Saga wiedźmińska

Biblioteka Światów
Phoven
Bosman
Bosman
Posty: 1691
Rejestracja: piątek, 21 lipca 2006, 16:39

Re: Saga wiedźmińska

Post autor: Phoven »

Wybacz, stary - ale to chyba jednak trochę za mało by ferować wyroki. Nie chodzi tu bynajmniej o wstawki fabularne - ale o podejmowanie kluczowych tematów o których stale tu rozmawiamy. Wszystkie wspomniane tematy rozłożone sa na wszystkie części, i rzeczywiście - nieznajomość którejkolwiek jest raczej poważnym uchybieniem.
Dla przykładu - sprawa rasizmu. W pierwszych częściach narasta jedynie napiecie możliwe do zaobserwowania w innych tytułach - później jednak Sapkowski w idealnie wyważony sposób pokazuje swoistą reakcję łańcuchową. Wiecej - poprzez umieszczenie akcji w fikcyjnym świecie możliwe jest bardziej obiektywne spojrzenie na rasizm jako cały zbiór zależnych od siebie elementów niezależnych od kultury i historii. Jest to moim zdaniem jeden z najklarowniejszych przedstawień rasizmu w ogóle. Czytelnik ma bowiem do_czynienia z czystym zjawiskiem, jego sympatie i antypatie w żaden sposób nie moga wpływać na ocenę danego zdarzenia.
Wspomniane zagadnienia dojrzewania (i kształtowania swojej świadomosci zarazem) i seksualności jeszcze bardziej nie mogą być oceniane imo bez zapoznaniem się z wszystkimi tomami - zaznaczone leciutko w pierwszych częściach nieubłaganie kształtują się w nastepnych. Również dlatego, ze o ile w Krwi Elfów Ciri to jeszcze dziecko, poczynając od Chrztu Ognia powoli zaczyna być kobietą.

edit: Oso - nie masz co robic, ze markerujesz bład polegający wstawieniu małej litery tam gdzie powinna być duża? Sorry, ale kolorki są chyba w innym celu. :P

Nudzi mi się :P
Poza tym, literek nie markeruję. Zamiast 'Chrztu' miałeś 'Chrzestu', co jest niegramatyczne.
Arch
Marynarz
Marynarz
Posty: 170
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2008, 17:30
Numer GG: 0

Re: Saga wiedźmińska

Post autor: Arch »

Niezła fabuła to nie wszystko.
Wiem, ale genialna* fabuła, świetna budowa zdań, dowcip, realizm nierealnego świata, najlepszy główny bohater, który pomimo iż jest najwyjebistrzy nie jest jedynym kozakiem we wsi i tak naprawdę nie wiadomo czy wyjdzie cało z opresji, oraz to jak szybko to sie czyta... to już jest wszystko czego można zapragnąć.

Dwa minusy, które widzę w tej sadze to nazwiska czarodziejów i zbyt mała liczba stron poświęcona Geraltowi. (swoją drogą zawsze czytałem to jako "Dżeralt" a Yennefer jako "Dżenefer"). Pozmieniałbym pewnie jeszcze troszkę fabułę, aby była bardziej zrozumiana i nie zawodziła w niektórych momentach (szczególnie przy ostatniej walce), ale to już wiadomo - minusem nazwać nie można.
Spoiler: Zaznacz cały
Mogła chociaż jedna osoba z kompanii przeżyć... no już przynajmniej nieśmiertelny Regis.
* Może i fabuła w Wiedźminie nie jest genialna, ale jest co_najmniej bardzo dobra.
Brzoza
Bosman
Bosman
Posty: 1796
Rejestracja: poniedziałek, 26 lutego 2007, 10:52
Numer GG: 0
Lokalizacja: Freistadt Danzig

Re: Saga wiedźmińska

Post autor: Brzoza »

Lol Dżeralt? Chyba wtedy nie masz pojęcia że to zwykłe męskie imie. Co do Yennefer to sam sie zastanawiałem kiedyś. Ale jak by było dż to byłaby Jennefer. A co do śmierci bohaterów którzy pomagali geraltowi, to takie było założenie przecież, gdziestam ktostam wieszczył Ciri o smierci. Chociaż ja liczyłem że oszczędzi autor Cahira.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Arch
Marynarz
Marynarz
Posty: 170
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2008, 17:30
Numer GG: 0

Re: Saga wiedźmińska

Post autor: Arch »

Istnieje imie Gerald, nie Geralt i to chyba ty nie masz pojęcia. Czytałem Dżeralt, gdyż bardziej mi pasowało i tyle.
A co do śmierci bohaterów którzy pomagali geraltowi, to takie było założenie przecież, gdziestam ktostam wieszczył Ciri o smierci
No i to założenie mi sie nie podoba.
Spoiler: Zaznacz cały
Ja liczyłem, że oszczędzi Regisa...
Brzoza
Bosman
Bosman
Posty: 1796
Rejestracja: poniedziałek, 26 lutego 2007, 10:52
Numer GG: 0
Lokalizacja: Freistadt Danzig

Re: Saga wiedźmińska

Post autor: Brzoza »

Arch pisze:Istnieje imie Gerald, nie Geralt i to chyba ty nie masz pojęcia. Czytałem Dżeralt, gdyż bardziej mi pasowało i tyle.
No tak. Ale nie zmienia to faktu że Dżeralt brzmi jak 100% LAME.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
gaudat
Marynarz
Marynarz
Posty: 361
Rejestracja: poniedziałek, 21 lipca 2008, 21:44
Numer GG: 12362182

Re: Saga wiedźmińska

Post autor: gaudat »

Phoven - może i to za mało, ale chyba przyznasz, ze w wybitnej serii wszystkie tomy powinny sprawiać odpowiednie wrażenie ? ;)
Zresztą różnica miedzy dziełem a utworem bardzo dobrym jest bardzo subtelna i opiera się na szczegółach, które można różnie odbierać. Jeśli twoim zdaniem Wiesiek jest wybitny, nie ma sprawy. IMHO to tylko bardzo dobra książka, co i tak jest komplementem z mojej strony.
a Dżeralt i Dżennefer to jakaś pomyłka o.O
"Umysł rozkazuje ciału i ono jest posłuszne. Umysł rozkazuje sobie samemu i natrafia na opór."
- Lady Jessika Atryda, "Diuna" Herbert
Mr.Ofca
Marynarz
Marynarz
Posty: 288
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 18:31
Numer GG: 8533882
Lokalizacja: Szczecin

Re: Saga wiedźmińska

Post autor: Mr.Ofca »

Ja moze i mam dziwny gust, ale saga wiedzmina kompletnie nie przypadla mi do gustu. Najpierw czytalem pierwszy zbior opowiesci i byla to 1 z 4 ksiazek od jakich nie moglem sie oderwac. Nie moglem zasnac póki jej nie przeczytalem i konczylem prace pozniej bo czytalem w trakcie. Jest to swietna ksiazka do ktorej na pewno powroce. Po przeczytaniu 1 zbioru od_razu zabralem sie za sage. W myslach mialem tylko to ze mam jeszcze 6 ekstra ksiazek w planach do przeczytania ale sie mocno zawiodlem. Pierwszy tom z trudem przebolalem. Do drugiej czesci mialem 2 podejscia i zdezerterowalem. Nuda straszna. Jakies wojny, jakies spiski, sratatata i nic co bylo w opowiesciach. Wczesniej wiedzmin byl zabojca potworow i nie bylo tam polityki. Raz mial sprzeczke tutaj to pojechal tam, zabil to, pil z tym i wszystko gralo jak mialo. Póki co nie chce mi sie tego juz czytac. Jak znajde nieco wolnego grosza to przeczytam jeszcze 2 czesc opowiesci, ale na sadze sie zawiodlem.
dópa
Phoven
Bosman
Bosman
Posty: 1691
Rejestracja: piątek, 21 lipca 2006, 16:39

Re: Saga wiedźmińska

Post autor: Phoven »

Co kto lubi. Zawsze wolałem "jakieś wojny, jakieś spiski" niż "zlecenie na XYZ". :P
Dla mnie zawsze opowiadania były nieporównywalnie słabsze od sagi. I nie chodzi tu nawet o samą treść czy warstwę fabularną tylko o niedoskonałość warsztatu. Cóż, dzięki temu przynajmniej Sapek wyrobił się by zabłysnąć podczas sagi. Ale wiadomo - ilu ludzi tyle opinii.
gaudat pisze:Phoven - może i to za mało, ale chyba przyznasz, ze w wybitnej serii wszystkie tomy powinny sprawiać odpowiednie wrażenie ?
Jep - i dla mnie przestawiają. ;) Ale spoko - rozumiem o co Ci chodzi. :P

@Dżeralt & Dżennefer - do tego jeszcze Kiri i Dżaskier? :>
Arch
Marynarz
Marynarz
Posty: 170
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2008, 17:30
Numer GG: 0

Re: Saga wiedźmińska

Post autor: Arch »

Jaskier i Ciri czytałem normalnie : P
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Re: Saga wiedźmińska

Post autor: BAZYL »

Phoven pisze:Dla mnie zawsze opowiadania były nieporównywalnie słabsze od sagi.
To ciekawa opinia, bo ja zawsze uważałem opowiadania za genialne, zaś sagę tylko za bardzo dobrą - z tendencją spadającą w ostatnich tomach. No ale jak ładnie to ująłeś - ilu ludzi, tyle opinii.
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
Arch
Marynarz
Marynarz
Posty: 170
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2008, 17:30
Numer GG: 0

Re: Saga wiedźmińska

Post autor: Arch »

To ciekawa opinia, bo ja zawsze uważałem opowiadania za genialne, zaś sagę tylko za bardzo dobrą - z tendencją spadającą w ostatnich tomach. No ale jak ładnie to ująłeś - ilu ludzi, tyle opinii.
To mam zupełnie przeciwne zdanie niż ty. Saga z każdym tomem staje się lepsza, a wraz z jej poznaniem każde opowiadanie staje się coraz gorsze.

Cudzoziemiec ze złą opinią pobity w karczmie trafia przed oblicze księcia bo jest zabójcą potworów i dostaje zlecenie? C'mon!
Nie bardzo się zdziwiłem, gdy dowiedziałem się że to opowiadanie dostało tylko wyróżnienie w konkursie. -_-'
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Re: Saga wiedźmińska

Post autor: BAZYL »

Arch pisze:Cudzoziemiec ze złą opinią pobity w karczmie trafia przed oblicze księcia bo jest zabójcą potworów i dostaje zlecenie? C'mon!
Nie bardzo się zdziwiłem, gdy dowiedziałem się że to opowiadanie dostało tylko wyróżnienie w konkursie. -_-'
To nie jest cudzoziemiec ze złą opinią - to wiedźmin. Skoro przeczytałeś sagę, to powinieneś wiedzieć, że:
Spoiler: Zaznacz cały
1/ Geralt nie pochodził z Rivii, a jego akcent był wyćwiczony, zatem nie był cudzoziemcem
2/ Wszyscy wiedźmini byli wyrzutkami, zatem wszyscy cieszyli się zła reputacją
3/ Gdy była potrzeba zgładzenia stwora, to wzywało się wiedźmina, bez względu na pochodzenie i reputację - bo tylko wiedźmini byli skuteczni
4/ Do Geralta przyszedł Foltest ponownie osobiście, w przebraniu, tak żeby nikt o tym nie wiedział - aby zaproponować mu układ, który miał nieoficjalny charakter. Trudno sobie wyobrazić taką sytuację gdyby wiedźmin nie stawił się przed nim osobiście
5/ Oficjalny kodeks wiedźmiński zabrania zabijania ludzi - toteż król nie musi obawiać się cudzoziemca o złej reputacji, jeśli ten jest wiedźminem
Ech... Nie chcę wdawać się w dyskusję co jest lepsze a co gorsze - bo to sprawa gustu, ale mógłbyś dłużej myśleć nad przykładami, które przytaczasz. Dodam tylko, ze saga miała liczyć 4 tomy i to widać, bo piąty jest już pisany na siłę...

A co do samego opowiadania - fabuła, która Ci się nie podoba, to pół biedy. One (wszystkie opowiadania) warsztatowo są bardzo dobre. Znasz tę nowelkę, która wygrała? 10 do 1 że nie znasz i 5 do 1 że po przeczytaniu powiesz "Wiedźmin lepszy".
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
Deep
Chorąży
Chorąży
Posty: 3712
Rejestracja: niedziela, 10 września 2006, 10:31
Lokalizacja: Wro

Re: Saga wiedźmińska

Post autor: Deep »

BAZYL pisze:
Spoiler: Zaznacz cały
5/ Oficjalny kodeks wiedźmiński zabrania zabijania ludzi - toteż król nie musi obawiać się cudzoziemca o złej reputacji, jeśli ten jest wiedźminem
Spoiler: Zaznacz cały
Z tego co pamiętam to nie było żadnego oficjalnego kodeksu. Geralt sam go wymyślił dla siebie.
.
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Re: Saga wiedźmińska

Post autor: BAZYL »

Deep pisze:
Spoiler: Zaznacz cały
Z tego co pamiętam to nie było żadnego oficjalnego kodeksu. Geralt sam go wymyślił dla siebie.
Dokładnie tak było. Dlatego napisałem "oficjalny" - w znaczeniu taki dla innych :)
A inni w to wierzyli :)
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
Pita
Tawerniany Berserk
Tawerniany Berserk
Posty: 1044
Rejestracja: poniedziałek, 26 grudnia 2005, 14:17
Numer GG: 9350651

Re: Saga wiedźmińska

Post autor: Pita »

Zgadzam się z BAZIEM - opowiadania to mistrzostwo. Niemalże każde zawierało ogromny pokład walki moralnej, walki idei, było wzorowane na danej baśni/legendzie, świetnie napisanie i doskonale działało samodzielnie. Niemalże każde posiadało ciekawe przesłanie i było doskonale zrealizowane. Niemalże każde pamiętam świetnie. Saga mnie zawiodła.
Har Har Har
Arch
Marynarz
Marynarz
Posty: 170
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2008, 17:30
Numer GG: 0

Re: Saga wiedźmińska

Post autor: Arch »

Wiedziałem te wszystkie rzeczy, ale z tego co pamiętam Geralt nie został napadnięty bo zobaczyli w nim wiedźmina, a Riva - ktory ma w tym świecie opinię złodzieja.
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Re: Saga wiedźmińska

Post autor: BAZYL »

Arch pisze:Wiedziałem te wszystkie rzeczy, ale z tego co pamiętam Geralt nie został napadnięty bo zobaczyli w nim wiedźmina, a Riva - ktory ma w tym świecie opinię złodzieja.
Tak właśnie było. Ale ja odnosiłem się do Twojego zarzutu na temat zaprowadzenia go do króla.
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
ODPOWIEDZ