Czego potrzebuje MG?

Wszystkie pytania związane z grami fabularnymi.
ODPOWIEDZ
Karczmarz
Bombardier
Bombardier
Posty: 650
Rejestracja: wtorek, 14 listopada 2006, 20:44
Numer GG: 0
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Czego potrzebuje MG?

Post autor: Karczmarz »

Hmmm

Po malutku i po cichu zbieramy się z kumplem do stworzenia interaktywnego serwisu poświęconego głównie dla MG (może z czasem dla BG). Głównymi celami projektu jest stworzenie wszystkim mistrzom gry środowiska w którym mogliby swobodnie dzielić się swoimi pomysłami na przygody, pomysłami na NPC'ow, pomysłami na miejsca, a także stworzyć miejsce gdzie każdy MG mógłby pochwalić się swoimi ostatnimi pomysłami, które zastosował na ostatniej sesji, gdzie MG mógłby swobodnie zaprezentować swój pomysł na wątek, quest, subquest itp bez potrzeby tworzenia od razu całego scenariusza itp itd. Ponadto chcemy stworzyć miejsce w sieci gdzie Mistrzowie Gry mogliby wspólnymi siłami wspierać się nawzajem i tworzyć przygody - taka platforma gdzie każdy może zapoczątkować jakimś pomysłem przygodę, ktoś inny rozwinąć dany wątek, jeszcze kto inny rozwinąć inny wątek, a zupełnie nowa osoba połączyć wszystkie powstałe dotąd wątki w scenie finałowej.

Nim jednak takie coś powstanie, zwracam się z pytaniem do potencjalnych użytkowników takiego serwisu:

Co chcielibyście by podobny serwis oferował?
Czego potrzebujecie podczas planowania przygód?
Czego oczekiwalibyście po takiej inicjatywie?
Czy czujecie ogólnie potrzebę chwalenia się i pokazania światu swoich pomysłów?
W jakiej formie chcielibyście móc dzielić się swoimi pomysłami z innymi?
Co powinno znaleźć się w ramach usług podobnego serwisu?
Bazy jakich elementów sesji są waszym zdaniem najbardziej zaniedbywane w sieci (NPCe, miejsca, mapy, plany, shorty, krótkie pomysły na subquesty itp)?
Co jako MG moglibyście zapożyczyć od innych, a co zdecydowanie wolicie wymyślać samodzielnie (w ramach przygody)?

Innymi słowy czekam na burzę mózgów i różne wolne pomysły co powinien oferować ów serwis? Mam nadzieje, że zechcecie pomóc.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BLACKs
Tawerniany Cygan
Tawerniany Cygan
Posty: 3040
Rejestracja: poniedziałek, 21 listopada 2005, 17:30

Re: Czego potrzebuje MG?

Post autor: BLACKs »

Na początku muszę pochwalić pomysł interaktywnego serwisu dla Mistrzów Gry - moim zdaniem takich miejsc w Sieci brakuje. A na jakiej zasadzie miałby on działać? Coś podobnego do forum czy zbioru blogów?

Chciałbym, żeby taki serwis oferował własny kąt, gdzie da się wepchnąć każdy pomysł, bez konieczności pisania rozległych artykułów dopieszczanych tygodniami przez autora i korektę - blog nadawałby się do tego idealnie. Podczas planowania przygód przede wszystkim potrzebuję pomysłów na konkretne sceny - krótkich konceptów na pościgi, ciekawe walki i interakcje ze światem. Po serwisie oczekiwałbym jedynie otwartości - nic więcej potrzeba by nie było :).

Potrzeby chwalenia się i pokazania światu swoich pomysłów nie czuję, ale chętnie się nimi dzielę i czytam pomysły innych.

W jakiej formie? Blog, forum, rzadziej w formie artykułów.

Moim zdaniem najbardziej zaniedbywanymi w sieci są ogólnie krótkie pomysły na różne rzeczy. Powinno istnieć więcej "kociołków" w stylu tawernianej "Działki Mistrza Gry", gdzie można wrzucić krótkie i ciekawe pomysły na wszystko, bez rozbudowywania ich.

Zapożyczyć mógłbym pomysł na scenariusz lub konkretną postać / scenę.

Mam nadzieję, że pomogłem :).
Sihamaah
Bosman
Bosman
Posty: 1719
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 12:16
Numer GG: 11803348
Lokalizacja: Łóżko -> Lodówka -> Kibel -> Komputer (zapętlić)

Re: Czego potrzebuje MG?

Post autor: Sihamaah »

Przecież mamy TRPG! Jest kącik MG! Chyba kompletnie nie łapię pomysłu... Proponuję się nie wygłupiać i stworzyć coś na łamach, ewentualnie forum Tawerny, nie jakieś oddzielne serwisy.
Mów mi Sih :)
Kanał IRC Tawerny RPG: [url=irc://irc.npircs.pl/tawerna-rpg]KLIK![/url]
Link nie działa? Używaj Opery lub zainstaluj Chatzillę, jeśli używasz Firefoxa. PS.[url=irc://quakenet/tawerna-rpg]STARY KANAŁ TUTAJ[/url]
Phoven
Bosman
Bosman
Posty: 1691
Rejestracja: piątek, 21 lipca 2006, 16:39

Re: Czego potrzebuje MG?

Post autor: Phoven »

Sihamaah pisze:Przecież mamy TRPG! Jest kącik MG! Chyba kompletnie nie łapię pomysłu... Proponuję się nie wygłupiać i stworzyć coś na łamach, ewentualnie forum Tawerny, nie jakieś oddzielne serwisy.
Mamy też poltera, mamy też Elixir, mamy Valkirię.. dużo mamy ;P
A akurat Karczmarz jest jest personą znana nie tylko na naszym skromnym forum - jeśli chce tworzyć osobny serwis - jego sprawa. Inna sprawa to potrzebność takiego serwisu - każdy z wielkich portali rpgowych ma sekcje na forum tylko dla MG - trudno mi sobie wyobrazić, zeby się wepchnąć pomiedzy konkurencje z dwoma osobami w teamie ;P Taki projekt musi nieść znacznie więcej niż dają fora. Portal społecznościowy MG? Dlaczego nie ;) Oczywiście przesadzam ale myślę, ze inicjatywa ma możliwość wybicia się tylko jeśli zacznie być wortalem o bardzo duzej interakcji ze strony zwykłego usera-MG. Redaktorzy-własciciele serwisu powinni wiec zajać się porządkowaniem materiału i pilnowaniem userów. A co do samych nowości - jakaś przystepna platforma do wspólnego pisania scenariuszy i nie tylko. Czyli - postawcie na kooperacje samych uzytkowników - wtedy serwis zacznie się sam napedzac :]
fds
Tawerniany Che Wiewióra
Tawerniany Che Wiewióra
Posty: 1529
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2005, 16:55
Numer GG: 0
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czego potrzebuje MG?

Post autor: fds »

Pisząc po ludzku, to co wyżej napisał Phoven:
- zapomnijcie o web 1.0, tylko z web 2.0 macie szansę.
Obrazek
Podręczniki za darmo:
Shadowrun 2ed
DnD v3.5
Karczmarz
Bombardier
Bombardier
Posty: 650
Rejestracja: wtorek, 14 listopada 2006, 20:44
Numer GG: 0
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Czego potrzebuje MG?

Post autor: Karczmarz »

Hmmm
A na jakiej zasadzie miałby on działać? Coś podobnego do forum czy zbioru blogów?
Trochę na zasadzie forum, trochę na zasadzie blogów, a tak naprawdę to na żadnej z powyższych. Zależy na który element serwisu patrzeć.

Po dyskusjach doszliśmy do wniosku że serwis ma się składać z 3 podstawowych filarów:

1. Baza Pomysłów
2. Grupowe tworzenie scenariuszy
3. Własne relacje i dzienniki z sesji

Baza Pomysłów to właśnie miejsce o które ci Black's chodzi. Taki magazyn na zarówno rozbudowane pomysły (przemyślane i spisywane X czasu wątki, miejsca) oraz pomysły lekkie, do łyknięcia w 30 sekund ot tuż przed sesją brakuje nam jakiegoś ciekawego przeciwnika, wchodzimy na Baze, wyszukujemy "przeciwnik, fantasy, potwor" i wyskakują nam różne propozycje lekkich potworków zaproponowanych przez innych użytkowników.

Aby oddzielić pomysły robione na kolanie w 10 sekund przez 12 latków (szanujemy ich i dajemy im także szanse, bo to także dla nich (a nawet głównie dla nich :)) miejsce) od napisanych z głową przez tydzień albo dłużej planujemy wprowadzić wszędzie systemy ocen (+/-) oraz tagowania pomysłów przez użytkowników, by użytkownicy sami pisali do serwisu oraz sami oceniali co chcą by wyskakiwało najwyżej itp itd.

Ta część serwisu nie ma w zasadzie nic wspólnego ani z forum ani z blogiem, ani z niczym co oferują istniejące serwisy, więc żadną konkurencją dla nikogo projekt nie jest.
Taka Baza którą każdy może uzupełnić, do której każdy może zajrzeć, do której można dodawać pomysły z ostatnio rozegranych sesji w kilka chwil. A nawet więcej, do bazy można dodawać pomysły które i tak zazwyczaj spisujemy. Wielu MG przed sesją spisuje swoje pomysłu luźno gdzieś na kartce czy na kompie. Co za problem potem te pomysły pokazać innym? Obecnie nie ma miejsca gdzie byłoby to możliwe (poza 1 tematem na 1 forum - akurat tym), ale gdyby było, przy odpowiedniej promocji być może ludzie otworzyliby się bardziej i zechcieli dzielić pomysłami i wspierać MG-owską społeczność :]

2. Pomysł skierowany do bardziej zaawansowanych użytkowników (choć nie tylko) Ogólnie możliwość fajnej zabawy w obmyślanie razem różnych przygód, zarówno dla aktywnych MG którzy chcą te przygody potem poprowadzić jak i dla biernych MG którzy nie mają z kim grać, a chcieliby wyrazić swoje pomysły na scenariusz. Platforma trochę podobna do forum Onetowskiego, choć trochę inna i oczywiście czytelniejsza, oparta na zasadzie "drzewka" czyli każdy dodany wątek można rozbudowywać doczepiając nowe wątki z boku (nie koniecznie pod spodem jak na forum).

3. Relacje i dzienniki z sesji pewnie w mocno blogowej formie, choć bardziej społecznościowej z powiadomieniami dla "przyjaciół" o nowej relacji itp itd.
Moim zdaniem najbardziej zaniedbywanymi w sieci są ogólnie krótkie pomysły na różne rzeczy.
Dokładnie tą lukę w sieci chcemy zapełnić ponieważ też uważamy że jest najbardziej zaniedbana, a zarazem najbardziej potrzebna. Ile osób wykorzystuje opis NPC'a na 6 stron A4? A ilu wykorzystałoby w krótkiej scence fajnego NPC'a opisanego krótko ale rzeczowo, o którym można przeczytać 10 minut przed sesją tylko rzucając okiem? Brakuje krótkich tekstów i o to chodzi.

Czy wchodzi to w kompetencje wielkich Portali? Moim zdaniem nie. Wielkie Portale to takie Książki... mają długie i ciekawe artykuły, ale na których przeczytanie trzeba czasu i których zastosowanie wymaga sporo kombinacji. My chcemy oferować coś raczej jak Gazeta. Krótkie rzeczowe informacje do łyknięcia w wolnej chwili. Jeśli u nas pojawi się coś ciekawego i jakiś serwis zechce to rozwinąć do formy "artykułu" albo Autor zechce swój pomysł z czasem rozbudować, to może go potem wrzucić do "Książki" czyli na jakiś portal, ale jeśli ma ochotę tylko krótko wyrazić pomysł rzuca go do nas.
Przecież mamy TRPG! Jest kącik MG! Chyba kompletnie nie łapię pomysłu... Proponuję się nie wygłupiać i stworzyć coś na łamach, ewentualnie forum Tawerny, nie jakieś oddzielne serwisy.
Dziękujemy za propozycję, z pewnością się do niej zastosujemy i obiecujemy się nie wygłupiać :]
Co do tworzenia serwisu oddzielnie albo podłączenia go pod istniejący rozważaliśmy wszystkie za i przeciw i zdecydowaliśmy na oddzielny. Chcemy łączyć społeczność MGową ze wszystkich "środowisk" :] A pewne przyzwyczajenia czy animozje między_serwisowe mogłyby to komplikować. Była propozycja tworzenia serwisu jako części Polter'a była jako części Tawerny, ale mimo to wolimy stworzyć coś neutralnego, a zarazem skierowanego i do użytkowników Poltera i Tawerny, zarazem nie odbierającego użytkowników (bo nie ma konkurencyjnej tematyki) a działającego jako tło i support dla wszystkich.
Kwestia promocji i dotarcia do ludzi to już inna kwestia.
Inna sprawa to potrzebność takiego serwisu - każdy z wielkich portali rpgowych ma sekcje na forum tylko dla MG - trudno mi sobie wyobrazić, zeby się wepchnąć pomiedzy konkurencje z dwoma osobami w teamie
Między innymi pytamy właśnie o ów zapotrzebowanie na taki serwis. Czy waszym zdaniem jest potrzebny czy to co oferują obecne serwisy wam wystarcza? (mi osobiście i wielu moim znajomym niewystarcza). O kwestii konkurencyjności pisałem wyżej więc mam nadzieję że to wystarcza by wykazać iż projekt serwisu nie jest konkurencją dla nikogo i że stara się trafić w "lukę" w polskim fandomie.
Portal społecznościowy MG? Dlaczego nie ;) Oczywiście przesadzam ale myślę, ze inicjatywa ma możliwość wybicia się tylko jeśli zacznie być wortalem o bardzo duzej interakcji ze strony zwykłego usera-MG.
Dokładnie o to chodzi. O stworzenie interaktywnej platformy na której każdy kto ma jakiś pomysł może go dodać do bazy.. może go otagować, może ocenić, może oceniać i komentować pomysły innych użytkowników. Gdzie użytkownicy razem mogą pisać wspólnie scenariusze. Gdzie użytkownicy mogą zadawać pytania w stylu "hej na ostatniej sesji planowałem że gracze zrobią A a zrobili B i teraz nie wiem co mam zrobić. Czy ktoś mógłby mi pomóc?". Serwis przeznaczony dla ludzi z pojedynczymi pomysłami, zbyt leniwych by oprcowywać je w formy artykułów czy całych scenariuszy. Gdzie user może stwierdzić "hej chłopaki mam pomysł na scenariusz: tło intrygi wyglądałoby tak...... fajne nie? może pomoglibyście mi rozwinąć to tło w jakąś bardziej zgrabną intrygę?" I razem sobie dłubią przy fabule. Ponadto ma to być miejsce gdzie każdy MG po sesji może sobie w spokoju opowiedzieć co się działo, odzielić się relacjami ze swoimi graczami jak i innymi użytkownikami. Na prywatnych blogach sporo jest podobnych relacji. Warto zebrać je do kupy i zapewnić jakieś 1 specjalne miejsce dla właśnie tego typu inicjatyw.
Czyli - postawcie na kooperacje samych uzytkowników - wtedy serwis zacznie się sam napedzac
Dokładnie o to nam chodzi. Pytanie w jakiej formie użytkownikom najchętniej wziąć w czymś udział? Co sprawi że będziecie chcieli coś tam dodać od siebie? Sama możliwość dodania, nie sprawi że zechcecie :] Co was by zmotywowało do dodawania do platformy swoich pomysłów? Jakieś cykliczne konkursiki? Łatwość w dodawaniu tekstu? Atrakcyjna forma publikacji (np odrazu po wysłaniu propozycji, bez konieczności czekania kilku dni/tygodni aż redakcja propozycje zamieści)? Co was zachęci do korzystania z usług?

No i czy np warto waszym zdaniem stawiać na jeszcze dalej idącą społeczność, czyli łączenie userów w"grupy" przyjaciół, które mają dostęp do np prywatnych scenariuszy/relacji, w ochronie przed "tym żeby moi BG nie przeczytali moich planów na dzisiejszą sesje". Czy warto postawić na taką społeczność? Niby ludzi grających w RPG jest sporo, ale czy aż tylu chętnych działać?
Awatar użytkownika
BLACKs
Tawerniany Cygan
Tawerniany Cygan
Posty: 3040
Rejestracja: poniedziałek, 21 listopada 2005, 17:30

Re: Czego potrzebuje MG?

Post autor: BLACKs »

Wszystko wygląda bardzo interesująco - jeśli to powstanie, to z pewnością będę się tam udzielać. Pytań nie mam, prócz jednego - kiedy narodzi się serwis?
ODPOWIEDZ