Poprawna polszczyzna

Pytania, sugestie i propozycje zmian na forum.
ODPOWIEDZ

Czy wulgaryzmy na forum powinny być cenzuowane?

Tak, bezwzględnie.
5
29%
Nie, zakaz przeklinania to zakaz.
12
71%
 
Liczba głosów: 17
Ravandil
Tawerniany Leśny Duch
Tawerniany Leśny Duch
Posty: 2555
Rejestracja: poniedziałek, 13 listopada 2006, 19:14
Numer GG: 1034954
Lokalizacja: Las Laurelorn/Dąbrowa Górnicza/Warszawa

Post autor: Ravandil »

Popieram Heimdalla. Szczególnie ostatnio zaroiło się tutaj od rozmaitych osób obrażonych na ortografię. A przecież od przedszkola wpajane nam są zasady poprawnej pisowni. Potem się niektórzy tłumaczą, że mają dysortografię albo dyscośtam. Znam ludzi z dysfunkcjami, ale oni nad tym pracują, a nie wypinają się na świat, bo mają papierek. Poza tym - ile to wysiłku przepuścić treść posta czy maila przez np. Worda i sprawdzić pisownię? Chyba niedużo. Ale niektórym nawet tego się nie chce. A w niektórych postach z "Parady koksów" (wiadomo czyich), musiałem nieźle się wysilić, by zrozumieć treść... Wszystko jest kwestią chęci.
Nordycka Zielona Lewica


Obrazek
http://www.lastfm.pl/user/Ravandil/

Obrazek
fds
Tawerniany Che Wiewióra
Tawerniany Che Wiewióra
Posty: 1529
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2005, 16:55
Numer GG: 0
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: fds »

Zgłaszać to modom i Falce, zgłaszać :) My będziemy kamieniować.
Obrazek
Podręczniki za darmo:
Shadowrun 2ed
DnD v3.5
Ravandil
Tawerniany Leśny Duch
Tawerniany Leśny Duch
Posty: 2555
Rejestracja: poniedziałek, 13 listopada 2006, 19:14
Numer GG: 1034954
Lokalizacja: Las Laurelorn/Dąbrowa Górnicza/Warszawa

Post autor: Ravandil »

W sumie to wypadałoby się zająć panem o nicku Kardon2, który w brutalny sposób zalał temat "Parada koksów" sporą dawką paskudnej nieznajomości ortografii, nie mówiąc o spamowaniu (3 posty pod rząd :shock: ), a teraz je tak zedytował, że mają po jednej literce. :shock: Po co się ktoś ma męczyć, czytając forum...
Nordycka Zielona Lewica


Obrazek
http://www.lastfm.pl/user/Ravandil/

Obrazek
Tevery Best
Tawerniak
Tawerniak
Posty: 1271
Rejestracja: środa, 14 lutego 2007, 21:43
Numer GG: 10455731
Lokalizacja: Radzymin

Post autor: Tevery Best »

Popieram. Ten koleś nie dość, że nie stosuje regulaminu, nie dość, że nie stosuje poprawnej polszczyzny, nie dość, że niszczy bardzo fajną Paradę Koksów swoimi pierdołami, to jeszcze, jak udało mi się ustalić, ma 10-11 lat. Wiem to na pewno, gdyż jest to kolega z klasy mojego brata. A z tego co pamiętam, to przy rejestracji pada wyraźne pytanie o wiek...
Ravandil
Tawerniany Leśny Duch
Tawerniany Leśny Duch
Posty: 2555
Rejestracja: poniedziałek, 13 listopada 2006, 19:14
Numer GG: 1034954
Lokalizacja: Las Laurelorn/Dąbrowa Górnicza/Warszawa

Post autor: Ravandil »

Tevery Best pisze:jak udało mi się ustalić, ma 10-11 lat.
W sumie mnie to zastanawia, jak to jest teraz z wychowaniem dzieci. Jak ja miałem 10-11 lat pisałem poprawną polszczyzną. Ortografów nie robię wcale (a jak coś to baaardzo rzadko), zdarzają się interpunkcyjne. Na dyktandach zawsze bardzo dobrze wypadałem. A teraz dzieci, które piszą po różnych forach robią takie błędy, że musiałbym się najpierw zastanowić, żeby wymyślić coś tego pokroju. Ale może z tego wyrośnie jeszcze. Martwi mnie tylko, że wciąż obniżane są wymagania edukacyjne, a na dodatek jeszcze słynna amnestia maturalna... W końcu po co się przemęczać. Jeszcze gorzej, jak ktoś wszem i wobec ogłasza, że do zasad ortografii stosować się nie będzie... Takie przypadki też były. Ręce opadają. Słowniki ortograficzne to normalnie czarna magia :?
Nordycka Zielona Lewica


Obrazek
http://www.lastfm.pl/user/Ravandil/

Obrazek
Tevery Best
Tawerniak
Tawerniak
Posty: 1271
Rejestracja: środa, 14 lutego 2007, 21:43
Numer GG: 10455731
Lokalizacja: Radzymin

Post autor: Tevery Best »

Pytasz dlaczego? Bo nie czytają książek. Ot i cała filozofia. Ja miałem to szczęście, że mi rodzice nie na wszystko pozwalali, i że miałem starszą siostrę, która za nic nie chciała się niczego uczyć. Dzięki temu umiem czytać od 4 roku życia... I, co ważniejsze, korzystam z tej zdolności.
Heimdall
Bosman
Bosman
Posty: 1898
Rejestracja: wtorek, 3 października 2006, 20:11
Lokalizacja: Asgard

Post autor: Heimdall »

Ravandil pisze:W sumie mnie to zastanawia, jak to jest teraz z wychowaniem dzieci. Jak ja miałem 10-11 lat pisałem poprawną polszczyzną.
Po prostu zanika sztuka czytania książek. Dość powiedzieć, że u mnie w klasie, gdy lektura jest dłuższa niż 50 stron, 90% uczniów jej nie przeczyta (co najwyżej streszczenie). A jak wiadomo, gdy się dużo czyta, robi się mało błędów. Na przykład ja nigdy nie uczyłem się zasad ortograficznych, a błędy robię bardzo rzadko (co najwyżej literówki). Dlatego, trzeba czytać, czytać i jeszcze raz czytać.
...
Ravandil
Tawerniany Leśny Duch
Tawerniany Leśny Duch
Posty: 2555
Rejestracja: poniedziałek, 13 listopada 2006, 19:14
Numer GG: 1034954
Lokalizacja: Las Laurelorn/Dąbrowa Górnicza/Warszawa

Post autor: Ravandil »

Heimdall pisze:[
Po prostu zanika sztuka czytania książek. Dość powiedzieć, że u mnie w klasie, gdy lektura jest dłuższa niż 50 stron, 90% uczniów jej nie przeczyta (co najwyżej streszczenie).
Oj, znam to... Teraz w liceum mniej, bo to w końcu dość dobra szkoła, ale w gimnazjum... Dość powiedzieć, że na hasło: 'Przerabiamy lekturę XX" reakcja części osób, to było: "A jest do tego film? Jest? To sobie obejrzę, przecież nie będę czytał". A żal d*** ściska... Ja też się dość wcześnie nauczyłem czytać i staram się regularnie praktykować, sięgając po książki, których moi znajomi by nie ruszyli. Między innymi większość książek Dostojewskiego :) A oprócz tego fantasy i sf. W różnych ilościach, w zależności od tego ile mam czasu. A ostatnio mniej, bo wszedłem w okres czytania najgrubszych lektur - "Lalka", "Potop", "Nad Niemnem". Ale nie traktuję tego jak przymus. Czytanie rozwija, utrwala ortografię i poszerza zasób słów, czego wielu osobom niestety brakuje. Ale na tym forum piszą raczej ludzie na poziomie (no, w większości) i aż tak często się to nie zdarza. Ale i tak nie można tego ignorować.
Nordycka Zielona Lewica


Obrazek
http://www.lastfm.pl/user/Ravandil/

Obrazek
Heimdall
Bosman
Bosman
Posty: 1898
Rejestracja: wtorek, 3 października 2006, 20:11
Lokalizacja: Asgard

Post autor: Heimdall »

Ravandil pisze:Dość powiedzieć, że na hasło: 'Przerabiamy lekturę XX" reakcja części osób, to było: "A jest do tego film? Jest? To sobie obejrzę, przecież nie będę czytał".
U mnie reakcja jest taka: "Ile to ma stron?", "200? To za dużo, przez miesiąc bym tyle nie przeczytał" :shock: Np. jak przserabialiśmy "Syzyfowe Prace" (książka znowu nie taka długa), to chyba ze trzy osoby na całą klasę (30 osób) ją przeczytały, połowa przeczytała streszczenie, a reszta się nawet tym nie zainteresowała. No i teraz nic dziwnego, że wszyscy piszą z błędami. Chociaż jeden mój kumpel, który uczy się całkiem dobrze, czyta książki, robi takie błędy, że czasami jak przeczytam jakiś jego tekst, to nie moge się powstrzymać od parsknięcia śmiechem :wink: .
...
Falka
Tawerniana Wiewiórka
Tawerniana Wiewiórka
Posty: 2008
Rejestracja: poniedziałek, 23 sierpnia 2004, 15:54
Numer GG: 1087314
Lokalizacja: dziupla ^^
Kontakt:

Post autor: Falka »

Proszę nie off-topować. Że młodzież jest zła i nie czyta, to już wiemy. W sumie od dawna.
Sblam! | "Orły są duże i tupią"
Szelmon
Buńczuczny Tawerniak
Buńczuczny Tawerniak
Posty: 1441
Rejestracja: wtorek, 20 grudnia 2005, 19:04
Lokalizacja: Baile Atha Cliath
Kontakt:

Post autor: Szelmon »

Ganimedes pisze:myślałem że czeba mieć jakieś pozwolenie na bycie MG? :oops:
CZEBA miec oko na autora powyzszego teksu.
Moje demony nie odchodza, zasypiaja, ale zawsze sa obecne. Ktos potrafi nucic dla nich ciche kolysanki, ja sam potrafie tylko ryczec im wprost do ucha piesni wojenne. Ten ktos, spiewajac, jednoczesnie kladzie delikatnie palec na moich ustach.
Heimdall
Bosman
Bosman
Posty: 1898
Rejestracja: wtorek, 3 października 2006, 20:11
Lokalizacja: Asgard

Post autor: Heimdall »

kajtek Raulin pisze:milej gry rzycze!!!!
Życzmy mu możliwości zapoznania się ze słownikem ortograficznym...
...
Neprijatel
Bombardier
Bombardier
Posty: 627
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2005, 18:30
Lokalizacja: ze wszond
Kontakt:

Post autor: Neprijatel »

Słownik nie pomoże. Życzmy mu powrotu do okresu wczesnego dzieciństwa i dobrych rodziców, którzy zabiorą konsolę do gier i dadzą ksiażki do ręki ;)
leżę, patrzę w podłogę i nie chcę.
Ravandil
Tawerniany Leśny Duch
Tawerniany Leśny Duch
Posty: 2555
Rejestracja: poniedziałek, 13 listopada 2006, 19:14
Numer GG: 1034954
Lokalizacja: Las Laurelorn/Dąbrowa Górnicza/Warszawa

Post autor: Ravandil »

Ja proponuję zwrócić uwagę na całą sesję, której mistrzuje kajtek Raulin, bo o takim pierońskim wynalazku jak interpunkcja to chyba nigdy nie słyszał... O ortografii nawet nie wspomnę. Nie wiem, to jeszcze lenistwo czy już prowokacja? :wink:
Nordycka Zielona Lewica


Obrazek
http://www.lastfm.pl/user/Ravandil/

Obrazek
Heimdall
Bosman
Bosman
Posty: 1898
Rejestracja: wtorek, 3 października 2006, 20:11
Lokalizacja: Asgard

Post autor: Heimdall »

Kajtek w ogóle jest niezły. Założył sesję i w temacie, w którym powinna się toczyć napisał: "Zaczynamy!". I nic więcej. Ciekawe, to jakaś nowa moda czy jak? Tak poza ym to coś ostatnio na forum dużo ludzi przybyło, którzy chyba w życiu nie słyszeli o czymś takim jak ortografia :? .
...
Tori
Bosman
Bosman
Posty: 1759
Rejestracja: piątek, 17 lutego 2006, 15:05
Numer GG: 7524209
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Tori »

Taaa, teraz forum zaczyna bojkotować niejaki Archimonde. Najpier wysyła po dwa posty, potem napisał pytanie, czy można dołączyć się do sesji, a minutę później....
to morzna czy nie???? :?:
MoŻna słownik kupić... Ludzie, jak pytacie, to nie oczekujcie odpowiedzi w ciągu 30 sek!
Od dziś płacę Eurogąbkami.
Tevery Best
Tawerniak
Tawerniak
Posty: 1271
Rejestracja: środa, 14 lutego 2007, 21:43
Numer GG: 10455731
Lokalizacja: Radzymin

Post autor: Tevery Best »

Kolejny tytuł "antyfan ortografii, gramatyki i ogólnie poprawnej polszczyzny" goes to... Cahir aep Caellach!
Cahir aep Caellach pisze:gra jest za***ista ,grałem w nia 1.5 roku i mi sie nie znudziła i całej do końca nie przeszedłem! teraz jest Oblivion ale klimatem nie dorasta morkowi do piet, w morku miałem 3 postaćie 2 wojów i 1 mieszańca a teraz gram VI złodziejem!
Nie dość, że nie umie pisać po polsku, nie dość, że nie wie, jak się stawia przecinki pisząc na komputerze, to jeszcze nie zna liczb rzymskich nawet w zakresie 1-10... no ja się po prostu na krzaku powieszę...
ODPOWIEDZ