Pierwsza czy druga edycja?

Kącik poświęcony jednemu z popularniejszych systemów w Polsce. Zarówno edycji pierwszej, drugiej jak i autorskim modyfikacjom.
Awatar użytkownika
BLACKs
Tawerniany Cygan
Tawerniany Cygan
Posty: 3040
Rejestracja: poniedziałek, 21 listopada 2005, 17:30

Pierwsza czy druga edycja?

Post autor: BLACKs »

Dzisiaj do ręki wziąłem stary podręcznik WFRP 1ed, ponieważ chciałem poszukać jakichś informacji o mrocznym ludzie elfów. Otworzyłem podręcznik. Serce zaczęło szybciej bić, po myślach krążyły wspomnienia z starych sesji rozegranych na pierwszym Młotku. Zacząłem czytać. Po paru godzinach popatrzyłem na podręcznik 2ed. Jakoś dziwnie się poczułem. Piękny, kolorowy, mniejszy podręcznik zamiast biało-czarnego klocka, który nadawał specyficzny klimat podczas czytania, zmieniony system, itp. Uznałem, że stary Młotek jest lepszy i na zawsze pozostanie nieśmiertelny.

A jak wy sądzicie? Który Młotek wg was jest lepszy? I dlaczego?

[Jeden temat o Młotku wystarczy ;p Tam się z tym przenieście ;p - dop. MAd Phantom]
trittion
Pomywacz
Posty: 51
Rejestracja: poniedziałek, 14 listopada 2005, 13:10
Lokalizacja: Mrocznej Puszczy

Post autor: trittion »

Tak, pamietam nasz pierwszy (wspólny) podrecznik do młotka - sterta wytartych papierów, z której kazdy brał co mu było potrzebne :D , po prostu klasyka. Gdy ostatnio kumpel wpadł na pomysł powrotu do korzeni, zgodziłem sie z lekką niepewnością :? , gdyż mielismy grac z nowym podrecznikiem ( II ed.) i chociaż strona graficzna nowego podręcznika mnie zaciekawiła :shock: i musze przyznac, że jest calkiem interesująca to jednak zawartośc się nieco zmieniła, no i teraz trzeba czekać na innych żeby coś sprawdzić, to jednak nie to ...
Awatar użytkownika
BLACKs
Tawerniany Cygan
Tawerniany Cygan
Posty: 3040
Rejestracja: poniedziałek, 21 listopada 2005, 17:30

Post autor: BLACKs »

Też tak uważam, stary Młotek jest niezapomniany. Dlatego powróćcie do korzeni!
Sakwan
Pomywacz
Posty: 72
Rejestracja: sobota, 19 stycznia 2008, 19:40
Numer GG: 637643
Kontakt:

warhammer IIed.

Post autor: Sakwan »

Witam!

Zakładam ten temat ponieważ, nie wiem czy przerzucić się z 1 ed. na 2 ed. warhammera czy też nie, więc napiszcie opinie/wady/zalety itp. na temat 2 edycji. Osobiście nie znam 2ed. na tyle dobrze aby samemu decydować.

PS; Jakby co nie znalazłem takiego tematu na forum :P
Obrazek
Awatar użytkownika
BLACKs
Tawerniany Cygan
Tawerniany Cygan
Posty: 3040
Rejestracja: poniedziałek, 21 listopada 2005, 17:30

Re: Pierwsza czy druga edycja?

Post autor: BLACKs »

Zalety:
+ Poprawiona mechanika, niwelująca niektóre z wad "jedynki".
+ Świat nie przed, tylko po Burzy Chaosu.
+ Wsparcie podręcznikowe: multum dodatków.
+ Spójniejszy świat, dzięki wydanym przewodnikom po Imperium i Bretonii.

Wady:
- Podręcznik podstawowy jest okrojony. Mało w nim Bestiariusza i opisu świata, co ma zachęcić do kupna podręczników uzupełniających.
- Nowy system magii. Może być również zaletą, ale mnie nie przypadł do gustu.

Nic innego nie przychodzi mi do głowy.
Osobiście polecam. ;)
Karczmarz
Bombardier
Bombardier
Posty: 650
Rejestracja: wtorek, 14 listopada 2006, 20:44
Numer GG: 0
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pierwsza czy druga edycja?

Post autor: Karczmarz »

Hmmm
+ Świat nie przed, tylko po Burzy Chaosu.
Akurat dla mnie to wada :P
Ryba
Szczur Lądowy
Posty: 16
Rejestracja: niedziela, 27 stycznia 2008, 21:01
Numer GG: 8808071

Re: Pierwsza czy druga edycja?

Post autor: Ryba »

Witam. Jestem początkującym MG i także moja znajomość Warhammera jest stosunkowo niewielka. Planowałem sesje z rodzaju fantasy, a po rozmyślaniach wybrałem właśnie system Młotka. Teraz zastanawiam się nad podręcznikami do tego systemu itp. Mam więc kilka pytań: którą edycję Warhammera wybrać na początek, pierwszą, czy drugą? A może najpierw zacząć od pierwszej, a po kilku(nastu) sesjach przerzucić się na drugą? Drugie pytanie jest mniej związane z tematem, ale nie chcę zaśmiecać forum. Otóż, jakie podręczniki do Warmłotka są mi potrzebne, a które zupełnie zbędne? Czy też wszystkie może są równie przydatne?
Craw
Bosman
Bosman
Posty: 1864
Rejestracja: poniedziałek, 25 kwietnia 2005, 20:51
Numer GG: 5454998

Re: Pierwsza czy druga edycja?

Post autor: Craw »

Na pewno ostatnia opcja odpada, bo jest maksymalnie nieekonomiczna. IMHO wyglada to mniej wiecej tak:
- chcesz latwo dostac podrecznik i byc na bieżaco - kupujesz dwojke.
- nie chcesz zbyt duzej ilosci podrecznikow/z jakiegos innego, dziwnego powodu chcesz kupic jedynke - kupujesz jedynke.

Nie jestem jakims tam ekspertem od WH, ale osobiscie zdecydowalbym sie na druga edycje - dostepnosc i aktualnosc za nia przemawiaja.

A teraz czekam na bycie zruganym przez BSa :P
LOD
Kok
Kok
Posty: 1348
Rejestracja: niedziela, 14 sierpnia 2005, 17:33
Numer GG: 0
Lokalizacja: Z Karczmy "Pod Wyszczerbionym Toporem"

Re: Pierwsza czy druga edycja?

Post autor: LOD »

Osobiście dużo bardziej wolę jedynkę. Może magia dupowata, a i Inicjatywa elfów przeraża, ale wszystko da się w mniejszym, większym stopniu poprawić. Moim zdaniem jeśli masz jedynkę, to starczy wgląd do dwójki, a tak to nie opłaca się kupować nowego podręcznika. Moim zdaniem zmian jest na tyle mało, że to się po prostu nie opłaca, a i jakoś statystyki dwójki nie przypadły mi za bardzo do gustu... Brak Inicjatywy, podział na siłę i krzepę... ech... jakieś to takie dziwne i zbędne moim zdaniem... A i ten podział na Umiejętności i Zdolności też mi się średnio widzi...

Jeśli oczekujesz poprawy, czy jakiś sporych zmian w 2ed. to zostań przy jedynce bo się zawiedziesz, a i jak jesteś przyzwyczajony do 1ed., to tylko tyle, że będziesz musiał do pewnych zmian z 2ed. na nowo się przyzwyczajać. Ja osobiście do dzisiaj pewnych rzeczy z jedynki się nie odzwyczaiłem. 8)
Obrazek
"Nie wiem na co będzie trzecia wojna światowa, ale czwarta będzie na pewno na maczugi." Albert Einstein
Gnatozuj
Szczur Lądowy
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 28 października 2007, 17:43
Numer GG: 10448424

Re: Pierwsza czy druga edycja?

Post autor: Gnatozuj »

2ed zdecydowanie.
Świat nadal rewelacyjny a w 2ed doszła do tego bardzo dobra mechanika.
Można jak ktoś mądrze napisał zmienić sobie mechanikę jedynki ale po co.
Dwójka ma lepszą od razu :)
Awatar użytkownika
BLACKs
Tawerniany Cygan
Tawerniany Cygan
Posty: 3040
Rejestracja: poniedziałek, 21 listopada 2005, 17:30

Re: Pierwsza czy druga edycja?

Post autor: BLACKs »

- nie chcesz zbyt duzej ilosci podrecznikow/z jakiegos innego, dziwnego powodu chcesz kupic jedynke - kupujesz jedynke.
Zanim kupisz "jedynkę", musisz ją znaleźć.
Z góry mówię, że ja swojego podręcznika nie odstąpię z powodów kolekcjonerskich. Chyba że chętny zaproponuje jakąś ładną, okrągłą sumkę... ;>
Otóż, jakie podręczniki do Warmłotka są mi potrzebne, a które zupełnie zbędne? Czy też wszystkie może są równie przydatne?
Naprawdę potrzebna jest Ci tylko Księga Zasad.
Tak jak wspomniałem wyżej, ma ona ograniczony bestiariusz i opis Starego Świata, więc polecam zakup (ale nie jest on obowiązkowy!) Bestiariusza Starego Świata i Dziedzictwa Sigmara.
Unikaj dodatków: Niezbędnik Gracza, Almanach Mistrza Gry, Kartusz Bohatera, Zbrojownia Starego Świata bo nie są przydatne, sprawiają tylko takie wrażenie.
Reszta wedle gustu.
Recenzje dodatków znajdziesz w kąciku WFRP Tawerny RPG.
Karczmarz
Bombardier
Bombardier
Posty: 650
Rejestracja: wtorek, 14 listopada 2006, 20:44
Numer GG: 0
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pierwsza czy druga edycja?

Post autor: Karczmarz »

Hmmm

Co do łatwego dostępu do dużej ilości dodatków to BI właśnie ogłosiło zamknięcie linii RPG więc kupujcie póki możecie bo niebawem może być posucha (i znowu będą schodzić dodatki typu Grimuar kupione w sklepie za 25 zł po 125 :])
Gnatozuj
Szczur Lądowy
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 28 października 2007, 17:43
Numer GG: 10448424

Re: Pierwsza czy druga edycja?

Post autor: Gnatozuj »

Debile. Zamykają linię RPG bo im dobrze idzie sprzedaż powieści :) Nie powiem że większość tego co wydają to książki ze swiatów RPG kupowane tylko ze względu na to że są książkami związanymi ze światami RPG bo wartość literacką to mają zwykle "średnią".

Nie wiadomo też co się stanie z licencją. Istnieje możliwość że podręczniki wyda ktoś inny.
Ale raczej marna :)
Inferntallus
Majtek
Majtek
Posty: 94
Rejestracja: środa, 4 lipca 2007, 20:47
Numer GG: 8630524

Re: Pierwsza czy druga edycja?

Post autor: Inferntallus »

chce przerzucic sie na warhammera i czytam te wasze posty. no i nie wiem, jedni mowia ze 2ed jest lepsza, inni ze 1. A mozna grac bez bestiariusza? mozna grac z jednym podrecznikiem (tym glownym, jak on sie nazywal?)? aha i czy jak sie prowadzi, to trzeba kupowac jakies dodatkowe podreczniki czy tez mozna grac z jednym? no i jakie kosci sa potrzebne.

z gory thx
Kloner
Chorąży
Chorąży
Posty: 3121
Rejestracja: wtorek, 21 grudnia 2004, 11:06
Lokalizacja: Tam gdzie konczy się wieś a zaczyna zadupie \,,/ <(^.^)> \,,/

Re: Pierwsza czy druga edycja?

Post autor: Kloner »

W jedynce jest więcej profesji, przez co można wykreować naprawde orginalne postaćie, poza_tym jest tzw. klasa zawodowa. Tego brakuje mi w 2ed. poza_tym irytuje mnie rzucanie na obrażenia k10... Dość dobrym pomysłem jest jednak wykupywanie statystyk 100 PD za 5 %
"Lepiej Milczeć I Wyglądać Jak Idiota, Niż Się Odezwać I Rozwiać Wszelkie Wątpliwości"
Mafia Radioaktywnych Krów
Karczmarz
Bombardier
Bombardier
Posty: 650
Rejestracja: wtorek, 14 listopada 2006, 20:44
Numer GG: 0
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pierwsza czy druga edycja?

Post autor: Karczmarz »

Hmmm
W jedynce jest więcej profesji
W 2ed. masz masę dodatków w których profesje wyciekają obficie ubarwiając i zapełniając braki z podstawki. Ogólnie ja tam nie widzę w ogóle sensu rozważania tego czy grać w 1 czy w 2. 2ed. jest po prostu poprawioną 1, po co więc grać w coś gorszego? 1ed. jest martwa, nie ma dodatków, nie ma wsparcia fanów, nie ma nowych materiałów itp itd. Bez sensu po nią sięgać. Choć fakt faktem, w 1ed można było grać tylko z podstawką, a w 2ed. człowiek zielony praktycznie bez Dziedzictwa Sigmara i Bestiariusza może mieć gigantyczne problemy.
Kloner
Chorąży
Chorąży
Posty: 3121
Rejestracja: wtorek, 21 grudnia 2004, 11:06
Lokalizacja: Tam gdzie konczy się wieś a zaczyna zadupie \,,/ <(^.^)> \,,/

Re: Pierwsza czy druga edycja?

Post autor: Kloner »

Dodatki, jedynka tego nie potrzebowała i nie potrzebuje.
"Lepiej Milczeć I Wyglądać Jak Idiota, Niż Się Odezwać I Rozwiać Wszelkie Wątpliwości"
Mafia Radioaktywnych Krów
ODPOWIEDZ