Jak zacząć?

Kącik Gier Fabularnych
Pato
Szczur Lądowy
Posty: 8
Rejestracja: wtorek, 14 stycznia 2014, 16:05

Jak zacząć?

Post autor: Pato »

Witam.Mam 14 lat i nigdy jeszcze nie grałem w RPG ani nie widziałem jak ktoś gra. Po prostu jakoś mnie do tego ciągnie żeby spróbować. Nie wiem tylko, co trzeba kupić, przygotować, aby można było zacząć grać. Nie wiem też jakie RPG'i są na rynku, ani które są dobre na start. Co polecacie? I co trzeba by dokupić? Z góry dzięki :smile:
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 20 stycznia 2014, 19:04 przez Pato, łącznie zmieniany 1 raz.
pazur13
Pomywacz
Posty: 60
Rejestracja: sobota, 9 czerwca 2012, 13:46

Re: Jak zacząć?

Post autor: pazur13 »

Nie wiem jak inni, bo ja też dopiero zaczynam, ale do pierwszej sesji potrzeba jedynie kolegów (od jednego do trzech), kostek i scenariusza. Na początku możnaby zagrać bez żadnego systemu, na zasadzie "im wyższy wynik, tym lepiej zrobiłeś to, co chciałeś zrobić".
Pineapple!
Pato
Szczur Lądowy
Posty: 8
Rejestracja: wtorek, 14 stycznia 2014, 16:05

Re: Jak zacząć?

Post autor: Pato »

Jakie kości? I jakie zasady? Dodam, że nie czytałem żadnego podręcznika do gry. Póki co. Wielkie dzięki za pierwszą odpowiedź. :smile:
Awatar użytkownika
Solarius Scorch
Bosman
Bosman
Posty: 1859
Rejestracja: sobota, 25 czerwca 2005, 13:38
Numer GG: 0
Skype: solar_scorch
Lokalizacja: Cyprysowe Źródła

Re: Jak zacząć?

Post autor: Solarius Scorch »

Pato pisze:Jakie kości? I jakie zasady? Dodam, że nie czytałem żadnego podręcznika do gry. Póki co. Wielkie dzięki za pierwszą odpowiedź. :smile:
To idź i poczytaj dowolny :)
Heos
Pomywacz
Posty: 43
Rejestracja: wtorek, 15 marca 2011, 21:23
Numer GG: 9345904
Skype: heos_magus
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Jak zacząć?

Post autor: Heos »

Zbierz 2-4 znajomych, którzy także chcą zacząć grać. Wybierz dowolny podręcznik, który zgodnie z pierwszym wrażeniem najbardziej Ci (wam) się podoba i wszyscy go przeczytajcie.

http://www.rebel.pl/category.php/1,102/ ... olsku.html
- Barbarzyństwo jest naturalnym stanem ludzkości - rzekł w końcu tropiciel, patrząc posępnie na Cymmeryjczyka. - To cywilizacja jest nienaturalna. Jest zbiegiem okoliczności. I barbarzyństwo musi ostatecznie zatryumfować.
Pato
Szczur Lądowy
Posty: 8
Rejestracja: wtorek, 14 stycznia 2014, 16:05

Re: Jak zacząć?

Post autor: Pato »

Podręcznik, np. "Graj twardo". Czy raczej do konkretnej gry jak D&D?

EDIT.Skoro konkretny (jak napisane niżej) to jaki polecacie?
Ostatnio zmieniony niedziela, 19 stycznia 2014, 18:04 przez Pato, łącznie zmieniany 1 raz.
Alien
Kok
Kok
Posty: 1304
Rejestracja: środa, 25 lutego 2009, 16:48
Numer GG: 28552833
Lokalizacja: Police

Re: Jak zacząć?

Post autor: Alien »

Konkretny.
00088888000
Awatar użytkownika
Solarius Scorch
Bosman
Bosman
Posty: 1859
Rejestracja: sobota, 25 czerwca 2005, 13:38
Numer GG: 0
Skype: solar_scorch
Lokalizacja: Cyprysowe Źródła

Re: Jak zacząć?

Post autor: Solarius Scorch »

Ale nie D&D :D

(sorry, nie bijcie)
Pato
Szczur Lądowy
Posty: 8
Rejestracja: wtorek, 14 stycznia 2014, 16:05

Re: Jak zacząć?

Post autor: Pato »

Jaki podręcznik polecacie na start? Proszę o konkretną odpowiedź.
Heos
Pomywacz
Posty: 43
Rejestracja: wtorek, 15 marca 2011, 21:23
Numer GG: 9345904
Skype: heos_magus
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Jak zacząć?

Post autor: Heos »

Właśnie D&D, najprostszy świat do ogarnięcia bo klasyczne fantasy a mechanika edycji 4.0 jest łatwo przyswajalna, szczególnie w podstawowym zakresie.

http://www.rebel.pl/product.php/1,1514/ ... racza.html
- Barbarzyństwo jest naturalnym stanem ludzkości - rzekł w końcu tropiciel, patrząc posępnie na Cymmeryjczyka. - To cywilizacja jest nienaturalna. Jest zbiegiem okoliczności. I barbarzyństwo musi ostatecznie zatryumfować.
Diabeł
Marynarz
Marynarz
Posty: 303
Rejestracja: piątek, 16 lutego 2007, 14:55
Numer GG: 4382272
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: Jak zacząć?

Post autor: Diabeł »

Lepiej od Warhammera 2 edycji :>
Awatar użytkownika
Solarius Scorch
Bosman
Bosman
Posty: 1859
Rejestracja: sobota, 25 czerwca 2005, 13:38
Numer GG: 0
Skype: solar_scorch
Lokalizacja: Cyprysowe Źródła

Re: Jak zacząć?

Post autor: Solarius Scorch »

Często kreuję się na wroga D&D, ale nie jest to do końca prawda; cenię je jako grę taktyczną (bo RPG to to nie jest, choć udaje). Tym niemniej jednak nie polecam tego systemu na początek, bo jest złożony, ogranicza i wyrabia w graczach złe nawyki.

Co zaś do tego, jaki system wybrać: to tak, jakby ktoś, kto nigdy nie widział żadnego filmu, spytał cię, co powinien obejrzeć. Co mu zaproponujesz: Potop, Gwiezdne wojny, a może Co gryzie Gilberta Grape'a? To zależy od gatunku, który cię interesuje.
Fantasy: rzeczywiście Warhammer, edycja I lub II (osobiście zdecydowanie wolę pierwszą, ale już niech tam Diabłowi będzie :)). Łączy on prostotę i swobodę ze światem, który jest atrakcyjny i zrozumiały.
Science-fiction: tu jest trochę krucho, bo od jakichś 20 lat obserwujemy ogólny niż SF (moim zdaniem wraz z postępującym debileniem społeczeństwa). Na pewno trzeba wspomnieć o Cyberpunku 2020, który może doskonały nie jest, ale to megaklasyk (przynajmniej w Polsce).
Horror: Zew Cthulhu. Moja pierwsza przygoda z RPG. :) Wbrew pozorom nie jest aż tak trudno prowadzić horror.
Urban fantasy: Wilkołak: Apokalipsa albo Wampir: Maskarada (edycje z lat '90).
polskistalker
Pomywacz
Posty: 57
Rejestracja: środa, 12 czerwca 2013, 20:25

Re: Jak zacząć?

Post autor: polskistalker »

Na start polecam Dzikie Pola. Mechanika prosta a i realia każdy zna z lekcji historii. Na "wczuwkę" polecam płytę Jacka Kaczmarskiego "Sarmatia". Na rpgnow.com znajdziesz też fajne erpegi niezależne, np. Obcy na dzielni (zajefajne, kosztuje ok 3 złotych, ogólny zarys: Obcy wylądowali na TWOIM osiedlu. Dres, bejsbol i wiesz co z nimi zrobić), Digital Explorers - taka gra science - fiction w klimacie gier 8 - bitowych. Do gry potrzebujesz kości - zależnie od systemu będą inne, np k4, k6, k20... k oznacza kość, a liczba oznacza ilość ścian.
Nie mogę ci pomóc, jestem Mistrzem Gry.
Pato
Szczur Lądowy
Posty: 8
Rejestracja: wtorek, 14 stycznia 2014, 16:05

Re: Jak zacząć?

Post autor: Pato »

To ja myślę, że kupie Warhammera bo mnie kręci właśnie fantasy. :) Z początku myślałem, że to science-fiction bo mój kolega gra w taką grę na PC. Dzięki ludzie za wszystkie odpowiedzi. Jak będę miał jakieś wątpliwości to napiszę tutaj.
Diabeł
Marynarz
Marynarz
Posty: 303
Rejestracja: piątek, 16 lutego 2007, 14:55
Numer GG: 4382272
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: Jak zacząć?

Post autor: Diabeł »

Bo Warhammer to dwie strony - albo Warhammer Fantasy, gdzie mamy do czynienia z heroic dark fantasy, albo Warhammer 40000, który jest mieszanką fantasy i s-f.
Awatar użytkownika
Solarius Scorch
Bosman
Bosman
Posty: 1859
Rejestracja: sobota, 25 czerwca 2005, 13:38
Numer GG: 0
Skype: solar_scorch
Lokalizacja: Cyprysowe Źródła

Re: Jak zacząć?

Post autor: Solarius Scorch »

Diabeł pisze:Warhammer 40000, który jest mieszanką fantasy i s-f.
Niestety SF we formie szczątkowej - w przeciwieństwie do chlubnych początków w latach 80. :)
Pato
Szczur Lądowy
Posty: 8
Rejestracja: wtorek, 14 stycznia 2014, 16:05

Re: Jak zacząć?

Post autor: Pato »

Pojawił się kolejny "problem". Jakie kości są potrzebne do Warhammer'a II Edycji? Wiem, że w podręczniku z pewnością jest to napisane, ale chcę zamówić na raz i podręcznik, i kostki. Jeszcze jedno pytanie. Z iloma kolegami się najlepiej gra?
ODPOWIEDZ