Instalacja XP z pendrive'a

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Solarius Scorch
Bosman
Bosman
Posty: 1859
Rejestracja: sobota, 25 czerwca 2005, 13:38
Numer GG: 0
Skype: solar_scorch
Lokalizacja: Cyprysowe Źródła

Instalacja XP z pendrive'a

Post autor: Solarius Scorch »

Oto mój problem:

Mam laptopa firmy Acer, a na nim Windows XP Professional Edition. Niestety, mój napęd CD odmówił posłuszeństwa i... nie mogę przeinstalować systemu. Jedynym wyjściem (pominąwszy przyłączenie zewnętrznego napędu CD, a takowego w życiu chyba nie widziałem) jest instalacja z pendrive'a zamiast płyty CD, bo moje porty USB działają dobrze. Niestety wymaga to pewnych akrobacji (choćby uczynienie pendrive'a napędem z bootable partition), co dalece przekracza moją wiedzę.

Ponieważ mój system został ostatnio posiekany przez wirusa (tak, zdarza się najlepszym :P), naprawdę MUSZĘ już go zainstalować na nowo. Będę wdzięczny za porady, link do jakiegoś tutoriala itp.

EDIT: udało mi się zabootować z pendrive'a, ale w trybie MS-DOS... Nie da się stamtąd zainstalować windy.
No Name
Bombardier
Bombardier
Posty: 676
Rejestracja: środa, 26 marca 2008, 20:41
Numer GG: 0
Lokalizacja: Kraków, Bielsko w weekendy i święta. :)

Re: Instalacja XP z pendrive'a

Post autor: No Name »

http://www.searchengines.pl/Instalacja- ... 15154.html

Tu jest jakiś poradnik. No życzę powodzenia, przyda się. Mnie by się tam nie chciało męczyć i sięgnąłbym po jakiegoś linuxa. Jest wiele fajnych, małych i dużych dystrybucji instalujących się z pendriva. Tutaj dowiesz się więcej:
http://www.pendrivelinux.com/
"Mistrz gry nie ma duszy! Sprzedał ją diabłu za tabelę trafień krytycznych!"

May the Phone be with you!
Awatar użytkownika
Solarius Scorch
Bosman
Bosman
Posty: 1859
Rejestracja: sobota, 25 czerwca 2005, 13:38
Numer GG: 0
Skype: solar_scorch
Lokalizacja: Cyprysowe Źródła

Re: Instalacja XP z pendrive'a

Post autor: Solarius Scorch »

No Name pisze:http://www.searchengines.pl/Instalacja- ... 15154.html

Tu jest jakiś poradnik. No życzę powodzenia, przyda się.
Dzięki, siedzę na sieci od ośmiu godzin i szukam czegoś przydatnego. Wypróbowałem już z\e cztery metody i nic... Wypróbuję i to, ale to chyba ponad moje siły... Pisane wg filozofii "To jest taki skrypcik na 75 linii, skoro już go rozumiecie to idziemy dalej" :P
No Name pisze:Mnie by się tam nie chciało męczyć i sięgnąłbym po jakiegoś linuxa. Jest wiele fajnych, małych i dużych dystrybucji instalujących się z pendriva.http://www.pendrivelinux.com/
Nie wiem, jak to skomentować. :roll: Gdyby interesował mnie Linux, nie pytałbym o instalkę Windowsa... Zresztą mam Ubuntu, które spokojnie mogę postawić, ale... na cholerę mi Ubuntu?
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Re: Instalacja XP z pendrive'a

Post autor: BAZYL »

Nie prościej byłoby zamontować napęd DVD podłączany do USB? Popytaj, może ktoś ze znajomych ma pożyczyć na godzinę.

A jeśli nie, to spróbuj zrobić obraz płyty na innym kompie, przegraj go na HDD i spróbuj z dysku instalować. Jak dobrze pamiętam da się to zrobić nawet spod Windows.
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
Awatar użytkownika
Solarius Scorch
Bosman
Bosman
Posty: 1859
Rejestracja: sobota, 25 czerwca 2005, 13:38
Numer GG: 0
Skype: solar_scorch
Lokalizacja: Cyprysowe Źródła

Re: Instalacja XP z pendrive'a

Post autor: Solarius Scorch »

BAZYL pisze:Nie prościej byłoby zamontować napęd DVD podłączany do USB? Popytaj, może ktoś ze znajomych ma pożyczyć na godzinę.
W życiu takiego sprzętu nie widziałem na oczy. Ale pytałem, pytałem... Nikt inny też nie widział. :)
BAZYL pisze:A jeśli nie, to spróbuj zrobić obraz płyty na innym kompie, przegraj go na HDD i spróbuj z dysku instalować. Jak dobrze pamiętam da się to zrobić nawet spod Windows.
Niestety, ten sam szajs co zwykle: system zainstalowany jest nowszy niż ten na płycie, instalator nie może kontynuować. Musiałbym najpierw zniukować (sformatować) HDD, ale wtedy oczywiście nie odpalę Windowsa.

Wczoraj siedziałem nad tym z dziesięć godzin i nawet udało mi się zrobić bootowalny pendrive i odpalić z niego instalator Windows (w katalogu i386 jest plik winnt.exe, który jest faktycznym instalatorem). Niestety wywraca się z jakiegoś powodu...

Mój nowy pomysł: zrobić na dysku przenośnym (na USB) specjalną partycję bootowalną, zgrać na nią pliki instalacyjne i spróbować odpalić w ten sposób. Może z dysku łyknie to, czego nie łyknął z pena? Zajmie mi to trochę czasu, ale może się udać.

Wielki dzięki wszystkim którzy pomagają, mam nadzieję że jakoś się sprawa rozwiąże.
Oso
Tawerniany Księgarz
Tawerniany Księgarz
Posty: 269
Rejestracja: niedziela, 5 listopada 2006, 22:16
Numer GG: 9053067
Lokalizacja: głównie Warszawa

Re: Instalacja XP z pendrive'a

Post autor: Oso »

Napędy DVD podłączane przez usb to bezsens. Jeśli nie spieszy Ci się za bardzo, to lepszym wyjściem jest dokupienie przejściówki. Wtedy bez problemu podłączysz do usb dowolny napęd od stacjonarnego kompa (a nawet dysk twardy, jeśli będzie trzeba). Nie wiem tylko, czy da się w ten sposób odpalić bootowalny CD.

A jeśli upierasz się przy instalacji z pędraka, to tutaj jest bardziej czytelny poradnik niż to, co znalazł No Name.
"Bądź ponad to, spraw by się przestał liczyć, to sobie wreszcie pójdzie. Bo jeśli się przejmiesz tym, co on wygaduje, i skupisz całą uwagę na walce z nim, to tym samym uznasz, że może mieć rację i wtedy będzie po tobie."
Awatar użytkownika
Solarius Scorch
Bosman
Bosman
Posty: 1859
Rejestracja: sobota, 25 czerwca 2005, 13:38
Numer GG: 0
Skype: solar_scorch
Lokalizacja: Cyprysowe Źródła

Re: Instalacja XP z pendrive'a

Post autor: Solarius Scorch »

Oso pisze:Napędy DVD podłączane przez usb to bezsens. Jeśli nie spieszy Ci się za bardzo, to lepszym wyjściem jest dokupienie przejściówki. Wtedy bez problemu podłączysz do usb dowolny napęd od stacjonarnego kompa (a nawet dysk twardy, jeśli będzie trzeba). Nie wiem tylko, czy da się w ten sposób odpalić bootowalny CD.

A jeśli upierasz się przy instalacji z pędraka, to tutaj jest bardziej czytelny poradnik niż to, co znalazł No Name.
Oso, jesteś wielki. Próbowałem już tej metody wcześniej, ale dopiero ta wersja zadziałała. Może kwestia oprogramowania, wersji bootsecta itp.? W każdym razie mam już system w stanie surowym.

Dzięki za pomoc. Dzięki też dla No Name'a, choć byłem za głupi na jego metodę.
ODPOWIEDZ