Poezja a muzyka

Polana Lorien
Szelmon
Buńczuczny Tawerniak
Buńczuczny Tawerniak
Posty: 1441
Rejestracja: wtorek, 20 grudnia 2005, 19:04
Lokalizacja: Baile Atha Cliath
Kontakt:

Re: Poezja a muzyka

Post autor: Szelmon »

Slowa, ktore mnie klada na lopatki i jeszcze potem skacza po mnie w ciezkich buciorach:

http://croochy.wrzuta.pl/audio/m6w4CXsd ... rnej_urnie

Muzyka: Kult
Slowa: Stanislaw Staszewski

W czarnej urnie

W czarnej urnie moich wszystkich czarnych lat
Czarna błyskawica spala czarny kwiat
Czarne słońca gasną, wschodzi czarny nów
Spieszmy się nim, czarny dzień powróci znów
Twoje ciało złote zwija się jak dym
Drga i złotym potem płonie, a ja w nim
W czerni tonąc piję złoto z Twoich ust
Tak jak tamtej wiosny sok z rozdartych brzóz
Ale wciąż dokoła pełznie tamten świat
Mych toporów krwawych, Twoich barwnych szmat
Wciąż ciaśniejszy wokół poplątany krąg
Co raz częściej straszy zimno naszych rąk
Ni nam samym, ni we dwoje zostać nam
Ni nam samym, ni bez siebie żyć
Nie odmieni żaden spazm
Mgły co była stalą w stal znów
Nie próbujmy jeszcze raz skuwać się łańcuchem słów

Ilu istnień czas jak jedna chwila zbiegł
Jak to dawno może tydzień, może wiek

Na mój barłóg czas jak deszcz jesienny mży
Zmywa ślady moich łez i Twojej krwi
I okrywa z wolna zapomnienia płaszcz
Noc, gdy pierwszy raz pluliśmy sobie w twarz
Śpiewališmy wtedy, szczęście - ja, Ty - fart
Jak sztylety wbici w siebie, aż do gard
Serce pękło z żalu, dłoni zimna kiść
Ogrzej nad popiołem już możemy iść
Ty w swe zamki z błota, ja w śmierdzący szynk
A dom pusty jak pałacyk Mayerlink

Ilu istnień czas jak jedna chwila zbiegł
Jak to dawno może tydzień, może wiek

Słyszę Twój stłumiony głos
Mówisz słowa gorzkie przez łzy
Lecz już we mnie tylko złość
Zimna wściekłość, już nie Ty

Ilu istnień czas jak jedna chwila zbiegł
Jak to dawno może tydzień, może wiek
Moje demony nie odchodza, zasypiaja, ale zawsze sa obecne. Ktos potrafi nucic dla nich ciche kolysanki, ja sam potrafie tylko ryczec im wprost do ucha piesni wojenne. Ten ktos, spiewajac, jednoczesnie kladzie delikatnie palec na moich ustach.
Alucard
Bosman
Bosman
Posty: 2349
Rejestracja: czwartek, 22 marca 2007, 18:09
Numer GG: 9149904
Lokalizacja: Wrzosowiska...

Re: Poezja a muzyka

Post autor: Alucard »

A ja pokuszę się o 2 słowa na temat pewnej płytki...

Padały tu słowa o Panu Waglewskim Starszym (Którego wiernym fanem jestem) i Fiszu (Którego lubię, ale bez przesady) oraz Emade (Który niemal obcy mi jest).

Otóż ta trójka wydała płytkę, która mam zaszczyt mieć w oryginale.
Jeżeli chodzi o instrumentalizm, to mamy połączenie gitarowego blues'a, lekki jazz'ik, nieco funky. Znajdzie się tez bit dla fanów hip-hopu. Misz-masz który o dziwo wypadł wspaniale.

Teksty pisał ojciec z Fiszem. Starszy 12, młodszy tylko 3... I widac który co spłodził.
Teksty ijca są spokojniejsze, bliższe natury i swobodnego odbioru świata, pełne harmonii. Młodszy poszedł w stronę dynamiki, absurdu, dziwnych lekko chorych klimatu. I sam nie wiem co jest lepsze.. wszystko po prostu słucha sie zawodowo.

Co do samego wydania (Emade-producent, wydawca, Fisz-Grafika) to jest ono przecudne ;] Książka z tekstami, grafikami i wywiadami na której końcu znajduje się wyżłobienie na płytką. Rewelacja. Coby nie mówić, można to (jeżeli się kto uprze) traktowac jako tomik poezji z płytą :P


Płyta zawodowa. Współpraca się opłaciła.

Jak mówi senior rodu
"Dorośliśmy do tego, żeby grać razem. Żaden z trójki facetów nie próbuje na krążku nieczego udowodnić innym... i stąd ta harmonia"
Mroczna partia zjadaczy sierściuchów
Czerwona Orientalna Prawica
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Re: Poezja a muzyka

Post autor: BAZYL »

Stanisław Staszewski miał genialne teksty i to nie jest żadna prawda objawiona, tylko powszechnie znany fakt. Inna sprawa, że są one bardzo specyficzne i wbrew pozorom wcale nie łatwe.
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
LOD
Kok
Kok
Posty: 1348
Rejestracja: niedziela, 14 sierpnia 2005, 17:33
Numer GG: 0
Lokalizacja: Z Karczmy "Pod Wyszczerbionym Toporem"

Re: Poezja a muzyka

Post autor: LOD »

BAZYL pisze:Stanisław Staszewski miał genialne teksty i to nie jest żadna prawda objawiona, tylko powszechnie znany fakt. Inna sprawa, że są one bardzo specyficzne i wbrew pozorom wcale nie łatwe.
Kazik nagrał swoją drogą 2 albumy bazujące na piosenkach Stanisława Staszewskiego. BTW Kazik jest ogłoszony jednym z największych kompozytorów Polski. Podobnie z resztą jak św. pamięci wokalista Republiki. Tak przynajmniej kiedyś mówili odnośnie jakiejś okazji w telewizji jak oglądałem. 8)

Sory za błąd wynikający z niedoczytania, stąd poprawiłem. :?
Ostatnio zmieniony niedziela, 10 lutego 2008, 12:13 przez LOD, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
"Nie wiem na co będzie trzecia wojna światowa, ale czwarta będzie na pewno na maczugi." Albert Einstein
Sihamaah
Bosman
Bosman
Posty: 1719
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 12:16
Numer GG: 11803348
Lokalizacja: Łóżko -> Lodówka -> Kibel -> Komputer (zapętlić)

Re: Poezja a muzyka

Post autor: Sihamaah »

Kazik jest ogłoszony jednym z największych kompozytorów Polski.
On? Czy jego ojciec? Obaj świetni :)

Mnie zaś zabił, sponiewierał wręcz tekst Ojca Kazika pt. "Knajpa morderców". Reszcie tekstów się nie przyglądałem, ale ten jest... boski! Zresztą:
http://www.tekstowo.pl/index.php/tekst/ ... orderc%F3w

Z pewnością chciałbym polecić teksty z nowej płyty pana Waglewskiego (i Fisza oraz Emade). Wszystkie jego piosenki są świetne, ale tutaj tekstowo to on chyba przeszedł samego siebie. Teksty Fisza, cóż, dziwne jak zawsze :P Niestety denerwują mnie te porównania. To chyba ulubiony zabieg stylistyczny Fisza, jedynie chyba pierwsza płyta miała ich sensowną ilość, taki "Piątek 13." to już przegięcie... Ale tak czy siak - wszystko świetne.

Tekstowo też świetnie wypada Agressiva 69. Znacie ich? Mi przypadł do gustu tekst utworu "Ogień", wręcz czuć te bijące płomienie... Ale nie ma go na necie, więc może inny...
http://www.tekstowo.pl/index.php/tekst/ ... E6_Ko%F1ca

Dorzucę jeszcze to, klasyk :) :
Julian Tuwim - Do prostego człowieka (śpiewają: Akurat)
http://teksty.org/a/akurat/doprostegoczlowieka.php

Miłego czytania :) Gdyby ktoś chciał obejrzeć, to są utwory na YT i/lub wrzuta.pl
Mów mi Sih :)
Kanał IRC Tawerny RPG: [url=irc://irc.npircs.pl/tawerna-rpg]KLIK![/url]
Link nie działa? Używaj Opery lub zainstaluj Chatzillę, jeśli używasz Firefoxa. PS.[url=irc://quakenet/tawerna-rpg]STARY KANAŁ TUTAJ[/url]
Neprijatel
Bombardier
Bombardier
Posty: 627
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2005, 18:30
Lokalizacja: ze wszond
Kontakt:

Re: Poezja a muzyka

Post autor: Neprijatel »

A ja chciałbym polecić zespół Towary Zastępcze, w którym swoje teksty recytują Michał Piotrowski i ukochany przez Alusia Piotr Czerski. Album zespołu można pobrać ze strony http://www.towary.art.pl.
leżę, patrzę w podłogę i nie chcę.
Alucard
Bosman
Bosman
Posty: 2349
Rejestracja: czwartek, 22 marca 2007, 18:09
Numer GG: 9149904
Lokalizacja: Wrzosowiska...

Re: Poezja a muzyka

Post autor: Alucard »

Dla mnie coś niezwykłego. Właściwie takiego projektu mi brakowało od dawna. COś, w co się można wsłuchać, połączyć dane dźwięki z tekstem i emocją...

No, żeby nie było, że jestem stronniczy- nie patrząc wcześniej na autorów musze powiedzieć, że od początku podobały mi się szczególnie:

Żółknięcie / Czerski
Ciche dni / Piotrowski
Con tramortem / Czerski
Piosenka potencjalna / Czerski, Kossakowski, Piotrowski
Żołnierzyk / Czerski
Koniec końców / Kossakowski

Potwierdza to moja tezę, że pan Czerski w jakiś dziwny sposób przemawia do mnie. Jakoś odróżniłem jego poetykę od innych intuicyjnie ;] O wiele bardziej podoba mi sie niż teksty Piotrowskiego (no, oprócz genialnych cichych dni)
Mroczna partia zjadaczy sierściuchów
Czerwona Orientalna Prawica
Szelmon
Buńczuczny Tawerniak
Buńczuczny Tawerniak
Posty: 1441
Rejestracja: wtorek, 20 grudnia 2005, 19:04
Lokalizacja: Baile Atha Cliath
Kontakt:

Re: Poezja a muzyka

Post autor: Szelmon »

Post Regiment, Rodzina:

Kamien tuli sie do kamienia
Wrasta w kamienna rodzine
Wsrod skamielin skomlenia
Toczy kamienna sline
Kamien trze sie o kamien
Skrzesal kamienny ogien
Skrzesal milosc i trwoge
Kryje sie w mroku przed wrogiem
Wróg jest bez twarzy bez oczu
Kamienia wróg jest kamieniem
Zabity ciosu nie poczul
Swoim kamiennym ciemieniem
Nad nimi Maria kamienna
Kamienny duch i dzieciatko
Sla glazy, modly z bezdna
Ku swoim kamiennym swiatkom
Imie, ma imie czlowiecze
Ksztalt, ma ksztalty czlowiecze
Serce, ma serce jelenie
Kamienna w kamieniu krew
Ciecze
Przed smiercia swa nie uciecze
Choc jest kamieniem, kamieniem
Przed smiercia swa nie uciecze
Moje demony nie odchodza, zasypiaja, ale zawsze sa obecne. Ktos potrafi nucic dla nich ciche kolysanki, ja sam potrafie tylko ryczec im wprost do ucha piesni wojenne. Ten ktos, spiewajac, jednoczesnie kladzie delikatnie palec na moich ustach.
Sihamaah
Bosman
Bosman
Posty: 1719
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 12:16
Numer GG: 11803348
Lokalizacja: Łóżko -> Lodówka -> Kibel -> Komputer (zapętlić)

Re: Poezja a muzyka

Post autor: Sihamaah »

No, no, nieładnie, temat umarł :? To co, ożywiamy?

Poznaliście może jakichś wykonawców, których teksty można określić jako poetyckie? Stąd i zowąd poznałem Wolną Grupę Bukowinę, Stare Dobre Małżeństwo. Ale ja nie o tym.

Ostatnio bardzo zacząłem się przyglądać twórczości Kasi Nosowskiej, występującej solo, nie z zespołem Hey.

KN - Tfu
Bardzo nastrojowy utwór, z bardzo dobrym tekstem. Znacie?:
Czasu jest coraz mniej
wkrótce zgasnie słońce
cały świat, ty
i ja pogrąży się w ciemności,
naucz wiec palców swych
kształtów mych na pamięć,
abyś gdy przyjdzie czas bez
trudu mógł rozpoznać je,
noc została wymyślona po to
żebyś mógł bez trudu oswajać
się z ciemnością, która
wkrótce już nadejdzie, schowaj
mnie gdzieś na dnie swojego
plecaka, abyś w ciemności tej
miał mnie wciąż przy sobie,
naucz też palców swych...
Co ciekawe a chyba wszystkim znane, utwory Kasi oscylują od skrajnego patosu do skrajnej przyziemności. Tak czy siak polecam się zapoznać, może poza najnowszą płytą.

Kombajn do zbierania kur po wioskach
Czyli coś z serii "nie wiadomo o co chodzi", ale ze świetnym klimatem.

Wiem, że to wszystko może wydawać się naciągane. Dlatego, że takich poetyckich wykonawców wcale malutko nie jest. Ale z drugiej strony, jest jeszcze więcej takich, których tu zaliczyć nie można. Poza tym chciałem jakoś temat rozruszać ;) Mam nadzieję, że odpowiedzi z czasem się posypią ;) Pozdrawiam.
Mów mi Sih :)
Kanał IRC Tawerny RPG: [url=irc://irc.npircs.pl/tawerna-rpg]KLIK![/url]
Link nie działa? Używaj Opery lub zainstaluj Chatzillę, jeśli używasz Firefoxa. PS.[url=irc://quakenet/tawerna-rpg]STARY KANAŁ TUTAJ[/url]
Ravandil
Tawerniany Leśny Duch
Tawerniany Leśny Duch
Posty: 2555
Rejestracja: poniedziałek, 13 listopada 2006, 19:14
Numer GG: 1034954
Lokalizacja: Las Laurelorn/Dąbrowa Górnicza/Warszawa

Re: Poezja a muzyka

Post autor: Ravandil »

Sihamaah pisze:No, no, nieładnie, temat umarł :? To co, ożywiamy?

Poznaliście może jakichś wykonawców, których teksty można określić jako poetyckie? Stąd i zowąd poznałem Wolną Grupę Bukowinę, Stare Dobre Małżeństwo. Ale ja nie o tym.
Ożywiacie? Ożywiamy! Ożywiają! :P
WGB nie słuchałem jeszcze, ale SDM jak najbardziej. Teksty można określić jako poetyckie, gdyż znakomita ich większość to wiersze :P Niedawno wszedłem w posiadanie płyty "Cudne Manowce", na którą składają się zapis koncertu i antologia znanych utworów. Świetna rzecz. Generalnie dominuje poezja Stachury, co akurat mi pasuje, bo Stachura to obok Tuwima jeden z nielicznych poetów, którzy mi "podchodzą". Ostatnio sporo tego SDMu słucham, chociaż do tej pory poezję omijałem szerokim łukiem. A to coś musi znaczyć ;)

O innych wykonawcach na razie się nie wypowiem, bo dopiero niedawno zacząłem poszerzać horyzonty, więc ograniczę się do stwierdzenia, że ogólnie teksty Pink Floyd są świetne. Szczególnie albumy "z treścią", które tworzą spójną całość, np. "Wish You Were Here" czy "The Wall". O tym, że to kawał świetnej muzyki, to nie wspomnę. Jak mi się nawinie kiedyś coś ciekawego to jeszcze może dopiszę ;)
Nordycka Zielona Lewica


Obrazek
http://www.lastfm.pl/user/Ravandil/

Obrazek
Eriol Velcrow
Marynarz
Marynarz
Posty: 367
Rejestracja: poniedziałek, 17 grudnia 2007, 18:05
Lokalizacja: Kopenhaga
Kontakt:

Re: Poezja a muzyka

Post autor: Eriol Velcrow »

Coś ciężko idzie ożywianie... No to dołożę swoją cegiełkę.
Poznaliście może jakichś wykonawców, których teksty można określić jako poetyckie? Stąd i zowąd poznałem Wolną Grupę Bukowinę, Stare Dobre Małżeństwo
WGB znam i słucham. W podobnych klimatach są Dom o Zielonych Progach, Bez Zobowiązań, Na Bani, U Pana Boga za Piecem, Pelton... i mnóstwo innych wykonawców grających dla Fundacji "W Górach jest wszystko co kocham...". Za takie czysto poetyckie można uznać dwie płyty zbiorowe tych wykonawców.
:arrow: W Górach jest wszystko co kocham... cz.I" - teksty Jerzego Harasymowicza
:arrow: W Górach jest wszystko co kocham... cz.IV" - teksty Wojtka Belona.

Jako, że teksty tych dwóch poetów stanowią podstawę na jakiej opiera się twórczość wykonawców polecam również pozostałe płyty zarówno zbiorowe jaki i indywidualne. Troszkę mp3 można bez problemu ściągnąć ze strony fundacji - http://www.wgorach.art.pl
There is no emotion; there is peace.
There is no ignorance; there is knowledge.
There is no passion; there is serenity.
There is no chaos; there is harmony.
There is no death; there is the Force.



Zdjęcia
Ragnar
Marynarz
Marynarz
Posty: 304
Rejestracja: piątek, 16 stycznia 2009, 21:10
Numer GG: 0
Lokalizacja: Szczecin

Re: Poezja a muzyka

Post autor: Ragnar »

Tak szczerze to antyk jestem bo mi poezja śpiewana to się na przykład ze Stachurą czy z SDM kojarzy...
A co do tego że hip-hop to muzyka prymitywna - to zależ jak na to patrzyć. Patrząc (i słysząc) po kolegach widzę prymitywizm. Ale jak widać trafia się coś głębszego i życiowego (przez właściwe "ż")
Blue Spirit
Bombardier
Bombardier
Posty: 895
Rejestracja: niedziela, 15 lutego 2009, 17:50
Numer GG: 0

Re: Poezja a muzyka

Post autor: Blue Spirit »

Sorry za ten post, ale muszę: ostatnio złapałem pioseneczkę z dość ciekawą melodyjką. Wsłuchałem się jednak w słowa, odszukałem tekst na necie, i oto wynik:

Chciałabym, chciałabym byś zabrał mnie daleeeko
Chciałabyś, chciałabyś ale ja nie mogę taaak
chciałabym, chciałabym
Chciałabyś, chciałabyś
Chciałabym byś zabrał mnie daleeeko
Chciałabym byś zabrał mnie już dziiiś!
chciałabyś chciałabyś chciałabyś chciałabyś
chciałabym, chciałabym ale ty nie możesz taaak

( reszta tekstu łaskawie pominięta)

To właśnie te cholerne teksty doprowadzają mnie do szału. Ludzie pamiętający Jacka Kaczmarskiego, wiedzą co to są dobre słowa, a te dzisiejsze perełki z techno i z pożal się boże - jakiś tam rocków to dno, dno i jeszcze raz dno.

Nawet feel pozostawia wiele do życzenia, choć zostawia na szczęście w tekstach przesłanie - co jest ważne i nadaje ich piosenkom wiele uroku.
Obrazek

to dalej ja, tylko mi kochany baziu ksywkę zmienił :D
Zaknafein
Bombardier
Bombardier
Posty: 729
Rejestracja: wtorek, 6 grudnia 2005, 09:56
Numer GG: 4464308
Lokalizacja: Free City Vratislavia
Kontakt:

Re: Poezja a muzyka

Post autor: Zaknafein »

Nesquel pisze: Nawet feel pozostawia wiele do życzenia, choć zostawia na szczęście w tekstach przesłanie - co jest ważne i nadaje ich piosenkom wiele uroku.
:shock:
"Nawet Feel..."
Błagam, powiedz że to żart albo prowokacja...
Blue Spirit
Bombardier
Bombardier
Posty: 895
Rejestracja: niedziela, 15 lutego 2009, 17:50
Numer GG: 0

Re: Poezja a muzyka

Post autor: Blue Spirit »

no dobra. To był żart :mrgreen:
Ale odnośnie zespołów pokroju Feela - tak jest niestety, że najpierw się taką grupę podziwia i jest oki, a kiedy nadchodzi pewien czas, to wszyscy krzyczą że gówno, szit i tak dalej.
To jest właśnie "opluwanie". Podobnie ma się rzecz z Małyszem. Jak skakał i było dobrze, to wszyscy zadowoleni, okrzyki typu: dobrze jest! Małysz the best i tak dalej
Ale jak stracił formę, to mieszaliście go z błotem, radziliście mu by "dał sobie spokój, bo sie kompromituje"...
Podobnie jak nasza polska drużyna piłkarska. Jak wygrają jakiś mecz, to "wszyscy polacy to jedna rodzina" ale jak przegrywają, to nie umieją grać, nie chce im się grać, żeby sobie odpuścili, żeby wyp... za przeproszeniem itp.
Obrazek

to dalej ja, tylko mi kochany baziu ksywkę zmienił :D
Sihamaah
Bosman
Bosman
Posty: 1719
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 12:16
Numer GG: 11803348
Lokalizacja: Łóżko -> Lodówka -> Kibel -> Komputer (zapętlić)

Re: Poezja a muzyka

Post autor: Sihamaah »

No po prostu nie każdy lubi Feela, bo są bardzo komercyjni, a więc ich słuchanie się kłóci z byciem truuuu ;) Poza tym faktycznie niefajnie grają, wg mnie.

Nie offtopujmy. A tekścik znalazłeś zajebisty :D Prawie jak Makaron Szakaron :P
Mów mi Sih :)
Kanał IRC Tawerny RPG: [url=irc://irc.npircs.pl/tawerna-rpg]KLIK![/url]
Link nie działa? Używaj Opery lub zainstaluj Chatzillę, jeśli używasz Firefoxa. PS.[url=irc://quakenet/tawerna-rpg]STARY KANAŁ TUTAJ[/url]
LOD
Kok
Kok
Posty: 1348
Rejestracja: niedziela, 14 sierpnia 2005, 17:33
Numer GG: 0
Lokalizacja: Z Karczmy "Pod Wyszczerbionym Toporem"

Re: Poezja a muzyka

Post autor: LOD »

Poezja a muzyka... Daleko nie szukać "Chuj, dupa, kurwa, cipa" Siekiery ma wiele przesłania i jest bardzo poetycka... :D Ale i tak ją lubię :P
Obrazek
"Nie wiem na co będzie trzecia wojna światowa, ale czwarta będzie na pewno na maczugi." Albert Einstein
ODPOWIEDZ