Księża też grają w RPG

Kącik Gier Fabularnych
ODPOWIEDZ
Khaki
Szczur Lądowy
Posty: 8
Rejestracja: wtorek, 23 października 2007, 11:34
Numer GG: 4500950
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne
Kontakt:

Księża też grają w RPG

Post autor: Khaki »

Nie wierzycie?
Ja też nie wierzyłem do czasu jak nie poznałem jednego który gra częściej niż ja.
Na blogu http://khakiplaygame.blogspot.com/2010/ ... twory.html jest pełen wywiad.

Tutaj wklejam fragment:
Zazwyczaj środowisko klerykalne nie jest kojarzone z grami RPG. Właściwie to jest wręcz przeciwne. Jest kilka artykułów w internecie pisanych przez osoby z kleru które bardzo negatywnie wyrażają się o rpg.

Sam czytałem pracę mgr napisaną przez duchownego o negatywnej wypowiedzi dotyczącej gier rpg. Ja nie widzę w tym nic złego jeżeli ktoś ma do tego zdrowe podejście, a przede wszystkim nie myli D&D z rzeczywistością, która nas otacza. Jak prowadzimy "sesję klerycką" to świat D&D nie wychodzi poza nią. Jest to temat delikatny na który mógłbym wiele napisać, oczywiście w obronie D&D. Ja uważam, że wielu się wypowiada na ten temat, a nawet nie daje cienia szansy zrozumienia tej kwestii. Więc jak widać jest to temat bardzo indywidualnego podejścia. Np. znam kleryka, który pasjonuje się asg (air soft gun) i strzelectwem sportowym. Czy jest w tym coś złego? Propaguje kulturę zbrodni? Nie. Więc dlaczego tak nie może być z D&D.

Czy spotkałeś się jakimiś nieprzyjemnościami ze strony kolegów / środowiska?

Jest nas spora grupa i teraz się powiększa. Jak narazie nie spotkaliśmy się z jakąś negatywna opinią jak i atakiem, jakkolwiek niewiele osób jest wtajemniczonych.W seminarium jest nas niecałe 90 osób z czego 7 tak jak ja gra w RPG.

Czyli w takim razie nie ma jednoznacznego, oficjalnego stanowiska Kościoła w sprawie gier rpg? A jeśli czytamy takie teksty to są to indywidualne rozważania duchownego. Dobrze to rozumie?

Nie mogę jasno wypowiedzieć się na ten temat gdyż nie jestem pewien, a sprawa jest bardzo delikatna. Jakkolwiek wiele rzeczy ma swoje plusy i minusy. Dlaczego niektórzy w RPG widzą tylko minusy to nie wiem, ja staram się postępować tak, żeby odnaleźć też i pozytywne strony tematu. Kiedyś byłem na sympozjum naukowym podczas którego jedna pani profesor atakowała świat anime. Kiedy skonfrontowałem jej „negatywne” argumenty z moimi wyjaśnieniami na forum (np. duże oczy mają pomóc w nauczaniu wyrażania ludzkich emocji, zaś podkreślenie kształtów płciowych ma uzmysłowić wychowanie sexualne już w młodym wieku dorastania i burzy hormonów, a przed wszystkim, że świat anime t nie tylko pokemony naruto) to dostałem odpowiedź uzmysławiającą mnie, że jestem małym kleryczkiem nie znającym się na temacie. Zapachniało mi to lekkim fanatyzmem i spasowałem. czy rzeczywiście nie maiłem racji? Tak samo jest z RPG. Trzeba dać szansę i postarać się zrozumieć. Kiedyś młody chłopak jak usłyszał, że gram w D&D to zaproponował mi żebym, jak już będę kapłanem, założył duszpasterstwo graczy. Nawet super pomysł. Wracając do pytania to kwestia ta jest niezwykle delikatna.
-----------------------------------------------------------------------------------------

Jestem bardzo ciekaw co wy o tym myślicie?
Czy patrzyliście na kler pod kątem tego że oni też grają w rpg?
Jak wy sobie to wyobrażacie?
Chcielibyście być na sesji u księdza?

Jeśli macie jakieś pytania do księdza skorzystajcie z formularza na blogu. Przekaże mu je a on na nie odpowie.

Tylko proszę o dojrzałe posty i odpowiedzi.
mone0
Mat
Mat
Posty: 473
Rejestracja: wtorek, 10 czerwca 2008, 14:05
Numer GG: 12563782

Re: Księża też grają w RPG

Post autor: mone0 »

Za czasów liceum miałem podobnego księdza :D interesował się fantastyką i właśnie ASG. Całkiem spoko człowiek. Niestety coś mu się z kurią chyba nie układało, bo go przenieśli.

Dla mnie ksiądz to taki sam człowiek jak ja, tylko z innym światopoglądem, może z innym podejściem do życia, śmierci itd., ale poza tym niczym się nie różniącym.

Spróbować sesji zawsze można. Nie chciałbym jednakże, by podczas niej próbował narzucać różnego rodzaju postępowania [sami wiecie, że gracze odgrywają różne charaktery - nie tylko dobre :D ]
"drobnostki tworzą doskonałość, a doskonałość nie jest drobnostką" Michał Anioł
corvus
Marynarz
Marynarz
Posty: 290
Rejestracja: poniedziałek, 29 grudnia 2008, 13:44
Numer GG: 2609448
Lokalizacja: Ostrowiec
Kontakt:

Re: Księża też grają w RPG

Post autor: corvus »

Khaki pisze: Czy patrzyliście na kler pod kątem tego że oni też grają w rpg?
Chcielibyście być na sesji u księdza?
1. Mi tam się wydawało, że ksiądz to taki sam człowiek jak ja, więc (jak większość ludzi) ma jakieś zainteresowania... to dlaczego niby nie może być to RPG? Ja rozumiem - większość kleru ma podejście do tego typu rzeczy niezbyt pozytywne, ale to pewnie dlatego, że nic o tym nie wie, a zazwyczaj to, o czym ludzie nie mają pojęcia jest dla nich "be". No a poza tym niektórym się różne rzeczy z głowami dzieją i niemal wszystko co nie ma nic wspólnego z kościołem jest zUe.
Robienie z kleru oderwanej od rzeczywistosci grupy społecznej jest trochę kiepskim pomysłem, jak na moje oko. Też jedzą, zarabiają, etc. więc czemu mieliby nie grać? Fakt, wydawało mi się, że ten zawód pochłania sporo czasu (przynajmniej z tego, co mówią niektórzy księża) ale wygląda na to, że jednak nie i że można znaleźć czas na coś, co jednak również pochłania sporo czasu, czyli gry fabularne.
To w sumie fajnie, że ksiądz sobie znalazł jakieś normalne zajęcie po kościele i ma jak spędzać czas. Nic w tym zlego nie widzę.
Ciekawe tylko jak tam jego towarzysze, tj. czy nie patrzą na niego krzywym wzrokiem...

2. Nie miałabym nic przeciwko, chyba, że wszystko próbowałby łączyć ze swoją jedyną słuszną religią, narzucać mi swój światopogląd, etc. No i o ile by nie nudził, ale to już akurat kwestia jakim się jest MG, a nie jakim się jest człowiekiem. Może też ze względu na, jednak raczej, inne spojrzenie na świat te sesje miałyby w sobie coś... ciekawego? Gdyby nadarzyła się okazja, i przede wszystkim ksiądz byłby człowiekiem tolerującym np. przekreślony krzyżyk na torbie to chętnie bym spróbowała. ;)
Ragnar
Marynarz
Marynarz
Posty: 304
Rejestracja: piątek, 16 stycznia 2009, 21:10
Numer GG: 0
Lokalizacja: Szczecin

Re: Księża też grają w RPG

Post autor: Ragnar »

"Księża grają w RPG" sensacja normalnie. Przepraszam, ale NIE każdy ksiądz jest tępicielem szatana i duchem purytanizmu. Księża to też młodzi ludzie, którzy tak jak my mają swoje zainteresowania i pasje. Więc w tym że ksiądz gra w RPG - jako katolik - nic zdrożnego nie widzę.
CoB
Tawerniak
Tawerniak
Posty: 1616
Rejestracja: poniedziałek, 12 września 2005, 08:47
Numer GG: 5879500
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Księża też grają w RPG

Post autor: CoB »

A mnie zastanawia, czy faktycznie w seminarium wszystko dzieje się bezproblemowo? Czy przełożeni kleryków zgadzają się na to, by rozgrywali oni sesje bez zastrzeżeń? Czy w ogóle o tym wiedzą?

Takie myśli nasunęły mi się podczas lektury tego tekstu...
http://niwia.myforum.pl/ - forum Opolskiego klubu RPG i fantastyki
http://my.opera.com/gimnazjon/blog/ - sport, ruch, zdrowie, itepe
Santus Faustus I
Marynarz
Marynarz
Posty: 170
Rejestracja: czwartek, 24 lipca 2008, 21:27
Numer GG: 7744917
Lokalizacja: Tłuszcz - okolice Wołomina

Re: Księża też grają w RPG

Post autor: Santus Faustus I »

Może przełożeni nic o tym nie wiedzą? Sam jestem katol i nie zawsze gram kryształowo dobrymi postaciami (choć czasem się zdarza), ale to tylko gra. To co robię w prawdziwym życiu nie musi być odzwierciedleniem tego co robię w grze.
TomEdo
Marynarz
Marynarz
Posty: 196
Rejestracja: niedziela, 3 grudnia 2006, 12:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Księża też grają w RPG

Post autor: TomEdo »

Nie widzę w tym nic zdrożnego, kumpel zna jednego księdza (już nie kleryka) który gra z innymi księżmi w Warhammera, a matka mojego kolegi jak zobaczyła podręcznik to zakazała koledze grać mówiąc coś o przywoływaniu duchów! Więc wiecie... kwestia fanatyzmu danej religijnej osoby, a kapłan też człowiek.
randalf00
Szczur Lądowy
Posty: 2
Rejestracja: środa, 23 marca 2011, 10:03

Re: Księża też grają w RPG

Post autor: randalf00 »

Klerycy też grają w rpg-i... zwłaszcza w neuroshimę... nas się nikt nie pyta o to czy gramy czy nie, a pociąć w diablo II czy w Wieśka na PC też się zdarzy, o ile nie ma sesji :)
thd552
Pomywacz
Posty: 27
Rejestracja: czwartek, 16 czerwca 2011, 15:30
Numer GG: 33639815

Re: Księża też grają w RPG

Post autor: thd552 »

W neuroshimę?
Ciekawe jakie mają reakcje na wulgaryzmy... i na te zabawne "reklamy" w podręczniku typu "skup dzieci" :D . I ciekawe, czy podczas sesji kler gra np. nekromantami, wampirami, nieumarłymi, wilkołakami ?
No ciekaw jestem. Chociaż w dodatku "Prawo i sprawiedliwość" kler akurat ma coś do powiedzenia, nawet dużo, bo w rozdziale "kto ustanawia prawo" jest poddział "Biblia".
randalf00
Szczur Lądowy
Posty: 2
Rejestracja: środa, 23 marca 2011, 10:03

Re: Księża też grają w RPG

Post autor: randalf00 »

Gramy kim chcemy, bo... to jest tylko gra... jak ktoś ma niedokońca zdrowe podejście do rpg, to jego problem... klerycy, księża pod względem grania się nie różnią od reszty społeczności graczy
ardek123
Pomywacz
Posty: 69
Rejestracja: wtorek, 17 sierpnia 2010, 16:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Księża też grają w RPG

Post autor: ardek123 »

Wydaje mi się, że temat wyczerpany. Księża to też ludzie i też grają. Koniec.
Targowo.Istore
Majtek
Majtek
Posty: 85
Rejestracja: wtorek, 30 listopada 2010, 11:56

Re: Księża też grają w RPG

Post autor: Targowo.Istore »

Dokładnie tak,nie rozumiem tego zdziwienia. Księża to też normalni ludzie i mają swoje potrzeby,grają w planszówki,karcianki oraz piłkę nożną. To chyba dobrze że są otwarci na różne doświadczenia,tak powinno być.
W naszym sklepie znajdziesz gry planszowe, karciane, figurkowe jak i wszelkie akcesoria do nich potrzebne.
Jeśli nie znaleźli Państwo w naszej ofercie tego czego szukacie to...wystarczy do nas napisać a my już zajmiemy się resztą.

www.targowo.istore.pl
polskistalker
Pomywacz
Posty: 57
Rejestracja: środa, 12 czerwca 2013, 20:25

Re: Księża też grają w RPG

Post autor: polskistalker »

KSIĘŻA GRAJĄ W ERPEGIE? SERIOOOO?
A tak na poważnie: ksiądz to też człowiek! Księża grają w piłkę, mój jeden znajomy ksiądz jest fanem Gwiezdnych Wojen... I co, to takie dziwne?
Nie mogę ci pomóc, jestem Mistrzem Gry.
polskistalker
Pomywacz
Posty: 57
Rejestracja: środa, 12 czerwca 2013, 20:25

Re: Księża też grają w RPG

Post autor: polskistalker »

Ragnar pisze:"Księża grają w RPG" sensacja normalnie. Przepraszam, ale NIE każdy ksiądz jest tępicielem szatana i duchem purytanizmu. Księża to też młodzi ludzie, którzy tak jak my mają swoje zainteresowania i pasje. Więc w tym że ksiądz gra w RPG - jako katolik - nic zdrożnego nie widzę.
Wybacz ale ksiądz który nie potępia szatana to nie ksiądz...
Nie mogę ci pomóc, jestem Mistrzem Gry.
Destinyguard
Szczur Lądowy
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 26 maja 2013, 21:55

Re: Księża też grają w RPG

Post autor: Destinyguard »

Ksiądz też człowiek i ma swoje zainteresowania więc nie widzę w tym nic dziwnego. Btw. Priest zawsze się przydaje :)
ODPOWIEDZ