Przeklinanie w sesjach?

Pytania, sugestie i propozycje zmian na forum.
ODPOWIEDZ
Tori
Bosman
Bosman
Posty: 1759
Rejestracja: piątek, 17 lutego 2006, 15:05
Numer GG: 7524209
Lokalizacja: Gliwice

Przeklinanie w sesjach?

Post autor: Tori »

Właśnie, dręczy mnie taka sprawa.

Jest sobie sesja neuro, świat jest brutalny, ludzie brutalni, sytuacja napięta, życie postaci wisi na włosku, i tu następuje moje pytanie: Czy nie można od czasu do czasu rzucić burwą czy innym mięchem? Regulamin tego zabrania, a gwiazdkowane wyrazy tracą na mocy...

Nie można by tak uchylić regulaminu?
Od dziś płacę Eurogąbkami.
MAd Phantom
Arcymod Tawerniany
Arcymod Tawerniany
Posty: 1279
Rejestracja: poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 17:13

Re: Przeklinanie w sesjach?

Post autor: MAd Phantom »


Jeśli sesja trzymać będzie ogólnie wysoki poziom, to poprzeklinać sobie możecie (byle z umiarem). Co do kropkowania, to jest ono szczytem bezsensu, bo i tak wiadomo o co chodzi ;p
Force
Bosman
Bosman
Posty: 1571
Rejestracja: sobota, 7 października 2006, 11:14
Numer GG: 0
Lokalizacja: piwnica

Re: Przeklinanie w sesjach?

Post autor: Force »

Ciekawy temat, osobiście jestem za stosowaniem wulgaryzmów ale z umiarem, wiadomo nie można chlewu robić na forum ale od czasu do czasu... A jak ktoś za dużo sobie pozwala to bana mu.
A Neuroshima? A neuroshima to już sprawa adminów ; )
Polska Partia Piwa - Sekcja Paladynów Żubra
Obrazek
Obrazek
Sihamaah
Bosman
Bosman
Posty: 1719
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 12:16
Numer GG: 11803348
Lokalizacja: Łóżko -> Lodówka -> Kibel -> Komputer (zapętlić)

Re: Przeklinanie w sesjach?

Post autor: Sihamaah »

Zawsze można grać kulturalne postacie :P

Moim zdaniem nie warto robić żadnego wyjątku, bo ktoś sobie pozwoli za bardzo. Dla jednego jak powiesz wygwiazdkowane k**wa to już jest mocne przekleństwo :) A dla innych... Cóż, dla innych takie słowa są niczym spacje ;P
Mów mi Sih :)
Kanał IRC Tawerny RPG: [url=irc://irc.npircs.pl/tawerna-rpg]KLIK![/url]
Link nie działa? Używaj Opery lub zainstaluj Chatzillę, jeśli używasz Firefoxa. PS.[url=irc://quakenet/tawerna-rpg]STARY KANAŁ TUTAJ[/url]
Deep
Chorąży
Chorąży
Posty: 3712
Rejestracja: niedziela, 10 września 2006, 10:31
Lokalizacja: Wro

Re: Przeklinanie w sesjach?

Post autor: Deep »

IMHO jeśli reszta się zgadza na jakieś kwa od czasu do czasu to czemu nie ;)
Kropkowanie jest bez sensu, zgadzam się z MAdem. Żadna to cenzura bo i tak każdy wie. No chyba, że cały wyraz kropkować. Od czasu do czasu na sesjach powinna być możliwość rzucenia jakimś przerywnikiem. Co do reszty forum to oczywiście nie można i już :)
.
LOD
Kok
Kok
Posty: 1348
Rejestracja: niedziela, 14 sierpnia 2005, 17:33
Numer GG: 0
Lokalizacja: Z Karczmy "Pod Wyszczerbionym Toporem"

Re: Przeklinanie w sesjach?

Post autor: LOD »

Z innej strony czasami w miarę możliwości można się ograniczyć do opisów książkowych typu "przeklina cicho pod nosem", jednak faktycznie przekleństwo gdzieniegdzie na sesjach jest używane jako siła hmmm... powiedzmy że perswazji. 8) Albo jako określenie złości. Jest to po prostu część naszej cudownej polszczyzny, bo jaki inny język ma tak rozbudowane wulgaryzmy?
Obrazek
"Nie wiem na co będzie trzecia wojna światowa, ale czwarta będzie na pewno na maczugi." Albert Einstein
Sihamaah
Bosman
Bosman
Posty: 1719
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 12:16
Numer GG: 11803348
Lokalizacja: Łóżko -> Lodówka -> Kibel -> Komputer (zapętlić)

Re: Przeklinanie w sesjach?

Post autor: Sihamaah »

Japońce mają ciekawsze ;) "Obyś żył w ciekawych czasach!" - japońskie przekleństwo. Teraz tylko - czy to takie, jak polskie "spi***laj" czy klątwa jak, hm, "Niech cię piekło pochłonie"?
Mów mi Sih :)
Kanał IRC Tawerny RPG: [url=irc://irc.npircs.pl/tawerna-rpg]KLIK![/url]
Link nie działa? Używaj Opery lub zainstaluj Chatzillę, jeśli używasz Firefoxa. PS.[url=irc://quakenet/tawerna-rpg]STARY KANAŁ TUTAJ[/url]
Hiro
Marynarz
Marynarz
Posty: 374
Rejestracja: piątek, 13 kwietnia 2007, 14:16
Numer GG: 5761430
Lokalizacja: Tam gdzie Tzeentch mówi dobranoc

Re: Przeklinanie w sesjach?

Post autor: Hiro »

Nie mam nic przeciwko przeklinaniu na sesjach pod warunkiem że nie są one używane z regularnością spacji ;). Po prostu są dla podkreślenia nastroju, klimatu, poza tym czy tego chcemy czy nie takie słowa istnieją więc ich ukrywanie i tak nic nie da. A kropkowania niech będzie, żeby nie było że demoralizujemy młodszych co tu wpadną przypadkiem ;)
Obrazek
Ravandil
Tawerniany Leśny Duch
Tawerniany Leśny Duch
Posty: 2555
Rejestracja: poniedziałek, 13 listopada 2006, 19:14
Numer GG: 1034954
Lokalizacja: Las Laurelorn/Dąbrowa Górnicza/Warszawa

Re: Przeklinanie w sesjach?

Post autor: Ravandil »

No wszystko zależy od tego, jak używa się przekleństw. Jeśli to sposób ekspresji, element gry to wszystko jest ok. Inna sprawa, jeśli to po prostu wulgarne bluzganie. W takim Neuro to użyte w pewnych miejscach przekleństwa przyczyniają się do budowania "brudnego" klimatu. Jeśli gracze potrafią zachować umiar to nie widzę w tym nic złego ;)
Nordycka Zielona Lewica


Obrazek
http://www.lastfm.pl/user/Ravandil/

Obrazek
Bielon
Pomywacz
Posty: 54
Rejestracja: środa, 16 maja 2007, 00:04
Numer GG: 6143936
Lokalizacja: Bissel
Kontakt:

Re: Przeklinanie w sesjach?

Post autor: Bielon »

Nie wyobrażam sobie sesji ze stosowanym i respektowanym zakazem przeklinania. Sesje mają być odbiciem rzeczywistego życia w jakimś neverlandzie. No, chyba że są tu same sesjie Muminków.

Pomysł grania samymi kulturalnymi postaciami jest po prostu z czachy. Gdyby nie emotionek, można by zwątpić w intelekt autora.

Sesje, to sesje. Nie da sie oderwać ich od Forum, ale nie ma szans na to, by były wolne od wulgaryzmów jako słów NPCów, BG etc. Tak samo jak w literaturze. Tam też się na nie trafi.

Pozdrawiam
B
.
Konstruktywne Ugrupowanie Rewolucyjnie Wywrotowych Anarchistów
Jier
Szczur Lądowy
Posty: 1
Rejestracja: wtorek, 19 lutego 2008, 01:09
Numer GG: 0

Re: Przeklinanie w sesjach?

Post autor: Jier »

Bielon pisze:Nie wyobrażam sobie sesji ze stosowanym i respektowanym zakazem przeklinania. Sesje mają być odbiciem rzeczywistego życia w jakimś neverlandzie. No, chyba że są tu same sesjie Muminków.

Pomysł grania samymi kulturalnymi postaciami jest po prostu z czachy. Gdyby nie emotionek, można by zwątpić w intelekt autora.

Sesje, to sesje. Nie da sie oderwać ich od Forum, ale nie ma szans na to, by były wolne od wulgaryzmów jako słów NPCów, BG etc. Tak samo jak w literaturze. Tam też się na nie trafi.

Pozdrawiam
B
.
Dobre, polecam.

Ocenzurowane i zawsze poprawne składniowo wypowiedzi to absurd. Przez duże A nawet.
Craw
Bosman
Bosman
Posty: 1864
Rejestracja: poniedziałek, 25 kwietnia 2005, 20:51
Numer GG: 5454998

Re: Przeklinanie w sesjach?

Post autor: Craw »

No ale z tego co sie orientuje, to do tej pory nikt nie robil z tego problemu (o ile oczywiscie co drugie slowo nie jest synonimem najstarszego zawodu swiata). Tak samo bylo z watkami erotycznymi - swego czasu postaci Ouz i fdsa robily takie akcje, ze glowa mala ^___^

Co do poprawnosci jezykowej - coz, tu wszystko niejako wynika z charakteru PBF-ow, ktore w opinii niektorych powinny jak najbardziej zblizyc sie do ksiazek. Co za tym idzie, brak poprawnosci staje sie karygodnym bledem - bo kto widzial, zeby w ksiazce wszyscy gadali blednie? Zreszta umowmy sie, zamierzone bledy stylistyczne mozna latwo wychwycic i odroznic od tych niezamierzonych, wiec mowienie ze poprawianie tych bledow to absurd to zwykla wymowka i chec wykrecenia sie z powinnosci pisania poprawna polszczyzna.

Zreszta umowmy sie: ciezko czesto tekst stylistycznie zly sie czyta.
Bielon
Pomywacz
Posty: 54
Rejestracja: środa, 16 maja 2007, 00:04
Numer GG: 6143936
Lokalizacja: Bissel
Kontakt:

Re: Przeklinanie w sesjach?

Post autor: Bielon »

No ale z tego co sie orientuje, to do tej pory nikt nie robil z tego problemu
Czy ja twierdze, że jest inaczej? Czy ktokolwiek tak twierdzi? Padło pytanie i rozgorzała w przedmiocie dyskusja. I pojawiły się różne, skrajne nawet jak widzę, poglądy.

brak poprawnosci staje sie karygodnym bledem
Przepraszam? Gdzie tu są kamery? Kręcicie to? To jakaś kpina. Wypowiedź o poprawności stylistycznej osoby, która sabotuje polskie znaki. Chyba, że taki żarcik ;)

chec wykrecenia sie z powinnosci pisania poprawna polszczyzna
Polska język, trudna język. Twoja mieć to na uwaga. :lol:

Pozdrawiać
B
.

Pisanie bez polskich znakow diakrytycznych jest zgodne netykieta. Niestety, widac nie wszyscy to wiedza.
Pozdrawiam
CRW
Konstruktywne Ugrupowanie Rewolucyjnie Wywrotowych Anarchistów
Bielon
Pomywacz
Posty: 54
Rejestracja: środa, 16 maja 2007, 00:04
Numer GG: 6143936
Lokalizacja: Bissel
Kontakt:

Re: Przeklinanie w sesjach?

Post autor: Bielon »

Uprzejmie przepraszam szanownego Kolegę CRW. Niepotrzebnie zupełnie poważnie potraktowałem zapis Regulaminowy, brzmiący jakoś tak:
Na Forum TRPG zabrania się:
Pisania w językach innych niż Polski - Tawerna RPG jest tworzona przez Polaków i dla Polaków dlatego nie widzimy powodów dla których mielibyśmy pozwolić na używanie języków innych niż polski. Z pewnościa przysłuży sie to prawidłowej komunikacji na Forum.
Omyłkowo poważnie potraktowałem niniejsze wytyczne. Czy mógłby m szanowny Kolega wskazać inne podpunkty niniejszego Regulaminu, które również można stosować mniej? Lub wcale, bazując na netykiecie, etykiecie lub jakiejkolwiek innej „kiecie”?
Bo potem:
I na koniec - pamiętaj:
Ignoratia juris nocet
Nieznajomość prawa szkodzi
Ja zaś wolał bym by mi nic nie szkodziło. A, jak szanowny Kolega CRW raczył zauważyć, należę do grona tych, którzy nie wszystko wiedzą. Zatem prosił bym o wytyczne tego, który wie wszystko.

Kończąc pragnę przeprosić za dwie notki jedna pod drugą, ale obawiałem się, że jeśli jedynie wymedytuję treść notki, Kolega CRW może nie zdążyć z odpowiedzią.

Pozdrawiam
B
.
Konstruktywne Ugrupowanie Rewolucyjnie Wywrotowych Anarchistów
Jachov
Pomywacz
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 24 lutego 2008, 07:25
Numer GG: 0

Re: Przeklinanie w sesjach?

Post autor: Jachov »

Wiecie co? Gracze, z którymi gram na sesjach przeklinają. MG nam na to pozwala, czasami ja jestem MySiem i ja na to pozwalam. Hmm tak sobie myślę w którym systemie tak nie było... Młotek, DD, Neuro, Wiedźmin, Wampir, Młotek ed 2. i Monastyr w nich wszystkich tak było. Czasem takie rodzime KU**A ułatwia życie. Np opisuję graczom polanę hmmm dajmy na to w Łormłocie.

" Jesień, deszczowa pora roku. Jak nie pada to zapada mgła, i tak w zaklęte koło. W niektórych miastach mgła owija ściśle budynki, delikatny puch tuli ulicę... Was to nie dotyczy, albowiem jedziecie wyczerpani próbują spac w siodłach swych koni. W oddali widzicie wielkie drzewo. Gigantyczne, masywne drzewo. Jaki to gatunek, nie wiecie, najpewniej nikt tego nie wie... Zbliżacie się, wasze konie zaczynają wariowac, powietrze staję się coraz cięższe, dobiega was cichy i przeraźliwy pisk. Nagle wszystko milknie... Jesteście pod samym drzewem. Na wschód, na gałęzi, która rozmiarami przypomina niejedną sosnę dostrzegacie jakieś cienie. (GRACZE ZAPEWNE UDAJĄ SIĘ W TAMTO MIEJSCE) Widzicie (opisał bym dokładnie co widzą, ale wolę jednak nie[U-18 mogą tu zajrzec]). Widzicie zmasakrowanych rycerzy, powieszonych. Gałąź ta jest parę ładnych metrów na ziemią, spoglądając w dół widzicie że tam coś się pali. To ciała... Ogrania was straszny smród i lęk... "

Dobra to było zapożyczone z mojego scenariusza do "Monastyr-u". Naturalną reakcją człowieka mógłby byc odruch wymiotny(jak by to widział), natomiast przez opis pewnie będzie o kurw**,spier****** stąd. No chyba, że gracze to ludzie pokroju Rysia z Klanu + Bracia Zduńscy(z "M jak miłośc"), to ich reakcja może miec wydźwięk zbliżony do podanego:

Mar -O jej, Ryszardzie! Wydaję mi się, że zbąłdziliśmy
Raf - Taak! On ma rację, kurczę! Musimy się stąd wydostac!
Ryś - Ten zapach staję się coraz bardziej nieznośny
Mar - Ryszard! niemożliwe, abyśmy zeszli z drogi.
Ryś - Czemuż to?
Raf - Ja czuwałem nad naszą drogą

Itd itp...

Wiecie jednak jak opisuję, wolę usłyszec "o kurwę" i widziec reakcje (prawdziwe) na twarzach graczy, niż jakieś sztuczne słowa, opisujące zdziwienie. Oczywiście zgadzam się z wami, że nie można przesadzic z bluzgami. Czytał z was ktoś Sapka? np. Krasnoludy przeklinają, to jest w ich słowniku, taka tradycja. Jak więc gracze mogą dobrze odegrac krasnoludów w "Wiedźminie" nie odzwierciedlając ich nawyków? Już raz zostałem legalnie opiepsz**** za takie sformułowanie a wiecie jak?
- Ta? A krasnoludy to pijusy i co jako mistrz gry będziesz kupował alkohol graczom?

Załamałem się w jednej chwili...
Bielon
Pomywacz
Posty: 54
Rejestracja: środa, 16 maja 2007, 00:04
Numer GG: 6143936
Lokalizacja: Bissel
Kontakt:

Re: Przeklinanie w sesjach?

Post autor: Bielon »

A krasnoludy to pijusy i co jako mistrz gry będziesz kupował alkohol graczom?
Mogły by się trafić większe problemy. ;) Elfy na ten przykład, to nihliści i hedoniści. Często prezentowani w literaturze jako ci, dla których nie ma różnicy płci jeśli chodzi o dobór partnerów na wieczór. Stara rymowanka:

Aby życie miało smaczek,
Raz dziewuszka, raz chłopaczek.


w ich wydaniu odżywa.

Można by więc popaść w większe problemy, niźli kupowanie alkoholu. I chodzić długo jak kaczka. A to wszak tylko zabawa. RPG. No, ale jak sie człek zaangażuje...

Pozdrawiam
B
.
Konstruktywne Ugrupowanie Rewolucyjnie Wywrotowych Anarchistów
fds
Tawerniany Che Wiewióra
Tawerniany Che Wiewióra
Posty: 1529
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2005, 16:55
Numer GG: 0
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przeklinanie w sesjach?

Post autor: fds »

Bielon pisze:Uprzejmie przepraszam szanownego Kolegę CRW. Niepotrzebnie zupełnie poważnie potraktowałem zapis Regulaminowy, brzmiący jakoś tak:
Na Forum TRPG zabrania się:
Pisania w językach innych niż Polski - Tawerna RPG jest tworzona przez Polaków i dla Polaków dlatego nie widzimy powodów dla których mielibyśmy pozwolić na używanie języków innych niż polski. Z pewnościa przysłuży sie to prawidłowej komunikacji na Forum.
Sama umiejętność czytania nie wystarcza, przydałaby się Ci także umiejętność myślenia. Brak polskich znaków diaktrycznych nie jest uznawany za błąd. Powody są diabelnie proste: na obcojęzycznych forach nie można stosować polskich znaków, część silników forów uniemożliwia pisanie z polskimi znakami (mimo, że to polskie fora), a czasem, siedząc np na francuskim OSie, użytkownik nie ma prostej możliwości pisania "z ogonkami".

Jest to oczywiste, logiczne i proste - wystarczyło pomyśleć, zamiast szukać dziury w całym. Zresztą można się tego domyśleć czytając poświęcone temu zagadnieniu tematy oraz ostatni punkt regulaminu:
Regulamin pisze: :arrow: Zobowiązuje się użytkowników forum do pisania poprawnie pod względem gramatycznym, ortograficznym i interpunkcyjnym, przy czym w przypadku braku polskich znaków "ó" piszemy jako "o", a nie "u" itp.
Jeśli ktoś czuje wewnętrzną potrzebę kontynuowania tematu polskich znaków diaktrycznych na forum, to niech założy osobny, poświęcony temu wątek. Dalszy offtop w tym wątku zakończy się usuwaniem postów i/lub wpisem na Czarną Listę.

PS: Faktycznie, powinno być iuris - dziękujemy za zwrócenie uwagi, zaraz zostanie poprawione.
Obrazek
Podręczniki za darmo:
Shadowrun 2ed
DnD v3.5
ODPOWIEDZ