Literatura Fantasy jako inspiracja dla twórców gier RPG

Pytania i problemy, ogłoszenia drobne, szukanie ludzi do gry.
ODPOWIEDZ
Gomez6
Szczur Lądowy
Posty: 1
Rejestracja: sobota, 3 stycznia 2009, 14:13
Numer GG: 0

Literatura Fantasy jako inspiracja dla twórców gier RPG

Post autor: Gomez6 »

Witam. Jeden z tematów na Maturze 2009 jest "Literatura Fantasy jako inspiracja dla twórców komputerowych gier RPG". Wybrałem go ponieważ jako tako czytuje fantastykę i gram gry CRPG. Kiedy jednak chce coś napisać mam pustkę w głowie. I oto moja prośba do was forumowicze. Czy ktoś z was ma może jakiś ciekawy pomysł który mógłbym użyć do mojej prezentacji? Jeśli tak to proszę o tym napisać. Każdy głos się liczy.

Wszystkie informacje o Wiedźminie i jego komputerowym odpowiedniku (bo pewnie tylko dzięki jego sukcesowi temat znalazł się na Maturze) będę bardzo wdzięczny.
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Re: Literatura Fantasy jako inspiracja dla twórców gier RPG

Post autor: BAZYL »

Piknik na skraju drogi - Strugackich ->S.T.A.L.K.E.R (choć to nie do końca RPG, ale ja bym uznał.
Utwory Tolkiena -> pełno gier osadzonych w Śródziemiu.
Wywiad z wampirem - A. Rice -> bezpośrednio Świat Mroku, pośrednio erpegi na podstawie Wampira: Maskarady.

To tak na szybko co mi do głowy przychodzi.
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
Eglarest
Chorąży
Chorąży
Posty: 3653
Rejestracja: sobota, 19 listopada 2005, 11:02
Numer GG: 777575
Lokalizacja: Poznań/Konin

Re: Literatura Fantasy jako inspiracja dla twórców gier RPG

Post autor: Eglarest »

No ja bym ci radził się skupić na tym Wiedźminie i jego złożonej osobowości możesz walnąć jakieś banały typu skomplikwoana postać jest interesująca nie tylko dla czytelnika ale i gracza bo gracz chciałby sie z nia identyfikować etc..

No na podstawie Tolkiena jest masa gier ale tu argumentem inspiracyjnym była kasa i komercha oczym tez mozesz wspomnieć i porownać ze wiedźmin byl niby czymś więcej

niewiem czy HP mozna podto wciągnąć.

mówisz o literaturze fantasy wiec SF pewnie nie wchodzi w gre?
Kenshin-san
Pomywacz
Posty: 32
Rejestracja: niedziela, 28 grudnia 2008, 19:10
Numer GG: 0

Re: Literatura Fantasy jako inspiracja dla twórców gier RPG

Post autor: Kenshin-san »

Możesz chyba również wspomnieć, że w drugą stronę to nie za bardzo działa. Jak naprzykład książka oparta na Baldurs Gate'cie, która nie cieszyła się dużą popularnością. Właśnie jak wszystkie oparte na grach.
"Jeżeli gry takie jak seria BG, morrowind, czy przede wszystkim Gothic oraz KOTOR są uznawane za najlepsze na PC to tylko świadczy o tym, jaki ten rynek jest... żałosny."
Perzyn
Bosman
Bosman
Posty: 2074
Rejestracja: wtorek, 7 grudnia 2004, 07:23
Numer GG: 6094143
Lokalizacja: Roanapur
Kontakt:

Re: Literatura Fantasy jako inspiracja dla twórców gier RPG

Post autor: Perzyn »

Warto też spojrzeć na temat z szerszej perspektywy i w ramach wstępu stwierdzić, że gros cRPG powstało w klasycznych post-Tolkienowskich realiach fantasy obejmujących kanon taki jak Elfy, Krasnoludy, Orkowie i całe to magiczno heroiczne quasi-średniowiecze.

Do tego klasyczne książkowe toposy - prostaczek zostający bohaterem i ratujący świat, drużyna wykonująca Zadanie, Wielkie Zło i niekiedy jeszcze Mroczna Kraina.

Warte podkreślenia jest wzajemne przenikanie się świata gier i książek w wypadku pozycji opartych na D&D - ot, w BG pojawia się Drizz, Elminster i inne nawiązania.
ODPOWIEDZ