Popularyzacja RPG

Kącik Gier Fabularnych
fds
Tawerniany Che Wiewióra
Tawerniany Che Wiewióra
Posty: 1529
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2005, 16:55
Numer GG: 0
Lokalizacja: Warszawa

Re: Popularyzacja RPG

Post autor: fds »

BAZYL pisze:
Karczmarz pisze:Niby wszyscy jesteśmy zgodni, że RPG staje się coraz bardziej popularne i coraz więcej osób się tym bawi, nie?
Oczywiście, że nie. Sytuacja jest zgoła odwrotna - RPG traci popularność, o czym mogą świadczyć pewne przesłanki. Nawet z borgiem (i mała wstawką Falki) popełniliśmy artykuł na ten temat. Warto rzucić okiem.
Oczywiście że tak, RPG nigdy jeszcze nie było tak popularne jak obecnie. Ten artykuł to bzdura, wyciąganie błędnych wniosków na podstawie wybiórczych informacji. O popularności RPG świadczy ile osób w nie gra, a nie ile pisemek o RPG się pojawia. I żeby nie było, falka nie zgadza się z treścią artykułu.
Obrazek
Podręczniki za darmo:
Shadowrun 2ed
DnD v3.5
Nwo HadeS
Majtek
Majtek
Posty: 113
Rejestracja: piątek, 21 lipca 2006, 17:54
Numer GG: 1349086
Lokalizacja: Warszawa

Re: Popularyzacja RPG

Post autor: Nwo HadeS »

fds pisze: O popularności RPG świadczy ile osób w nie gra, a nie ile pisemek o RPG się pojawia.
Dokładnie. Po prostu gracze wolą sami wymyśleć przygodę, albo znaleźć ją w necie a nie kupować pismo. Tak samo z newsami i artykułami. Nie dziwi mnie to szczerze mówiąc aczkolwiek sam chętnie bym kupował jakieś pismo o tej tematyce (chyba że jest jakieś szeroko dostępne a ja o tym nie wiem?).
A zjawisko to można zaobserwować również przy rynku mangowym. Wszystkie magazyny zajmujące się tą tematyką po kolei padały niezależnie od ich jakości.
Force
Bosman
Bosman
Posty: 1571
Rejestracja: sobota, 7 października 2006, 11:14
Numer GG: 0
Lokalizacja: piwnica

Re: Popularyzacja RPG

Post autor: Force »

Nwo Hades pisze:Dokładnie. Po prostu gracze wolą sami wymyśleć przygodę, albo znaleźć ją w necie a nie kupować pismo. Tak samo z newsami i artykułami. Nie dziwi mnie to szczerze mówiąc aczkolwiek sam chętnie bym kupował jakieś pismo o tej tematyce (chyba że jest jakieś szeroko dostępne a ja o tym nie wiem?).
A zjawisko to można zaobserwować również przy rynku mangowym. Wszystkie magazyny zajmujące się tą tematyką po kolei padały niezależnie od ich jakości.
Racja. Tzw syndrom Gwiezdnego pirata: 8.90 zł za pismo a i tak wszyscy drepczą do empiku żeby poczytac za darmochę. Niestety już dawno pogodziłem sie z faktem że żadne fajne pismo rpg wychodzić nie bedzie. Podobnie z Mangą> Kawaii obumarło to samo z nastepcą "Mangazynem" Pozostało mi tylko lizać okładkę "Anime Insidera"
Polska Partia Piwa - Sekcja Paladynów Żubra
Obrazek
Obrazek
Septimus Helmheid
Majtek
Majtek
Posty: 140
Rejestracja: wtorek, 3 października 2006, 16:23
Lokalizacja: Zamek Blackhill

Re: Popularyzacja RPG

Post autor: Septimus Helmheid »

Staram sie kazdego kogo znam nauczyc czym jest RPG - wiekszosc ludzi nawet o tym nie slyszalo... Teraz nawet wciagnalem w to rodzicow...
Septimus Helmheid
Arcymag z Blackhill
Ravandil
Tawerniany Leśny Duch
Tawerniany Leśny Duch
Posty: 2555
Rejestracja: poniedziałek, 13 listopada 2006, 19:14
Numer GG: 1034954
Lokalizacja: Las Laurelorn/Dąbrowa Górnicza/Warszawa

Re: Popularyzacja RPG

Post autor: Ravandil »

Nwo HadeS pisze: Dokładnie. Po prostu gracze wolą sami wymyśleć przygodę, albo znaleźć ją w necie a nie kupować pismo.
Ja tak gram od dwóch lat :P Chociaż mamy do dyspozycji podręcznik do WFRP, kilka dodatków, Almanach Mistrza Gry etc to wymyślamy przygody sami. Może i nie są to jakieś epickie, rozbudowane kampanie, ale gra się tak nieźle. Sesje tworzy się pod wpływem różnych inspiracji, znanych motywów (filmy, gry etc) i własnej fantazji i powstaje ciekawy efekt. A do pisemek nie zagladaliśmy nigdy. Patrzenie po ilości czasopism to tak, jakby powiedzieć, że gry są mało popularne, bo jest mało porządnych czasopism, a dużo upadło już wcześniej. Ja na przykład lubię fantastykę i RPG, ale wolę grać, niż o tym czytać. Lektura Tawerny jak najbardziej mi wystarcza ^^
Nordycka Zielona Lewica


Obrazek
http://www.lastfm.pl/user/Ravandil/

Obrazek
CoB
Tawerniak
Tawerniak
Posty: 1616
Rejestracja: poniedziałek, 12 września 2005, 08:47
Numer GG: 5879500
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Popularyzacja RPG

Post autor: CoB »

Co do popularyzacji gier fabularnych - w najnowszej "Polityce" znajdziecie artykuł o naszym ukochanym hobby. Co ważniejsze, nie jest napisany tonem krytycznym, lecz... obiektywnym! Oo Zachęcam do lektury ;)
http://niwia.myforum.pl/ - forum Opolskiego klubu RPG i fantastyki
http://my.opera.com/gimnazjon/blog/ - sport, ruch, zdrowie, itepe
TomEdo
Marynarz
Marynarz
Posty: 196
Rejestracja: niedziela, 3 grudnia 2006, 12:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Popularyzacja RPG

Post autor: TomEdo »

Popularyzacja RPG? Ja nikogo nie zachęcam, gdybym to robił, grałoby ze mną 20 osób a tylko ja bym był MG! Tak to jest z ludźmi, zagrać tak, ale prowadzić nie. Fakt, że próbowałem o tym opowiedzieć znajomym skończył się na tym, że mam siedmioosobową drużynę :shock: . Może ktoś mi będzie zarzucać iż powinienem reklamować RPG ale wielkie dzięki (kto prowadził siedmiu osobom to wie, na dodatek nie jestem super dobrym MG). Może i w ten sposób pozbawię wielu ludzi możliwości zabawy za pomocą wyobraźni ale nie jestem w stanie prowadzić większej ilości osób...
Jachov
Pomywacz
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 24 lutego 2008, 07:25
Numer GG: 0

Re: Popularyzacja RPG

Post autor: Jachov »

Haha to widzisz możesz zachęć, żeby szukali nowych rpegów, może ktoś skusi się na zakup, wdrąży się w temat, poszuka pomocy na forach tematycznych (jeśli go nie zbyją) i stanie się MG... Nie umiem zrobić fajnego scenariusza do D&D 3 edycji, ale w Monastyrze i WRFP prowadzę parę ładnych lat :] może odnajdą swój fach mistrzowskiego prowadzenia w innych światach (ps. prowadziłem warhammer ed. 1 :) pamiętacie te księge?)
CoB
Tawerniak
Tawerniak
Posty: 1616
Rejestracja: poniedziałek, 12 września 2005, 08:47
Numer GG: 5879500
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Popularyzacja RPG

Post autor: CoB »

Hmmm... Patrząc na erpegowców, którzy lubią konwenty, bo pojawiają się tam bloki mangowe - i mangowe fanki - to wydaje mi się, że RPG pada. Przynajmniej te w klasycznej postaci, bo staje się dobrą metodą na podryw (oczywiście asg jest lepszą :P)

Pytanie - czy jeśli erpegowcy-lovelasy znajdą swoją drugą połówkę, powrócą do grania dla przyjemności?

Dlatego lepiej nie wspominać młodszym graczom o konwentach, bo taka wiedza sprawia, iż nagle rzucają gry fabularne na rzecz mangi i anime. (Takaż natura człowieka, jak ukazał nam to Victor Hugo w Dzwonniku z Notre Dame, kiedy Esmeralda nie bierze porządnego dzbana, a wybiera shit made in china z ładną oprawką :P)
http://niwia.myforum.pl/ - forum Opolskiego klubu RPG i fantastyki
http://my.opera.com/gimnazjon/blog/ - sport, ruch, zdrowie, itepe
Brzoza
Bosman
Bosman
Posty: 1796
Rejestracja: poniedziałek, 26 lutego 2007, 10:52
Numer GG: 0
Lokalizacja: Freistadt Danzig

Re: Popularyzacja RPG

Post autor: Brzoza »

nie raczej boli fakt zrównywania się fandomu RPG i fandomu Mangi i Anime, bo wychodzą z tego zazwyczaj jakieś wapaneese potworki.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
ODPOWIEDZ