[matura] J.R.R Tolkien i A. Sapkowski

Tutaj zamieszczamy wszystkie tematy odnośnie matur, prac magisterskich itp. badań czy zbierania opinii o temacie.
ODPOWIEDZ
Perzyn
Bosman
Bosman
Posty: 2074
Rejestracja: wtorek, 7 grudnia 2004, 07:23
Numer GG: 6094143
Lokalizacja: Roanapur
Kontakt:

[matura] J.R.R Tolkien i A. Sapkowski

Post autor: Perzyn »

Zdaje w tym roku maturę i mam drobny problem jeśli chodzi o maturę ustną z polskiego. Mój temat brzmi "Wartości prezentowane przez postaci z książek J. R. R. Tolkiena i A. Sapkowskiego, omów na wybranych przykładach." Muszę do tego skonstruować bibliografię, podzieloną na 2 części -> literatura podmiotu czyli wszystko Tolkiena i Sapkowskiego co będe omawiał oraz literatura przedmiotu, czyli wszelkie naukowe opracowania związane z tematem, który będe omawiał. I tu właśnie poległem, ponieważ nigdy nie interesowałem się sprawą pod tym kątem, będe wdzięczny za wszelkie tytuły, które mógłbym uwzględnić w mojej prezentacji. Z góry bardzo dziękuje.
Atanamir
Marynarz
Marynarz
Posty: 179
Rejestracja: wtorek, 19 września 2006, 18:15
Lokalizacja: Z lasu
Kontakt:

Post autor: Atanamir »

Drogi Panie Perzyn z chęcią Panu pomogę z racji, że obu autorów znam dobrze i lubię ich twórczość. Co Pan pisać ma sam Pan pewnie wie jeśli jednak chodzi o bibliografię to proponuję (jeśli chodzi o literaturę przedmiotu) poszukać tutaj: http://www.eldamar.my.link.pl/ , jeśli chodzi o twórczość Sapkowskiego to dość ciekawy wywiad na m.in. ten temat przeprowadził z Sapkowskim Pan Bereś (wywiad został wydany pod tytułem 'Historia i fantastyka' polecam przeczytać) można tam się dowiedzieć kilku ciekawych rzeczy.

Tutaj podaje Panu listę co ważniejszych książek Tolkiena :

Stopki chochlików (Goblin Feet)
Przygody Toma Bombadila (The Adventures of Tom Bombadil)
Beowulf - the Monsters and the Critics
Hobbit, czyli Tam i z powrotem
Liść, dzieło Niggle'a (Leaf by Niggle)
On Fairy-Stories
Rudy Dżil i jego pies (Farmer Giles of Ham)
Władca Pierścieni
The Adventures of Tom Bombadil and other verses from The Red Book
Tree and Leaf
Kowal z Podlesia Większego (Smith of Wooton Major)
The Road Goes Ever On: A Sonng Cycle
Bilbo's Last Song
The Father Christmas Letters
Silmarillion
Pictures by J.R.R. Tolkien
Niedokończone opowieści Numenoru i Śródziemia (Unfinished Tales of Numenor and (Middle-earth)
The Letters of J.R.R. Tolkien
Mr Bliss
The History of the Middle-earth
Mythopoiea

A tutaj ma Pan wymienione dzieła Sapkowskiego:

http://www.sapkowski.pl/modules.php?nam ... w_topic=32

No i to na razie wszystko. Jeśli nie, tzn. jeśli potrzeba czegoś jeszcze, bądź czegoś innego to daj Pan znać, a ja coś znajdę. Postaram się również przypomnieć nieco więcej ad. literatury przedmiotu i jeśli coś znajdę to napiszę.
ODPOWIEDZ