Co dla początkujących?

cRPG Corner
dandakar
Szczur Lądowy
Posty: 8
Rejestracja: piątek, 8 września 2006, 11:03
Lokalizacja: Oświęcimska Dzielnica Cienia

Post autor: dandakar »

Zdecydowanie gOtHiC I. Bardzo łatwe cRPG z przyjemnym widokiem zza pleców postaci i prostymi rozmowami z NPC. Dobrze jest również zacząć od Vampire: The Masquerade - Redemption, jeśli stawiasz bardziej na walkę, niż fabułę, która i tak w sumie jest na dobrym poziomie.
Z klasyków polecam Baldur's Gate I, jednak widok i grafika mogą niektórych wyjadaczy denerwować (za to fabuła wymiata).
Eberk
Majtek
Majtek
Posty: 102
Rejestracja: niedziela, 25 grudnia 2005, 16:36
Numer GG: 0
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: Eberk »

Ja zaczynałem na diabloII :wink: . Było tam także BG. A dalej to takie jakieś nie pamiętam. Ale w każdym razie wyszedłem z tego tak że teraz wylądowałem totaj :wink: . No ale polecam DiabloII, BGII, Ice Wind Dale, Gothic wszystkie części i oczywiście Morrowind nie mylić z Oblivionem bo nie sądze że to było by dobre na początek :P
Obrazek

http://s13.bitefight.pl/c.php?uid=20114-kliknij a odkryjesz nowy mroczny świat

nie ma że YO!!!
Hose15
Bombardier
Bombardier
Posty: 899
Rejestracja: sobota, 20 maja 2006, 10:14
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Hose15 »

Ja zaczynałem od Discipels II..Fajna gra rpg..
Czerwona Orientalna Prawica
Memo
Bombardier
Bombardier
Posty: 621
Rejestracja: poniedziałek, 26 grudnia 2005, 13:44
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: Memo »

[ot]A Disciples nie jest przypadkiem strategią?[/ot]

A dla początkujących polecam ID1+2 lub Fallouty 1+2 (w zależności czy preferują klimaty fantasy czy postapokaliptyczne). Czyli w sumie nic nowego nie napisałem.

[ot]Hose, dlaczego zawsze walisz dwie kropki obok siebie?[/ot]
Raz sierpem, raz młotem w czerwoną hołotę!
Odmiana nicka mego:
M: Memo; D: Mema; C: Memowi; B: Mema; N: Memem; Msc: Memie; W: Memo!
Doi
Marynarz
Marynarz
Posty: 234
Rejestracja: sobota, 22 lipca 2006, 17:08
Lokalizacja: Z domu<Toruń :D >

Post autor: Doi »

Zgadzam się z Memo dla początkujących < czyżby dla mnie ?? :P > w sam raz nadaje się ID1 i 2 oraz Fallout 1 i 2. A pierwszym cRPG w którego grałem był ... uwaga ... tak zgadliście ... ID1
Remik
Marynarz
Marynarz
Posty: 239
Rejestracja: piątek, 15 września 2006, 14:37
Lokalizacja: Za( ! )pie

Post autor: Remik »

Ja początkującym polecałbym Gothica I ale z klawiszologią :P bez tego ani rusz(sam miałem kilka problemów z klawiszologią w gothicu) jeżeli dla kogoś grafika się nie liczy to Fallout 1&2 a jeżeli ktoś lubi od razy rzucać się na głęboką wode to polecam Morrowinda.
Vistim
Majtek
Majtek
Posty: 135
Rejestracja: czwartek, 24 maja 2007, 08:28
Numer GG: 0
Lokalizacja: Hell called Earth...

Re: Co dla początkujących?

Post autor: Vistim »

Ja polecam KotOR I i II. Przyjemne, ładna grafika, no i klimat SW ^^ A jak ktoś nie lubi to Planescape: Torment, BG, Diablo (ok, wiem, że to h'n's) i Gothic :)
Without compassion...
Ardel
Kok
Kok
Posty: 1015
Rejestracja: sobota, 13 stycznia 2007, 20:32
Numer GG: 8570942
Lokalizacja: Shadar Logoth

Re: Co dla początkujących?

Post autor: Ardel »

Dla początkujących polecam Diablo (choć to hack'n'slash), MMORPG'i wszelkie (np. Ragnarok, lecz nigdy Tibia!!![blah]) Gothica 3 (w obsłudze prosty jak drut). I być może Heroes'y wszelakie, choć wiele w tym ze strategii (większość :P)
Alucard
Bosman
Bosman
Posty: 2349
Rejestracja: czwartek, 22 marca 2007, 18:09
Numer GG: 9149904
Lokalizacja: Wrzosowiska...

Re: Co dla początkujących?

Post autor: Alucard »

Ja polecam
Gothica- Miły, ładny, prosty system rozwoju, wciaga
Heroesa V- Grywalny, uczy myślenia
Baldur's Gate I- Od niego zaczynaem i nie narzekam :D
Mroczna partia zjadaczy sierściuchów
Czerwona Orientalna Prawica
kajtek Raulin
Kok
Kok
Posty: 1025
Rejestracja: czwartek, 1 lutego 2007, 14:26
Numer GG: 0

Re: Co dla początkujących?

Post autor: kajtek Raulin »

Na początek?
Gothic-prosty i wciągający
Heros of Might and Magic I,II,III,IV-proste,wciągające,klasyk

Później to polecam TES:Morrowind..... :)
Alucard
Bosman
Bosman
Posty: 2349
Rejestracja: czwartek, 22 marca 2007, 18:09
Numer GG: 9149904
Lokalizacja: Wrzosowiska...

Re: Co dla początkujących?

Post autor: Alucard »

kajtek Raulin pisze: Heros of Might and Magic I,II,III,IV-proste,wciągające,klasyk
Hehe. Czy proste nie wiem. Na pewno oparte na nieskomplikowanych zasadach, ale poznać zasady a umieć z nich skorzystać... lata praktyki :D Ale i tak polecam. Takie zawansowane szachy
Mroczna partia zjadaczy sierściuchów
Czerwona Orientalna Prawica
Ravandil
Tawerniany Leśny Duch
Tawerniany Leśny Duch
Posty: 2555
Rejestracja: poniedziałek, 13 listopada 2006, 19:14
Numer GG: 1034954
Lokalizacja: Las Laurelorn/Dąbrowa Górnicza/Warszawa

Re: Co dla początkujących?

Post autor: Ravandil »

Alucard pisze:
kajtek Raulin pisze: Heros of Might and Magic I,II,III,IV-proste,wciągające,klasyk
Hehe. Czy proste nie wiem. Na pewno oparte na nieskomplikowanych zasadach, ale poznać zasady a umieć z nich skorzystać... lata praktyki :D Ale i tak polecam. Takie zawansowane szachy
To jest typowa gra "do popykania". Zaczyna się niewinnie, a szybko gra wciąga nas w "syndrom jeszcze jednej tury"... To jest taka gra "easy to learn, hard to master". Dobra dlatego, że nie trzeba mieć praktycznie żadnego doświadczenia, by zacząć w to grać. Jakie grałem w Herosa 3 to miałem chyba 12 lat i zero pojęcia o grach :)
A co do cRPG... Najlepiej zaczynać od czegoś mało wymagającego, a co by zachęciło do grania dużą grywalnością. Ja zaczynałem od Diablo 2 :P Szybko mi się znudziło (w porównaniu do stażu niektórych graczy), ale przekonało mnie to gatunku cRPG. Potem były Gothiki, KOTORy, Fallout, BG... Najważniejsze, żeby nie natrafić przy pierwszym podejściu na crap, bo potem może być ciężko się nawrócić. Jakby się tak zastanowić, to w sumie najmniej wymagający faktycznie jest ten Gothic 1, a potem łykać coraz bardziej skomplikowane tytułu, w tym sięgnąć po klasykę ;)
Nordycka Zielona Lewica


Obrazek
http://www.lastfm.pl/user/Ravandil/

Obrazek
Jelcyn
Bombardier
Bombardier
Posty: 643
Rejestracja: niedziela, 12 czerwca 2005, 15:41
Numer GG: 9025892
Lokalizacja: Bydgoskie przedmieścia mrokiem zalane...
Kontakt:

Re: Co dla początkujących?

Post autor: Jelcyn »

Racja, coś mało wymagającego na początek to dobry krok w stronę późniejszych, bardziej wymagających gier. To tak jak z nauką pływania, jak się kogoś wrzuci na głęboką wodę, to jakoś wypełznie na brzeg i już nigdy więcej do wody nie wyjdzie, ale jeżeli będziemy uczyć krok po kroku, to polubi pływanie, i będzie się czuć pewnie na "głębokiej" wodzie. Dlatego dobre są Herosy, Diablo, Dungeon Siege i inne, nie koniecznie rasowe cRPGi, ale gry z elementami RPG. Później można przejść do "Baldurów i Tormentów".
"It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living."
-- Terry Pratchett
"Z głupotą się nie walczy, głupotę się omija"
Nasir
Pomywacz
Posty: 45
Rejestracja: czwartek, 17 maja 2007, 09:27

Re: Co dla początkujących?

Post autor: Nasir »

ja zaczynałem od Eye of Beholder
dla niezorientowanych to wyglądało tak:
Obrazek
:mrgreen:
oczywiście gry nie przeszedłem do końca, ba, tak mnie irytowała, że szybko sobie dałem z nią spokój. Jeśli Heroesów można nazwać grą RPG, to właśnie ona wciągnęła mnie w ten klimat. A z bardziej rasowych, to Baldurs Gate.

Tak czy siak uważam, że gatunek RPG albo się lubi, albo nie. Tu nie chodzi nawet o to, by grać w jakąś lekką, łatwą i przyjemną gierkę, tylko, żeby po prostu trafić na dobrą grę RPG.
ناصر
Nasir Malik Kemal Inal Ibrahim Shams ad-Dualla Wattab ibn Mahmud
Szelmon
Buńczuczny Tawerniak
Buńczuczny Tawerniak
Posty: 1441
Rejestracja: wtorek, 20 grudnia 2005, 19:04
Lokalizacja: Baile Atha Cliath
Kontakt:

Re: Co dla początkujących?

Post autor: Szelmon »

Ja bym tam na poczatek polecil Fable. Nie przerazi nikogo skomplikowaniem, liniowosc sprawi, ze poczatkujacy cRPGowiec nie poczuje sie zagubiony, nie zniecheci dlugoscia, nie znudzi, no i (co dla mlodszych graczy wazne zapewne) nie odstraszy przedpotopowa grafika. Idealna gierka na poczatek i zachete do dalszego poznawania cRPG.
Moje demony nie odchodza, zasypiaja, ale zawsze sa obecne. Ktos potrafi nucic dla nich ciche kolysanki, ja sam potrafie tylko ryczec im wprost do ucha piesni wojenne. Ten ktos, spiewajac, jednoczesnie kladzie delikatnie palec na moich ustach.
Azrael
Bosman
Bosman
Posty: 2006
Rejestracja: niedziela, 17 grudnia 2006, 11:38
Numer GG: 0
Lokalizacja: Nie chcesz wiedzieć... naprawdę nie chcesz wiedzieć...

Re: Co dla początkujących?

Post autor: Azrael »

Gothic 2 jest prostrz niż Gothic 1.... szczególnie pod względem sterowania. ( wstyd się przyznać, ale w jedynce godzine[a może i troche dłużej]rozpracowywałem korzystanie ze skrzynek, sprzedawanie i kupywanie)
Grupa Nieszanowania Praw Ludzkich oraz Wspierania Bratniej Nienawiści na Tawernie

Azrael (Śmierć Wszechświatów) jest ich władcą. Wszystkie inne Śmierci są zależne od niego.
Ravandil
Tawerniany Leśny Duch
Tawerniany Leśny Duch
Posty: 2555
Rejestracja: poniedziałek, 13 listopada 2006, 19:14
Numer GG: 1034954
Lokalizacja: Las Laurelorn/Dąbrowa Górnicza/Warszawa

Re: Co dla początkujących?

Post autor: Ravandil »

Azrael666 pisze:Gothic 2 jest prostrz niż Gothic 1.... szczególnie pod względem sterowania.
No nie wiem... Sterowanie fakt, że nieco lepsze, ale nie uważam, że Gothic 2 jest prostszy. Już pierwszy wypad na jaskinię ze słabymi goblinami kończy się zgonem... Jak pograłem w Gothica 2, to potem jedynka była spacerkiem przez park. Dla niewprawionego gracza pierwsze, radosne podejście do Gothika 2 skończyło się szybkim zgonem, szczególnie po zainstalowaniu dodatku. Początkujący gracz może być rzucony na zbyt głęboką wodę, a jedynka jest w sam raz do radosnego popykania i cieszenia się z szybkiego podnoszenia skilla ;)
Nordycka Zielona Lewica


Obrazek
http://www.lastfm.pl/user/Ravandil/

Obrazek
ODPOWIEDZ