Spamboty

Pytania, sugestie i propozycje zmian na forum.
Ardel
Kok
Kok
Posty: 1015
Rejestracja: sobota, 13 stycznia 2007, 20:32
Numer GG: 8570942
Lokalizacja: Shadar Logoth

Re: Spamboty

Post autor: Ardel »

Ja widziałem kiedyś całkiem przyjazną dla usera przy rejestracji opcję:
"czy jesteś człowiekiem?"
I w okienko jedynie trzeba wpisać tak, ewentualnie wybrać jedną z podanych dwóch opcji, z czego pierwsza brzmi: nie.
corvus
Marynarz
Marynarz
Posty: 290
Rejestracja: poniedziałek, 29 grudnia 2008, 13:44
Numer GG: 2609448
Lokalizacja: Ostrowiec
Kontakt:

Re: Spamboty

Post autor: corvus »

Ardel pisze:Ja widziałem kiedyś całkiem przyjazną dla usera przy rejestracji opcję:
"czy jesteś człowiekiem?"
I w okienko jedynie trzeba wpisać tak, ewentualnie wybrać jedną z podanych dwóch opcji, z czego pierwsza brzmi: nie.
No to właśnie o tego typu okienku pisałam wcześniej. Z tym, że lepsze są wpisywane niż wybierane własnie w formie równania albo (jak ja pisałam po prostu każące podać określoną liczbę - jedną, ustaloną w okienku typu "podaj swoje zainteresowania" z tym, że tutaj "podaj liczbę 110" gdzie użytkownik musi po prostu przepisać owo "110").
Szczególnie, że przeglądając konta spambotów nie zauważyłam, aby przynajmniej połowa z nich miała cokolwiek wpisane w konta.
Moim zdaniem to się sprawdza (przynajmniej część z spambotów nie potrafi tego ominąć a to zawsze coś), ale bazyl twierdzi inaczej a to on jest tu adminem. :P



EDIT:
Wydaje mi się jakby spambotów przybywało. Takie pytanie mam w związku z tym: dlaczego właściwie nie spróbować by tego co było tu proponowane.
Do profilu wprowadzić okno wyglądające mniej więcej tak:
http://img408.imageshack.us/i/beztytuuxam.jpg/
może i wygląda to śmiesznie, ale zawsze można sprawdzić czy w jakimś stopniu jest skuteczne (być może właśnie część botów nie byłaby w stanie ominąć tego "zabezpieczenia", nie jest to bowiem przepisywanie kodu z wygenerowanego obrazka co boty są w stanie przeczytać, a czegoś co jest w profilu, nie przypominam sobie, żeby boty wpisywały np. swoje zainteresowania, czy miejsce skąd pochodzą. Niektóre to robią, ale część nie, więc może odniosłoby to jakiś skutek). Zresztą... Kiedy nie ma zbyt wielu innych pomysłów to chyba warto sprawdzić JAKIŚ niż ŻADEN?
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Re: Spamboty

Post autor: BAZYL »

Próbowaliśmy już wielu rzeczy. Aktualnie jest już przepisywanie kodu sprawdzającego, który ja mam problemy przeczytać, a jakoś spambotów to nie powstrzymuje. Naprawdę sądzicie, że gdyby było skuteczne lekarstwo, to byśmy go nie wypróbowali?
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
Awatar użytkownika
Solarius Scorch
Bosman
Bosman
Posty: 1859
Rejestracja: sobota, 25 czerwca 2005, 13:38
Numer GG: 0
Skype: solar_scorch
Lokalizacja: Cyprysowe Źródła

Re: Spamboty

Post autor: Solarius Scorch »

Dziś zarejestrowałem się na pewnym forum. Oprócz standardowego przepisywania Captchy musiałem rozwiązać zadanie matematyczne:

"Rolnik ma dwie kury. Rolnik poszedł na targ i kupił jeszcze trzy. Ile rolnik ma kur?"

Odpowiedź trzeba było wpisać cyfrą.

Nie wiem czy pomaga, ale powinno.
corvus
Marynarz
Marynarz
Posty: 290
Rejestracja: poniedziałek, 29 grudnia 2008, 13:44
Numer GG: 2609448
Lokalizacja: Ostrowiec
Kontakt:

Re: Spamboty

Post autor: corvus »

Solarius Scorch pisze:Nie wiem czy pomaga, ale powinno.
No właśnie mi też się tak wydaje.
No ale...

Odnośnie tych zadań to spotkałam się także z wpisywaniem nie cyfry a cyfry w formie słowa, tj. "osiem", etc. To powinno być jeszcze bardziej przydatne.
No Name
Bombardier
Bombardier
Posty: 676
Rejestracja: środa, 26 marca 2008, 20:41
Numer GG: 0
Lokalizacja: Kraków, Bielsko w weekendy i święta. :)

Re: Spamboty

Post autor: No Name »

Ok, dziś jak zobaczyłem posty niejakiego abcd306 zmieniłem zdanie co do walki ze spamem.

Zróbcie coś! Choćby dajcie już tą aktywację konta, albo funkcję logarytmiczną do rozwiązania, byle to cholerstwo przestało się mnożyć.
"Mistrz gry nie ma duszy! Sprzedał ją diabłu za tabelę trafień krytycznych!"

May the Phone be with you!
RXA
Pomywacz
Posty: 56
Rejestracja: środa, 28 lipca 2010, 03:34
Numer GG: 26186046
Lokalizacja: Szpital dla obłąkanych

Re: Spamboty

Post autor: RXA »

Co prawda nie chodzi stricte o spamboty (bo jeszcze tragicznie nie spamują), ale niespamujące spamboty też irytują. Od godziny 22.00 9 stycznia na forum zarejestrowało się 72 użytkowników. Większość wygląda na typowe boty (głupie linki w profilach, dane po angielsku), niektóre są za głupie i wypełniają tylko "adres e-mail" i kraj (RUSSIA, USA, Taiwan, Venezuela), a jeden wpisał się rosyjskim alfabetem. Nie jest ich może cała chmara i może nie postują jak szalone, ale rejestrują się regularnie w ilości 5-10 dziennie, co nasuwa pewne obawy (boty zmądrzały?), gdyż ostatnimi czasy było max kilka na tydzień.
Mam swój świat, swoje kredki i... zero zdolności artystycznych...
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Re: Spamboty

Post autor: BAZYL »

Niestety, wraz z rozwojem technologii spamboty też się rozwijają - nic na to nie poradzimy, możemy tylko kasować ancymonów.
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
Wilkojapko
Marynarz
Marynarz
Posty: 222
Rejestracja: piątek, 12 listopada 2010, 00:30
Numer GG: 10499479

Re: Spamboty

Post autor: Wilkojapko »

To zabawne, że ostatnio na forum tylko ruskie spamboty i ja...
Chyba nie mam życia panowie :?
"I have whirled with the earth at the dawning,
When the sky was a vaporous flame;
I have seen the dark universe yawning
Where the black planets roll without aim"

H.P.Lovecraft - Nemesis
Alien
Kok
Kok
Posty: 1304
Rejestracja: środa, 25 lutego 2009, 16:48
Numer GG: 28552833
Lokalizacja: Police

Re: Spamboty

Post autor: Alien »

ja często mam taki widoczek ;)
00088888000
corvus
Marynarz
Marynarz
Posty: 290
Rejestracja: poniedziałek, 29 grudnia 2008, 13:44
Numer GG: 2609448
Lokalizacja: Ostrowiec
Kontakt:

Re: Spamboty

Post autor: corvus »

Swoją drogą może rzeczywiście wprowadźcie to do rejestracji? Coś jak ten tekst z kurami tylko, żeby to było pytanie obowiązkowe podczas rejestracji, przynajmniej w Użytkownikach nie będzie tylu botów, bo naprawdę jak się listę przegląda to...

Ach, nie łatwiej zbanować IP i usunąć te boty z forum? Wszystko zajmuje miejsca a ich tam jest od ch*ja i jeszcze trochę. Ja bym to wywaliła w pierony blokując IP każdego z nich i adresy mailowe. Bo chyba nie potrzebujecie mieć w statystykach dużej liczby userów, co? :roll:
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Re: Spamboty

Post autor: BAZYL »

Takie blokowanie nie sprawdza się, ponieważ boty mają losowe IP i losowe maile. Oczywiście nie zależy nam na ilości użytkowników, ale będą oni usuwani automatycznie jak się zestarzeją bez aktywności...
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
Wilkojapko
Marynarz
Marynarz
Posty: 222
Rejestracja: piątek, 12 listopada 2010, 00:30
Numer GG: 10499479

Re: Spamboty

Post autor: Wilkojapko »

A może okienko do oznaczenia "Nie jestem ruskim botem" ;)
"I have whirled with the earth at the dawning,
When the sky was a vaporous flame;
I have seen the dark universe yawning
Where the black planets roll without aim"

H.P.Lovecraft - Nemesis
corvus
Marynarz
Marynarz
Posty: 290
Rejestracja: poniedziałek, 29 grudnia 2008, 13:44
Numer GG: 2609448
Lokalizacja: Ostrowiec
Kontakt:

Re: Spamboty

Post autor: corvus »

Ja wciąż będę obstawać przy okienku z pytaniem jak to z kurami. Około 60% botów (a może i więcej) tego nie ominie, sami widzicie, że albo piszą po angielsku albo po rosyjsku, żaden z nich nie zrozumie pytania typu: na polu jest pięć krów, wilki zjadły dwie jedna umarła. Ile krów żyje? W oknie odpowiedzi tekst typu "dwie".
To oszczędziłoby wszystkim roboty związanej z usuwaniem ich spamu w postach i, w końcu, usuwaniem ich samych. A przecież to nie zajmuje wiele roboty? Wystarczy w PA wprowadzić dodatkowe okno do Panelu Użytkownika i oznaczyć je jako obowiązkowe podczas rejestracji. Maksymalnie pięć minut roboty. Dlaczego by nie sprawdzić czy to skuteczne? Czemu od razu zakładacie, że nie, skoro nawet nie spróbowaliście?

Wiem, że boty mają losowe IP, ale nie zaszkodzi blokować te, z których już korzystały. W niewielkim stopniu zmniejszy to liczbę tych IP, a być może i powstrzyma niektóre z botów. Warto próbować wszystkiego w walce z nimi, jak zresztą napisał RXA - wkurzające są nie tylko te, które spamują. Wkurzające są wszystkie boty.

A co do usuwania - kilkanaście ich jest na liście ostatnio zarejestrowanych użytkowników. Dalej strach sprawdzać. ;)
RXA
Pomywacz
Posty: 56
Rejestracja: środa, 28 lipca 2010, 03:34
Numer GG: 26186046
Lokalizacja: Szpital dla obłąkanych

Re: Spamboty

Post autor: RXA »

BAZYL pisze: będą oni usuwani automatycznie jak się zestarzeją bez aktywności...
Nie jestem specjalistą w dziedzinie botów, ani okresu nieaktywności na forum, więc pozwolę sobie zapytać. Ile trwa taki okres nieaktywności, żeby zostać automatycznie usuniętym?
Mam swój świat, swoje kredki i... zero zdolności artystycznych...
corvus
Marynarz
Marynarz
Posty: 290
Rejestracja: poniedziałek, 29 grudnia 2008, 13:44
Numer GG: 2609448
Lokalizacja: Ostrowiec
Kontakt:

Re: Spamboty

Post autor: corvus »

RXA pisze:
BAZYL pisze: będą oni usuwani automatycznie jak się zestarzeją bez aktywności...
Nie jestem specjalistą w dziedzinie botów, ani okresu nieaktywności na forum, więc pozwolę sobie zapytać. Ile trwa taki okres nieaktywności, żeby zostać automatycznie usuniętym?
Patrząc po sobie to... długo zajmuje zanim cię usuną. Ja konto założyłam tutaj w 2008 a pierwszy raz napisałam chyba dopiero w 2010. ;)
I zresztą wtedy też zajrzałam na forum będąc zalogowaną, więc... :roll:



EDIT:
Rozumiem, że wprowadzenie zmian w rejestracji nadal was nie interesuje? U nas na forum to się jakoś sprawdza, ruskie i inne angielskie są na to za głupie i nie potrafią ominąć czegoś takiego, a z tego co widzę to głównie one tutaj zaglądają.
Naprawdę tak mało ludzi tu zagląda, że mamy siedzieć z botami? ;/
Sir_herrbatka
Mat
Mat
Posty: 518
Rejestracja: czwartek, 28 czerwca 2007, 12:51

Re: Spamboty

Post autor: Sir_herrbatka »

możesz porozmawiać z którymś z botów. Jeden właśnie zaatakował jakieś 40% ze wszystkich działów forum ;-)
ODPOWIEDZ