Granie po chrześcijańsku

Kącik Gier Fabularnych
polskistalker
Pomywacz
Posty: 57
Rejestracja: środa, 12 czerwca 2013, 20:25

Granie po chrześcijańsku

Post autor: polskistalker »

Witam
Jak gracie aby nie kłóciło się to z naszą religią (post jest zwrócony do katolików :D)? Ja np. nie gram w DnD, ZC i WFRP, na moich sesjach nie ma magii, nie odgrywam demonów. Uważam że coś takiego otwiera furtkę szatanowi. A wy co sądzicie? Jak gracie po chrześcijańsku? :D
Nie mogę ci pomóc, jestem Mistrzem Gry.
Heos
Pomywacz
Posty: 43
Rejestracja: wtorek, 15 marca 2011, 21:23
Numer GG: 9345904
Skype: heos_magus
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Granie po chrześcijańsku

Post autor: Heos »

:lol: Troll?
Chyba jednak, przecież nikt nie napisze czegoś takiego na poważnie. Sprawdzę w moim Necronomiconie i odpowiem.
- Barbarzyństwo jest naturalnym stanem ludzkości - rzekł w końcu tropiciel, patrząc posępnie na Cymmeryjczyka. - To cywilizacja jest nienaturalna. Jest zbiegiem okoliczności. I barbarzyństwo musi ostatecznie zatryumfować.
pazur13
Pomywacz
Posty: 60
Rejestracja: sobota, 9 czerwca 2012, 13:46

Re: Granie po chrześcijańsku

Post autor: pazur13 »

A w jaki sposób kłóci się to z naszą religią? Czy w biblii napisane jest, że nie możesz mówić, że "rzucasz kulę ognia"? A czy RPG zmusza nas do grania nekromantami? Jeśli ktoś jest aż takim fanatykiem, zawsze może stworzyć postać, która nie zna magii i zwalcza wszystkie jej przejawy.

EDIT- Poza tym, czy magia w fantasy to koniecznie okultyzm? Jeśli w systemie nie jest wyjaśnione jej pochodzenie, zawsze można przedstawić ją jako energię ukrytą w powietrzu/kryształach/ziemi/wodzie/kosmosie/człowieku/czymkolwiek, którą można wyzwolić wykonując konkretny gest/wymawiając słowo/skupieniem się na niej.
Pamiętam, że na forum którejś oazy ktoś znalazł temat, w którym gruba fanatyków atakowała RPG argumentami w stylu "Szatan stworzył RPG" i "Słyszałem o facecie, który tak śpieszył się na RPG, że potrącił go samochód". Ktoś poda adres strony? :D
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 16 grudnia 2013, 15:55 przez pazur13, łącznie zmieniany 2 razy.
Pineapple!
polskistalker
Pomywacz
Posty: 57
Rejestracja: środa, 12 czerwca 2013, 20:25

Re: Granie po chrześcijańsku

Post autor: polskistalker »

Chodzi o to, że rzucając czary w RPG to jest tak jakbyśmy rzucali je w rzeczywistości (grając w RPG nadal jesteśmy tu, na Ziemi), a to już dobre nie jest :smile:
Nie mogę ci pomóc, jestem Mistrzem Gry.
pazur13
Pomywacz
Posty: 60
Rejestracja: sobota, 9 czerwca 2012, 13:46

Re: Granie po chrześcijańsku

Post autor: pazur13 »

Z tą różnicą, że rzeczywiście ich nie rzucamy, a jedynie mówimy, że jakaś fikcyjna postać ich używa.
Podam ci inny przykład. Gram bandytą, nagle napotykam na polanie legionistę, który został wysłany, by mnie schwytać. Krzyczę "Jeśli jeszcze mnie nie zauważył, to biegnę w jego kierunku i wbijam mu nóż w gardło". Czy to znaczy, że właśnie popełniłem grzech i zostanę ukarany tak, jakbym rzeczywiście zamordował człowieka?
Pineapple!
polskistalker
Pomywacz
Posty: 57
Rejestracja: środa, 12 czerwca 2013, 20:25

Re: Granie po chrześcijańsku

Post autor: polskistalker »

Czary to co innego. Takim grą jak ZC, DnD bardzo blisko do okultyzmu. Po prostu w rzeczywistości rytuały też odprawia się za pomocą słów, a w erpegach jest tak samo... Niektóre zwyczaje naszych postaci wchodzą nam w krew itp... Sam Chrystus mówił że czary są złe. Jeżeli magia nie jest dobra w realu, a i tu i tu niewiele się na różni to uważam że lepiej nie ryzykować. Jeśli wiadomo że jest jakieś z tym zagrożenie, to po co się w to babrać? I tu i tu jest magia, a skoro tu jest zła to nie może być ona dobra gdzie indziej...
Nie mogę ci pomóc, jestem Mistrzem Gry.
pazur13
Pomywacz
Posty: 60
Rejestracja: sobota, 9 czerwca 2012, 13:46

Re: Granie po chrześcijańsku

Post autor: pazur13 »

Jeśli dobrze rozumiem, to mówisz o sytuacjach typu "co by było gdyby", jak na przykład "zwyczaje postaci mogą nam wejść w krew". Tak, odprawiane są za pomocą słów, ale te słowa to raczej nie "To ja rzucam fajerbolem". Po raz kolejny, grzech naszej fikcyjnej postaci nie jest naszym grzechem. Idąc tym tokiem rozumowanie możnaby stwierdzić, że zabijanie komarów przyzwyczaja do zabijania i znieczula. Kto wie, wczoraj komar, dziś karp, jutro mysz, pojutrze kot, a kiedyś człowiek! Nie znam się zbytnio na pojęciu okultyzmu, ale jeśli dobrze rozumiem, jest to przyjmowanie i korzystanie z darów diabła, ale czy do powiedzenia "rzucam zaklęcie lecznicze" potrzebne są siły nieczyste?
Pineapple!
polskistalker
Pomywacz
Posty: 57
Rejestracja: środa, 12 czerwca 2013, 20:25

Re: Granie po chrześcijańsku

Post autor: polskistalker »

Oto chodzi że zaklęcia są tworami sił nieczystych, czy to w realnym, czy wymyślonym świecie. Ja po prostu przestrzegam i mówię: jak ie jestem czegoś pewien, to wolę być w tym temacie ostrożnym.
Nie mogę ci pomóc, jestem Mistrzem Gry.
Awatar użytkownika
Solarius Scorch
Bosman
Bosman
Posty: 1859
Rejestracja: sobota, 25 czerwca 2005, 13:38
Numer GG: 0
Skype: solar_scorch
Lokalizacja: Cyprysowe Źródła

Re: Granie po chrześcijańsku

Post autor: Solarius Scorch »

No dobra, teraz ja też sądzę, że to troll.
Diabeł
Marynarz
Marynarz
Posty: 303
Rejestracja: piątek, 16 lutego 2007, 14:55
Numer GG: 4382272
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: Granie po chrześcijańsku

Post autor: Diabeł »

Epic. Lubię takich trolli :D
polskistalker
Pomywacz
Posty: 57
Rejestracja: środa, 12 czerwca 2013, 20:25

Re: Granie po chrześcijańsku

Post autor: polskistalker »

JA trollem? Wypraszam sobie :cry:
Nie mogę ci pomóc, jestem Mistrzem Gry.
Awatar użytkownika
Solarius Scorch
Bosman
Bosman
Posty: 1859
Rejestracja: sobota, 25 czerwca 2005, 13:38
Numer GG: 0
Skype: solar_scorch
Lokalizacja: Cyprysowe Źródła

Re: Granie po chrześcijańsku

Post autor: Solarius Scorch »

polskistalker pisze:JA trollem? Wypraszam sobie :cry:
Oczywiście, oczywiście :D
polskistalker
Pomywacz
Posty: 57
Rejestracja: środa, 12 czerwca 2013, 20:25

Re: Granie po chrześcijańsku

Post autor: polskistalker »

No tak! :D
Kto by trollował geeków? :P
Nie mogę ci pomóc, jestem Mistrzem Gry.
pazur13
Pomywacz
Posty: 60
Rejestracja: sobota, 9 czerwca 2012, 13:46

Re: Granie po chrześcijańsku

Post autor: pazur13 »

Na początku nie byłem pewien, ale przekonałem siędopiero po tekscie o "siłach nieczystych" :smile:
Ale ponawiam pytanie - pamięta ktoś adres tego fanatycznego forum?
Pineapple!
polskistalker
Pomywacz
Posty: 57
Rejestracja: środa, 12 czerwca 2013, 20:25

Re: Granie po chrześcijańsku

Post autor: polskistalker »

1 Nie wiem o jakim forum mówisz :D
2 Żartujesz czy mówisz serio? tzn. w którą stronę się przekonałeś? :D
Nie mogę ci pomóc, jestem Mistrzem Gry.
pazur13
Pomywacz
Posty: 60
Rejestracja: sobota, 9 czerwca 2012, 13:46

Re: Granie po chrześcijańsku

Post autor: pazur13 »

Przekonałem się, że trollujesz, oczywiście.
Pineapple!
polskistalker
Pomywacz
Posty: 57
Rejestracja: środa, 12 czerwca 2013, 20:25

Re: Granie po chrześcijańsku

Post autor: polskistalker »

Sam trollujesz :? :smile: Weźcie ja mówię serio obejrzyjcie to: http://www.youtube.com/watch?v=fNY5iDCuqBs! Taki jest mój światopogląd i koniec kropka! Hmh.
Nie mogę ci pomóc, jestem Mistrzem Gry.
ODPOWIEDZ