Który system wybrać?

Wszystkie pytania związane z grami fabularnymi.
ODPOWIEDZ
Grim
Marynarz
Marynarz
Posty: 346
Rejestracja: piątek, 7 grudnia 2007, 09:48
Numer GG: 0

Który system wybrać?

Post autor: Grim »

Witam. Otóż stanąłem przed pewnym poważnym problemem.
Zacznijmy może od krótkiego opisu historii.:

Otóż wkrótce zamierzam zaopatrzyć się w podręczniki, kości i cały ten inny sprzęcior, niezbędny w papierowym RPG. Kaski nigdy nie miałem zbyt wiele, a i na nadmiar graczy - których właściwie prawie nie mam (dwóch to niezbyt imonująca liczba) nie mogę narzekać. Problem ma też dużo poważniejsze podstawy, wiążące się z nie znajomością systemów, za wyjątkiem jednego - D&D. Kupno całej De en dekowej biblioteki, niezbędnej do mistrzowania jak wiadomo jest raczej kosztowny (Te 300-400 zł, jakie trzeba zabulić za podręcznik Gracza, MG, Księgę potworów i ekwipunku +kości) raczej nie wchodzi w grę. Po prawdzie z neta, można je ściągnąć w formacie pdf., ale powiedzmy sobie szczerze, czytanie wydrukowanego z neta okrojonego z grafik podręcznika, to mała przyjemność, a nawet wstyd przed innymi graczami. Sprawa wygląda tak, że w świat Forgotten Realms wprowadził mnie kumpel MG ( swoją drogą niezły drań z niego i sesja z nim jest często równie pewna jak to, że wybydujemy Stadiony na czas). Właśnie dlatego postanowiłem sam zaopatrzyć się w kilka podręczników (najlepiej troszkę tańszych. 4 stówy to raczej nie na moją kieszeń :() i samemu zabawić się w MG. Ja przynajmniej jestem w tej kwestii bardziej odpowiedzialny niż mój koleżka -.-. Powody mam też inne, jak m.in. zbliżający się wielkim krokami obóz RPG w którym może wreszcie poznam jakiegoś porządnego MG, ai może znajde sobie pierwszych Graczy.

Przechodząc do sedna. Zbliżają się także i moje urodziny, więc będę się mógł spodziewać przypływu kaski od starszych, więc postanowiłem z tego skorzystać. Tak więc. Jeśli ktoś ma dla mnie jakieś rady odnośnie w miarę taniego i dobrego systemu, (całkiem fajnie by było w klimatach fantasy) to usilnie proszę w tej sprawie o pomoc.
For Honor & BIG Money!
Gabriel-The-Cloud
Marynarz
Marynarz
Posty: 348
Rejestracja: niedziela, 5 sierpnia 2007, 21:29
Numer GG: 5181070
Lokalizacja: Gliwice/Ciemnogród

Re: RPG - Który system najlepszy?

Post autor: Gabriel-The-Cloud »

Osobiście jestem wielką fanką Monastyra (mistrzuję z powodzeniem już dłuższy czas), dlatego polecę ci właśnie ten system ;) Niewątpliwym plusem jest to, iż potrzebujesz praktycznie tylko jednego podręcznika, trzech kości k20 i paczki czipsów, aby zrobić sesję ;) Cena podręcznika to (bodaj) 89 złotych za twardą okładkę i 49 złotych za miękką. Jeśli chcesz, możesz dokupić sobie jeszcze atlas map i jakieś gotowe scenariusze, ale są to raczej "wodotryski", bez których też można sobie doskonale poradzić ;)

Co do samego systemu, jest to dark fantasy, w którym gra się arystokratami o dość mrocznej przeszłości ;) Generalnie można go porównać do gatunku płaszcza i szpady. Jedyną grywalną rasą są ludzie, zaś magia i wszelkie magiczne stworzenia są "zrodzone ze zła i ciemności". Można grać zarówno oficerem, jak i artystą, czy inkwizytorem. Zależnie od kraju, z którego pochodzisz, możesz mieć różne dodatkowe atuty. Teoretycznie jest to system dla zaawansowanych (tak twierdzi rebel.pl) - wynika to z tego, ze przed graczem są stawiane konkretne wymagania, co do odgrywania postaci (arystokrata), zaś MG musi umieć przygotować dobry scenariusz ;) Z autopsji mogę powiedzieć, ze gracze wychowani na D&D mogą mieć małe problemy z odgrywaniem postaci - tutaj topór raczej nie stanowi głównego argumentu w rozmowie ;)

Tu masz stronę systemu: http://monastyr.pl/ a jakby co, to pytaj na gg, gdyby system cię zainteresował ;)
Avitto
Majtek
Majtek
Posty: 132
Rejestracja: sobota, 29 września 2007, 15:25
Numer GG: 0
Lokalizacja: Północna Kraina Betonu

Re: RPG - Który system najlepszy?

Post autor: Avitto »

Odezwij się, to dam Ci skserować Warhammera 1 ed. :) zapłacisz ze 30 złotych + segregator i koszulki i będziesz kontent. Dorzucę jeszcze czysty zeszyt a4 z hipermarketu na notatki.

Pozdrówka
Grim
Marynarz
Marynarz
Posty: 346
Rejestracja: piątek, 7 grudnia 2007, 09:48
Numer GG: 0

Re: RPG - Który system najlepszy?

Post autor: Grim »

He, amożna by skserowac jeszcze kości? xD A tak na serio, jeśli dojdzie do skutku spotkane Szczecinowych graczy to warto się dogadać w kwestii systemu.
For Honor & BIG Money!
Muerte
Pomywacz
Posty: 28
Rejestracja: środa, 7 maja 2008, 16:33
Numer GG: 4742682

Re: RPG - Który system najlepszy?

Post autor: Muerte »

moim zdaniem jeśli nie chcesz mieć zbyt wielkich problemów ze zrozumieniem mechaniki to weź se grę Neuroshima
mechanika prosta, bo tylko 3 kości są potrzebne (3k20) i ogólnie bardzo prosto w nią grać
jeśli nie chcesz się męczyć z kupowaniem gry to ja ci mogę ja przesłać na pc (za darmo-bo nie żebrzę na początkujących) i zostanie ci tylko kupno kości

a co do graczy to ty i 2 wystarczy, bo ja gdy grałem pierwszy raz w rpg to grałem w neuroshimę taką właśnie liczbą i teraz gdy gram w 6 to tęsknię za starymi czasami
ostatecznie gdy będzie dla ciebie za mały tłum to dopchaj im npców

EDIT

sorx, bo zapomniałem opisać ci samej gry xD
gra toczy się w ponuklearnej przyszłości w resztkach stanów zjednoczonych
gdzie ludzie starają się przeżyć w ruinach starych miast, broniąc się przed armią Molocha (roboty) od północy i z mutantami od południa
po grze w d&d może być dla ciebie i graczy miła odmiana walka na broń palną naszych czasów z mutantami, robotai i ludźmi (nie musisz w swoich sesjach prowadzić walkę z nimi wszystkimi, bo w sesjach, w które ja grałem jedynym przeciwnikiem był człowiek)
w tamtych czasach każdy dba tylko o siebie (są też wyjątki), więc trzeba być czujnym na każdym kroku
ale wszystko zależy od ciebie, bo jeśli postanowisz robić jatkę to będzie jatka, jeśli śledztwo to śledztwo, a jeśli dyplomacja to... wiesz w każdym razie o co chodzi
bo przykładowo w Monastyrze jest głównie gadka, w d&d jatka, w zewie cthulhu śledztwo, a tutaj wszystko zależy od ciebie

dokładniej o tej grze dowiesz się z ksiązki lub z internetu, bo to wszystko co może ci napisać zwykły gracz
Grim
Marynarz
Marynarz
Posty: 346
Rejestracja: piątek, 7 grudnia 2007, 09:48
Numer GG: 0

Re: Który system wybrać?

Post autor: Grim »

Dziękuję wszystkim (Muerte, Avitto i Gabi) ale już zdecydowałem sie na system, czyli na Warhammer ed.2. Jako, że jestem wielkim fanem fantastyki ( sorki, ale raczej posapokaliptyczny klimat mi tak nie leży) zdecydowałem się własnie na niego, a podstawowym powodem były tu większe możliwości niż w DenDekach, i ciekawszy świat. jednak świat Neuroshimy wydaje mi się w ciąż ciekawy, tak więc, jesli w przyszłości będę znudzony klimatem fantasy z radością przerzucę się na Neuro :).

Jeszcze raz dziekuję wszystkim za porady i niniejszym zamykam temat. (Tj. zamknąłbym, gdybym mógł :P.)

Ale jeśli jacyś inni początkujący Mistrzowie i inni amatorzy szukaliby tu porad, temat może się jeszcze przydać.

Pozdrowienia :).
For Honor & BIG Money!
Muerte
Pomywacz
Posty: 28
Rejestracja: środa, 7 maja 2008, 16:33
Numer GG: 4742682

Jaką grę wybrać

Post autor: Muerte »

Nie wiedziałem jaki temat dać, więc dałem taki i jeśli jest to offtop to proszę się nie na mnie nie denerwować
Albowiem chciałbym prowadzić grę, lecz mam problem z wyborem jej
Ta gra ma być w świecie, który byłby zbliżony do klasycznego fantasy (najlepiej taki świat w którym są ludzie, elfy, krasnoludy ale jeśli będą jakieś inne oryginalne pomysły to jestem na nie gotów)
W każdym bądź razie rzecz ma się dziać w "przeszłości" i zależy mi by nie były to ani Warhammer, ani Dungeons and Dragons
Jakie wy macie propozycje




(ps. najlepiej by ta gra nie była za droga)
Eldian
Pomywacz
Posty: 24
Rejestracja: piątek, 1 sierpnia 2008, 19:10
Numer GG: 0

Re: Jaką grę wybrać

Post autor: Eldian »

Może Wiedźmin? Mini podręcznik jest już za 10zł. Gra ma wady, ale jest łatwa do poprowadzenia, jak i również łatwo można zrozumieć świat ;)
Muerte
Pomywacz
Posty: 28
Rejestracja: środa, 7 maja 2008, 16:33
Numer GG: 4742682

Re: Jaką grę wybrać

Post autor: Muerte »

Czekam na razie na inne propozycje bo ciężki to wybór wybierać między Wiedźminem a Wiedźminem :P
Brzoza
Bosman
Bosman
Posty: 1796
Rejestracja: poniedziałek, 26 lutego 2007, 10:52
Numer GG: 0
Lokalizacja: Freistadt Danzig

Re: Jaką grę wybrać

Post autor: Brzoza »

Może warcraft i lotr.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Muerte
Pomywacz
Posty: 28
Rejestracja: środa, 7 maja 2008, 16:33
Numer GG: 4742682

Re: Który system wybrać?

Post autor: Muerte »

wiecie-zlew
bo nie znajdę chyba nic dla siebie więc przrabiam Wampira :P
Ragnar
Marynarz
Marynarz
Posty: 304
Rejestracja: piątek, 16 stycznia 2009, 21:10
Numer GG: 0
Lokalizacja: Szczecin

Re: Który system wybrać?

Post autor: Ragnar »

Dzikie pola! Podręcznik kosztuje ok. 50 - 60 zł. A jakie zdziwienie gdy zamiast DeDeka cz Warhamca przyniesiesz coś takiego. Poza tym nawet jeżeli sesja nie dojdzie do skutku ty i tak masz kawałek fajnej lektury - sam zysk!
ODPOWIEDZ