Saga wiedźmińska

Biblioteka Światów
ODPOWIEDZ
Phoven
Bosman
Bosman
Posty: 1691
Rejestracja: piątek, 21 lipca 2006, 16:39

Saga wiedźmińska

Post autor: Phoven »

Za cholerę nie mogłem znaleźć tematu o Sapku i Wiedźminie w archiwum więc zakładam nowy. Jeśli okazało się, że jestem ślepy to proszę zwyczajnie połączyć oba tematy. Postów z "Mordimera" nie przenoszę, zeby nie robić burdelu i nie irytować modków, ze im sie w kompetencje wcinam.
gaudat pisze:Phoven - nie zaprzeczam, "Wiedźmin" to znakomicie zrealizowana saga z ciekawą fabułą i światem, ale to nie starczy. IMHO dzieło powinno prowokować do myślenia, ewidentnie wpływać na czytelnika. Sapkowski zainteresował mnie jedynie niestandardowym podejściem do fantastyki, jednakże nie zmusił do żadnych głębszych przemyśleń.
Sapkowski na poważnie zajął się chociażby problemem rasizmu, dojrzewania, seksualności oraz zachowaniem tożsamości w konfrontacji z wydarzeniami traumatycznymi. Jeśli mówimy zaś o wpływie na literature to jest to jeden z autorów którzy odcisneli największe piętno na fantasy wschodniej Europy. A wbrew pozorom to bardzo dużo bo akurat fantastyka jest bardzo "regionalna". I - co chyba najważniejsze, dzięki kunsztowi warsztatu ASa sagę można czytać zarówno jako typową powieść fantasy, zarówno jako pastisz pewnych konwencji gatunkowych, jak i książkę która pod płaszczykiem specyficznego gatunku przekazuje pewne bardzo poważne problemy.
Blue Spirit
Bombardier
Bombardier
Posty: 895
Rejestracja: niedziela, 15 lutego 2009, 17:50
Numer GG: 0

Re: Saga wiedźmińska

Post autor: Blue Spirit »

Wiedźmin jest ciągle aktualny. Sapkowski stworzył prawdziwą wojnę. Nie dwie armie jedna ciemności druga światłości z końcowym zwycięstwem tych drugich, tylko prawdziwą wojnę, gdzie w sumie nie wiadomo kto ma rację.
Jedyne co mnie irytowało (najbardziej w ostatnich dwóch częściach) STRASZNA ilość wątków. Dopiero za drugim razem wszystkie pojąłem i zbiłem w trzymającą się kupy całość.
Obrazek

to dalej ja, tylko mi kochany baziu ksywkę zmienił :D
Potforny Krzysztoff
Majtek
Majtek
Posty: 130
Rejestracja: sobota, 3 stycznia 2009, 21:54
Numer GG: 807895
Lokalizacja: Łódź czyli miejsce wyklęte dla RPG

Re: Saga wiedźmińska

Post autor: Potforny Krzysztoff »

Nesquel,miałem to samo: ledwo mogłem zapamiętać tę wielowątkowość przez co czasem niektóre wzmianki i odniesienia były dla mnie niezrozumiałe.Dopiero jak czytałem sagę drugi raz to już nie miałem problemu i wtedy była bardzo dobrą całością.
"Każdy Chomik ma swój dzień!" - Minsc
Enrike
Pomywacz
Posty: 47
Rejestracja: środa, 24 grudnia 2008, 09:37
Numer GG: 8487833

Re: Saga wiedźmińska

Post autor: Enrike »

Ja się pogubiłem tylko w "Czasie pogardy", bo nie czaiłem którzy z czarodziejów są z którymi i przeciwko którym i czemu. Ale potem już bardziej skupiony czytałem :).
Arch
Marynarz
Marynarz
Posty: 170
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2008, 17:30
Numer GG: 0

Re: Saga wiedźmińska

Post autor: Arch »

Ja wszystko kumałem, jednak na początku rzeczywiście miałem problemy z zapamiętywaniem imion magów... tak to wszystko skumałem, nie wiem co było takie trudne.
gaudat
Marynarz
Marynarz
Posty: 361
Rejestracja: poniedziałek, 21 lipca 2008, 21:44
Numer GG: 12362182

Re: Saga wiedźmińska

Post autor: gaudat »

Sapkowski na poważnie zajął się chociażby problemem rasizmu, dojrzewania, seksualności oraz zachowaniem tożsamości w konfrontacji z wydarzeniami traumatycznymi. Jeśli mówimy zaś o wpływie na literature to jest to jeden z autorów którzy odcisneli największe piętno na fantasy wschodniej Europy.
W tomach które miałem przyjemność przeczytać w wymienionych tematach Sapkowski nic ciekawego ani nowego nie powiedział. Jakoś ten argument mnie nie przekonuje. Wiesiek może i odcisnął piętno na wschodnioeuropejskiej fantastyce, jednak IMO nadal nie czyni to tej sagi dziełem.
"Umysł rozkazuje ciału i ono jest posłuszne. Umysł rozkazuje sobie samemu i natrafia na opór."
- Lady Jessika Atryda, "Diuna" Herbert
Arch
Marynarz
Marynarz
Posty: 170
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2008, 17:30
Numer GG: 0

Re: Saga wiedźmińska

Post autor: Arch »

W tomach które miałem przyjemność przeczytać w wymienionych tematach Sapkowski nic ciekawego ani nowego nie powiedział.
Tego typu rasizm jak u Sapka nie występuje w żadnej innej książce.

Wiecie co czyni Sapka dziełem? Że drobne szczegóły z pierszego tomu są związane z tomem ostatnim.
I jego sposób opisywania brutalności świata - nie jest ona podkreślana i obrzydliwa jak np. u Piekary, ale nie jest również omijana.
Świat przedstawiony przez Sapkowskiego jest najrealniejszym z nierealnych.
Sirion
Marynarz
Marynarz
Posty: 293
Rejestracja: wtorek, 21 października 2008, 19:47
Numer GG: 11883875
Lokalizacja: Warszawa

Re: Saga wiedźmińska

Post autor: Sirion »

Arch pisze:Świat przedstawiony przez Sapkowskiego jest najrealniejszym z nierealnych.
Przeczytaj sobie trylogię Księcia Nicości R. Scotta Bakkera :P
Jak dla mnie Wiedźmin jest naprawdę dobrą książką, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Ale wybija się tylko na płaszczyźnie Europy Środkowej i Wschodniej. Na tle światowym jest to taki typowy średniak. Czegoś mu jednak brakuje, żeby się przebić do prawdziwej czołówki gatunku
“Better to fight for something, than live for nothing”

General George S. Patton

Fortis cadere, cedere non potest
gaudat
Marynarz
Marynarz
Posty: 361
Rejestracja: poniedziałek, 21 lipca 2008, 21:44
Numer GG: 12362182

Re: Saga wiedźmińska

Post autor: gaudat »

Arch - no i ? Mam dać Wiedźminowi status dzieła wybitnego bo nie jest poprawny politycznie ? Bez przesady. Napisałem już wcześniej że lubię u Sapkowskiego charakterystyczne podejście do fantastyki, ale to za mało.
"Umysł rozkazuje ciału i ono jest posłuszne. Umysł rozkazuje sobie samemu i natrafia na opór."
- Lady Jessika Atryda, "Diuna" Herbert
Blue Spirit
Bombardier
Bombardier
Posty: 895
Rejestracja: niedziela, 15 lutego 2009, 17:50
Numer GG: 0

Re: Saga wiedźmińska

Post autor: Blue Spirit »

gaudat pisze:Arch - no i ? Mam dać Wiedźminowi status dzieła wybitnego bo nie jest poprawny politycznie ? Bez przesady. Napisałem już wcześniej że lubię u Sapkowskiego charakterystyczne podejście do fantastyki, ale to za mało.
Nie masz mu dać status dzieła na podstawie argumentów innych. Po prostu wiedźmin jest szalenie rozbudowany, jest tam dużo odwołań do współczesnych zachowań społeczeństw. Jest ciągle aktualny. No i - co najważniejsze - dobrze się go czyta.
Obrazek

to dalej ja, tylko mi kochany baziu ksywkę zmienił :D
Phoven
Bosman
Bosman
Posty: 1691
Rejestracja: piątek, 21 lipca 2006, 16:39

Re: Saga wiedźmińska

Post autor: Phoven »

gaudat pisze:W tomach które miałem przyjemność przeczytać w wymienionych tematach Sapkowski nic ciekawego ani nowego nie powiedział. Jakoś ten argument mnie nie przekonuje.
Ależ może cie nie przekonywać - to twoje swiete prawo.
Chciałbym jednak byś mi podał inne pozycje z szeroko pojętej fantastyki które właśnie te problemy poruszaja szerzej. I nie chodzi tu nawet tylko o argumentacje, ja sie zwyczajnie chetnie z nimi zapoznam. ;P
Sirion pisze:Jak dla mnie Wiedźmin jest naprawdę dobrą książką, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Ale wybija się tylko na płaszczyźnie Europy Środkowej i Wschodniej. Na tle światowym jest to taki typowy średniak. Czegoś mu jednak brakuje, żeby się przebić do prawdziwej czołówki gatunku
To juz zalezy od preferencji. Mnie, mówiąc szczerze "światowa czołówka gatunku" nudzi niezmiernie. Nie wspominając już o tym, że sa to miejsca zarezerwowane niemal wyłącznie dla autorów anglosaskich (bo coś takiego jak fantastyka zachodniej Europy zwyczajnie imo nie istnieje - zobacz jak bardzo różni się np. rynek niemiecki od brytyjskiego) którzy zaś mimo, że bardzo często genialni warsztatowo są imo zbyt monotonni pod względem podejmowanych tematów.
Tak więc - na ile oceniamy sukces na naszym rynku kulturowym to już prywatne fanaberie.
Arch
Marynarz
Marynarz
Posty: 170
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2008, 17:30
Numer GG: 0

Re: Saga wiedźmińska

Post autor: Arch »

Pokusiłbym się o stwierdzenie (hehe mogę zostać zjechany, ale tak mi sie to właśnie kojarzy), że różnice między Sapkiem i jego zachodnimi "konkurentami" jest jak ich podejście do smoków. Sapkowski poza tym iż ma smoki w d*pie co sie rzadko zdarza (lubią grać one pierwszoplanową role) to na zachodzie są one dobre i szlachetne, albo złe i nikczemne, albo istotami inteligentnymi.

U Sapkowskiego? Realnie nierealnie. Po prostu duży zwierz ziejący ogniem.
gaudat
Marynarz
Marynarz
Posty: 361
Rejestracja: poniedziałek, 21 lipca 2008, 21:44
Numer GG: 12362182

Re: Saga wiedźmińska

Post autor: gaudat »

Szczerze - nie jestem w stanie tu i teraz podać żadnego tytułu. Te kwestie są tak oklepane, że ciężko powiedzieć o nich coś nowego. Sapkowskiemu to też się nie udaje. Za dzieła rodzimej produkcji uważam np dużą część twórczości J. Dukaja. Takie powieści jak "Czarne Oceany", "Lód" czy "Inne Pieśni " są moim zdaniem majstersztykami. Chciałbym także ponownie zaznaczyć, że nie czytałem wszystkich tomów Wiedźmina, więc moje spojrzenie na tę sagę może być ograniczone. Możliwe że akurat pominąłem najlepszą część i tkwię w błędzie.
"Umysł rozkazuje ciału i ono jest posłuszne. Umysł rozkazuje sobie samemu i natrafia na opór."
- Lady Jessika Atryda, "Diuna" Herbert
Blue Spirit
Bombardier
Bombardier
Posty: 895
Rejestracja: niedziela, 15 lutego 2009, 17:50
Numer GG: 0

Re: Saga wiedźmińska

Post autor: Blue Spirit »

gaudat pisze:Szczerze - nie jestem w stanie tu i teraz podać żadnego tytułu. Te kwestie są tak oklepane, że ciężko powiedzieć o nich coś nowego. Sapkowskiemu to też się nie udaje. Za dzieła rodzimej produkcji uważam np dużą część twórczości J. Dukaja. Takie powieści jak "Czarne Oceany", "Lód" czy "Inne Pieśni " są moim zdaniem majstersztykami. Chciałbym także ponownie zaznaczyć, że nie czytałem wszystkich tomów Wiedźmina, więc moje spojrzenie na tę sagę może być ograniczone. Możliwe że akurat pominąłem najlepszą część i tkwię w błędzie.
słowa prawdy... ile i jakie części przeczytałeś, gaudat?
Obrazek

to dalej ja, tylko mi kochany baziu ksywkę zmienił :D
Alien
Kok
Kok
Posty: 1304
Rejestracja: środa, 25 lutego 2009, 16:48
Numer GG: 28552833
Lokalizacja: Police

Re: Saga wiedźmińska

Post autor: Alien »

Ja wiedźmina zrozumiałem za 1 razem ale był kłopot z imionami czarodziejek i czarodziei ( w czasie pogardy nie byłem pewny czy Terranowa to mężczyzna czy kobieta :))
00088888000
Arch
Marynarz
Marynarz
Posty: 170
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2008, 17:30
Numer GG: 0

Re: Saga wiedźmińska

Post autor: Arch »

Chciałbym także ponownie zaznaczyć, że nie czytałem wszystkich tomów Wiedźmina, więc moje spojrzenie na tę sagę może być ograniczone. Możliwe że akurat pominąłem najlepszą część i tkwię w błędzie.
Doskonałość sagi można docenić dopiero po całości. Nie tylko dlatego, że pierwszy tom jest najgorszy, ale też dlatego że wydarzenia pozornie nic nie znaczące w pierwszej części wyjaśniają się w piątej.
gaudat
Marynarz
Marynarz
Posty: 361
Rejestracja: poniedziałek, 21 lipca 2008, 21:44
Numer GG: 12362182

Re: Saga wiedźmińska

Post autor: gaudat »

Ze zbiorów opowiadań - Ostatnie życzenie i Miecz przeznaczenia, z sagi Krew elfów, Czas pogardy. Swoja drogą rozbawiłeś mnie tym tekstem " Słowa prawdy ".
Arch - ty nadal nie rozumiesz. Niezła fabuła to nie wszystko.
"Umysł rozkazuje ciału i ono jest posłuszne. Umysł rozkazuje sobie samemu i natrafia na opór."
- Lady Jessika Atryda, "Diuna" Herbert
ODPOWIEDZ