API dla blogów

Zablokowany
krucaFuks
Tawerniany Trickster
Tawerniany Trickster
Posty: 898
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2005, 10:35
Numer GG: 0
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

API dla blogów

Post autor: krucaFuks »

Czy istnieje jakieś standardowe (drupal, wordpress, movable type) API dla tawernianych blogów? Istnieje obecnie całkiem sporo narzędzi, które bardzo ułatwiają pisanie dobrych postów (np umożliwiaja zbieranie notatek, zapisywanie wersji tymczasowych, ułatwiają wstawianie linków, obrazków czy innych obiektów). Ja osobiście chętnie używałbym do tego celu oczywiście Flocka, ale nie rozpoznaje on żadnego ze znanych API, więc podejrzewam, że ten jest dość egzotyczny. Czy nie byłoby warto jednak oprzeć blogów o coś standardowego, bo narzędzia do blogowania stają się naprawde bardzo wygodne i na pewno będą sie upowszechniać.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Re: API dla blogów

Post autor: BAZYL »

Tawerniane blogi sa oparte o phpBB3 i mozna na nim używać wszystkich tagów BBCode jaki znajdziecie na forum.
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
krucaFuks
Tawerniany Trickster
Tawerniany Trickster
Posty: 898
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2005, 10:35
Numer GG: 0
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: API dla blogów

Post autor: krucaFuks »

Pytałem się o API, czyli interfejs, który umożliwia publikowanie za pomocą zewnętrznej aplikacji, a nie tylko przez natywny interfejs www.

Najpopularniejsze API dla blogów to WordPress, TypePad, Movable Type, Live Journal, Drupal, Blogger, MetaWeblog i Atom. Przykładowo blox.pl Agory wykorzystuje API zgodne z MetaWeblog..Rozumiem, że silnik tawernianych blogów oparty jest o phpbb, ale pytam, czy do publikowania postów wykorzystuje może któryś z tych APIs lub swoje, ale zgodne z którymś z tych standardów. Jak na razie żadnemu z narzędzi, które próbowałem nie udało się nic wykryć, próbowałem pod adresem http://tawerna.rpg.pl/blog/krucaFuks.
Obrazek Obrazek
borg
SuperTechTawerniak
SuperTechTawerniak
Posty: 349
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 01:32
Numer GG: 115125
Lokalizacja: Rawicz/Wrocław
Kontakt:

Re: API dla blogów

Post autor: borg »

KrucaFuks...

Przepisać nazwy z konfiguratora Flocka - to każdy potrafi.
Wiedzieć, o czym się pisze, to już inna sprawa.

Ciekawe, że do tej pory nie napisałeś, ani jednej notki na tawernianym blogu.
krucaFuks
Tawerniany Trickster
Tawerniany Trickster
Posty: 898
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2005, 10:35
Numer GG: 0
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: API dla blogów

Post autor: krucaFuks »

Miałem właśnie taki zamiar, nie mam jednak zamiaru prowadzić bloga ze wspominkami, lecz raczej merytoryczny, z linkami, cytatami etc. Do tego celu wolałbym miec trochę więcej możliwości, niż oferuje obecny interfejs.

Spytam jeszcze raz:
- czy moge w jakiś sposób wykorzystać zewnętrzne oprogramowanie do publikowania na tawernianym blogu?
- jeżeli nie, czy jest w planach oparcie publikowania na jakimś standardzie, aby w przyszłości było to możliwe, czy też będzie to zawsze własny, zamknięty interfejs?
Obrazek Obrazek
borg
SuperTechTawerniak
SuperTechTawerniak
Posty: 349
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 01:32
Numer GG: 115125
Lokalizacja: Rawicz/Wrocław
Kontakt:

Re: API dla blogów

Post autor: borg »

Wymienione przez Ciebie nazwy, to nie standardy.

Standardy ustalają organizacje takie, jak ISO lub w przypadku sieci W3C. Wymienione przez Ciebie nazwy to autorskie rozwiązania blogowe stworzone przez konkretne osoby i organizacje. To, że inne konkretne osoby, które tworzą przeglądarkę Flock używają akurat tych, a nie innych blogów, nie czyni ich standardami...

Dlaczego Flock wspiera tylko np, dwa rodzaje serwisów pozwalających na umieszczanie zdjęć: Photobucketa i Flickra? Może to też jedyne standardy i jedynie słuszne API?

Dlaczego nie wspiera żadnego serwisu video? Pewnie to spisek!


Weź przestań rzucać chwytliwimi nazwami, ładnymi hasłami i sloganami dla mas. Zajmij się np. zapoznaniem, ze stanem obecnym. Wiele razy już mi udowodniłeś, że nie masz bladego pojęcia o tym, o czym piszesz. Nie na poziomie merytorycznej znajomości tematu technologi internetowych (którgo nie posiadasz), ale tego co potrafi obecne Forum tawerny.

PS.
Po raz kolejny zapraszam Cie na http://www.phpbb.com, gdzie znajdziesz kody źródłowe Forum oraz pełen opis jego API.

PPS.
Na stronach WWW śmiesznym jest mówienie o zamkniętym interfejsie, gdzy każdy może podejrzeć jego działanie przez zwykłe spojrzenie na kod HTML strony. Stąd też twórcy Flocka wiedzą, jak obsługiwać większość CMSów...

PPPS.
Swoją drogą używanie skrótu API dla wywołań stron internetowych jest moim zdaniem niewłaściwym. To jednak już moje prywatne zdanie.
krucaFuks
Tawerniany Trickster
Tawerniany Trickster
Posty: 898
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2005, 10:35
Numer GG: 0
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: API dla blogów

Post autor: krucaFuks »

borg, teraz dla odmiany ty nie wiesz o czym mówisz. Zapraszam do zapoznania sie z Flock.com, tam masz wszystkie odpowiedzi na swoje watpliwosci dotyczace wspierania roznych serwisow. Owszem, wspiera serwisy wideo - np youtube. Nie mówiąc już o tym, że dodawanie nowych serwisow jest jak najbardziej dozwolone - flock wrecz do tego zacheca, choc dokumentacja w tym momencie moze byc dosc niekompletna. Dokumentacja, nie kod zrodlowy - bo ten kazdy moze sobie sprawdzic w kazdej chwili, tylko ze oczywiste jest, ze trudno sie bedzie mu czasem w tym polapac.
Photobucket i Flickr są z tych samych przyczyn, z jakich domyślną wyszukiwarką w Fx jest google, a w Operze Yahoo! [W Operze domyślną wyszukiwarką jest Google - dop. BAZYL][W najnowszej wersji jest Yahoo - dop. FLK]. Dwa serwisy (a nie jeden) zostały zaimplementowane, aby dac użytkownikom wybór - to całkiem nieźle jak na program, który był wówczas w wersji bodajże 0.4.

Edytor Flocka nie jest jedynym edytorem blogów, jeżeli znasz jakiś inny, który poradzi sobie z tawerną, to prosze podaj.

Rozumiem, że nie planujesz wprowadzenia API zgodnego z którymś z najpopularniejszych obecnie w sieci, lecz tawerniane blogi pozostana niekompatybilne ze wszystkimi narzędziami, które powstały aby ułatwić życie piszącym blogi?

ps. chciałem zwrócic uwage na pewien problem, ale widzę że obieracie to znowu jako jakiś atak. Naprawdę to nie jest moim zamiarem - mnie nie naprawdę nie obchodzi jak działa tawerna, dopóki zapewnie mi możliwość wygodnego z niej korzystania. Jeżeli chciacie robić to na phpbb, nie mam nic przeciwko - ale może lepiej, żeby postarać się, żeby nowe funkcje były zgodne z innymi rozwiązaniami popularnymi w sieci. Nie ma pomysłu za każdym razem wymyślać koła na nowo.
Obrazek Obrazek
borg
SuperTechTawerniak
SuperTechTawerniak
Posty: 349
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 01:32
Numer GG: 115125
Lokalizacja: Rawicz/Wrocław
Kontakt:

Re: API dla blogów

Post autor: borg »

Nie chciałeś zwrócić uwagę na pewien "problem" - chciałeś rozpocząć kolejnego Flejma wymyślając kolejny "problem". Już wcześniej zauważyłem, że cokolwiek Ci się odpowie - odpowiadasz, dokładnie tak, by być 'przeciwko'.

I tak napisałeś kolejnego posta - oczywiście 'przeciwko'. Znowu używasz wielu słów kluczy, które mają na celu podnieść Twój autorytet i sprawić wrażenie, że wiesz o czym piszesz. Są to słowa poprawne politycznie, bardzo na czasie, z pierwszych stron gazet, że tak powiem.

Niestety nie wiesz o czym piszesz...

Zapoznałem się z Flockiem, stąd wiem, że wypisałeś po kolei nazwy z jego konfiguratora i stamtąd też wziąłeś skrót API. Szkoda tylko, że nie wiesz co on oznacza... Tylko mi linka do wikipedi nie zapodawaj! Rozumiem, chciałeś zapodać kilkoma nazwami, żeby pokazać, jak to się znasz.

Rozwój Flocka mnie nie interesuje. Zaznaczyłem tylko, że jest on tylko wyznacznikiem tego, jakie serwisy lubią autorzy Flocka, a nie jakie są standardy. Jeśli podasz mi linka do standardu blogów (ISO, W3C) - chętnie go zaimplementuje.

To oczywiście żart...

PS.
Najlepiej skasować wsyztskie strony w necie i zostawić tylko jedną. Będzie to wtedy jeden wielki standard.

PPS.
Wiem o czym mówie - jestem magisterm inżynierem informatyki, specjalność inżynieria internetowa, specjalizacja inżynieria systemów bezpiecznych i od 5 lat zarabiam na pisaniu aplikacji sieciowych (w tym stron WWW) - więc błagam... nie zarzucaj mnie technobełkotem i trendybełkotem.
krucaFuks
Tawerniany Trickster
Tawerniany Trickster
Posty: 898
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2005, 10:35
Numer GG: 0
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: API dla blogów

Post autor: krucaFuks »

Dobrze, nie będę więc już więcej flejmował, bo rozumiem, że jeżeli nie jestem inżynierem informatyki, to nie dostanę odpowiedzi. Pytałem tak jak umiałem, nigdy nie starałem się udawać, że jestem zawodowym informatykiem - bo nie jestem.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Re: API dla blogów

Post autor: BAZYL »

Pytanie:
krucaFuks pisze:Czy istnieje jakieś standardowe (drupal, wordpress, movable type) API dla tawernianych blogów?
Odpowiedź:
Nie ma czegoś takiego jak standardowe API dla blogów.
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
krucaFuks
Tawerniany Trickster
Tawerniany Trickster
Posty: 898
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2005, 10:35
Numer GG: 0
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: API dla blogów

Post autor: krucaFuks »

A czy istnieje możliwość używania jakichś edytorów blogów (perfomancing, ecto, blogJet itp) do publikowania postów na Tawernie?
Obrazek Obrazek
borg
SuperTechTawerniak
SuperTechTawerniak
Posty: 349
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 01:32
Numer GG: 115125
Lokalizacja: Rawicz/Wrocław
Kontakt:

Re: API dla blogów

Post autor: borg »

Odpowiedź:

Nie wiem. Nie używam (BAZYL Ty wiesz?)

Strzelam, że skoro tawerniane blogi nie należą do najpopularniejszych w światowej sieci (bo np. KrucaFuks tam żadnej notatki nie zamieścił), to autorzy powyższych programów (niektórych widze płatnych) zapewnie też nie wiedzą o ich istnieniu i nie zaimpelentowali ich obsługi (jak zresztą i pozostałych miliarda stron na sieci, nie będących najpopularniejszymi 20-stoma stronami blogowymi świata).

Nasze blogi za to doskonale współpracują z Notatnikiem, WordPadem, Wordem i OpenoOfficem, a także Operą, FF, IE, i choć nie testowałem - prawdopodobnie też z Safari.


Prywatna uwaga:

I co? Flejmika ciąg dalszy?

Teraz będziesz poszukiwał w googlach po frazie "blog utilities" i wypisywał nazwy, pytając, czy współpracują z Tawerną? Nie zapomnij potem zająć się galeriami, artykułami, dodawaniem newsów... A zapomniałem - przecież Ty nic takiego nie robisz.

Nie możesz przecież wykonać realnej pracy na rzecz Tawerny, bo jej interfejs nie jest zgodny z żadnym "standardowym API". Żałość bierze...
Falka
Tawerniana Wiewiórka
Tawerniana Wiewiórka
Posty: 2008
Rejestracja: poniedziałek, 23 sierpnia 2004, 15:54
Numer GG: 1087314
Lokalizacja: dziupla ^^
Kontakt:

Re: API dla blogów

Post autor: Falka »

Dobra, panowie, dość!

Fuks: blogi są tawerniane, a to znaczy, że możesz pisać posty ze strony Tawerny. Nie działają z innymi cudami i w najbliższej przyszłości nie będą, może kiedyś. Współpracy z Flockiem nie będziemy rozważać dopóki nie wyjdzie oficjalna wersja albo chociaż RC, bo jak sam dobrze wiesz, np. takie 0.7 różni się znacznie od 0.8. Jak pomyliłam numerki, whatever, dobrze wiesz co mi sam pisałeś ;)

A teraz wątek zamykam, bo nie ma sensu go ciągnąć.
Sblam! | "Orły są duże i tupią"
Zablokowany