Długość postów w sesjach PBF

Kącik Gier Fabularnych
ODPOWIEDZ
Brzoza
Bosman
Bosman
Posty: 1796
Rejestracja: poniedziałek, 26 lutego 2007, 10:52
Numer GG: 0
Lokalizacja: Freistadt Danzig

Re: Długość postów w sesjach PBF

Post autor: Brzoza »

Oj nie_wiem, nigdy nie widziałem aby na sesji RPG gracz mówił, zaraz po kwestii MG "Rozetrognereftor zobaczył mroczny zamek zbudowany z szarej cegły, wokół którego rozpościerała się stroma przepaść z wyłomami skalnymi. W najwyższej komnacie w najwyższej wieży tliło się wątłe światło kaganka. To z pewnością tam mieszka piękna księżniczka. Myśląc jak ślicznie ona na obrazach wyglądała, ruszył ochoczo do bram ponurego zamczyska trzymając rękę na rękojeści swego miecza Zigirufandurama, aby w w_przypadku walki ze złym ognistym czerwonym smokiem wyjąć go zawczasu.
Normalny gracz odpowiedziałby " Myśląc jak piekna jest księżniczka, ruszam do wrót zamku trzymając dłoń na rekojeści w pogotowiu"
Oczywiście mój opis jes krótki, drugi już lakoniczny. Kurde powtarzam się i mijam się z celem. ;f Chodzi mi po_prostu że gracz w wielu sesjach tutaj może bez skrępowania opisywac na jakim murku siada, co na nim jest napisane, jaka jest pogoda albo co słyszy w lesie. A to powinien opisywac MG.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
WinterWolf
Tawerniana Wilczyca
Tawerniana Wilczyca
Posty: 2370
Rejestracja: czwartek, 22 czerwca 2006, 16:47
Lokalizacja: ze 113-tej warstwy Otchłani
Kontakt:

Re: Długość postów w sesjach PBF

Post autor: WinterWolf »

@Kikas: to o czym pisał Craw to PRZYCZYNA, a nie stan obecny tego, że na tym forum pisze się dłuższe posty. Czytaj, prosze, ze zrozumieniem. Tak już zostało, bo się sprawdziło. Dodam, że pisanie długich postów wpływa też na coś takiego jak rozwój umysłowy. Człowiek się uczy, wykształca swój styl pisania. Szasza żywym dowodem (poprawa oceny o dwa stopnie do góry to bardzo ładny wynik). Zresztą nie tylko on... Ja na tych długich postach uczyłam się ortografii. Nie tylko ja.

@Luna: A dlaczego zamiast "Odcinam mu głowę nim wypruje mi flaki" nie napisać nieco dłuższego posta bez zbędnego lania wody, kore podajesz jako przykład alternatywny?

Np. "Randolf spostrzegł, że pędzący w jego stronę ork ma zamiar pozbawić go jego wnętrzności. O niedoczekanie. Młody rycerz przygotował miecz do odbicia ataku. Sprawnie wyprowadził blok po czym z piruetu ściał głowę zdziwionemu stworowi. Chłopak odetchnął widząc drgające truchło przeciwnika. Strząsnął posokę z oręża. Przeżył"

Bo co za problem spytać MG czy uda się bohaterowi zabić tego orka? Spyta i odpisze takimi słowami. Nie jest to już post przecinek, jest wprowadzone odgrywanie postaci i jest akcja.
Obrazek
Proszę, wypełnij -> Ankieta
Craw
Bosman
Bosman
Posty: 1864
Rejestracja: poniedziałek, 25 kwietnia 2005, 20:51
Numer GG: 5454998

Re: Długość postów w sesjach PBF

Post autor: Craw »

Brzozomir: No niby tak, ale czy to na jakim murku siada gracz jest az tak wazne? Jesli MG sie nie podoba, bo chcial cos zmienic, to przeca jest edycja posta.
Sergi
Bombardier
Bombardier
Posty: 836
Rejestracja: wtorek, 4 lipca 2006, 19:54
Lokalizacja: z ziem piekielnych
Kontakt:

Re: Długość postów w sesjach PBF

Post autor: Sergi »

Ciągle mylisz RPG z PBF'em;/ I to jest fakt ,którego nie można odrzucić.
Od tego jest forum, żeby można było dokładnie zastanowić się nad swoją akcją i ładnie to ująć w słowa, niekoniecznie musi taki post być długi.

Co do takiego opisu, to skoro jest konsultowany z MG to jaki jest problem?

Tak na wszelki wypadek ,żeby ktoś po raz setny tego nie napisał^^' Dostęp do takich informacji mają wszyscy gracze, wystarczy że się spytają!- tak samo przecież dzieje się na zwykłych sesjach w prawdziwym świecie.
Brzoza
Bosman
Bosman
Posty: 1796
Rejestracja: poniedziałek, 26 lutego 2007, 10:52
Numer GG: 0
Lokalizacja: Freistadt Danzig

Re: Długość postów w sesjach PBF

Post autor: Brzoza »

http://en.wikipedia.org/wiki/Play-by-po ... le-playing

Gdzie jest napisane że PBF musi być tak przeprowadzany jak Wy to robicie. Ja stawiam na naturalność. Nie na literackowość.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Luna
Pomywacz
Posty: 57
Rejestracja: poniedziałek, 12 maja 2008, 16:14
Numer GG: 0

Re: Długość postów w sesjach PBF

Post autor: Luna »

Winterwolf, chodziło mi raczej o to, ze kiedy w sytuacji walki próbuję odciąć komuś głowę, to po prostu macham mieczem, a nie coś zauważam, gdzieś się usmiecham... Twój przykład na trzy linijki nie wnosi nic więcej niż mój na siedem słów, a moim zdaniem mój na siedem słów jest bardziej adekwatny do sytuacji - choćby czas jego czytania jest bardziej zbliżony do rzeczywistego czasu, w jakim ork straciłby potencjalnie głowę.
Brzoza
Bosman
Bosman
Posty: 1796
Rejestracja: poniedziałek, 26 lutego 2007, 10:52
Numer GG: 0
Lokalizacja: Freistadt Danzig

Re: Długość postów w sesjach PBF

Post autor: Brzoza »

Brzozomir: No niby tak, ale czy to na jakim murku siada gracz jest az tak wazne?
Hmm... Tak. Wg. mnie tak. Klimat zewnętrzny ma budować MG, nie gracze. A taki murek i napisy na nim mogą budowac dużo klimatu.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Sergi
Bombardier
Bombardier
Posty: 836
Rejestracja: wtorek, 4 lipca 2006, 19:54
Lokalizacja: z ziem piekielnych
Kontakt:

Re: Długość postów w sesjach PBF

Post autor: Sergi »

"A member who does not write long posts or use proper grammar may be referred to as a "n00b". Some sites are advanced, with a word minimum for every post. The word minimum usually falls between 200 to 800 words."

Naturalność? Chciałbym zobaczyć takie naturalne forum, bo niestety jak na razie nie udało mi się do niego dokopać^^''. To powyższe oczywiście tutaj nie obowiązuje, jednak chciałem ci pokazać że odbiega znacznie od twojej naturalności.

Budowanie klimatu jedynie przez MG? Bez zaangażowania graczy z klimatu nici.
Brzoza
Bosman
Bosman
Posty: 1796
Rejestracja: poniedziałek, 26 lutego 2007, 10:52
Numer GG: 0
Lokalizacja: Freistadt Danzig

Re: Długość postów w sesjach PBF

Post autor: Brzoza »

Budowanie klimatu jedynie przez MG? Bez zaangażowania graczy z klimatu nici.
Dlatego Mg musi się starać. Ja widze sesję na forum, w sieci - jak normalną sesję. Nie jako sesjępiszemypowieść.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
WinterWolf
Tawerniana Wilczyca
Tawerniana Wilczyca
Posty: 2370
Rejestracja: czwartek, 22 czerwca 2006, 16:47
Lokalizacja: ze 113-tej warstwy Otchłani
Kontakt:

Re: Długość postów w sesjach PBF

Post autor: WinterWolf »

@Brzoza: Już nie pamiętam kto się czepiał, że źle jest iż na tym forum pisze się w trzeciej osobie, a tu nawet na wiki jest napisane, że to gry w trzeciej osobie są :P

Jeśli usatysfakcjonuje Cię ta odpowiedź to powiem w wielkim skrócie iż taki obralismy styl na forum. Jest to nasz własny styl, ktory jesli sie komuś nie podoba to wcale nie musi tu grać. Nie musi to wygladać tak jak to wygląda tutaj. Kto powiedział, że nasze sesje mają wyglądać jak miliony innych na tysiącach innych for. Powiedzmy, że jesteśmy czymś w rodzaju różnorodności biologicznej. Na innych forach nikt np. nie zwraca uwagi na orty, a tutaj można za nie polecieć...

@Luna: Ty stawiasz na czystą akcję, ja dodaję do tego osobowość postaci. Nie chcę odgrywać papierowego ludzika bez lęków i myśli. Chcę żywą osobę, a co za tym idzie odpisuąc odgrywam. Jeśli Randolf byłby tchórzem po drodze zmoczyłby portki i machnął mieczem na odlew, a na koniec dziwił się, że trafił...

@Sergi: podziwiam, że chciało Ci się przeszukiwać :P Ja nie przepadam za szukaniem czegoś w Wiki :P
Obrazek
Proszę, wypełnij -> Ankieta
Luna
Pomywacz
Posty: 57
Rejestracja: poniedziałek, 12 maja 2008, 16:14
Numer GG: 0

Re: Długość postów w sesjach PBF

Post autor: Luna »

WinterWolf pisze:Ty stawiasz na czystą akcję, ja dodaję do tego osobowość postaci. Nie chcę odgrywać papierowego ludzika bez lęków i myśli. Chcę żywą osobę, a co za tym idzie odpisuąc odgrywam. Jeśli Randolf byłby tchórzem po drodze zmoczyłby portki i machnął mieczem na odlew, a na koniec dziwił się, że trafił...
Oczywiście. Na wszystko jest czas i miejsce. Randolf, o którym ja zaczęłam pisac (swoją droga, wybrałeś mu głupie imię :<) był odgrywany najwyrazniej przez postów wczesniej jako raczej dzielny wojownik i nie musi tego udowadniać po raz nty w swoich przemysleniach w czasie odrąbywania orkowi głowy.
krucaFuks
Tawerniany Trickster
Tawerniany Trickster
Posty: 898
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2005, 10:35
Numer GG: 0
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Długość postów w sesjach PBF

Post autor: krucaFuks »

@ Luna

Czytałaś kiedyś powieść? Widziałaś gdzieś tam takie opisy, jak przytoczyłaś? To czemu gracz miałby pisać w ten sposób?

Tak, owszem, sesja jest opowieścią, także w real. Jeżeli chcę adrenaliny, to właczam sobie hack&slash albo MMO, lepiej "daje kopa". PBF z jednej strony ogranicza, z drugiej pozwala na bardziej przemyślaną rozgrywkę. Zresztą także niektóre "papierowe" RPGi wymagają od graczy ciut więcej niż "to ja zadaje cios moim mieczem +8".

@ Brzoza
Masz problemy z czytaniem, czy ze zrozumieniem? Może stąd twoja awersja do postów dłuższych niż dwie linijki...

This is a niche area of the online roleplaying community which caters to both gamers and creative writers. PbP games are often based on other role-playing games, non-game fiction, or original settings. This activity is closely related to both interactive fiction and collaborative writing.

A member who does not write long posts or use proper grammar may be referred to as a "n00b". Some sites are advanced, with a word minimum for every post. The word minimum usually falls between 200 to 800 words. Intermediate RPGs usually require two or three, sometimes more, paragraphs per post.
Obrazek Obrazek
WinterWolf
Tawerniana Wilczyca
Tawerniana Wilczyca
Posty: 2370
Rejestracja: czwartek, 22 czerwca 2006, 16:47
Lokalizacja: ze 113-tej warstwy Otchłani
Kontakt:

Re: Długość postów w sesjach PBF

Post autor: WinterWolf »

@Luna: Wybacz imię :oops: Mnie też się nie podoba. Napisałam pierwsze co mi przyszło do głowy :P

Piszesz, że Randolf wcześniej dał się poznać jako dzielny rycerz. A jak to zrobił? W jednej z poprzednich walk w opisie "Wyciagam miecz i ucinam mu głowę" czy w opisie takim jaki przytoczyłam? Właśnie nieco bardziej rozbudowany opis pokazuje charakter postaci. Jeśli opis jest zbyt krótki, to niestety ale mamy plastikowego ludzika bez charakteru... Bo jak inaczej rzeczony Randolf miał dowieść swej odwagi? Gadając o niej tylko? Papkin też był mocny w gębie...
Obrazek
Proszę, wypełnij -> Ankieta
Brzoza
Bosman
Bosman
Posty: 1796
Rejestracja: poniedziałek, 26 lutego 2007, 10:52
Numer GG: 0
Lokalizacja: Freistadt Danzig

Re: Długość postów w sesjach PBF

Post autor: Brzoza »

Może stąd twoja awersja do postów dłuższych niż dwie linijki...
A może Twoja awersja do postów majacych trzy? pisałem że nie jestem za lakonicznym przedstawianiem odpisu. :lol:
ObrazekObrazekObrazekObrazek
WinterWolf
Tawerniana Wilczyca
Tawerniana Wilczyca
Posty: 2370
Rejestracja: czwartek, 22 czerwca 2006, 16:47
Lokalizacja: ze 113-tej warstwy Otchłani
Kontakt:

Re: Długość postów w sesjach PBF

Post autor: WinterWolf »

Mała wzmianka a propos tych 200 do 800 wyrazów. 200 wyrazów w poście to w przybliżeniu pół strony A4. Tyle wystarczy, by post nie był uznany za długi, był przejrzysty, a jednocześnie nie był beznadziejnie krotki...
Obrazek
Proszę, wypełnij -> Ankieta
Luna
Pomywacz
Posty: 57
Rejestracja: poniedziałek, 12 maja 2008, 16:14
Numer GG: 0

Re: Długość postów w sesjach PBF

Post autor: Luna »

WinterWolf pisze: Bo jak inaczej rzeczony Randolf miał dowieść swej odwagi? Gadając o niej tylko? Papkin też był mocny w gębie...
Już samo odcięcie głowy jest odważne, a jak sam napisałes, nie słowa a czyny świadczą o postaci ;-) Oczywiście, sa różne sytuacje. Randolf mógł okazac się odważny, kiedy bez lęku rzucił "walczmy z orkami, chociaz możemy się odwrócić, ale jeśli tu zostaniemy, to uratujemy Fairytopię przed hordą orków, dając czas naszym sprzymierzeńcom uformować lepszą armię". Zbiór postów decyduje o postaci, nie trzeba jej kreować i podkreślać w każdym!
krucaFuks pisze:@ Luna

Czytałaś kiedyś powieść? Widziałaś gdzieś tam takie opisy, jak przytoczyłaś? To czemu gracz miałby pisać w ten sposób?
LOL, bo sesja to nie powieść? Sorry, nie wierzę w zdolności literackie internautów jako ogółu i nie szukam literackich uniesień na forach internetowych na sesjach, bo jakbym chciała uniesień, to bym poczytała sobie jakąś porządną literaturę.
Sesja to gra, gra ma nieść emocje, a nie walory artystyczne. Nie widze związku między sesją a literaturą i wydaje mi się, że nie powinno takich związków być, bo literatura nawet nad najbardziej epicką sesją stoi kilka poziomów wyżej.
WinterWolf
Tawerniana Wilczyca
Tawerniana Wilczyca
Posty: 2370
Rejestracja: czwartek, 22 czerwca 2006, 16:47
Lokalizacja: ze 113-tej warstwy Otchłani
Kontakt:

Re: Długość postów w sesjach PBF

Post autor: WinterWolf »

Sesja i walory artystyczne może raczej nie chociaz jesli gracze są zdolni to nawet czemu nie. Ale sesja i walory ESTETYCZNE jak najbardziej TAK! Odcięcie głowy nie musi być odważne, a nawet powiem, że może być aktem zwykłego tchórzostwa, przypadku, dziwnego farta. By lepiej to zrozumieć dobrze jest poczytać książki Pratchetta w których np. mag Rincewind zdecydowanie odwagą nie grzeszy, a jest zdolny do zrobienia krzywdy (nie tylko sobie chociaż to przeważnie :P).

Przykład, który podałaś z Randolfem nawołującym do boju jest jak fragment z Zemsty A. Fredry. Papkin też potrafił nawoływać, lecz gdy przychodziło do boju rejterował. Nie słowa lecz czyny niech świadczą o charakterze postaci. Opiszmy więc to tak by nie budziło watpliwości i było estetyczne. Stąd mój głos za nieco bardziej rozbudowanymi postami opisujacymi odczucia bohatera. Ubarwiają one czyn i sprawiają, że widać grę, a nie tylko rozmieszczanie pionków na planszy. Ktos określił RPGi mianem wystapień teatralnych. Niech więc będzie teatr, a nie karczemna rozróba (czyt. chamska młócka pozbawiona wszelkich walorów estetycznych).


EDIT: Co do maksymalnej ilości znaków w jednym poście to jest to dokładnie 59 281 znaków ;) co daje 14 stron bitego tekstu. Sprawdziłam na jednej sesji znacznie przekraczając ten limit :P Musiałam podzielić posta na dwie części :)
Obrazek
Proszę, wypełnij -> Ankieta
ODPOWIEDZ