Poprawna polszczyzna

Pytania, sugestie i propozycje zmian na forum.
ODPOWIEDZ

Czy wulgaryzmy na forum powinny być cenzuowane?

Tak, bezwzględnie.
5
29%
Nie, zakaz przeklinania to zakaz.
12
71%
 
Liczba głosów: 17
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Re: Poprawna polszczyzna

Post autor: BAZYL »

Alien pisze:Em... a gdzie w tej ankiecie 3 opcja- "Nie przesadzajmy, nie ma sensu bawić się w cenzurę"? Przecież i tak 99% osób wie co zostało ocenzurowane....
Nie zrozumiałeś. Albo jest cenzura, albo jej nie ma. Nie ma trzeciej opcji. Nie można być "trochę" w ciąży. I przy okazji - w związku z tym, że najwyraźniej nie możesz się powstrzymywać - zostałeś namaszczony na pierwszą potencjalną ofiarę zapisu regulaminu o nieprzeklinaniu. Traktuj to jako ostatnie ostrzeżenie ;-)
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
Alien
Kok
Kok
Posty: 1304
Rejestracja: środa, 25 lutego 2009, 16:48
Numer GG: 28552833
Lokalizacja: Police

Re: Poprawna polszczyzna

Post autor: Alien »

Źle mnie zrozumiałeś. Proponowałem raczej znieść zakaz, albo ułagodzić go. Tj- jeśli 2/3 posta będzie składało się z wulgaryzmów ostrzegać itd, itp. Nie widzę sensu kłócić się o dwa "przekleństwa" w moim poście. Gdyby brzmiał " **** film ****" to zrozumiałbym. Naprawdę AŻ TAK przeszkadza ci słowo "zajebiście"?
00088888000
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Re: Poprawna polszczyzna

Post autor: BAZYL »

Alien pisze:Naprawdę AŻ TAK przeszkadza ci słowo "zajebiście"?
Czy naprawdę aż tak przeszkadzają Ci słowa "genialnie", fenomenalnie", "znakomicie", "doskonale" itp. itd.?
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
Alien
Kok
Kok
Posty: 1304
Rejestracja: środa, 25 lutego 2009, 16:48
Numer GG: 28552833
Lokalizacja: Police

Re: Poprawna polszczyzna

Post autor: Alien »

Nie. I nie rozumiem jak doszedłeś do takiego wniosku. Napisałem "zajebiście" i co z tego? Jeśli ci to przeszkadza, to nie bez powodu możesz dawać bany.

Właśnie oglądałeś kiedyś jakiś film Tarantina? :D
00088888000
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Re: Poprawna polszczyzna

Post autor: BAZYL »

Regulamin forum pisze:1. Na Forum TRPG zabrania się nadużywania słów powszechnie uważanych za wulgarne i obraźliwe. Język polski jest wystarczająco piękny i bogaty, aby każde takie słowo można było zastąpić łagodniejszym odpowiednikiem. Pamiętaj, że czytają nas także dzieci, a jeśli chcesz koniecznie uzewnętrznić swoje emocje – użyj emotikon.
To z tego.
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
corvus
Marynarz
Marynarz
Posty: 290
Rejestracja: poniedziałek, 29 grudnia 2008, 13:44
Numer GG: 2609448
Lokalizacja: Ostrowiec
Kontakt:

Re: Poprawna polszczyzna

Post autor: corvus »

Alien pisze:Nie. I nie rozumiem jak doszedłeś do takiego wniosku. Napisałem "zajebiście" i co z tego? Jeśli ci to przeszkadza, to nie bez powodu możesz dawać bany.

Właśnie oglądałeś kiedyś jakiś film Tarantina? :D
Alien, po prostu jeden z twoich postów został zgłoszony przez innego użytkownika, który najwyraźniej wolałby czytać posty pisane językiem bardziej kulturalnym. I, uwierz, nie chodziło tam o "zaje***cie".
Ale, oczywiście, nie chodzi tylko i wyłącznie o Ciebie. Zwyczajnie to zgłoszenie było po prostu dodatkowym zwróceniem uwagi i pretekstem do zapytania o cenzurę.

Co do cenzury - wiem, jest dosyć kiepskim rozwiązaniem. Mogłaby wyglądać tak: ku***, za********, wk******* się. Ale, owszem, wciąż wiadomo o co chodzi. I problem z "nie-wiem-co-z-tym-zrobić" jest mi znany. Z tym, że, niestety, ciężko nakłonić ludzi do przeklinania tylko w sesjach.
Alien
Kok
Kok
Posty: 1304
Rejestracja: środa, 25 lutego 2009, 16:48
Numer GG: 28552833
Lokalizacja: Police

Re: Poprawna polszczyzna

Post autor: Alien »

Więc niech bany się sypią. Ale nie przesadzajmy w drugą stronę- robienie awantur, zamiast zwykłego PW od admina/moderatora do użytkownika jest rozwiązaniem bezsensownym.
00088888000
Alien
Kok
Kok
Posty: 1304
Rejestracja: środa, 25 lutego 2009, 16:48
Numer GG: 28552833
Lokalizacja: Police

Re: Poprawna polszczyzna

Post autor: Alien »

Skoro temat jest o poprawnej polszczyźnie to mam pytanie- czy jeśli emotikon jest na końcu zdania piszemy po nim kropkę? Bo dziwnie to wygląda jak jest :)
Np.
(...) ;).
czy
(...) ;)
Która wersja jest poprawna?
@PS - sorry, że post pod postem ale nie można tu edytować postów, o czym, jeśli dobrze pamiętam nieraz były rozmowy.
00088888000
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Re: Poprawna polszczyzna

Post autor: BAZYL »

Alien pisze:robienie awantur, zamiast zwykłego PW od admina/moderatora do użytkownika jest rozwiązaniem bezsensownym.
Zgoda. Ale czy ktoś robi awantury?
Alien pisze:czy jeśli emotikon jest na końcu zdania piszemy po nim kropkę?
Na końcu każdego zdania stawiamy kropkę. I w zależności czy emotka jest częścią zdania czy tylko elementem graficznym, kropka powinna znaleźć się przed, albo po niej.
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
corvus
Marynarz
Marynarz
Posty: 290
Rejestracja: poniedziałek, 29 grudnia 2008, 13:44
Numer GG: 2609448
Lokalizacja: Ostrowiec
Kontakt:

Re: Poprawna polszczyzna

Post autor: corvus »

Alien pisze:Więc niech bany się sypią. Ale nie przesadzajmy w drugą stronę- robienie awantur, zamiast zwykłego PW od admina/moderatora do użytkownika jest rozwiązaniem bezsensownym.
Osobiście nie jestem za banowaniem. Awantur też tutaj nikt nie robi. Dla mnie powinno wyglądać to tak: maksymalnie dwa ostrzeżenia na PW, jeśli to nie poskutkuje - ostrzeżenie przydzielone przez Moderatora lub Administratora. Jeśli to nie poskutkuje kolejne ostrzeżenie. Ostrzeżeń nie więcej niż tyle by użytkownik nie został zbanowany. Co najwyżej zablokować konto na dzień lub dwa. Inne kroki podjąć kiedy nic nie będzie skutkować.
Ostatecznie przeklinanie nie jest tak złe jak np. wyzywanie innych użytkowników czy spamowanie, aczkolwiek...
Thorgrim III
Szczur Lądowy
Posty: 17
Rejestracja: wtorek, 17 marca 2009, 09:06
Numer GG: 31152523
Lokalizacja: Zelów

Re: Poprawna polszczyzna

Post autor: Thorgrim III »

Co do błędów podczas pisania postów: Piszący z błędami powinni skorzystać z przeglądarki google chrome, która wyłapuje błey podczas wpisywania jakiegokolwiek wyrazu w internecie. Jest to, owszem, irytujące (np. ciagle zaznacza moje imię. :evil: ), ale to właśnie głównie dzięki temu bajerowi moje posty na forum są bez błędów. Zachęcam do wypróbowania. ;)

@Bazyl co do kropek przy emotkach masz zdecydowanie racje. Zacząłem je stosować. :D
STOP wulgaryzmom na forum. Niech żyje język polski!
Alien
Kok
Kok
Posty: 1304
Rejestracja: środa, 25 lutego 2009, 16:48
Numer GG: 28552833
Lokalizacja: Police

Re: Poprawna polszczyzna

Post autor: Alien »

FireFox też podkreśla błędy ;).
00088888000
Thorgrim III
Szczur Lądowy
Posty: 17
Rejestracja: wtorek, 17 marca 2009, 09:06
Numer GG: 31152523
Lokalizacja: Zelów

Re: Poprawna polszczyzna

Post autor: Thorgrim III »

Ale ja jakoś bardziej lubię produkty tych wielkich monopolistów, a Firefox'a nie używam bo łatwiej o wirusa :D.
STOP wulgaryzmom na forum. Niech żyje język polski!
No Name
Bombardier
Bombardier
Posty: 676
Rejestracja: środa, 26 marca 2008, 20:41
Numer GG: 0
Lokalizacja: Kraków, Bielsko w weekendy i święta. :)

Re: Poprawna polszczyzna

Post autor: No Name »

Opera też sprawdza pisownie, jak zresztą każda dobra przeglądarka.

Co do przeklinania, to nie myślałem że niektórym tak to przeszkadza. OK, będę się bardziej pilnował.
Alien pisze:Właśnie oglądałeś kiedyś jakiś film Tarantina? :D
To właśnie dlatego na sesjach można przeklinać. :)
"Mistrz gry nie ma duszy! Sprzedał ją diabłu za tabelę trafień krytycznych!"

May the Phone be with you!
thd552
Pomywacz
Posty: 27
Rejestracja: czwartek, 16 czerwca 2011, 15:30
Numer GG: 33639815

Re: Poprawna polszczyzna

Post autor: thd552 »

Dyslektycy, dysortograficy są usprawiedliwieni, tylko jednak za błędy. Wulgaryzmom mówimy stanowcze "nie!".
A Opera to mi wszystkie wyrazy podkreśla, mimo że ja wiem lepiej, bo od 4 klasy podstawówki nigdy nie miałem czwórki z dyktanda. Tylko same piąteczki. Z ortografii też. Tylko czasem zjadam ogonki i kreseczki, ale to dlatego, że piszę w pośpiechu. Zresztą chyba wiadomo, o co chodziło autorowi tekstu, chyba że zamiast "w" napisał "f" albo zupełnie pomyliły mu się literki.

[U mnie masz 2 orty i 4 interpunkcyjne w tym jednym poście. Za orta ocena niżej, 3 interpunkcyjne to jeden ort. Ocena: 2. Pozdrowienia - dop. BZL]
ODPOWIEDZ