Nowy w grach fabularnych.

Kącik Gier Fabularnych
ODPOWIEDZ
VstrokeX
Szczur Lądowy
Posty: 8
Rejestracja: środa, 23 października 2013, 15:17

Nowy w grach fabularnych.

Post autor: VstrokeX »

Witam, na początku napiszę, że jestem nowy w grach fabuarnych więc proszę o nie używanie jakiś zaawansowanych skrótów ;-)
Chcieliśmy sobie z kolegami zagrać w jakąś grę fabularną i wybór padł na Dungeons & Dragons 4.0, a ja mam byyć mistrzem gr więc mam kilka pytań co do tego;
1. Czy jest to dobra gra i przyjemnie się w nią gra?
2. Czy poradnik mistrza gry wystarczy by zagrać, czy bestiariusz i poradnik gracza również jest wymagany?
3. Jakie akcesoria oprócz księgi potrzeba by zagrać? (jakie mapy, jakie kości itd.)
4. Czy jest to dobra gra dla początkujących zarówno graczy jak i mistrzów gry?
Awatar użytkownika
Solarius Scorch
Bosman
Bosman
Posty: 1859
Rejestracja: sobota, 25 czerwca 2005, 13:38
Numer GG: 0
Skype: solar_scorch
Lokalizacja: Cyprysowe Źródła

Re: Nowy w grach fabularnych.

Post autor: Solarius Scorch »

VstrokeX pisze:Witam, na początku napiszę, że jestem nowy w grach fabuarnych więc proszę o nie używanie jakiś zaawansowanych skrótów ;-)
Chcieliśmy sobie z kolegami zagrać w jakąś grę fabularną i wybór padł na Dungeons & Dragons 4.0, a ja mam byyć mistrzem gr więc mam kilka pytań co do tego;
1. Czy jest to dobra gra i przyjemnie się w nią gra?
2. Czy poradnik mistrza gry wystarczy by zagrać, czy bestiariusz i poradnik gracza również jest wymagany?
3. Jakie akcesoria oprócz księgi potrzeba by zagrać? (jakie mapy, jakie kości itd.)
4. Czy jest to dobra gra dla początkujących zarówno graczy jak i mistrzów gry?
Witam. Super, że chcecie zacząć, ale DnD nie polecam w ogóle. Powody są trzy:
* DnD to w ogóle nie jest dla mnie czyste RPG, to raczej gra taktyczna z elementami RPG. Tylko w ten sposób da się w to na dłuższą metę grać.
* Nie wiem jak wydanie 4, ale 3.5 ma bardzo skomplikowaną mechanikę i nie polecam jej początkującym.
* Z moich obserwacji wynika, że DnD wywołuje u początkujących graczy bardzo złe nawyki, które później ciężko jest wykorzenić.
Innymi słowy, radzę wypieprzyć to całe DnD i zacząć od czegokolwiek innego. Z fantasy polecam jednak Warhammera (edycja 1 lub 2), który mimo swoich wad jest chyba najbardziej przystępny. Moim faworytem jest Earthdawn: Przebudzenie Ziemi, ale to już jest wyższa szkoła jazdy.
VstrokeX
Szczur Lądowy
Posty: 8
Rejestracja: środa, 23 października 2013, 15:17

Re: Nowy w grach fabularnych.

Post autor: VstrokeX »

Super dzięki za informację widać, że masz duże doświadczenie na forum, więc mogę Ci chyba zaufać :D A do tego Warhammera jakie potrzebne są komponenty? Będą grały zazwyczaj 3 osoby (jeden MG i 2 graczy możliwe, że z czasem będzie nas więcej ale w okolicy nie ma żadnych takich klubów więc mało chętnych pewnie będzie na początku). Musi być chyba jakiś poradnik dla mnie jako MG bo nie wiem za bardzo jak rozdawać statystyki itd. jakie należy kupić kości oraz inne tego typu rzeczy. Ogólnie, co jest wymagane aby zagrać i nauczyć się gry zarówno przez MG jak i graczy?
Awatar użytkownika
Solarius Scorch
Bosman
Bosman
Posty: 1859
Rejestracja: sobota, 25 czerwca 2005, 13:38
Numer GG: 0
Skype: solar_scorch
Lokalizacja: Cyprysowe Źródła

Re: Nowy w grach fabularnych.

Post autor: Solarius Scorch »

VstrokeX pisze:Super dzięki za informację widać, że masz duże doświadczenie na forum, więc mogę Ci chyba zaufać :D A do tego Warhammera jakie potrzebne są komponenty? Będą grały zazwyczaj 3 osoby (jeden MG i 2 graczy możliwe, że z czasem będzie nas więcej ale w okolicy nie ma żadnych takich klubów więc mało chętnych pewnie będzie na początku). Musi być chyba jakiś poradnik dla mnie jako MG bo nie wiem za bardzo jak rozdawać statystyki itd. jakie należy kupić kości oraz inne tego typu rzeczy. Ogólnie, co jest wymagane aby zagrać i nauczyć się gry zarówno przez MG jak i graczy?
Dzięki za miłe słowa, ale też mamy tu weteranów, którzy zapewne mocno się ze mną nie zgodzą :) To kwestia raczej subiektywna.
Odpowiadając na pytanie: jeśli to będzie Warhammer 1 edycja (moim zdaniem nieco lepsza), to podręcznik główny wystarczy w zupełności, żeby zacząć grę - jest tam wszystko, co potrzeba, a nie ma sensu zawalać się tysiącami stron do czytania od razu. Z drugą edycją - nie jestem pewien, czy nie trzeba mieć Podręcznika MG i Podręcznika Gracza (czy jak one tam się nazywają), ale też nie są one takie grube.
Co do wskazówek dla MG, to każdy podręcznik takie rzeczy w jakimś stopniu opisuje. Nie jestem w stanie podać tu konkretnych rad, bo to jest temat na cały cykl książek, ale jak się ma podręcznik do Warha, to już jest dobrze. Poza tym faktycznie trzeba mieć kostki (minimum dla Warhammera to 2 kostki 10-ścienne różnego koloru i 1 kostka 6-ścienna), a także przybory do pisania i takie tam. Przyda się też drukarka, bo puste karty postaci trzeba drukować, jeśli nie chcesz ich mozolnie przepisywać. I tyle!
Ostatnia rzecz: scenariusze. Ja na początek radziłbym się nie szarpać z materią, tylko skorzystać z gotowca - albo wydanego przez firmę, która wydała grę, albo w prasie branżowej (Magia i Miecz, Portal - kiedyś były takie tytuły, możesz poszukać na Allegro; zresztą bardzo ci się przydadzą jako lektura ogólna, całe pokolenia się na tym wychowały). Scenariuszy z internetu nie polecam, bo 99% to totalny szajs.
VstrokeX
Szczur Lądowy
Posty: 8
Rejestracja: środa, 23 października 2013, 15:17

Re: Nowy w grach fabularnych.

Post autor: VstrokeX »

A jaki scenariusz możesz polecić?

@EDIT
Tutaj znalazłem drugą edycje i jest tam napisane, że potrzeba jedynie tej jednej książki oraz kilku kości do gry więc nie powinno być problemu ;-)
Awatar użytkownika
Solarius Scorch
Bosman
Bosman
Posty: 1859
Rejestracja: sobota, 25 czerwca 2005, 13:38
Numer GG: 0
Skype: solar_scorch
Lokalizacja: Cyprysowe Źródła

Re: Nowy w grach fabularnych.

Post autor: Solarius Scorch »

VstrokeX pisze:A jaki scenariusz możesz polecić?

@EDIT
Tutaj znalazłem drugą edycje i jest tam napisane, że potrzeba jedynie tej jednej książki oraz kilku kości do gry więc nie powinno być problemu ;-)
Niestety, akurat na oryginalnych przygodach do Warhammera się nie znam. No, z wyjątkiem klasyka klasyków, czyli kampanii pt. "Wewnętrzny Wróg", ale ona była do pierwszej edycji i trzeba by przystosowywać ją ręcznie...
Potrzebna tu pomoc specjalisty! :)
VstrokeX
Szczur Lądowy
Posty: 8
Rejestracja: środa, 23 października 2013, 15:17

Re: Nowy w grach fabularnych.

Post autor: VstrokeX »

Super dzięki Ci bardzo za wszystkie odpowiedzi, nawet nie wiesz jak mi pomogłeś, o scenariusz zapytam się w dziale warhammera ;-)
von Mansfeld
Pomywacz
Posty: 36
Rejestracja: piątek, 20 lipca 2012, 20:04
Numer GG: 179228
Kontakt:

Re: Nowy w grach fabularnych.

Post autor: von Mansfeld »

D&D 4.0 jest bardzo dobre, jeśli chodzi o przyjemne granie w grę :-) Fakt, jest to erpeg kładący nacisk na przechodzenie encounterów, ale wciąż robi to dobrze - IMHO lepiej niż 3.0/3.5, dla porównania.

Zaletami D&D 4.0 są:
- Nacisk na współpracę drużynową, przynajmniej w walce. Walka nie jest popisem indywidualnego powergamingowego buildu, ale ze względu na wyszczególnione role w drużynie (support, tank, dps, controler), każdy bohater jest ważny. Szczególnie lubię grać supportami jak Warlord (Dowódca w polskiej wersji językowej), który potrafi dawać różne bonusy swojej drużynie, albo np.: w ramach akcji dać komuś atak, poświęcając swoją akcję standardową.
- Już od 1. poziomu można kombinować w walce ze zdolnościami. Walka nie jest monotonnym "to ja go tnę".
- Ciężko stworzyć naprawdę kiepską mechanicznie postać, jednocześnie optymalizacja postaci jakoś łatwiej przychodzi.
- Ktoś powie, że 7 klas postaci z zaprojektowanymi dwoma konceptami na każdą (czyli 14 konceptów postaci) to mało w erpegu. Wskażcie mi grę, w której 14 różnych od siebie konceptów na postacie, w regułach gry są zbalansowane i porównywanie przydatne w grze.

Jesli oczekujesz dobrej zabawy przy macie, figurkach i pokonywaniu potworów - D&D 4.0 jest dla ciebie
Jeśli oczekujesz większej róznorodności, kombinatorstwa optymalizacyjnego oraz nie narzekasz że od 6+ poziomów postaci gra jest "Casters & Dragons" - D&D 3.0/3.5 jest dla ciebie
Jeśli oczekujesz zaś generic (classic?) fantasy - wybierz inną grę.
Diabeł
Marynarz
Marynarz
Posty: 303
Rejestracja: piątek, 16 lutego 2007, 14:55
Numer GG: 4382272
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: Nowy w grach fabularnych.

Post autor: Diabeł »

Solarius Scorch pisze:
VstrokeX pisze:A jaki scenariusz możesz polecić?

@EDIT
Tutaj znalazłem drugą edycje i jest tam napisane, że potrzeba jedynie tej jednej książki oraz kilku kości do gry więc nie powinno być problemu ;-)
Niestety, akurat na oryginalnych przygodach do Warhammera się nie znam. No, z wyjątkiem klasyka klasyków, czyli kampanii pt. "Wewnętrzny Wróg", ale ona była do pierwszej edycji i trzeba by przystosowywać ją ręcznie...
Potrzebna tu pomoc specjalisty! :)
Do drugiej edycji wyszły bardzo fajne "Splądrowane krypty", w których jest parę przyjemnych przedruków z pierwszej edycji. Poza tym, polecam z czystym sercem kampanie "Ścieżki Przeklętych".

Z prostych mechanicznie gier, warto zainteresować się WoDem chociażby. Jak nie lubię, tak nie można mu odmówić prostej mechaniki :)
Rozti
Szczur Lądowy
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 22 września 2013, 23:34

Re: Nowy w grach fabularnych.

Post autor: Rozti »

VstrokeX pisze: 1. Czy jest to dobra gra i przyjemnie się w nią gra?
2. Czy poradnik mistrza gry wystarczy by zagrać, czy bestiariusz i poradnik gracza również jest wymagany?
3. Jakie akcesoria oprócz księgi potrzeba by zagrać? (jakie mapy, jakie kości itd.)
4. Czy jest to dobra gra dla początkujących zarówno graczy jak i mistrzów gry?
2. Podręcznik wystarczy ale warto się również zaopatrzyć w bestiariusz. Bolączką Warhammera jest cennik wzięty z sufitu, możesz więc poszukać różnych opracowań autorskich
3. 2 kości dziesięciościenne - rzuty są procentowe
4. Od Warhammera zaczynałem i jakoś wyszło. W przypadku początkującego mistrza gry polecam różne almanachy.
VstrokeX
Szczur Lądowy
Posty: 8
Rejestracja: środa, 23 października 2013, 15:17

Re: Nowy w grach fabularnych.

Post autor: VstrokeX »

To jaki polecacie ten scenariusz?
Awatar użytkownika
Solarius Scorch
Bosman
Bosman
Posty: 1859
Rejestracja: sobota, 25 czerwca 2005, 13:38
Numer GG: 0
Skype: solar_scorch
Lokalizacja: Cyprysowe Źródła

Re: Nowy w grach fabularnych.

Post autor: Solarius Scorch »

VstrokeX pisze:To jaki polecacie ten scenariusz?
Diabeł pisze:Do drugiej edycji wyszły bardzo fajne "Splądrowane krypty", w których jest parę przyjemnych przedruków z pierwszej edycji. Poza tym, polecam z czystym sercem kampanie "Ścieżki Przeklętych".
polskistalker
Pomywacz
Posty: 57
Rejestracja: środa, 12 czerwca 2013, 20:25

Re: Nowy w grach fabularnych.

Post autor: polskistalker »

Ja wiem że DnD powstało na zlecenie masonów. Dlatego w to nie gram :D
Nie mogę ci pomóc, jestem Mistrzem Gry.
Awatar użytkownika
Solarius Scorch
Bosman
Bosman
Posty: 1859
Rejestracja: sobota, 25 czerwca 2005, 13:38
Numer GG: 0
Skype: solar_scorch
Lokalizacja: Cyprysowe Źródła

Re: Nowy w grach fabularnych.

Post autor: Solarius Scorch »

Masoni zrobiliby chyba system dobry? :P
Diabeł
Marynarz
Marynarz
Posty: 303
Rejestracja: piątek, 16 lutego 2007, 14:55
Numer GG: 4382272
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: Nowy w grach fabularnych.

Post autor: Diabeł »

Inaczej nie pozwalałby kontrolować umysłów milionów. Ale...

Skoro D&D powstało na zlecenie masonów a D&D jest pierwszym RPG, to całe RPG powstało na zlecenie masonów... Czemu więc grasz w RPG?
polskistalker
Pomywacz
Posty: 57
Rejestracja: środa, 12 czerwca 2013, 20:25

Re: Nowy w grach fabularnych.

Post autor: polskistalker »

Bo to że jedna książka jest jedna to nie znaczy że wszystkie są złe, np. Dzikie Pola są dobre, w Neuroshimie nie ma nic złego (no może oprócz szamana, ale to już moje poglądy). Wiecie, gdziekolwiek o tym nie napiszę to od razu jestem brany za trolla :( Nie można się dać zwariować, ale należy uważać, i tyle ;)
Nie mogę ci pomóc, jestem Mistrzem Gry.
polskistalker
Pomywacz
Posty: 57
Rejestracja: środa, 12 czerwca 2013, 20:25

Re: Nowy w grach fabularnych.

Post autor: polskistalker »

Poza tym nie wydaje mi się aby wszystkie RPG były RPG masońskimi...
Nie mogę ci pomóc, jestem Mistrzem Gry.
ODPOWIEDZ