L5K RPG kilka pytań odnośnie systemu.

Wszystkie pytania związane z grami fabularnymi.
Vincent
Szczur Lądowy
Posty: 15
Rejestracja: sobota, 12 stycznia 2008, 21:19
Numer GG: 5443023

L5K RPG kilka pytań odnośnie systemu.

Post autor: Vincent »

Witam!
Po dlugiej przerwie od pisania postow tutaj ze wzgledu na przeprowadzke i kiepski internet, (IPlus nie jest zbyt szybki,tym bardziej na stacjonarnym komputerze)
Mam do was Forumowicze kilka pytan odnosnie systemu do L5K.

1.Najpierw chodzi mi o system tworzenia postaci, poniewarz jest to dla mnie najbardziej istotny element kazdej gry RPG, jak to wyglada?. Z tego co wyczytalem na kilku stronach sa tylko 2 profesje do wyboru. Czy to nie przeszkadza w rozwijaniu wlasnej oryginalnej postaci?

2.Pytanie co do samej mechaniki, jakie kosci sa uzywane? czy tzw "Kostkarstwa" jest duzo? (chodzi mi o walke, jak i o np. Statystyki tak jak w D&D)

3. To pytanie kieruje to grajacych, mistrzujacych i tych ktorzy kiedykolwiek mieli stycznosc z tym systemem. Jakie sa wasze wrazenia na temat L5K?, Jego Swiata?

4.No i najwazniejsze, Czy jest to System Wart Zakupu?

Mam nadzieje ze nie narobilem zbyt duzo bledow ortograficznych :P i moj post jest czytelny dla wszystkich udzielajacych sie na forum.
Prosilbym tez o szybka odpowiedz, bo po przeczytaniu kilku artykulow ciagle sie zastanawiam nad kupieniem L5K, ale jednak niechce isc w ciemno.

Pozdrawiam
Vincent
Awatar użytkownika
Solarius Scorch
Bosman
Bosman
Posty: 1859
Rejestracja: sobota, 25 czerwca 2005, 13:38
Numer GG: 0
Skype: solar_scorch
Lokalizacja: Cyprysowe Źródła

Re: L5K RPG kilka pytań odnośnie systemu.

Post autor: Solarius Scorch »

Witam,

Na początku powiem jasno, że w L5K grałem tylko raz i to jakieś siedem lat temu (za to, że tak pozwolę sobie poszpanować, z ekipą stojącą za polską wersją! :)). Nim jednak powie się ktoś bardziej kompetentny, wrzucę jedną ważną informację:

L5K występuje w dwóch odmianach. Pierwsza to klasyczny system autorstwa J. Wicka, z własną mechaniką itd. Nie pamiętam już dokładnie jak ona działa (moja jedyna sesja miałą mało rzutów), ale na czuja wydaje mi się całkiem przyzwoita - rzuca się dziesiątkami i przebija poziom trudności. Odmiana druga to wersja d20, która powstała na fali przerabiania wszystkiego na tę ^*%^#@$% mechanikę i... cóż... wygląda jak każdy inny system oparty o d20. Chyba nie muszę mówić, co polecam bardziej.

Co do dwóch profesji to... nie wiem do końca o co chodzi. W L5K bohatera buduje się punktowo, wykupując umiejętności i cechy specjalne za punkty. Poza tym ważny jest klan do którego się przynależy, co ma też znaczenie w mechanice.

Ech... Pograłbym sobie moim Krabem. :)
Sir_herrbatka
Mat
Mat
Posty: 518
Rejestracja: czwartek, 28 czerwca 2007, 12:51

Re: L5K RPG kilka pytań odnośnie systemu.

Post autor: Sir_herrbatka »

Yo,

ad1
Tak, wybiera się pomiędzy Bushi a shugenja. Nikt z graczy jakoś nie narzekał ;) Sprawa z profesją jest w sumie prosta: wybierasz czy czarujesz czy machasz kataną, później dopieszczasz swoją postać dając jej umiejki tak by potrafiła naprawiać zbroję, parzyć herbatę, medytować albo rozpoznawać samurajów... tu profesja już nie odgrywa roli.

ad2
Tylko i wyłącznie k10. Dużo k10. Kup sobie najlepiej od razu zestaw 10k10. Poza tym mechanika L5K jest prosta jak budowa cepa ale przy tym elastyczna i przyjemna. Chyba jedna z lepszych. Wersja d20 mnie przeraża :P

ad3
System niszowy. Sprawa trochę się poprawia po wmuszeniu w graczy filmów kurosawy - od razu zaczynają lepiej czuć bluesa. Przygody dyplomatyczne tak sobie się sprawdzają, mają tendencję do urastania do gigantycznych rozmiarów (powiązania rodzinne itd.)

ad4
Pierwsza edycja ma beznadziejny, klejony podręcznik który rozpadł się po jednym tygodniu :P
Vincent
Szczur Lądowy
Posty: 15
Rejestracja: sobota, 12 stycznia 2008, 21:19
Numer GG: 5443023

Re: L5K RPG kilka pytań odnośnie systemu.

Post autor: Vincent »

Ok Dzieki Wielkie! :)

Mam jeszcze kilka pytan, ale tym razem beda one krotsze, chociaz znajac mnie to i tak cos mnie najdzie i znowu cos wymysle :)

1.Jesli chodzi o Shugenje to z tego co mi wiadomo, czerpia oni sile z elementow.
Chodzi o typowe elementy czyli Ogien, Ziemia,Woda,Powietrze ( I tak powstaje ja Kapitan Planeta!) :)
Czy moze jest to jakos bardziej skomplikowane?

2.Dlaczego drogi Sir_herrbatka'o mowisz ze potrzeba duzo k10? czyzby akcje i inne mechaniczne rzeczy wymagaly olbrzymiej ilosci kostek??

3.i jak narazie ostatnie pytanie
Czy film pt "Seven Swords" byl Kurosawy??

Dzieki i Pozdrawiam

Vincent
Sir_herrbatka
Mat
Mat
Posty: 518
Rejestracja: czwartek, 28 czerwca 2007, 12:51

Re: L5K RPG kilka pytań odnośnie systemu.

Post autor: Sir_herrbatka »

1.Jesli chodzi o Shugenje to z tego co mi wiadomo, czerpia oni sile z elementow.
tak
Chodzi o typowe elementy czyli Ogien, Ziemia,Woda,Powietrze ( I tak powstaje ja Kapitan Planeta!)
tak, no i jest jeszcze pustka. Wick postanowił nie kombinować ;)
2.Dlaczego drogi Sir_herrbatka'o mowisz ze potrzeba duzo k10? czyzby akcje i inne mechaniczne rzeczy wymagaly olbrzymiej ilosci kostek??
Jeśli znasz q10 to rozwiązanie kostkowe w l5k jest prawie identyczne. Łapiesz tyle k10 ile wynosi twoja cecha+umiejka, turlasz i sumujesz tyle najwyższych wyników ile masz cechy. Słabe rozwiązanie, prędkość na granicy tolerancji. Ale ma swoje (ogromne) zalety gdy już się przywyknie do szybkiego dodawania.
3.i jak narazie ostatnie pytanie
Czy film pt "Seven Swords" byl Kurosawy??
Już nawet nie pamiętam. Ale kurosawa był tylko tak na przykład ;)
No Name
Bombardier
Bombardier
Posty: 676
Rejestracja: środa, 26 marca 2008, 20:41
Numer GG: 0
Lokalizacja: Kraków, Bielsko w weekendy i święta. :)

Re: L5K RPG kilka pytań odnośnie systemu.

Post autor: No Name »

Czy film pt "Seven Swords" byl Kurosawy??
Nie. Ba! Nawet japoński nie był, skąd to skojarzenie? Czyżby tytuł podobny do Siedmiu Samurajów...
"Mistrz gry nie ma duszy! Sprzedał ją diabłu za tabelę trafień krytycznych!"

May the Phone be with you!
Vincent
Szczur Lądowy
Posty: 15
Rejestracja: sobota, 12 stycznia 2008, 21:19
Numer GG: 5443023

Re: L5K RPG kilka pytań odnośnie systemu.

Post autor: Vincent »

Nie chodzi mi o to ze tytul podobny czy cos w tym rodzaju..
Po prostu kiedys go ogladalem i tak mi sie niedawno skojazylo.
No ale skoro nie to nie :)
corvus
Marynarz
Marynarz
Posty: 290
Rejestracja: poniedziałek, 29 grudnia 2008, 13:44
Numer GG: 2609448
Lokalizacja: Ostrowiec
Kontakt:

Re: L5K RPG kilka pytań odnośnie systemu.

Post autor: corvus »

Vincent pisze:Czy film pt "Seven Swords" byl Kurosawy??
Wikipedia pisze:Seven Swords is a 2005 Hong Kong film directed by Tsui Hark and adapted from the novel Seven Swords of Mount Heaven by renowned Wuxia writer Liang Yusheng.
The movie was the opening film to the 2005 Venice Film Festival and is a homage movie to Akira Kurosawa's Seven Samurai (1954).
Swoją drogą... Szczyt lenistwa pytać o takie rzeczy na forum.
Alien
Kok
Kok
Posty: 1304
Rejestracja: środa, 25 lutego 2009, 16:48
Numer GG: 28552833
Lokalizacja: Police

Re: L5K RPG kilka pytań odnośnie systemu.

Post autor: Alien »

taaa. pewnie dla ciebie szczytem lenistwa są też: pisanie kfiatków ( przecieżna innych stronach też są!), oferty sprzedaży podręczników( od czego jest allegro?)
mam rację?
00088888000
gaudat
Marynarz
Marynarz
Posty: 361
Rejestracja: poniedziałek, 21 lipca 2008, 21:44
Numer GG: 12362182

Re: L5K RPG kilka pytań odnośnie systemu.

Post autor: gaudat »

Nie.
"Umysł rozkazuje ciału i ono jest posłuszne. Umysł rozkazuje sobie samemu i natrafia na opór."
- Lady Jessika Atryda, "Diuna" Herbert
Sir_herrbatka
Mat
Mat
Posty: 518
Rejestracja: czwartek, 28 czerwca 2007, 12:51

Re: L5K RPG kilka pytań odnośnie systemu.

Post autor: Sir_herrbatka »

Dziękujemy za jak zwykle błyskotliwą odpowiedź herr gaudat!

Mam tego, kurde dość. Sobie spokojnie rozmawiamy o fajnym systemie, odbiegający od schematu "krasnal i elf" ale wciąż w jakiś sposób znajomym tylko po to by ktoś robił idiotyczne komentarze na temat tego co powinno się robić na forum, czego nie a ktoś inny pisał posty które mają na celu pokazanie tylko, że "ja (niestety) istnieję!". To jest temat o l5k, w którym normalny, uprzejmy user pyta się o ten system :/

Stawiam piwo dla moda który zrobi tu porządek.

Ok, to tak tylko BTW
Więc rokugan nie jest japonią a l5k nie jest systemem historycznym, ustalmy to raz na zawsze :D To raczej taki mix w którym przewijają się różne azjatyckie (w domyśle japońsko-chińskie) motywy z samurajami na czele. Przy czym nasze wyobrażenie o samurajach jest ukształtowane przez kino którego jedno z naczelnych dzieł jest westernem przeniesionym w feudalne realia. IMO to dobre podejście jeśli chodzi o ten system; nie udziwniać za mocno a zamiast tego skupić się na fajnych przygodach w odpowiednim klimacie (gniew, honor, epickość, spiski - jakoś lepiej wychodzi to w systemie w którym wcielamy się w postacie lekko przerysowane). Zabawa jest przednia a po dwóch, trzech sesjach test zajmuje już tylko chwilę.
Vincent
Szczur Lądowy
Posty: 15
Rejestracja: sobota, 12 stycznia 2008, 21:19
Numer GG: 5443023

Re: L5K RPG kilka pytań odnośnie systemu.

Post autor: Vincent »

No Dobra bez zbednego rozlewu krwi bym prosil :)

Teraz wlasnie nasunelo mi sie pytanie czy jezeli dwoch graczy gra Shugenja to czy oczywiscie oprocz wygladu zewnetrznego postaci no i statystykami, jest jakas roznica miedzy nimi?? chodzi mi tutaj o "czary" i rzeczy tego typu.
Sir_herrbatka
Mat
Mat
Posty: 518
Rejestracja: czwartek, 28 czerwca 2007, 12:51

Re: L5K RPG kilka pytań odnośnie systemu.

Post autor: Sir_herrbatka »

Będą mieć takie czary jakie sobie wybiorą... ;) A będą je mogli rzucać z różną częstością z racji na różny poziom kręgów. Generalnie dwóch shugenja nie będzie do siebie podobnych chyba, że wybiorą specjalność w ten sam żywioł...
Vincent
Szczur Lądowy
Posty: 15
Rejestracja: sobota, 12 stycznia 2008, 21:19
Numer GG: 5443023

Re: L5K RPG kilka pytań odnośnie systemu.

Post autor: Vincent »

Witam Znow!

Mam do was taka mala,duza prosbe :)
Poniewarz moje podreczniki jeszcze do mnie nie doszly, a w necie niema zbyt wielu informacji, mialbym prosbe czy moglibyscie mi lekko opisac klany w L5K?
Wiem ze jest ich sporo:) ale chodzi mi o sposoby walki, zycie codziennie itp itd.

Jezeli moglby ktos cos takiego dla mnei zrobic, bylbym niesamowicie dzwieczny :)

Pozdrawiam

Vincent
Awatar użytkownika
Solarius Scorch
Bosman
Bosman
Posty: 1859
Rejestracja: sobota, 25 czerwca 2005, 13:38
Numer GG: 0
Skype: solar_scorch
Lokalizacja: Cyprysowe Źródła

Re: L5K RPG kilka pytań odnośnie systemu.

Post autor: Solarius Scorch »

Vincent pisze:Witam Znow!

Mam do was taka mala,duza prosbe :)
Poniewarz moje podreczniki jeszcze do mnie nie doszly, a w necie niema zbyt wielu informacji, mialbym prosbe czy moglibyscie mi lekko opisac klany w L5K?
Wiem ze jest ich sporo:) ale chodzi mi o sposoby walki, zycie codziennie itp itd.

Jezeli moglby ktos cos takiego dla mnei zrobic, bylbym niesamowicie dzwieczny :)

Pozdrawiam

Vincent
http://pl.wikipedia.org/wiki/Legenda_Pi ... 99g%C3%B3w

:?
CoB
Tawerniak
Tawerniak
Posty: 1616
Rejestracja: poniedziałek, 12 września 2005, 08:47
Numer GG: 5879500
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: L5K RPG kilka pytań odnośnie systemu.

Post autor: CoB »

Klan Feniksa - klan historyków, mistyków i poszukiwaczy odpowiedzi na "tajemnice wszechświata". Aż dwie z trzech głównych rodzin klanu szkolą najlepszych w Cesarstwie shugenja. Preferują raczej pokojowe i dyplomatyczne rozwiązania, do walki stają jedynie zmuszeni.

Klan Jednorożca - barbarzyńcy, konnica, wzorowani trochę na plemionach mongołów (na przykład). Klan szkoli głównie Bushi, którzy znają stosują dość nieczyste ("niehonorowe") sztuczki. Ogólnie uważani są za nieokrzesanych, lecz przydatnych.

Klan Kraba - bushi tego klanu to obrońcy Imperium, choć zarazem wystawieni są na działanie mocy Krain Cienia (wiadomo: kto walczy z potworami, sam się staje podobny do nich). Postać szkolona jest głównie w umiejętnościach pozwalających jej na pojedynki z przeważającymi siłami wroga.

Klan Lwa - honor, odwaga, ale także zapalczywość, lekkomyślność i gniew. To jeden z najpotężniejszych klanów, jego celem jest ochrona samego Szmaragdowego Tronu. Lwy są także tradycjonalistami i konserwatystami, co czasem może doprowadzić ich do nieciekawego końca.

Klan Skorpiona - szpiedzy, wiedzą wszystko o wszystkich, przypominają połączenie ninja i dyplomatów. Ogólnie to intryganci, choć chronią dwunastu zwojów, na których zapisana jest historia pokonania Fu Lenga. W walce stosują dezorientację i brudne sztuczki.

Klan Smoka - mistycy, mnisi, pustelnicy. To dość tajemniczy klan, starający się łączyć rozwój fizyczny i duchowy. Członkowie klanu trzymają się na uboczu wydarzeń. Smoki walczą dwoma mieczami :P Poza tym najbardziej przypominają mnichów z Shaolin albo pół-niebiańskie istoty z mitologii indyjskiej (zapomniałem jak się zwały :D)

Klan Żurawia - to polityczni stratedzy, członkinie tego klanu są często żonami władców Rokuganu. Szkolą się w technice walki przypominającej Iaidō.


Swoją drogą, oprócz filmów Kurosawy, polecam część filmów z Jetem Li (chyba jeden, niedawno wydany (2007?), był nawet taki "tru"... tytuł brzmiał "Wojna"). Warto też sięgnąć do Mahabharaty, gdzie są świetne opisy pojedynków i w ogóle tamtejszej kultury (głównie Indii). A i w CD-Action była gra genialnie oddająca klimat L5K: "Jade Empire". Naprawdę dobra ;)
http://niwia.myforum.pl/ - forum Opolskiego klubu RPG i fantastyki
http://my.opera.com/gimnazjon/blog/ - sport, ruch, zdrowie, itepe
Vincent
Szczur Lądowy
Posty: 15
Rejestracja: sobota, 12 stycznia 2008, 21:19
Numer GG: 5443023

Re: L5K RPG kilka pytań odnośnie systemu.

Post autor: Vincent »

Witam!
Pozwole po dlugim czasie , zreanimowac sobie swoj post i wypisac kilka refleksji na temat systemu L5K.

Otoz grajac ze swoja ekipa zauwazylem jak czasami ciezki potrafi byc ten system, nie mowie tu o mechanice lecz o samym swiecie i wszystkich czynnosciach ktore nalezy odpowiednio wypelniac.

-W naszej ekipie jest Gracz ktory czasami nie potrafi sie zachowac, kilka razy nie uklonil sie Daymio, nie odpowiedzial powitaniem drugiemu Samurajowi. wg podrecznika jest to plama na honorze, lub chociazby obraza dla drugiej osoby za nie okazanie szacunku, niechce go wplatac w niepotrzebne walki bo mielismy dopiero 1 przygode, dlatego potrzebowalbym waszej pomocy jak lepiej mu pokazac etyke w Rokuganie.

-Druga sprawa jest ciagle narzekanie naszego Shugenj'y na to ze "Fireball w tym systemie rzuca sie za dlugo".
On jako zawodowy "kostkarz" systemu D&D nie potrafi przyzwyczaic sie do tego iz L5K to niestety nie jest ciagle turlanie kostuchami.

-Ostatnia rzecza o ktorej chcialbym powiedziec jest cos co sam nazywam "syndromem Boga". Chodzi mi o to iz jeden z graczy (ktory akurat dobrze wczuwa sie w klimat Rokuganu) gdy dostanie syndromu Boga, to wydaje mu sie ze potrafi on wszystko i podczas jednej walki Z Nezumi (uznalem ze fajnei by bylo je wstawic w L5K) wpadl na wszystkich i opowiadal jak to on ich wszystkich kroi na plastry....

Dobra moze to nie jest post o swiecie a moje refleksje na temat grania w L5K.
i Prosilbym niesamowicie o kilka porad, jak "uspokoic" moich graczy

Pozdrawiam
RoNo
ODPOWIEDZ