie jest drobnostką" Michał Anioł
Ragnar
Marynarz
Marynarz
Posty: 304
Rejestracja: piątek, 16 stycznia 2009, 21:10
Numer GG: 0
Lokalizacja: Szczecin

Re: Warhammer - średniowicze czy nowożytność?

Post autor: Ragnar »

Chodziło mi o to, że niezbyt zgadzają się ramy czasowe - upadek Kavzar zdarzył się dobre parę wieków przed "podręcznikowym" czasem.
mone0
Mat
Mat
Posty: 473
Rejestracja: wtorek, 10 czerwca 2008, 14:05
Numer GG: 12563782

Re: Warhammer - średniowicze czy nowożytność?

Post autor: mone0 »

To nie oznacza, że nie można grać w tych czasach :D
Dla mnie wszelkie informacje są istotne, warte wykorzystania w scenariuszach.
Rozumiem o co Tobie chodziło, ale świat aż tak się od tego czasu nie zmienił [no może magia zaczęła być bardziej akceptowalna w Imperium, bo o nim myślę odnosząc się do oceny epoki].
"drobnostki tworzą doskonałość, a doskonałość nie jest drobnostką" Michał Anioł
BlindKitty
Bosman
Bosman
Posty: 2482
Rejestracja: środa, 26 lipca 2006, 22:20
Numer GG: 1223257
Lokalizacja: Free City Vratislavia/Sigil
Kontakt:

Re: Warhammer - średniowicze czy nowożytność?

Post autor: BlindKitty »

mone0 - miałeś zapewne na myśli Hagia Sofia, kościół pod wezwaniem św. Zofii, dosł. z gr. kościół Mądrości Bożej...
What doesn't kill you, just makes you... Stranger.

But above all - I feel I'm still on my long trip to nothingness.
LOD
Kok
Kok
Posty: 1348
Rejestracja: niedziela, 14 sierpnia 2005, 17:33
Numer GG: 0
Lokalizacja: Z Karczmy "Pod Wyszczerbionym Toporem"

Re: Warhammer - średniowicze czy nowożytność?

Post autor: LOD »

Na pewno nie średniowiecze. Z tego co mi wiadomo to WFRP wzorowany jest na XVII/XVIIIw. i moim zdaniem to ma sens i pasuje.
Obrazek
"Nie wiem na co będzie trzecia wojna światowa, ale czwarta będzie na pewno na maczugi." Albert Einstein
No Name
Bombardier
Bombardier
Posty: 676
Rejestracja: środa, 26 marca 2008, 20:41
Numer GG: 0
Lokalizacja: Kraków, Bielsko w weekendy i święta. :)

Re: Warhammer - średniowicze czy nowożytność?

Post autor: No Name »

Jak dla mnie nowożytność, jednak cywilizacja jest mocno ograniczona przez wojny.
W końcu znają się już tam na medycynie i technice :roll:
"Mistrz gry nie ma duszy! Sprzedał ją diabłu za tabelę trafień krytycznych!"

May the Phone be with you!
Sakwan
Pomywacz
Posty: 72
Rejestracja: sobota, 19 stycznia 2008, 19:40
Numer GG: 637643
Kontakt:

Re: Warhammer - średniowicze czy nowożytność?

Post autor: Sakwan »

Ave!

Osobiście jestem za nowożytnością. Dlaczego? Już śpieszę z wyjaśnieniami.

Zacznijmy od tego, że broń palna wystrzelała średniowiecze, tak? Można się tego dowiedzieć z podręczników do historii w gimnazjum. Proch i broń palna to była istna rewolucja i porzucono ciężkie uzbrojenie co spowodowało diametralne zmiany wojowania, które i dzisiaj możemy spotkać w dzisiejszych działaniach militarnych.
Podróże, tak? Hmm... nie czytałem o tym wiele. Ale okręty są... i to nie małe, które nadadzą się na dalekie podróże. Pewna drużyna z mojego klubu jednak jakimś cudem trafiła do Lustrii i dała sobie rade, powiem więcej: wróciła do Imperium aby o tym opowiedzieć! Gdyby nie było podróżników, nikt nie wiedziałby o takich istotach jak Jaszczuroludzie.
Wynalazki? Zasługa Krasnoludów, ale jednak ktoś Imperialny umie obsługiwać czołgi parowe i inne machiny "rodem z piekieł". Maszyny do druku są. Co prawda nie występują w jakiejś potężnej liczbie, ale Altdorf i Marienburg mają je na 100%.
Rewolucje... jak Karczmarz powiedział: jest taka osoba jak Luthor Huss i można powiedzieć śmiało o nim, że jest swoistym "ojcem" ruchu rewolucyjnego. Choć i byli inni przed nim. Kompletna reforma Magnusa Pobożnego w sprawie magii. Inne reformy dotyczące w większości Łowców Czarownic i ich działalności.

No to na razie tyle ;) poczekam, aż ktoś zaneguje moje stanowisko. Ale ostrzegam, że są to moje rozważania i miejscami mogą nie trzymać się kupy (to akurat jest poparte pewną sytuacją :D )

Pozdrawiam!
Obrazek
Garret
Szczur Lądowy
Posty: 9
Rejestracja: środa, 23 kwietnia 2008, 00:08
Numer GG: 0
Lokalizacja: Szczecin

Re: Warhammer - średniowicze czy nowożytność?

Post autor: Garret »

Warhammer nie dzieje się w żadnych czasach. Nie było takiego okresu naprawdę.
Czasy gry można określić na wczesny XVI wiek z domieszką średniowiecza.
ODPOWIEDZ