Imiona w RPG

Kącik Gier Fabularnych
Danai
Tawerniana Smoczyca
Tawerniana Smoczyca
Posty: 318
Rejestracja: sobota, 14 sierpnia 2004, 23:00
Kontakt:

Post autor: Danai »

Gajusz Juliusz Cezar - Gajusz z rodu Juliuszów, z przydomku Cezar.

ps. Nie Paulius, Paulus - "mały". Córkom nadawano imiona po ojcach...
Ale i tak najmilszym zwyczajem było nazywanie dzieci prostymi liczebnikami...
Secundus, Terita, Quartus... Drugi, Trzecia, Czwarty... XD
I'm not a bitch. I just have low bullshit tollerance.
''Μῆνιν ἄειδε, θεά...''
www.smoczej.blogspot.com
Mistrz Małodobry
Marynarz
Marynarz
Posty: 370
Rejestracja: niedziela, 20 sierpnia 2006, 00:22

Post autor: Mistrz Małodobry »

hmm sam dowodzisz że imiona żeńskie nie istniały ponieważ nie było mozliwości wybrania imienia córce była to narzucona konwencją konstrukcja

( btw edytowałem poprzedni post )

czepiasz się :P gdyby nie to że nie jestem wierzącym i praktykujacym katolikiem to bym sobie sprawił gromadke dzieci i na pewno byłby tam, sextus :D
Obrazek
Danai
Tawerniana Smoczyca
Tawerniana Smoczyca
Posty: 318
Rejestracja: sobota, 14 sierpnia 2004, 23:00
Kontakt:

Post autor: Danai »

Matko, Ty wczesniej mowiles do mnie?

Czlowieku, orientuj sie! Jestem dziewczyna! :D

I oczywiscie, ze sie czepiam, jestem z klasycznej :p Poza tym, pewna dowolnosc jednak byla - kobiety takze mialy 3 "imiona" - przynajmniej te wysoko urodzone, bo im nizsza pozycja spoleczna, tym tych imion bylo mniej :)

Poza tym, żeby mieć gromadkę dzieci nie trzeba być konkretnego wyznania. Trochę krzywdzące jest Twoje stwierdzenie względem praktykujących i wierzących.
I'm not a bitch. I just have low bullshit tollerance.
''Μῆνιν ἄειδε, θεά...''
www.smoczej.blogspot.com
Mistrz Małodobry
Marynarz
Marynarz
Posty: 370
Rejestracja: niedziela, 20 sierpnia 2006, 00:22

Post autor: Mistrz Małodobry »

hmm a po czym mam sie orientowac? :wink:

wow! a to ci zbieg okoliczności :wink:

wiesz w innych religiach jakby cie pop/pastor/rabin z twojej "parafii" obaczył jak paczke prezerwatyw kupujesz to by ci ekskomunika nie groziła...
Obrazek
Danai
Tawerniana Smoczyca
Tawerniana Smoczyca
Posty: 318
Rejestracja: sobota, 14 sierpnia 2004, 23:00
Kontakt:

Post autor: Danai »

Po imieniu, po avatarze na przykład? :)

I co masz na myśli mówiąc o "zbiegu okoliczności" ?

Zaczyna się tutaj offtop robić, więc dorzucę parę słów na temat mojego wybierania imion : prosta recepta to nazwy w mało znanych językach - np. perskim czy grece, ew. kombinowana łacina. I osobiście uważam, że imię MUSI pasować do konwencji. Postać w Wampirze odgrywającym się w Polsce, która nosi imię " Nayanna" albo coś w tym guście psuje klimat poprostu...

A co do ekskomuniki - nie doceniasz księży, ew. demonizujesz i myślisz schematami.
I'm not a bitch. I just have low bullshit tollerance.
''Μῆνιν ἄειδε, θεά...''
www.smoczej.blogspot.com
Mistrz Małodobry
Marynarz
Marynarz
Posty: 370
Rejestracja: niedziela, 20 sierpnia 2006, 00:22

Post autor: Mistrz Małodobry »

hmm czasem mam wrazenie że jest jakies współzawodnictwo miedzy graczami kto da w swoim imieniu więcej znaków nieużywanych w jezyku polskim :wink:

(ale http://pl.wikipedia.org/wiki/Brfxxccxxm ... sqlbb11116 nikt nie pobije )


ano troche offtop

a tak na marginesie to to była ironia :wink:
Obrazek
Danai
Tawerniana Smoczyca
Tawerniana Smoczyca
Posty: 318
Rejestracja: sobota, 14 sierpnia 2004, 23:00
Kontakt:

Post autor: Danai »

Aronia? Taki owoc, tak? :)

Imię przyznaję, nie do przebicia, choć przyznam, że niewiele mnie już w tej dziedzicnie może zdziwić....

Może poza niektórymi postaciami z Lineage nazywanych na ten przykład "Sloik Ogorkow", bo i na takiego delikwenta sie natknelam.

Swoja droga, to dosc powszechna metoda nazywania bohaterow na obcojezycznych serwerach. Latwo poznac w ten sposob ziomka ;)
I'm not a bitch. I just have low bullshit tollerance.
''Μῆνιν ἄειδε, θεά...''
www.smoczej.blogspot.com
Nekromanta
Pomywacz
Posty: 63
Rejestracja: niedziela, 25 lutego 2007, 19:51
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Post autor: Nekromanta »

Imiona, złe wspomnienia :P. Jeden gracz nie potrafił wymyślić jednego imienia, ciągle tylko ściągał z gier i filmów. Nie żeby to było takie złe, tylko on musiał wybierać główne postacie, o których wszyscy dobrze słyszeli. Raz nawet, na sesji NS chciał się nazwać Doctor Octopus i mieć macki... Pffff....
Mistrz Małodobry
Marynarz
Marynarz
Posty: 370
Rejestracja: niedziela, 20 sierpnia 2006, 00:22

Post autor: Mistrz Małodobry »

hmm to zalezy moje postacie zazwyczaj mają zaczerpnięte skądś ( zazwyczaj od postaci o zbliżonej charakterystyce lub czasem kontrapunkt ) nazwiska i imiona ( czasem unikam używania tego samego imienia co w oryginale )

aczkolwiek nigdy nie wybieram czegoś wybitnie znanego i robie z tego poniekąd pewien smaczek ( który zazwyczaj przechodzi niezauważony )
Obrazek
Raven
Majtek
Majtek
Posty: 96
Rejestracja: niedziela, 26 marca 2006, 16:54
Numer GG: 2708525
Lokalizacja: myszków dolnych

Post autor: Raven »

Ostatnio nasi bohaterowie nosili imiona, moich nauczycieli z gimnazjum.
Co ta za wspaniałe uczucie gdy twoja znienawidzona nauczycielka chemii (nigdy nie miałem zdolności w tym kierunku) ginie pod kopytami minotaura ( i tak to łagodna śmierć, po biologicy został tylko łuk...). Żal mi było tylko historyka (po co się pchał do tej krypty), ale niestety należał do przeklętej sekty pedagogów :twisted:
A ŻEBYŚCIE ŻYLI W CIEKAWYCH CZASACH... WSZYSCY... TY TEŻ CO SIĘ TAK GAPISZ... WIEM GDZIE MIESZKASZ, WIEM CO JADASZ NA KOLACJĘ, WIEM....
Brzoza
Bosman
Bosman
Posty: 1796
Rejestracja: poniedziałek, 26 lutego 2007, 10:52
Numer GG: 0
Lokalizacja: Freistadt Danzig

Post autor: Brzoza »

ta dziewoja na De pisze:Po imieniu, po avatarze na przykład?
A co ja mam powiedzieć, skoro zostałem okrzyknięty transwestytem forumowym?

Moim bohaterom staram się nadać jakieś dosyć realnie brzmiące imię czerpie się z historii (godfryd, zygfryd, sigurd, rodryg, ruderyk) albo się wymyśla rząd liter bez znaczenia z zabarwieniem do jakiegoś języka.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Ravandil
Tawerniany Leśny Duch
Tawerniany Leśny Duch
Posty: 2555
Rejestracja: poniedziałek, 13 listopada 2006, 19:14
Numer GG: 1034954
Lokalizacja: Las Laurelorn/Dąbrowa Górnicza/Warszawa

Post autor: Ravandil »

Raven pisze: Co ta za wspaniałe uczucie gdy twoja znienawidzona nauczycielka chemii (nigdy nie miałem zdolności w tym kierunku) ginie pod kopytami minotaura ( i tak to łagodna śmierć, po biologicy został tylko łuk...)
Przerabiałem to przy okazji grania w Wormsy parę lat temu. Coś w tym jest, tak nakarmić drzemiące w nas żądze... A ja wolę nie nadawać postaciom imion, które z czymś/kimś się kojarzą, trochę psuło by mi to klimat, gdybym prowadził elfa o imieniu Zbychu czy nawet Legolas. Staram wybierać sobie takie bardziej neutralne, znalezione w którymś podręczniku do RPG, albo ułożone z mieszanki takowych. Ale, że ogólnie jesteśmy bardzo fantazyjną drużyną, to NPC na sesjach mają czasem bardzo dziwne imiona :D
Nordycka Zielona Lewica


Obrazek
http://www.lastfm.pl/user/Ravandil/

Obrazek
Lea
Marynarz
Marynarz
Posty: 249
Rejestracja: niedziela, 18 czerwca 2006, 20:16
Numer GG: 2956891
Lokalizacja: Celestrin
Kontakt:

Post autor: Lea »

Właściwie jeśli mowa o imionach "niefantasy", bardziej rzeczywistych, to istnieje masa list imion z różnych stron świata, z podziałami na słowiańskie, germańskie, łacińskie, wschodnie, a także konkretnie - czeskie, fińskie, niemieckie, polskie, japońskie itp. Przeglądałam je nieraz i jest z czego wybierać, niektóre listy podają również przybliżone znaczenie.
Ganimedes
Pomywacz
Posty: 35
Rejestracja: niedziela, 4 marca 2007, 19:27
Lokalizacja: Z Queltalas

Post autor: Ganimedes »

No wiecie gdybyście byli MG i stworzyli grę w świecie np: d&d , a ktoś się nażwał "głuptak " lub "kopnij mnie gdzies" , "Jedi mistrz " : skasuj mnie" , "zakochany" . Niewiem czy byście się nie wkurzyli


bez urazy :roll:
"Zemsta nie rozwiązuje problemów , ale znacznie je upraszcza "
Ravandil
Tawerniany Leśny Duch
Tawerniany Leśny Duch
Posty: 2555
Rejestracja: poniedziałek, 13 listopada 2006, 19:14
Numer GG: 1034954
Lokalizacja: Las Laurelorn/Dąbrowa Górnicza/Warszawa

Post autor: Ravandil »

Ganimedes pisze:No wiecie gdybyście byli MG i stworzyli grę w świecie np: d&d , a ktoś się nażwał "głuptak " lub "kopnij mnie gdzies" , "Jedi mistrz " : skasuj mnie" , "zakochany" . Niewiem czy byście się nie wkurzyli
No to już zależy od klimatu rozgrywki. Bo gdyby na przykład w poważnej sesji jakiś ważny NPC nazywał się Lolek albo Bolec to trochę psuło to by klimat, a w luźniejszych sesjach to żaden problem, no chyba, że imię jest wyjątkowo głupie. Raz kumpel podrzucił NPC-a o imieniu Zaraz, było małe zamieszanie podczas walki :) A ja ostatnio nazwałem szlachcica w WFRP... Vin Diesel 8) Dowiedziałem się o tym, na następnej sesji od gracza, który mi to przypomniał. Ależ wielkie było moje zdziwienie :wink:
Nordycka Zielona Lewica


Obrazek
http://www.lastfm.pl/user/Ravandil/

Obrazek
Srebrnoskrzydła
Szczur Lądowy
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 6 marca 2007, 19:51
Kontakt:

Post autor: Srebrnoskrzydła »

W zależności od systemu. Jeśli chodzi o fantasy to raczej nie lubię polskich imion. Albo posluguję się jakimiś słownikami, np Tolkienowskim, Sapkowskim czy Paollinowskim, albo nadaję sama fantastyczne troszku angielskie imiona. Jakoś tak się przyjęło. Jeśli chodzi zaś o Arkonę, Wiedźmina czy Dzikie Pola, to zachowuję klimat i nadaję wtedy polskie imiona, lecz te dawne, stare, rzadkie. To bardzo intrygujące i niepospolite. Pomocne, gdy chcemy, aby inni nas zapamiętali. Chodź trzeba się liczyć, że inni szybko wymyślą dla nas zamienniki w postaci skrótów i przezwisk. No cóż.
Ravandil
Tawerniany Leśny Duch
Tawerniany Leśny Duch
Posty: 2555
Rejestracja: poniedziałek, 13 listopada 2006, 19:14
Numer GG: 1034954
Lokalizacja: Las Laurelorn/Dąbrowa Górnicza/Warszawa

Post autor: Ravandil »

Srebrnoskrzydła pisze:W zależności od systemu. Jeśli chodzi o fantasy to raczej nie lubię polskich imion.
Coś w tym jest... Na sesji, którą prowadziłem jeden z graczy pokazywał w mieście swoją raną po "zdeczłonkowaniu" i kolekcją zgromadzonych przyrodzeń. W końcu został poproszony o przedstawienie się (w celu donosu oczywiście) i przedstawił się jako... Franciszek Bogucki. Nie wiem, skąd to wziął, ale trochę dziwnie brzmiało i nie bardzo pasowało do klimatu WFRP :wink: Albo niziołek o imieniu Edgar (to nie bardzo polskie, ale się zdarza). Spróbujcie nie mieć skojarzeń politycznych :P
Nordycka Zielona Lewica


Obrazek
http://www.lastfm.pl/user/Ravandil/

Obrazek
ODPOWIEDZ