Magia Śródziemia - Hobbit, Władca Pierścieni i Silmarillion

Biblioteka Światów
Hili
Szczur Lądowy
Posty: 8
Rejestracja: środa, 22 marca 2006, 13:25
Lokalizacja: From Middle-Earth

Post autor: Hili »

Ja nie miałem okazji przeczytać Silimariliona :evil: . Szkoda...
CoB
Tawerniak
Tawerniak
Posty: 1616
Rejestracja: poniedziałek, 12 września 2005, 08:47
Numer GG: 5879500
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: CoB »

A ja miałem i czytałem wszystko. Nie jestem zachwycony niczym - ot lekka lekturka na trzy/cztery wieczory. Wolę inną fantastykę :) Tu dzieje się wszystko za prosto - za łatwo jest zło oddzielone od dobra, a ja nie przepadam za heroic fantasy. Za to za każdym razem jak przeczytam te książki (nie mogę zaprzeczyć, że posiadają w sobie jakąś magię i często do nich wracam :shock: ) mam ochotę poprowadzić DnD z cukierkowatymi bohaterami i ich złymi przeciwnikami :D
http://niwia.myforum.pl/ - forum Opolskiego klubu RPG i fantastyki
http://my.opera.com/gimnazjon/blog/ - sport, ruch, zdrowie, itepe
Astarte
Szczur Lądowy
Posty: 15
Rejestracja: piątek, 10 marca 2006, 17:31

Post autor: Astarte »

CoB pisze:(...)nie mogę zaprzeczyć, że posiadają w sobie jakąś magię i często do nich wracam...
Ta magia u wielu osób jest wywołana tym, że książki Tolkiena były pierwszymi w kategorii fantasy, [obok znakomitego cyklu Narnii]jakie czytali. Zjawiska tego właściwie nie powinno się nazywać magią - to po prostu zwykły sentyment :wink:

A co do zawiłości 'Silmarillionu' - czy próbowaliście czytać kiedyś Biblię? Nie piszę tu oczywiście o wersji skróconej[czyt. streszczeniu]. Na początku jest bardzo ciężko, nie sposób się dostosować do archaicznego stylu pisania. Ale potem, przestaje to przeszkadzać. Tak jest też z 'Silmarillionem' - im będzie się go czytać uważniej, to będzie on się stawał coraz 'czytelniejszy' i o wiele mniej zawiły.
NIE JESTEM VILLEMO. PROSZĘ PRZESTAĆ MNIE MĘCZYĆ!
neo15p
Szczur Lądowy
Posty: 10
Rejestracja: niedziela, 23 października 2005, 13:47
Lokalizacja: Przemyśl
Kontakt:

Post autor: neo15p »

witam wszystkich!
mam do was pewną prośbę...
jako że jestem w drugiej klasie liceum, nauczycielka z polskiego dała nam możliwość zaprezentowania propozycji tematów które się znajdą na liście do prezentacji... (w praktyce prawie zawsze się znajdują te propozycje i można wziąć 'swój' temat ;) ).
jako że bardzo bardzo lubie Tolkiena i fantastyke w ogóle (szczególnie Tolkien i Sapkowski), chciałbym wziąć temat maturalny z tym związany..
tylko jest problem, jaki aspekt?
motyw wędrówki we władcy pierścieni?
motyw dobra i zła?
tego jest pełno!
[w tamtym roku chłopaczek z mojej szkoły wziął jako temat porównanie książki i filmu - jaka to była adaptacja - czy dokładna czy luźna.. coś takiego :)]

macie jakieś ciekawe pomysły? temat muszę oddać w poniedziałek...
Jelcyn
Bombardier
Bombardier
Posty: 643
Rejestracja: niedziela, 12 czerwca 2005, 15:41
Numer GG: 9025892
Lokalizacja: Bydgoskie przedmieścia mrokiem zalane...
Kontakt:

Post autor: Jelcyn »

A nie lepiej wziąść motyw wędrówki wiedźmina. To całe wypieranie się swojego "wiedźmiństwa", poszukiwanie Ciri i celu swojego życia. Pod to można podpiąć każdy temat.
"It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living."
-- Terry Pratchett
"Z głupotą się nie walczy, głupotę się omija"
neo15p
Szczur Lądowy
Posty: 10
Rejestracja: niedziela, 23 października 2005, 13:47
Lokalizacja: Przemyśl
Kontakt:

Post autor: neo15p »

hmm... bardzo ciekawy temat...
tylko teraz jak pod to podpiąć jakąś prezentacje? plakaty, prezentacja multimedialna, kawałki filmu?
jak to widzisz?

jak ktoś ma jeszcze inne pomysły to proszę o pomoc :)
Eglarest
Chorąży
Chorąży
Posty: 3653
Rejestracja: sobota, 19 listopada 2005, 11:02
Numer GG: 777575
Lokalizacja: Poznań/Konin

Post autor: Eglarest »

wez motyw wojny

zestaw srodziemie z europą i toz e tokien kierowla sie sytuacja polityczna

saruman i armia jako hitler i Niemcy
Sauron i mordor - jako stali Zsrr spatkobeirca po leninie Morghocie ;)
Gondor - z namiestnikiem czytaj prezydentem Francja wciaz ozcekuje swego krola
Elrond i hobici-WB
Rochan -Polska (4 armia swiata ) i Huzaria oraz zniszczona wladza przez zle rady i klutnie wewnetrzne
Lorien-szwecja jako neutralny azyl
Moria -Norwegia zdobyta przez zlo(nazizm)

etc etc podobienstw jest owiele wiecej.
chociazby symbolika Orłow jako Airforce amerykanskie.
Kloner
Chorąży
Chorąży
Posty: 3121
Rejestracja: wtorek, 21 grudnia 2004, 11:06
Lokalizacja: Tam gdzie konczy się wieś a zaczyna zadupie \,,/ <(^.^)> \,,/

Post autor: Kloner »

nie chce cię zmartwić, ale już chyba jest zapuźno na dawanie swoich tematów (przynajmniej u mnie w szkole nie można już ich zgłaszać od dobrych kilku miesięcy) tak, też jestem z 2 liceum :D
"Lepiej Milczeć I Wyglądać Jak Idiota, Niż Się Odezwać I Rozwiać Wszelkie Wątpliwości"
Mafia Radioaktywnych Krów
neo15p
Szczur Lądowy
Posty: 10
Rejestracja: niedziela, 23 października 2005, 13:47
Lokalizacja: Przemyśl
Kontakt:

Post autor: neo15p »

Kloner, u mnie można ;)

Eglarest, tematy świetne! ale ja dalej nie mogę sobie wyobrazić żadnej prezentacji multimedialnej czy innej francy o tym.. sam tekst...
co można by było do tego zastosować?

dziękuję i proszę o jeszcze :)
Kloner
Chorąży
Chorąży
Posty: 3121
Rejestracja: wtorek, 21 grudnia 2004, 11:06
Lokalizacja: Tam gdzie konczy się wieś a zaczyna zadupie \,,/ <(^.^)> \,,/

Post autor: Kloner »

A do kiedy masz czas? Może u mnie też się da :P (pod warunkiem że pogadam z polonistą, a nie z moją wychowawczynią która podaje się za niego :P)
"Lepiej Milczeć I Wyglądać Jak Idiota, Niż Się Odezwać I Rozwiać Wszelkie Wątpliwości"
Mafia Radioaktywnych Krów
neo15p
Szczur Lądowy
Posty: 10
Rejestracja: niedziela, 23 października 2005, 13:47
Lokalizacja: Przemyśl
Kontakt:

Post autor: neo15p »

do końca marca nam dali termin.. ale polonistka chce już w pon mieć :)
Eglarest
Chorąży
Chorąży
Posty: 3653
Rejestracja: sobota, 19 listopada 2005, 11:02
Numer GG: 777575
Lokalizacja: Poznań/Konin

Post autor: Eglarest »

To temat rzeka do prezentacji multimedialnej wrecz idealny

przedstawil bym przemwoienie Adolfa Hitelra i przemuwienie sarumana zestawil ze soba i porwonal wskazujac na cechy wspolne.-przy oakzji troche o propagandzie bym wspomnial.

przedstawil bym szarże husari z Ogneim i meiczem oraz szarze rochanu na polach pelenoru opisujac przytym metody walki i czemu konnica kojazy sie z Polską wskazal bym na grafike- falge rohanu i godlo Litwy wskazla bym multimedialnie porownanie geograficzne europy i srodziemia ;) etc etc

ach mozna by tak wymieniac bez konca. szkoda ze ja niemialem nowej matury ;)
Kloner
Chorąży
Chorąży
Posty: 3121
Rejestracja: wtorek, 21 grudnia 2004, 11:06
Lokalizacja: Tam gdzie konczy się wieś a zaczyna zadupie \,,/ <(^.^)> \,,/

Post autor: Kloner »

Ciekawe pomysły :)
"Lepiej Milczeć I Wyglądać Jak Idiota, Niż Się Odezwać I Rozwiać Wszelkie Wątpliwości"
Mafia Radioaktywnych Krów
Eglarest
Chorąży
Chorąży
Posty: 3653
Rejestracja: sobota, 19 listopada 2005, 11:02
Numer GG: 777575
Lokalizacja: Poznań/Konin

Post autor: Eglarest »

no ba pewnie ze ciekawe ;) i cow iecej mzona je latwo zrealizowac i ciekawie przedstawic ;)
Erian
Szczur Lądowy
Posty: 1
Rejestracja: środa, 19 kwietnia 2006, 22:05

Post autor: Erian »

Siemka! Jestem nowy. Co do Tolkiena: Czytałem Władka Pierścieni, Hobbita, Zakazane i niedokończone opowieści, w tym dalsze losy drużyny pierścienia, losy Turina i Tuora zza 1 ery, świetność Numenoru w 2 Erze i jego upadek...
I teraz pytanko: Nie miałem okazji jeszcze przeczytać Silmarillion. O czym dokładnie on jest? Wiem że akcja dzieje się w 1 erze, Turin bodajże walczy na Morgotha (władce Saurona, zostanie potem obalony....). Fajne to jest? Opłaca się to czytać?
Doszłem do wniosku też, że i sam Tolkien się raz pomylił. Napisał bowiem w Władcy Pierścieni Drużynie Pierścienia, że Elrond wypowiedział się, że pamięta te czasy kiedy wraz z ludami 1 ery i Numenorem zebrał armie (nawzdychał się tu o chorągwiach :) ) i obalili Morgotha. Wszystko byłoby dobre, gdyby nagle nie nasunęło się pytanko: "SKĄD SIĘ WZIĄŁ TAM NUMENOR!?" Myślałem, że Numenor w śródziemiu zaistniał zza czasów 2 Ery.... CZekam na odpowiedzi do 1 i do 2 pytania...
Some things will never change...
Eglarest
Chorąży
Chorąży
Posty: 3653
Rejestracja: sobota, 19 listopada 2005, 11:02
Numer GG: 777575
Lokalizacja: Poznań/Konin

Post autor: Eglarest »

co do pierwszego pytania bez wątpienia należy przeczytać silmarilion i jest warto to zrobić
co do drugiego. Sprawa wyglada tak u schyłku pierwszej ery Numenor(jako lad) już był, Elron i Eros synowie Earendila i Elwingi musieli wybrać swoj los, w silamrilionie mozemy przeczytać ze w momencie wyboru Elros już był królem jednego z rodów Edainów wybrał los człowieka pozostajac pierwszym królem Numenoru. a Elrond wybrał los Elfa zwany był później Elrond pólelf.
Myslę że elrond mówiac o walce u boku Numenoru miał na myśli walke u boku swego brata, istotnie Edainowie docierają do Numenoru dopiero 32 roku drugiej ery i mozna by się doszukiwać tu pewnych neizgodności. Gdyż byłą to nagroda dla nich za mestwow bitwie. Elrond miał na myśli pewnie walke u boku Ludzi któży obdazeni zania zostali później własnym królestwem i długim zyciem.
Gisher
Marynarz
Marynarz
Posty: 381
Rejestracja: piątek, 23 grudnia 2005, 13:31
Numer GG: 0
Lokalizacja: z buszu :)
Kontakt:

Post autor: Gisher »

Jelcyn pisze:Tolkien.....co tu więcej pisać, dzięki niemu poznałem Fantasy, dlatego zawsze będę go szanować.
Ze mną tak było samo. O ile pamiętam dopiero potem był Sapkowski. ( "Harry Potter" był chyba wcześniej, ale to przecież nie fantasy. ) Mimo to "Władca Pierścieni" jest taki... heroiczny (?), dobrzy są krystaliczni, bez skazy, a źli są... poprostu źli. No ale jest to opowieść o walce dobra ze złem (wspaniała opowieść, szczerze mówiąc :)), więc czego się spodziewać. Tolkien stworzył własny świat, barwny i bogaty, i za to go podziwiam. Lecz "Silimarillion" niezbyt mi się spodobał ( utknąłem gdzieś na początku, ale się za niego wezmę. Zobaczymy, może teraz lepiej mi pójdzie? Trzymajcie kciuki :D)
Gisher pisze:Dla mnie: NUDA. Może wy macie inny pogląd na "Silmarillion" ale mnie po prostu nudzi!
Może w tym poście potraktowałem "Silmarillion" za ostro? A na "Rudy Dżil i jego pies" (tak się pisze?), byłem kiedyś (czytaj: w podstawówce) w teatrze. Fajne :D.
Hakuna matata!
ODPOWIEDZ