Początek RPG

Wszystkie pytania związane z grami fabularnymi.
Eon
Szczur Lądowy
Posty: 15
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 22:57

Re: Początek RPG

Post autor: Eon »

Problem w tym, że nie grałbym z nim tylko kupił książkę i musiałby się większości z niej nauczyć sam. Wyobraźnię i chęć czytania ma. Pozostaje trafić w system i liczyć na to, ze mu się spodoba.
Alucard
Bosman
Bosman
Posty: 2349
Rejestracja: czwartek, 22 marca 2007, 18:09
Numer GG: 9149904
Lokalizacja: Wrzosowiska...

Re: Początek RPG

Post autor: Alucard »

Dla młodszego polecam 7th sea. Szybki, dynamiczny, w lubianych przez młodych pirackich realiach i nieskomplikowaną mechaniką.
DnD raczej nie, młotek też może być. Taki mistyczny swiat na początek przygody z rpg
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 10 grudnia 2007, 18:09 przez Alucard, łącznie zmieniany 1 raz.
Mroczna partia zjadaczy sierściuchów
Czerwona Orientalna Prawica
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Re: Początek RPG

Post autor: BAZYL »

A ja odradzam 7th Sea. Jest za mało plastyczny IMHO, a przygody toczą się wg schematu od punktu do punktu. Na Twoim miejscu rozejrzałbym sie za Okiem Irrhedesa na Allegro - dla mnie kultowy podręcznik i świetna gra - zwłaszcza na początek.
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
Eon
Szczur Lądowy
Posty: 15
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 22:57

Re: Początek RPG

Post autor: Eon »

To by znaczyło, że przez około 20 lat na polskim rynku nie pojawiła się książka z której można by się samemu nauczyć grać. Idziesz do bibliotek, wypożyczasz książkę i patrzysz - gra.

No to poluję na Sapkowskiego.
mqm
Pomywacz
Posty: 50
Rejestracja: sobota, 24 marca 2007, 16:13
Numer GG: 0
Kontakt:

Re: Początek RPG

Post autor: mqm »

Na początek radziłbym zabrać nowego gracza na kilka sesji z doświadczonymi graczami i niezłym MG. Wcale nie potrzebujesz na początku podręcznika, ważne aby miał go MG i gracze byli wyrozumiali dla nowicjusza. Ja sam tak zaczynałem (łezka się w oku kręci jak wspominam moją pierwszą sesję w młotka :cry: ). Kiedy już się załapie klimat, można pokusić się o kupno podręcznika. Podręcznik warto dopasować zarówno do swoich wymogów, jak i wymogów ludzi z którymi zamierza się w przyszłości grać.

Co do podręczników, aby stworzyć samodzielnie pierwszą kartę gracza, osoba zielona w tematyce potrzebuje ok. tygodnia. Taką kartę robi się nawet 1,5 godziny (ja teraz wyrabiam się nawet w 15 minut ;) ). Myślę, że bez względu na system, trzeba poświęcić trochę czasu na opanowanie zasad, jeśli jest to osoba młodsza to przyda się malutka pomoc kogoś starszego (przypomina się mi jak mój młodszy brat rzucał 3 poziomowym druidem zaklęcia z 9-tego poziomu bo źle "zrozumiał" atut metamagiczny ^^ ). Ważne jest aby na początku czytać tylko to co ci jest potrzebne, albo to co ciebie zaciekawi. Na sam początek D&D nie jest złe. Jest trochę tabelek, ale to nie znaczy, że trzeba uczyć się ich na pamięć. Najlepiej te najpotrzebniejsze zapisać sobie w jakimś zeszycie ;). Wygodną rzeczą jest spis tabel na początku podręcznika, jak wiesz czego szukasz, znajdziesz to w kilka sekund. Dedek wcale nie jest skomplikowany, ma tylko sporo zasad które nie zawsze się przydają. Na ostatnich moich sesjach jedyny księga z którego korzystałem była "Księga Potworów". Na początek należy kupić sobie "Podręcznik Gracza" i "Księgę Potworów", w połączeniu z podstawową znajomością fantasy można już swobodnie grać. Potem można sie pokusić o kupno opisu świata i "Przewodnika Mistrza Podziemi" (ale to drugie przyda ci się tylko, jeśli zamierzasz prowadzić sesje a nie tylko grać). Czyli Podstawowy zestaw PG + KP kosztuje ok 130 zł. Warhammer też jest niezły na początek, wystarczy ci podręcznik podstawowy, kiedy wciągniesz się w grę możesz pokusić się o dodatki.

Podsumowując, według mnie prawie każdy system jest dobry na początek, ważne jest aby mieć kogoś kto wprowadzi cię w świat gier RPG ;). Tak, aby wiedzieć jak "to" wygląda a zasad można nauczyć się samemu, od tego przecież jest podręcznik!
"W szmaragdową noc
W kryształowym zamku..."
ODPOWIEDZ