Powrót do przeszłości?

cRPG Corner
ODPOWIEDZ
KA2o
Szczur Lądowy
Posty: 14
Rejestracja: sobota, 30 lipca 2005, 15:20
Lokalizacja: Z małej dziury w czasoprzestrzeni.

Powrót do przeszłości?

Post autor: KA2o »

Wydaje mi się, że już nie bedzie już dobrych RPGów. Mówie o dobrych grach w rzucie izometrycznym. Te pięknie malowane tła i swoisty klimat to rzeczy o, których może tylko pomarzyć większość gier w trójwymiarze. Całe szczęście zdarzają sie wyjątki jak np: Morrowind, ale jedna czy dwie dobre gry RPG na rok to jak dla mnie stanowczo za mało. Ciągle mam nadzieje, że jakaś firma postanowi wrócić do wspaniałego dwuwymiarowego widoku izometrycznego. Piszcie co wy o tym sądzicie.
Carchmage
Trocheiczny Tawerniak
Trocheiczny Tawerniak
Posty: 668
Rejestracja: środa, 27 października 2004, 18:54
Numer GG: 3654146
Lokalizacja: Inonia.

Post autor: Carchmage »

Jestem milosnikiem RPG w 2D i ze strachem patrze na przyszle gry tego gatunku... Innym zapewne to lotto, ale dla mnie podstawe klimatu stanowiła muzyka, dźwięki, owszem, ale także te świetne tła. 2D najelpiej wg mnie oddaje klimat, poniewąz wszystko jest szczegółowe -co podwyższa realność.
NIe neguje pojecia "Dobry RPG w 3D". Nie, ale po prostu żal mi rozstawac się z takimi grami, poniewąż taki styl jest wg mnie najlepszy.
A co do powrotów w 2D... Od czasu do czasu an pewno cos wyjdzie, ale obawiam się, ze bedzie to mierna gra. Wszelkie giganty idą do przodu, nie towrzą gier w 2D, tylko udoskonalają 3D. A biedneijsze firmy, które mają mniejsze srodki, wypuszczają gry w 2D i najelpsza jakość zawsze to to nie jest. Np. nie spodobało mi się w ogóle Kult: Heretic Kingdoms... Oczywiscie moze się zdarzyc miła niespodzianka, ale mam mało nadziei ;P
Zawsze można poszperać i pograc w stare 2D, których nie zauważyłeś...
Śnieżysta równina, biały krąg księżyca,
Całunem przykryta nasza okolica,
I zawodzą w lasach brzozy w bieli całe.
Kto zginął tu? Umarł? Nie ja sam skonałem?


(Sergiusz Jesienin, 1925)
Craw
Bosman
Bosman
Posty: 1864
Rejestracja: poniedziałek, 25 kwietnia 2005, 20:51
Numer GG: 5454998

Post autor: Craw »

Przecierz taki zabieg byl nieunikniony. cRPGi w stylu morrowinda sa blizsze starym rpgom niz wszystkie baldury razem wziete. W starych grach tez byl widok z 1 osoby zaswszystko bylo w "pseudo" 3D.
A to ze jest wspaniala grafa? A kupilbys teraz gre, ktora ma grafike oparta na spritach i dziala w 320x200?
No raczej nie.
I gadanie, ze nie bedzie zadnych dobrych cRPG mialo by taki sam sens, jak mowienie ze przygodowki sie skonczyly wraz ze zmierzchem wpisywania komend.
Vircung
Marynarz
Marynarz
Posty: 214
Rejestracja: poniedziałek, 25 października 2004, 13:22
Lokalizacja: ...z nienacka...
Kontakt:

Post autor: Vircung »

gry cRPG mają różne klimaty... ot jakby wyglądał morek w 2D ?? albo BG w 3D ?? są gry dobre w 3D które już w 2D straciły by klimat (np. morek nie miałby już tych samych widoczków ze szczytów gór) ale zato ne wyobrażam sobie BG w 3D.. poprostu to jak gra bedzie wyglądała w danej ilości wymiarów zależy od umiejętności twórców... co do przyszłości tego gatunku... będą powstawać nowe (też dobre) gry cRPG bo będą ludzie którzy będą kochać ten gatunek i mają jakies umiejętności w robieniu grafiki oraz w Magi Kod(eks)u (hmm... Garth Nix... Magia Kodeksu ... :D ) więc gatunek nie jesty skazany za "zagłade"
Czyń Zło

Na potęgę Moherowego Beretu !!

http://www.i-rpg.net
dsadfga_atadf_a
Mat
Mat
Posty: 545
Rejestracja: piątek, 20 sierpnia 2004, 14:26
Lokalizacja: zz...zzz... Zasnąłem (:
Kontakt:

Post autor: dsadfga_atadf_a »

otoz to Vircung ma racje(: Mi sie tam morek podobal nawet b. niz BG d: nie wiem czemu ale b. czulem swoja postac po za tym rzut izometryczny hyh.. jestli byla za duza rozdzielczosc to strasznie malo bylo widac w niektorycy momentach? (:
KraveN
Pomywacz
Posty: 39
Rejestracja: wtorek, 5 lipca 2005, 12:45
Kontakt:

Post autor: KraveN »

Widoki, widoki. rzut izometryczny i 3D połonczono dosyc dobrze w Neverwinter Nigths. Co do kupowania a grafiki owszem kto by teraz kupił takiego ES 2 : Arena, badz cos innego, ale grafika nie gra az tak wielkiej roli w klimaciku (Wyjątek gry Black Isle i Biowar-u). Taki G(othic)II Bardziej mi sie podobal od morka m. in. ze względu na grafike. Ta w GII była taka jakas bardziej "realna" :? w koncu zycie nie jest takie piekne. Jescze tylko dodam szczypte FPS- ów taki Doom 3 według mnie jest gorszy od Doom-a 2, ze wzgledu grafiki tam jest az "za realna".
Niech nam żyje Jasio kiep, ten typ co wymyślił Piwo, Piwo, Piwo !

Amrug- s 8 z 8 m 4 Hp: 100/100 U: Latanie, Targowanie się E: miecz krótki, 2x łuk krótki, 2x pszeszywanica D 250 L 0 Pn 5
Craw
Bosman
Bosman
Posty: 1864
Rejestracja: poniedziałek, 25 kwietnia 2005, 20:51
Numer GG: 5454998

Post autor: Craw »

KraveN pisze:Co do kupowania a grafiki owszem kto by teraz kupił takiego ES 2 : Arena (...)
Nikt, bo gre mozna sciagnac ze stronki Bethesdy.
I tak btw, to to jest 1. czesc cyklu TES. Druga jest Daggerfall
KA2o
Szczur Lądowy
Posty: 14
Rejestracja: sobota, 30 lipca 2005, 15:20
Lokalizacja: Z małej dziury w czasoprzestrzeni.

Prawda

Post autor: KA2o »

W tym co piszecie jest dużo prawdy i muszę przyznać wam rację. Szczególnie Vircungowi. Nie pomyślałem o tym jak wyglądał by morek w 2D z rzutem izometrycznym. Każda gierka ma włsany niepowtarzalny klimat i niech tak zostanie. Jednakże mam nadzieję na jakąś miłą gierkę z rzutem izometrycznym ze wspaniałą fabułą, tłami, klimatem... Rozmarzyłem sie troszeczkę :wink: . Jeśli jeszcze ktoś chce wyrazić własne zdanie czekam z niecierpliwością.

Ps: Czekam także na Gothica III, czuję, że to będzie HIT! ( Nie mylić z SHIT :P )
PrQ
Marynarz
Marynarz
Posty: 381
Rejestracja: czwartek, 18 sierpnia 2005, 15:41
Lokalizacja: Z miasta w którym "Gotyk (jest) na dotyk"

Post autor: PrQ »

No rzeczywiście 2d mi bardziej pasuje (bo 3d ma wyższe wymagania) ale lubie też trójwymiar bo postacie lepiej wyglądają, w przyszłości spróbuję zrobić lub kazać zrobić grę na 2d aby kilku ludzi mogło sobie przypomnieć stare dobre czasy jak chociażby Ka2o (jeśli dożyje)...
Prosiak (PrQ)
Narmo
Tawerniak
Tawerniak
Posty: 386
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 14:56
Numer GG: 5450570
Lokalizacja: Bielsko-Biała/Kraków
Kontakt:

Post autor: Narmo »

trudno sie nie zgodzic z tym, ze grafika, tla w 2d wygladaly bardzie naturalnie niz te w DS czy Neverwinter Nigths (nie liczac podlogi). Rzut izometryczny bardziej do mnie przemawial, czulem wieksza kontrole nad postaciami (nie wspominajac o klimacie). Ale trzeba tez zauwazyc ze 3d jest na poczatku swojej drogi i pewnie bedzie sie dosc mocno rozwijal i ewoluowal na 100 roznych sposobow... co wyjdzie zobaczymy, ale poki co wciaz wole 2d
"jestem dzbanem pełnym żywej i martwej wody, starczy, bym się lekko nachylił, a cieką ze mnie same piękne myśli, (...) tak więc właściwie nawet nie wiem, które myśli są moje i ze mnie, a które wyczytałem" B. Hrabal
laRy
Kok
Kok
Posty: 1133
Rejestracja: niedziela, 26 grudnia 2004, 14:02

Post autor: laRy »

ja sie w 3d jakos szybko gubie. nigdy niewiem gdzie jest polnoc (no chyba ze mam duuuuzy i dobrze widoczny kompas). w 2d zawsze wiem ze jak na polnoc to do gory, a pozatym mi sie jakos bardziej podoba ze postacie niesa szczegolowe, trzeba samemu pomyslec jak one dokladnie wygladaja, to bardziej przypomina prawdziwe papierowe RPG!


2d to jest to!
BearClaw
Marynarz
Marynarz
Posty: 261
Rejestracja: czwartek, 21 lipca 2005, 12:46
Numer GG: 9458038
Lokalizacja: Z Bractwa Stali...
Kontakt:

Post autor: BearClaw »

Mi osobiście rzut 3D nie przeszkadza, chociaz bardziej preferuje gry cRPG w 2D, albo rzucie izometrycznym, badz pseudo 3D (taki np. zasostowno w Warcrafcie III)... Chociaz np. w Earthie 2160 (RTS z elementami cRPG) jest bardzo dobry system 3D, jednak mozna ustawic kamere w widoku 2D (ale zawsze mozna sie przezucic, w tryb 3D manipulujac kamerka, badz tez wykorzystujac widok "oczyma" danej jednostki..). Klimat owszem wiekszy ma tryb 2D, jednak jesli gra jest dobrze zrobiona i kamera jest wygodna i odpowiednio dostosowana do gry to 3D rowniez moze byc dobry... 8)
Wszystko przemija w milczeniu, a milczenie spowija wszystko...
LOD
Kok
Kok
Posty: 1348
Rejestracja: niedziela, 14 sierpnia 2005, 17:33
Numer GG: 0
Lokalizacja: Z Karczmy "Pod Wyszczerbionym Toporem"

Post autor: LOD »

Osobiście to widok 3D ala NWN jest równie dobry co 2D. Jeśli gra jest dobrze zrobiona to i to w jakim wymierze jest nie przeszkadza. W 2D mnie wnerwiało że np. miałem z kimś pogadać ale ni mogłem go znaleźć bo akurat stał za domkiem który go zasłaniał...

3D zaś typu Elder Scrolls (FPP) daje zupełnie inny klimacik ale też dobry i klimatyczny.
Belath_Nunescu
Marynarz
Marynarz
Posty: 385
Rejestracja: czwartek, 5 stycznia 2006, 11:21
Lokalizacja: Tam, gdzie słońce świeci inaczej
Kontakt:

Post autor: Belath_Nunescu »

Co jak co ale Vircung ma racje. Dla mnie BG ma być w 2d a DS w 3d. Może to kwestia przyzwyczajenia? Może jakby producenci wypuścili BG w wersji zbliżonej to Crusader of Might and Magic to człowiek nie mógłby wyobrazić sobie tej gierki w 2d, ale wtedy kwestia członków drużyny musiałaby być rozwiazana w sposób taki, że komputer by nimi sterował, a zsynchronizować działania kilku osób na raz w wykonaniu blaszaka nie za ciekawie by wygladało. Jednak można spojrzeć na to z drugiej strony, jeśliby wprowadzili aktywną pauze, to dałoby się ustawić działania np. maga, ale tylko i wyłącznie maga, bo obsuga wszystkich postaci w 3d, podczas każdej walki, to człowiek by sie zarąbał...
LOD
Kok
Kok
Posty: 1348
Rejestracja: niedziela, 14 sierpnia 2005, 17:33
Numer GG: 0
Lokalizacja: Z Karczmy "Pod Wyszczerbionym Toporem"

Post autor: LOD »

Może być też 3D RTSo podobny więc niekoniecznie do końca musi być stracone, że gry są produkowane w 3D zamiast w 2D (chodź póki co żadna taka nie jest ale za to też póki co żadnej nie ma kontynuuacji gry w którą się grało 6osobową grupą 8) ).
Obrazek
"Nie wiem na co będzie trzecia wojna światowa, ale czwarta będzie na pewno na maczugi." Albert Einstein
Azrael
Bosman
Bosman
Posty: 2006
Rejestracja: niedziela, 17 grudnia 2006, 11:38
Numer GG: 0
Lokalizacja: Nie chcesz wiedzieć... naprawdę nie chcesz wiedzieć...

Re: Powrót do przeszłości?

Post autor: Azrael »

Teraz pełno jest dublerów Diablo... KA2o nie miałeś racji. Jest wiele RPG w rzucie izometrycznym, ale mało z nich dorównuje Gothicowi/Morrowindowi. (mówie o produktach z ostatnich 3/4 lat) Myśle, że skończyła się epoka RPG'ów z klimatem gier papierowych... :(
Grupa Nieszanowania Praw Ludzkich oraz Wspierania Bratniej Nienawiści na Tawernie

Azrael (Śmierć Wszechświatów) jest ich władcą. Wszystkie inne Śmierci są zależne od niego.
ODPOWIEDZ