Mroczne fantasy. Co polecacie?

Biblioteka Światów
Trias
Szczur Lądowy
Posty: 4
Rejestracja: środa, 29 grudnia 2010, 16:33

Mroczne fantasy. Co polecacie?

Post autor: Trias »

Witam

Jak wyżej. Poszukuję mrocznego fantasy, nie typu "Malowany Człowiek", "Bohaterowie Umierają" czy też "Anioł Nocy". Wszystkie te tytuły są dla mnie za lekkie, zbyt wątłe. "Malowany Człowiek" zaciekawił mnie dopiero w połowie drugiej księgi, gdy to pojawił się tytułowy bohater. Pewnie zapytacie "skoro są dla ciebie wątłe do dlaczego dalej je czytałeś?" otóż gdy już zaczynam książkę to ją kończę. Ale do rzeczy.
Interesują mnie książki ,w których główny bohater porzucił swoje ludzkie emocje, ma swoją własną ideologie i zerwał z zasadami powszechnie kierującymi społeczeństwo, można powiedzieć "outsider" (jeśli oglądaliście Death Note, to ideologia Kiry bardzo mi się podobała i szukam książki właśnie z bohaterem/bohaterami o podobnej ideologii). Najogólniej mówiąc: szukam przemocy, gdzie to czarne charaktery są masakrowani, rozrywani i nie wiadomo co jeszcze, w ostateczności szybka śmierć. Zależy mi również na tym, żeby główny bohater nie wahał się co do ideologii którą się kieruje.
Cóż, myślę, że dość dokładnie opisałem szukaną przeze mnie książkę. Tak więc liczę na Wasze propozycje.
Pozdro ;)
Wevewolf
Mat
Mat
Posty: 453
Rejestracja: środa, 4 listopada 2009, 10:31
Numer GG: 0

Re: Mroczne fantasy. Co polecacie?

Post autor: Wevewolf »

Dziwi mnie że nie wspomniałeś o Wiedźmińskiej Sadze. Jeśli nie czytałeś, a szukasz czegoś takiego jak z twojego opisu, bez podziału na dobro i zło itd, to polecam.
Osobiście to upek mi się podoba - wciągający i łączący wszystkie postacie :D
No Name
Bombardier
Bombardier
Posty: 676
Rejestracja: środa, 26 marca 2008, 20:41
Numer GG: 0
Lokalizacja: Kraków, Bielsko w weekendy i święta. :)

Re: Mroczne fantasy. Co polecacie?

Post autor: No Name »

No Wiedźmin jest dość oczywistą pozycją.

Ogólnie tytułów pasujących do tego opisu jest pełno. Przejdź się do jakiejś księgarni i poczytaj odwroty książek. Jestem pewien że co najmniej co trzecia z fantastyki będzie opowiadała o jakimś outsiderze i jego krwawych przygodach :)

Jako przykład dam niejakiego Conana z Cymerii. Old shool jak w mordę strzelił.
"Mistrz gry nie ma duszy! Sprzedał ją diabłu za tabelę trafień krytycznych!"

May the Phone be with you!
Sirion
Marynarz
Marynarz
Posty: 293
Rejestracja: wtorek, 21 października 2008, 19:47
Numer GG: 11883875
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mroczne fantasy. Co polecacie?

Post autor: Sirion »

Ja nie wiem co wy macie z tym 'Wiedźminem' srsly...

Ja bym Ci polecił raczej Trylogię Księcia Nicości. Chociaż z drugiej strony bohater tutaj jest wypranym z uczuć człowiekiem naginającym otaczający go świat do swojej woli, genialnie posługującym się manipulacją i chodzącą maszyną do zabijania. W sumie trudno się w nim doszukiwać jakichkolwiek cech człowieka - nie waha się, jest zdecydowany, nie istnieje dla niego moralność - jednak idealnie wpasowuje się w wykreowany świat. Jeśli szukasz czegoś wymagającego to mogę polecić ci tylko to ;) Jednak ostrzegam, że to nie jest przyjemna książka, bo momentami potrafi przytłoczyć czytelnika... Jednak po skończeniu odczuwałem ogromną satysfakcję :)
“Better to fight for something, than live for nothing”

General George S. Patton

Fortis cadere, cedere non potest
Trias
Szczur Lądowy
Posty: 4
Rejestracja: środa, 29 grudnia 2010, 16:33

Re: Mroczne fantasy. Co polecacie?

Post autor: Trias »

Dziwi mnie że nie wspomniałeś o Wiedźmińskiej Sadze. Jeśli nie czytałeś, a szukasz czegoś takiego jak z twojego opisu, bez podziału na dobro i zło itd, to polecam.
Oczywiście, że czytałem Wiedźmina. To właśnie dzięki Sapkowskiemu coraz głębiej zagłębiam się w książkach fantasy :D
Ogólnie tytułów pasujących do tego opisu jest pełno. Przejdź się do jakiejś księgarni i poczytaj odwroty książek. Jestem pewien że co najmniej co trzecia z fantastyki będzie opowiadała o jakimś outsiderze i jego krwawych przygodach :)
Raczej się z Tobą nie zgodzę. Mam księgarnie niedaleko i jakoś po przejrzeniu większości tytułów nie znalazłem książki, która by mi odpowiadała (co prawda zbiór był dość ubogi).
Ja bym Ci polecił raczej Trylogię Księcia Nicości. Chociaż z drugiej strony bohater tutaj jest wypranym z uczuć człowiekiem naginającym otaczający go świat do swojej woli, genialnie posługującym się manipulacją i chodzącą maszyną do zabijania. W sumie trudno się w nim doszukiwać jakichkolwiek cech człowieka - nie waha się, jest zdecydowany, nie istnieje dla niego moralność - jednak idealnie wpasowuje się w wykreowany świat. Jeśli szukasz czegoś wymagającego to mogę polecić ci tylko to ;) Jednak ostrzegam, że to nie jest przyjemna książka, bo momentami potrafi przytłoczyć czytelnika... Jednak po skończeniu odczuwałem ogromną satysfakcję :)
Zaciekawiłeś mnie :) Poszperam trochę i jeśli zrobi dobre pierwsze wrażenie to możliwe, że już jutro ją kupię. ;)

Jeśli ktoś inny ma coś do dodania, to czekam na dalsze propozycje ;)
No Name
Bombardier
Bombardier
Posty: 676
Rejestracja: środa, 26 marca 2008, 20:41
Numer GG: 0
Lokalizacja: Kraków, Bielsko w weekendy i święta. :)

Re: Mroczne fantasy. Co polecacie?

Post autor: No Name »

Przypominało mi się coś co może cię zainteresować.
Xavras Wyżryn - Co prawda nie jest to fantasy, ale główny bohater walczy w niby dobrej sprawie w wybitnie niemoralnym stylu. Książka dość drastyczna w moim mniemaniu. Tylko zakończenie jest jest spierdzielone, choć fanom Death Note może się spodobać. Jak dla mnie autor przesadził z masowymi mordami.
"Mistrz gry nie ma duszy! Sprzedał ją diabłu za tabelę trafień krytycznych!"

May the Phone be with you!
Pita
Tawerniany Berserk
Tawerniany Berserk
Posty: 1044
Rejestracja: poniedziałek, 26 grudnia 2005, 14:17
Numer GG: 9350651

Re: Mroczne fantasy. Co polecacie?

Post autor: Pita »

Conan od Howarda, Saga Kane od Wagnera, w pewien sposób Lovecraft i Poe, pierwsze tomy mangi Berserk Kentaro Miury (na upartego też Hokuto no Ken od Buronsona), z gier Demon's Souls i King's Field IV tak bez szperania przychodzą mi na myśl.
Har Har Har
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Re: Mroczne fantasy. Co polecacie?

Post autor: BAZYL »

Może powinieneś spróbować Córki Krwawych i kolejnych tomów cyklu. Poza tym nasuwa mi się pozcja dość oczywista, mianowicie Sługa Boży (też z kolejnymi tomami). Zobacz i sam oceń czy Ci odpowiadają - linki prowadzą do recenzji.
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
evilmg
Majtek
Majtek
Posty: 78
Rejestracja: sobota, 13 grudnia 2008, 13:45
Numer GG: 0

Re: Mroczne fantasy. Co polecacie?

Post autor: evilmg »

ktoś może powie, że herezje prawie, ale...

poczytaj sagę o Gotreku i Feliksie!
Trias
Szczur Lądowy
Posty: 4
Rejestracja: środa, 29 grudnia 2010, 16:33

Re: Mroczne fantasy. Co polecacie?

Post autor: Trias »

Zapomniałem też dodać, że zależy mi na tym, aby te wszystkie zabójstwa były dokonywane w "dobrej sprawie" ;)
Adda
Majtek
Majtek
Posty: 116
Rejestracja: czwartek, 10 maja 2007, 14:09
Numer GG: 21666460
Skype: rata_el_deserto
Lokalizacja: Mnichowice

Re: Mroczne fantasy. Co polecacie?

Post autor: Adda »

Przypomniał mi się dawno czytany "Uczeń czarnoksiężnika" i dalsze tytuły tej serii, Witolda Jabłońskiego. Zdaje się że tam nasz główny bohater jest panem tylko dla siebie, choć chyba zaprzedał duszę diabłu.
"Widzieliście go? Rycerz chędożony! Herbowy! Trzy lwy w tarczy! Dwa srają, a trzeci warczy!"
Ragnar
Marynarz
Marynarz
Posty: 304
Rejestracja: piątek, 16 stycznia 2009, 21:10
Numer GG: 0
Lokalizacja: Szczecin

Re: Mroczne fantasy. Co polecacie?

Post autor: Ragnar »

Co do Xavrasa to ja ogólnie polecam Dukaja - w którym w którym nastrój MIAŻDŻY (naprawdę), nie ma happy endów "i żyli długo i szczęśliwie" a momentami nastrój robi się tak pesymistyczny że czytam PLO w ramach odpoczynku.
A poza tym "popiół i kurz" Grzedowicza - całkiem mroczny klimat
Targowo.Istore
Majtek
Majtek
Posty: 85
Rejestracja: wtorek, 30 listopada 2010, 11:56

Re: Mroczne fantasy. Co polecacie?

Post autor: Targowo.Istore »

Uczeń czarnoksiężnika był wg mnie słaby i nie warto czytać.. Jeżeli już,to polecam "Sługa boży". Poza tym Sapkowski napisał kilka innych bardzo mrocznych fantasy,które każdy fan powinien obowiązkowo przeczytać.
W naszym sklepie znajdziesz gry planszowe, karciane, figurkowe jak i wszelkie akcesoria do nich potrzebne.
Jeśli nie znaleźli Państwo w naszej ofercie tego czego szukacie to...wystarczy do nas napisać a my już zajmiemy się resztą.

www.targowo.istore.pl
NeoCount
Szczur Lądowy
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 13 lutego 2011, 22:49

Re: Mroczne fantasy. Co polecacie?

Post autor: NeoCount »

Poleciłbym Ci trylogię Zimnego Ognia C. Friedman. Jeden z głównych bohaterów jest zły i popełnia sporo złych czynów dla dobrej sprawy. A z polskiego rynku - świetne opowiadania Piekary - Necrosis. Saga Friedman jest genialna, choć imo, z fatalnym zakończeniem :)
Red_Killer
Szczur Lądowy
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 21 marca 2011, 09:37

Re: Mroczne fantasy. Co polecacie?

Post autor: Red_Killer »

Wiadomo: Sapkowkski :D
Mroczne to będzie z pewnością:
- Cykl inkwizytorski Jacka Piekary (chociaż dla mnie jest do dupy, mimo że wszyscy się nim podniecają i uważają za bestseller)
- "Lód" Jacka Dukaja
Reynevan
Targowo.Istore
Majtek
Majtek
Posty: 85
Rejestracja: wtorek, 30 listopada 2010, 11:56

Re: Mroczne fantasy. Co polecacie?

Post autor: Targowo.Istore »

Lód także podchodzi pod tematykę mrocznego fantasy,myślę że powinieneś zainteresować się właśnie tą pozycją. A z polskich to oczywiście saga o Wiedźminie,obowiązkowa literatura dla każdego fana ( i nie tylko) gatunku.
W naszym sklepie znajdziesz gry planszowe, karciane, figurkowe jak i wszelkie akcesoria do nich potrzebne.
Jeśli nie znaleźli Państwo w naszej ofercie tego czego szukacie to...wystarczy do nas napisać a my już zajmiemy się resztą.

www.targowo.istore.pl
Iblisiątko
Marynarz
Marynarz
Posty: 210
Rejestracja: czwartek, 21 kwietnia 2011, 22:09
Numer GG: 19534484
Skype: arctoris
Lokalizacja: Meklemburgia
Kontakt:

Re: Mroczne fantasy. Co polecacie?

Post autor: Iblisiątko »

Ja wiem, że autor topicu już od dawna tu nie zagląda... ale jakby kogoś jeszcze interesowało coś takiego to polecam "Kroniki Thomasa Covenanta Niedowiarka" Stephena R. Donaldsona, klasyka, dość stare fantasy, całkiem oryginalne.... i o bohaterze zdecydowanie nie można powiedzieć, że jest dobry, wprawdzie nie skończyłam tego cyklu, więc nie wiem jak to się dalej potoczyło....

O Covenancie nie można też powiedzieć, że jest złą postacią, umiera na trąd i nagle przenosi się do świata fantasy, jego decyzje są często dziwne i okrutne... ale myślę, że autorowi dobrze udało się oddać psychikę śmiertelnie chorej osoby, która nagle dostaje dziwną szansę od losu....
Kocham śpiewać, ku rozpaczy moich sąsiadów :D
ODPOWIEDZ