Fantasy jest fantastic!

Kącik Gier Fabularnych

Co najbardziej pociaga cię w fantasy?

Podobieństwo do średniowiecza
8
24%
Fantastyczne i mityczne stworzenia
11
33%
Lepsze systemy (mechanika, dostępność, rozrywka)
3
9%
Inne (co? - odp. w poście)
11
33%
 
Liczba głosów: 33
CoB
Tawerniak
Tawerniak
Posty: 1616
Rejestracja: poniedziałek, 12 września 2005, 08:47
Numer GG: 5879500
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Fantasy jest fantastic!

Post autor: CoB »

Na forum wiele osób deklarowało się, że uwielbia systemy stricte lub pochodne fantasy. Ja sam za takowymi nie przepadam, więc wnoszę zapytanie: co tak bardzo przyciaga was w konwencji rycerzy i smoków?
http://niwia.myforum.pl/ - forum Opolskiego klubu RPG i fantastyki
http://my.opera.com/gimnazjon/blog/ - sport, ruch, zdrowie, itepe
Elfin
Mat
Mat
Posty: 526
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 17:37
Numer GG: 9599112

Re: Fantasy jest fantastic!

Post autor: Elfin »

Ja osobiscie przepadam na fantastyka z dwoch powodow tej ankiety... Podobienstwo do sredniowiecza... Poprostu moja pasja... No i oczywiscie ten epicki klimat...Nie wyobrazam sobie innego Fantasy, dlatego nie przepadam za Sci-Fi...
kajtek Raulin
Kok
Kok
Posty: 1025
Rejestracja: czwartek, 1 lutego 2007, 14:26
Numer GG: 0

Re: Fantasy jest fantastic!

Post autor: kajtek Raulin »

Ja również.Pociąga mnie średniowieczny kilmat oraz fantasyczne stworzenia.
Nie przepadam za SF choć nie mam nic przeciwko.
Awatar użytkownika
BLACKs
Tawerniany Cygan
Tawerniany Cygan
Posty: 3040
Rejestracja: poniedziałek, 21 listopada 2005, 17:30

Re: Fantasy jest fantastic!

Post autor: BLACKs »

CoB pisze:Na forum wiele osób deklarowało się, że uwielbia systemy stricte lub pochodne fantasy. Ja sam za takowymi nie przepadam, więc wnoszę zapytanie: co tak bardzo przyciaga was w konwencji rycerzy i smoków?
Też się dziwię, bo szczerze mówiąc, tak jak Szymon za nimi nie przepadam.

Fantasy odwiecznie kojarzy mi się z dziwnymi, DnDkowatymi potworami, kupą magicznych przedmiotów i heroikiem - niestety, to mnie nigdy nie kręciło. Jedynie po kilku godzinach Baldur's Gate'a mam głód na stworzenie cukierkowej postaci mogącej zabić smoka. Jest to na szczęście tylko chwilowe zauroczenie...

Nienawidzę sytuacji na sesji, gdy bohater musi stanąć na przeciwko czegoś, co w podręczniku jest określane jako wielkie, złe, cuchcnące i potężne (np. troll) i musi to pokonać. Nie rozumiem, co w tym może być interesującego. Jedynym fantasy, w jakie gram, jest WFRP, z kilku powodów: jest to dark fantasy - opowiada o bohaterach będących zwykłymi ludźmi. Nie ma wszechobecnej magii w postaci setek magicznych przedmiotów i czarodziei mogących rozpołowić planetę jednym ciosem (spotkałem się z takim czymś na sesji DnD... mechanicznie możliwe :D). Potwory, jeśli już takie występują, są zarąbiście silne i trzeba na nie iść z armią BNów (smok, smoczoogr i inne). Nie wyobrażam sobie walki samotnej drużyny z czymś wyższym niż 2,5m (przykład? kiedyś siekali trolla i kilka orków w 20 osób :D). Następnie - występuje broń palna, a inżynieria jest już rozwinięta (pewnie teraz fani innych fantasy, przynajmniej DnD, zarzucą mi, że u nich też to jest <- niestety, nie ma tam takich bajeranckich rzeczy jak wyrzutnia rakiet, działa organowe, żyrokoptery i czołgi parowe ;) ). Ostatnim elementem, który zadecydował, że gram w WFRP jako w jedyne fantasy jest Chaos. Do tej pory w żadnym systemie nie spotkałem się z żadnym lepiej opracowanym, bardziej klimatycznym ZŁEM.

Gdyby nie było tego, o czym pisałem wyżej - nie grałbym w Warhammera i skupiłbym się jedynie na innych konwencjach. Trzeba powiedzieć, że inne systemy, w jakie zdarza mi się mistrzować nie podchodzą pod fantasy (Cp2020, Neuroshima, Star Wars d20 i masa indie).

A ankieta jest źle opracowana - w końcu jest jeszcze technofantasy i kilka mniejszych gatunków, no nie? ; )
Deep
Chorąży
Chorąży
Posty: 3712
Rejestracja: niedziela, 10 września 2006, 10:31
Lokalizacja: Wro

Re: Fantasy jest fantastic!

Post autor: Deep »

Ehhh. Ankietę źle zrobiłeś :P Trzeba było dać kilka opcji do wyboru.

Ale do rzeczy. Za systemami stricte fantasy nie przepadam ale i ich nie potępiam. Czasami nie ma to jak dobre Fantasy. I pociąga mnie w nich dużo, na epickim klimacie zacząwszy a na smokach i innych mitycznych stworzeniach skończywszy. Średniowieczne czasy również bardzo mi podpadają. Ale żeby mnie taki system wciągnął musi on być dobrze opracowany. Dlatego jednak wole SF w stylu Neuroshimy ;)
.
Lea
Marynarz
Marynarz
Posty: 249
Rejestracja: niedziela, 18 czerwca 2006, 20:16
Numer GG: 2956891
Lokalizacja: Celestrin
Kontakt:

Re: Fantasy jest fantastic!

Post autor: Lea »

Żadna odpowiedź.
W fantasy jest po prostu coś jakby "utraconego", coś co kojarzy się pozytywnie i budzi sentymenty. Coś, za czym czuje się pewien rodzaj tęsknoty.
To jest moje odczucie. Pewnie niewiele wyjaśnia, ale ciężko wyjaśniać magiczne rzeczy. :) Zwłaszcza osobom, kóre nie widzą tego i pytają o co chodzi.
Oczywiście przedobrzenie w stylu dd też podkopuje ulotność niestety. Ale wolę to niż surowego i suchego star treka, którego zakończenie da się zapewne obliczyć...
telitha i lú...
Karczmarz
Bombardier
Bombardier
Posty: 650
Rejestracja: wtorek, 14 listopada 2006, 20:44
Numer GG: 0
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Fantasy jest fantastic!

Post autor: Karczmarz »

Hmmm

Podobieństwo do Renesansu. Nienawidzę średniowiecza, ale takie intrygi dworskie, nakręcane spirale wpływów i konszachtów, szare eminencje, tajemne moce ukryte pod płaszczykami niewinności. To mnie pociąga w fantasy.
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Re: Fantasy jest fantastic!

Post autor: BAZYL »

Własciwie nie potrafie powiedziec co mi się w fantasy podoba. Bo podoba mi się po prostu konwencja, czyli wszystkie elementy połączone w całość. Ale też nie nazywałbym siebie miłośnikiem fantasy - bo będzie to krzywdzące dla innych konwencji jakie lubię. A gram przeważnie w to na co mam ochotę - mam ochotę na orków, magię i smoki? Gram w Kryształy Czasu. Mam na pustkowia, radiację i mutanty? Gram w NS. Mam na cokolwiek innego - to gram w to na co mam ochotę.
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
Kruk
Majtek
Majtek
Posty: 126
Rejestracja: sobota, 17 lutego 2007, 23:28
Numer GG: 5250226
Lokalizacja: Trochę tu, więcej tam

Re: Fantasy jest fantastic!

Post autor: Kruk »

Ja też nie rozkładałbym tego na części pierwsze. Fantasy, jak rzekł Bazyl, to konwencja, której elementy tworzą jedną, integralną całość. I właśnie ta całość jest dla mnie najbardziej pociągająca. Dlatego nie oddałem głosu na żadną z ankietowych możliwości.
Sex, Drogen und Industrial
Ravandil
Tawerniany Leśny Duch
Tawerniany Leśny Duch
Posty: 2555
Rejestracja: poniedziałek, 13 listopada 2006, 19:14
Numer GG: 1034954
Lokalizacja: Las Laurelorn/Dąbrowa Górnicza/Warszawa

Re: Fantasy jest fantastic!

Post autor: Ravandil »

Trudno mi wybrać odpowiedź, z której byłbym w pełni zadowolony. Nie lubię "cukierkowego" fantasy w stylu rycerzy w lśniących zbrojach, smoków etc. Raczej wolę takie "oszczędne" fantasy, w dużej mierze podobne do naszego średniowiecza. Głównie z tego powodu lubię WFRP, w którym można równie dobrze zagrać sesję pełną intryg, sesję złożoną ze zwykłych, codziennych sytuacji, jak i sesję z mnóstwem fantastycznych stworzeń. Na korzyść tego przemawia również przystępność - do takiego fantasy dość łatwo się wdrożyć, nawet jeśli się jest takim laikiem, jak ja byłem w gimnazjum ;D Dlatego - bardziej mroczne fantasy w klimatach zbliżonych do średniowiecza - tak, fantasy w stylu DnD - nie. Powiem jeszcze, że z tego samego powodu nie czytam książek stricte fantasy, z gatunków w "sztandarowym" wydaniu (takim jak te wspomniane smoki i rycerze) wolę s.f. ;)
Nordycka Zielona Lewica


Obrazek
http://www.lastfm.pl/user/Ravandil/

Obrazek
Force
Bosman
Bosman
Posty: 1571
Rejestracja: sobota, 7 października 2006, 11:14
Numer GG: 0
Lokalizacja: piwnica

Re: Fantasy jest fantastic!

Post autor: Force »

Nie ma wszechobecnej magii w postaci setek magicznych przedmiotów i czarodziei mogących rozpołowić planetę jednym ciosem
No i chciałes tego powiedz mi? Chciłes pojedynku D&D vs WFRP?
A słyszałeś o czymś takim jak Ravenloft osadzonym w klimacie gotic horroru settingu do D&D? Spotykasz tam odpowiedników Potwora Farnkensteina i Vlada Tepesa. Jest też coś w rodzaju kart tarota. A może Greyhawk-raczej low magic setting czy też Eberron z którego klima sie wiadrami wylewa?

No wiec taka prośba mała jak chcecie powiedzieć nie podoba mi sie D&D ( które tak naprawde jest nazwa marki a nie systemu> system to http://www.d20srd.org/) Powiedzcie nie podoba mi sie Forgotten Realms w którym przepakowane śmieszne postacie przeżucają sie zmaksymalizowanymi kulami ognia i są ludzie na epickich poziomach ( Elminster, Khelben Arsun) lol w Eberronie nie ma nawet jednej postaci na epickim poziomie.

Ale masz rację Black, to D&D najłatwiej zepsuć głupim powergamingiem.

A co mnie pociąga w fantasy? Średniowecze !!! Miecze! Elfy! Krasnoludy! Mrrrok! Miecze! Walka twarza w twarz z przeciwnikiem! Kły wilka w lesie! Konspiracja w starym stylu (listy pisane czerwonym atramentem, przepowiednie, zaginienu hrabiowie i tak dalej) Papirusy! Mapy! Wilgoć podziemi! Magia! Starczy?
Polska Partia Piwa - Sekcja Paladynów Żubra
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
BLACKs
Tawerniany Cygan
Tawerniany Cygan
Posty: 3040
Rejestracja: poniedziałek, 21 listopada 2005, 17:30

Re: Fantasy jest fantastic!

Post autor: BLACKs »

Force pisze: No i chciałes tego powiedz mi? Chciłes pojedynku D&D vs WFRP?
Nie chciałem - traktuję fantasy jako ogólną kategorię z powodu nieznajomości wszystkich settingów do DnD i mniej znanych systemów. Dla mnie występuje high fantasy (jak d20 + settingi) i low fantasy czyli Warhammer, Monastyr, itd. Mimo że wiem o tym, iż lubisz Eberrona i systemy d20, nie zamierzałem moją wypowiedzią prowokować Ciebie ani nikogo lubiącego DnD. O wymienionych settingach słyszałem, ale nie miałem okazji zagrać, dlatego kategorię fantasy generalizuję. No dobra, może jeszcze technofantasy, urban fantasy... Ale kto by się takimi wyjątkami przejmował.

Więc jeśli mam mówić bardziej sprecyzowanie to niepodoba mi się Dungeons and Dragons, Forgotten Realms i Dawnforge. Resztę jestem w stanie przeboleć...
kaziu
Mat
Mat
Posty: 403
Rejestracja: niedziela, 19 listopada 2006, 21:36
Numer GG: 7230085
Lokalizacja: Sagan

Re: Fantasy jest fantastic!

Post autor: kaziu »

Lubie/kocham fantasy za ten klimat... aure tajemniczości(jak dobry emgie jest)fantasy jest również bardzo elastyczne(według mnie) bo można zrobić ses mhroczną z aurą strachu i niepewnośći, ale można także stworzyć epicką wyżynare(dnd)....
Necoho
Pomywacz
Posty: 36
Rejestracja: czwartek, 22 marca 2007, 17:49
Numer GG: 1680211
Lokalizacja: Babilon, Polska.

Re: Fantasy jest fantastic!

Post autor: Necoho »

Osobiście uwielbiam setting wczesnego średniowiecza, mało osad, świeżo powstałe państwa, niejednoznaczne potwory (np. gobliny które niekoniecznie są złe), resztki rzeczywistej magii. Ulubiony setting go Wampira Mroczne Wieki, ale i do fantasy. Ludzie nie byli tak zniewoleni, zależni od władzy, imperium upadło nie tak dawno temu i nadal można natrafić na jego pozostałości, wiedzę, artefakty. Taki świat żyje i nie potrzebuje tak naprawdę wielkich ludzi, bohaterów, zmian, chaosu, jest sam dosć potężny by się bronić przed każdym badziewiem.
Graczy nie ogranicza żadne idiotyczne prawo, poza tym które trzymają w sercu. Szanuj wodza, szamana i swoją kobietę, jak to opisywał jeden facet z którym grałem z Arkonę.
Nie żeby Arkona była jakimś przodownikiem.

A co to jest cyliwizacja? Większy port handlowy?
Obywatelu! O jakim numerze myślę?
Karczmarz
Bombardier
Bombardier
Posty: 650
Rejestracja: wtorek, 14 listopada 2006, 20:44
Numer GG: 0
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Fantasy jest fantastic!

Post autor: Karczmarz »

Hmmm
Taki świat żyje i nie potrzebuje tak naprawdę wielkich ludzi, bohaterów, zmian, chaosu, jest sam dosć potężny by się bronić przed każdym badziewiem.
A ja właśnie lubię fantasy za całkowitą przeciwstawność tego co wymieniłeś :P Za bezbronny słaby świat potrzebujących wielkich ludzi, złaknionych światła nadziei w mroku bezdennego życia, uciskanego przez bezwzględnych feudałów, czy tez masakrowanego przez panoszące się bezprawie.
Nwo HadeS
Majtek
Majtek
Posty: 113
Rejestracja: piątek, 21 lipca 2006, 17:54
Numer GG: 1349086
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fantasy jest fantastic!

Post autor: Nwo HadeS »

Mnie pociągają właśnie te mityczne i fantastyczne bestie. Sci-fi zdecydowanie mnie odrzuca, tak w RPG jak i w książkach.
Chociaż ostatnio zapałałem żądzą zagrania w Neuroshime. Tyle że nie mam z kim :(
Necoho
Pomywacz
Posty: 36
Rejestracja: czwartek, 22 marca 2007, 17:49
Numer GG: 1680211
Lokalizacja: Babilon, Polska.

Re: Fantasy jest fantastic!

Post autor: Necoho »

Karczmarz pisze:Hmmm
Taki świat żyje i nie potrzebuje tak naprawdę wielkich ludzi, bohaterów, zmian, chaosu, jest sam dosć potężny by się bronić przed każdym badziewiem.
A ja właśnie lubię fantasy za całkowitą przeciwstawność tego co wymieniłeś :P Za bezbronny słaby świat potrzebujących wielkich ludzi, złaknionych światła nadziei w mroku bezdennego życia, uciskanego przez bezwzględnych feudałów, czy tez masakrowanego przez panoszące się bezprawie.
Chodzi raczej o sam świat. Nadal jest młody i nieskażony, ludzi jest niewiele i muszą się liczyć nawet z głupią burzą, powodzią czy stadem wilków. Lubie grać czy prowadzić z poczuciem że cokolwiek by się nie zdarzyło, świat zachowa swoje dawny kształt.

Jasne społeczność zawsze wymaga wielkich ludzi jak bg, a takie wczesne czasy są jeszcze brutalniejsze.
Obywatelu! O jakim numerze myślę?
ODPOWIEDZ