Pomoc w wyborze literatury

Pytania i problemy, ogłoszenia drobne, szukanie ludzi do gry.
ODPOWIEDZ
solid-sensei
Szczur Lądowy
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 25 marca 2008, 20:43
Numer GG: 0

Pomoc w wyborze literatury

Post autor: solid-sensei »

Nie wiem czy pisze w dobrym dziale, ale jesli nie, to niech moderator przeniesie do innego działu ;)

Witam forumowiczów serdecznie. Mam pytanie i zarazem prośbę do osób które znają się na literaturze z działu Fantasy. W tym roku pisze maturę (na nieszczęście) i na język polski wybrałem temat "Sposoby kreowania świata fikcyjnego w literaturze fantastycznej i w filmie. Omów zagadnienia na wybranych dziełach literackich i filmowych". Mój problem polega na wyborze literatury na ten temat :( Myślałem nad "Ojczyzną" Salvatore R. A. , "Smoki Jesiennego Zmierzchu" Tracy Hickman i Margaret Weis oraz nad jednym tytułem nad którym nie mogę się zdecydować :? Bardzo bym prosił i pomoc, ponieważ nie wiem co mogło by pasować do tego tematu :cry: Szukam czegoś na miarę świata Forgotten Realms, lub po prostu Magii i Miecza. Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc i z góry dziękuje zbawcom za ratunek niewinnemu śmiertelnikowi :D Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Re: Pomoc w wyborze literatury

Post autor: BAZYL »

Skoro dokonałeś takiego wyboru jaki dokonałeś, to marnie Cię widzę na tej maturze... Jeśłi chcesz znać moje zdanie, to zmień literaturę póki jeszcze możesz. A jełśi nie możesz, to z dwóch bliźniaczych pozycji wybierz jedną i poszukaj czegoś jeszcze. Proponuję coś ze sci-fi, może Lema, Haldemana, Heinleina? A na trzecią pozycję może coś podobnego do naszego świata, a jednak innego - jakąś alternatywę historyczną (Apokalipsa wegług Pana Jana, Wrzesień). Jeśli weźmiesz 3 pozycje pt. "badziew fantasy", to na pewno nie dostaniesz wybitnej oceny...
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
Craw
Bosman
Bosman
Posty: 1864
Rejestracja: poniedziałek, 25 kwietnia 2005, 20:51
Numer GG: 5454998

Re: Pomoc w wyborze literatury

Post autor: Craw »

Najlatwiej byloby Ci napisac cos o Srodziemiu Tolkiena, gdyz na ten temat powstalo dosc duzo ksiazek. Osobiscie polecam dzielo "Tolkien Mistrz Srodziemia" napisana przez Paula H. Kochera. Poza tym, jesli nie masz problemow z angielskim, zajrzyj tu i tu.
solid-sensei
Szczur Lądowy
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 25 marca 2008, 20:43
Numer GG: 0

Re: Pomoc w wyborze literatury

Post autor: solid-sensei »

Bazyl: Mam okazje jeszcze zmienić, więc dlatego pytam sie osób które się znają ;) Sci-fiction wykorzystam oczywiście, ale sie już formie filmu, jeśli chodzi o filmy to chcę się skupić na Trylogii "Marix" (kostiumy, efekty specjalne, fabuła, świat filmu) oraz na japońskim "Final Fantasy: Advent Children" (możliwość alternatywnego kreowanie świata za pomocą grafiki komputerowej). Natomiast właśnie w literaturze chce się skupić na dziale Fantasy, więc wybrałem wspomniane tytuły, które mogłyby ukazywać poszczególne zagadnienia, np. "Ojczyzna" - charakterystyka postaci, "Smoki Jesiennego Zmierzchu" - świat fikcyjny. Minusem jest to, że te tytuły podchodzą pod gatunek heroic fantasy, wiec wiadomo, łatwa fabula, zbytnio się nie wyróżniająca. Chciałem również zastanowić się nad twórczością Sapkowskiego ("Wiedźmin"), ponieważ mógłbym wykorzystać jego dokładną szczegółowość oraz język, ale nie wiadomo czemu, poloniści krytykują Sapkowskiego i nie podobają się im jego prace (prezentacja może nie zaciekawić komisje egzaminacyjną) .Oczywiście jest to moja osobista koncepcja, ale uważam, że ktoś może mięć lepsze lub ciekawsze pomysły.
Craw
Bosman
Bosman
Posty: 1864
Rejestracja: poniedziałek, 25 kwietnia 2005, 20:51
Numer GG: 5454998

Re: Pomoc w wyborze literatury

Post autor: Craw »

Wielu polonistow uwaza Sapcia za pisarza trzeciej kategorii (a on jest tylko czlowiekiem trzeciej kategorii :P) dlatego bym z nim uwazal.
I nie laduj ile wlezie rzeczy do tej matury. Lepiej skupic sie na paru dzielach i zrobic je PORZADNIE.
A kreowanie swiata za pomoca CGI to IMHO bardzo naciagane zagadnienie. No i za duzo sie o nim tez nie da powiedziec, chyba, ze zaczniesz wymieniac i opisywac procesy jego powstawania.
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Re: Pomoc w wyborze literatury

Post autor: BAZYL »

Poloniści to debile, ale jeśli być użył Narrenturm jako alternatywy historycznej (czyli tez fanatastyki) zamiast Wiedźmina, to na pewno nie potrafiliby tego skrytykować, a jelsi by próbowli, to szybko by sie zamknęli na argument że to nie jest fantasy. Ale zapewniam Cię, że akurat jak polinista miałby się czepić Sapkowskiego lub Salvatore, to z pewnoscią czepiłby się tego drugiego. O ile oczywiscie go zna.
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
Oso
Tawerniany Księgarz
Tawerniany Księgarz
Posty: 269
Rejestracja: niedziela, 5 listopada 2006, 22:16
Numer GG: 9053067
Lokalizacja: głównie Warszawa

Re: Pomoc w wyborze literatury

Post autor: Oso »

Jako alternatywę historyczną ja bym jeszcze polecił Sarantyńską mozaikę Guya Gavriela Kaya. Ta dylogia mnie zachwyciła. Opis świata jest bogaty w detale, choć w sumie opiera się o średniowieczne Bizancjum. A pisarz nie jest tak wyeksploatowany jak Sapkowski.
"Bądź ponad to, spraw by się przestał liczyć, to sobie wreszcie pójdzie. Bo jeśli się przejmiesz tym, co on wygaduje, i skupisz całą uwagę na walce z nim, to tym samym uznasz, że może mieć rację i wtedy będzie po tobie."
Craw
Bosman
Bosman
Posty: 1864
Rejestracja: poniedziałek, 25 kwietnia 2005, 20:51
Numer GG: 5454998

Re: Pomoc w wyborze literatury

Post autor: Craw »

To ja dodam jeszcze do tej listy "Czarna Ikone" Zaganczyka. Fajna ksiazka, ktorej akcja tez dzieje sie w Bizancjum (i tez alternatywna historia).
Falandar
Marynarz
Marynarz
Posty: 166
Rejestracja: poniedziałek, 10 kwietnia 2006, 01:23
Numer GG: 5951765
Lokalizacja: Drawsko Pom/Wrocław

Re: Pomoc w wyborze literatury

Post autor: Falandar »

Juz pwnie te maturke napisales... ale dla przyszlych maturzystow ;] - David Eddings. A co do Salvatore, to forgotten realms nie jest swietnym tworzywem na temat maturalny.
ODPOWIEDZ