Poezja a muzyka

Polana Lorien
Brzoza
Bosman
Bosman
Posty: 1796
Rejestracja: poniedziałek, 26 lutego 2007, 10:52
Numer GG: 0
Lokalizacja: Freistadt Danzig

Re: Poezja a muzyka

Post autor: Brzoza »

A ja ugryze temat z innej strony. Ostatnio zauwazyłem, że sztuka jest stworzenie muzyki, która by nie posiadała tekstu. Znaczy, generalnie przerzuciłem się trochę na słuchanie ambientu i IDM-u i zaczeły mi często przeszkadzac teksty. Totalnie. Czasem wokalista nie jest instrumentem kolejnym, tylko łepkiem ktory ciśnie tekst żeby piosenka miała jakąś zawartość. Tak też ostatnio znalazlem teardrop bez wokalu, bo genialny bit załatwia wszystko dla przykładu. Chodzi mi o to że muzyka nie musi być słuchana, może strumieniem dźwięku przechodzić przez ciało mając wciąż równie duzo sensu, uczuć, znaczenia co piosenka w której jest tekst. Dla przykładu
http://www.youtube.com/watch?v=hC38o_6rTZA Boards of Canada
http://www.youtube.com/watch?v=IuQVjC6f55o Kashiwa Daisuke

i grabarz sssie imho.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Solarius Scorch
Bosman
Bosman
Posty: 1859
Rejestracja: sobota, 25 czerwca 2005, 13:38
Numer GG: 0
Skype: solar_scorch
Lokalizacja: Cyprysowe Źródła

Re: Poezja a muzyka

Post autor: Solarius Scorch »

Akurat w Teardropie bardzo lubię wokal, ale generalnie się zgadzam. Zresztą mój ulubiony (albo i w ogóle jedyny który lubię) kawałek Marylin Mansona to Seizure of Power, bez wokalu. (Sorry że link do AMV, ale nie chce mi się szukać oryginału.)
querido
Szczur Lądowy
Posty: 1
Rejestracja: wtorek, 30 listopada 2010, 20:27
Numer GG: 3327607

Re: Poezja a muzyka

Post autor: querido »

Czytam czytam i wyczytałem kilku raperów znalazłem też come, w paru postach jakieś amerykańskie zespoły typu green day i inne. Ale zastanawiam się jak można było zapomnieć o Tadeuszu Nalepie, Ryśku Riedlu, Włodzimierzu Wysockim i innych wielkich. Parę razy zostało Wymienione Nazwisko Grzegorza Turnaua, Jacka Kaczmarskiego i chyba Marka Grechuty choć nie jestem pewien. No ja rozumiem rap rapem ale wg mnie nie ma się czym zachwycać bo do poezji to trochę jednak daleko.
Frustrata
Szczur Lądowy
Posty: 13
Rejestracja: środa, 12 stycznia 2011, 16:28
Numer GG: 3283307

Re: Poezja a muzyka

Post autor: Frustrata »

Perły i łotry, PP, Kaczmarski, SDM, niektóre piosenki KSU (np. Kto cię obroni Polsko)...
Ragnar
Marynarz
Marynarz
Posty: 304
Rejestracja: piątek, 16 stycznia 2009, 21:10
Numer GG: 0
Lokalizacja: Szczecin

Re: Poezja a muzyka

Post autor: Ragnar »

...A także Bez Jacka. Mistrzowskie wykonania - w tym niezapomniani "Absztyfikanci..." Tuwima. A także Grupa Reprezentacyjna - szczególnie te starsze utwory jak Król czy Goryl (co prawda większość to tłumaczenie Brassensa z francuskiego). W ostateczności dorzucę Kleyffa - chociaż nie wszystkim jego tekstu mogą się spodobać bo głos ma... no dobra, w jego przypadku w ogóle trudno jakimkolwiek głosie mówić, a jego tekstu brzmią całkowicie absurdalnie i bez rozeznania "co się wtedy działo" nie wyłowimy zbyt wiele. Tym niemniej jak ktoś chce to posłuchać może.
Narriel
Szczur Lądowy
Posty: 2
Rejestracja: środa, 2 lutego 2011, 17:17
Lokalizacja: Hamak

Re: Poezja a muzyka

Post autor: Narriel »

Kaczmarski!
I to nie w patriotycznych i wzniosłych utworach, ale w kwiatkach w stylu "Hymn wieczoru kawalerskiego", "Ballada o skutkach ubocznych alkoholizmu" czy "Krowie".
"Nie uznajesz żadnych wartości, całe twoje życie to nihilizm, cynizm, sarkazm i orgazm."
gaudat
Marynarz
Marynarz
Posty: 361
Rejestracja: poniedziałek, 21 lipca 2008, 21:44
Numer GG: 12362182

Re: Poezja a muzyka

Post autor: gaudat »

Brzoza pisze:A ja ugryze temat z innej strony. Ostatnio zauwazyłem, że sztuka jest stworzenie muzyki, która by nie posiadała tekstu.
Skoro lubisz instrumentalne, polecam post-rocka, np. God is an Astronaut albo Maybeshewill.
"Umysł rozkazuje ciału i ono jest posłuszne. Umysł rozkazuje sobie samemu i natrafia na opór."
- Lady Jessika Atryda, "Diuna" Herbert
ODPOWIEDZ