Lektury szkolne

Biblioteka Światów
ODPOWIEDZ
Cichy;p
Szczur Lądowy
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 17 lipca 2009, 13:24
Numer GG: 13771293
Skype: cichy9669
Lokalizacja: BUK

Re: Lektury szkolne

Post autor: Cichy;p »

Zgadzam sie z gaudat ja ide do gimnazjum i tylko 1 lekture przeczytalem w 4 Klasie
Awatar użytkownika
Solarius Scorch
Bosman
Bosman
Posty: 1859
Rejestracja: sobota, 25 czerwca 2005, 13:38
Numer GG: 0
Skype: solar_scorch
Lokalizacja: Cyprysowe Źródła

Re: Lektury szkolne

Post autor: Solarius Scorch »

Cichy;p pisze:Zgadzam sie z gaudat ja ide do gimnazjum i tylko 1 lekture przeczytalem w 4 Klasie
Musisz być z siebie bardo dumny.

Ja przyznam, że nie przeczytałem w szkole Lorda Jima i opowiadań Borowskiego. Przeczytałem za to całą resztę we wszystkich latach. Fakt, nie wszystkie były dobre, ale cholera - nie żałuję.
Odium
Majtek
Majtek
Posty: 91
Rejestracja: środa, 6 sierpnia 2008, 23:51
Numer GG: 8941160
Lokalizacja: Szen-Berk
Kontakt:

Re: Lektury szkolne

Post autor: Odium »

jokemaster pisze: Od kiedy to jaranie fajek jest super sposobem na spędzanie wolnego czasu ?
Zapytaj tę Yntelygentną część uczniów.
jokemaster pisze: Osobiście w wolnym czasie wolałbym się zalać w trupa niż "inicjować chłopów czy dziadów" . Cokolwiek by to było.
Co tu dużo mówić. Twoja wola, twoja przyszłość.

Lektury(nie wszystkie) są ważne. Autor nie uzyskał prestiżu, ponieważ napisał "chłam zabierający biednym uczniom czas". Literatura występuje w różnych odmianach- fantasy, historia, s-f, kryminał. Według mnie, każdy z nas powinien znać choć kilka przykładów książek z każdego gatunku. To właśnie nazywa się oczytaniem. Pomijając przymus - niektóre są naprawdę ciekawe. Bez próbowania nie odkryłbym np. dziadów, którzy spodobali mi się, prawdę mówiąc, bardzo.
Obrazek
,,Pijcie jak Polacy ale bądźcie równie dzielni jak oni" - Napoleon Bonaparte
josia94
Szczur Lądowy
Posty: 16
Rejestracja: niedziela, 5 lipca 2009, 17:13
Numer GG: 0

Re: Lektury szkolne

Post autor: josia94 »

Cichy;p pisze:ja ide do gimnazjum i tylko 1 lekture przeczytalem w 4 Klasie
No i nie masz się czym chwalić... Tym bardziej, że w podstawówce to lektury (przynajmniej jak dla mnie) były świetne. Taka np. "Ania z Zielonego Wzgórza", "Ten obcy', "Szatan z siódmej klasy", "W pustyni i w puszczy", czy "Pinokio"...
Cichy;p
Szczur Lądowy
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 17 lipca 2009, 13:24
Numer GG: 13771293
Skype: cichy9669
Lokalizacja: BUK

Re: Lektury szkolne

Post autor: Cichy;p »

Tylko ja miałem inne lektury. Niektore te co ty.
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Re: Lektury szkolne

Post autor: BAZYL »

Sihamaah pisze:Generalnie i dobry humanista nie musi przecież czytać tego wszystkiego, bo wiele lektur szkolnych to propagandowy chłam.
Bosh, propagandowy chłam to takie posty. Ile takiego propagandowego chłamu przeczytałeś? To że ktoś wyraża hasła swojej epoki poprzez dzieła literackie, to tylko jako świadectwo tamtych czasów i ułatwia odniesienie się czytelnika do nich. Ja nie wyobrazam sobie romantyzmu bez "Ody do młodości" - a to że Tobie się forma manifestu nie podoba, wcale nie skazuje danego tekstu na słabość.

A dobry humanista to taki człowiek, który m.in. dobrze zna lektury. Nie muszą się one mu podobać, ale znać je wypada. Inaczej będzie smiesznym małym krzykaczem (piszącym na forach, że lektury to propagandowy chłam), a nie humanistą.
gaudat pisze:Połowa klasyki (zwłaszcza tej polskiej) to chłam, więc wiele nie stracił.
Następny "yntelygent". Połowy klasyki to Ty nawet z tytułów nie potrafisz wymienić. Ćwierci nie będziesz potrafił przeczytać ze zrozumieniem. Ale ocenę potrafisz wystawić... Sobie przy okazji też wystawiłeś...
Cichy;p pisze:ja ide do gimnazjum i tylko 1 lekture przeczytalem w 4 Klasie (...)Tylko ja miałem inne lektory niektore te co ty.
Widać w każdym poście...
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
Tevery Best
Tawerniak
Tawerniak
Posty: 1271
Rejestracja: środa, 14 lutego 2007, 21:43
Numer GG: 10455731
Lokalizacja: Radzymin

Re: Lektury szkolne

Post autor: Tevery Best »

Gość ma w nicku emotkę, interpunkcję stosuje tylko do uśmieszków rodem z gadu, robi ortografy w słowie "lektura". Od razu widać, że czytelnik z niego, jak z koziego zada trąba...

Ontop: ja mam osobiście nieco rozszerzoną listę lektur, bo się do OLiJP szykuję, ale nawet mnie to cieszy. Mam listę dobrych książek i dość niewiele czasu, żeby je przeczytać - mi to pasuje.
Cichy;p
Szczur Lądowy
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 17 lipca 2009, 13:24
Numer GG: 13771293
Skype: cichy9669
Lokalizacja: BUK

Re: Lektury szkolne

Post autor: Cichy;p »

Może nie czytam całych lektur bo są w od której tam strony są nudne np ,,Robinson Crusoe" ale czytam inne książki o wile lepsze niż lektury szkolne
Ostatnio zmieniony sobota, 18 lipca 2009, 14:50 przez Cichy;p, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Re: Lektury szkolne

Post autor: BAZYL »

Cichy;p pisze:Może nie czytam lektur bo są nudne np ,,Robinson Crusoe" ale czytam inne książki o wile lepsze niż lektury szkolne
Skoro nie czytasz lektur, to nie możesz wiedzieć czy są nudne, czy nie.
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
Tevery Best
Tawerniak
Tawerniak
Posty: 1271
Rejestracja: środa, 14 lutego 2007, 21:43
Numer GG: 10455731
Lokalizacja: Radzymin

Re: Lektury szkolne

Post autor: Tevery Best »

Cichy;p pisze:Może nie czytam lektur bo są nudne np ,,Robinson Crusoe" ale czytam inne książki o wile lepsze niż lektury szkolne
Jeżeli twierdzisz, że "Robinson" jest nudny, to od razu widać, że się nie znasz ;P. Podaj lepiej te "o wile lepsze" książki. Bardzo mnie ciekawi, co to będzie.
Sihamaah
Bosman
Bosman
Posty: 1719
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 12:16
Numer GG: 11803348
Lokalizacja: Łóżko -> Lodówka -> Kibel -> Komputer (zapętlić)

Re: Lektury szkolne

Post autor: Sihamaah »

Bosh, propagandowy chłam to takie posty. Ile takiego propagandowego chłamu przeczytałeś? To że ktoś wyraża hasła swojej epoki poprzez dzieła literackie, to tylko jako świadectwo tamtych czasów i ułatwia odniesienie się czytelnika do nich. Ja nie wyobrazam sobie romantyzmu bez "Ody do młodości" - a to że Tobie się forma manifestu nie podoba, wcale nie skazuje danego tekstu na słabość.
Ej, ja rozumiem, że hasła swojej epoki itd. Ale jak Ci karzą czytać takie coś wciąż i wciąż w szkole, to używają tych tekstów jako właśnie propagandowego chłamu. A przecież jest wiele różnych, ciekawszych rzeczy do przeczytania, wiele ciekawszych zagadnień do omówienia. Zagadnień bardziej uniwersalnych czy też bardziej współczesnych, niż wynurzenia jakiegoś Mickiewicza. Z całym szacunkiem dla niego, bo nie wyobrażam sobie edukacji Polaka bez Mickiewicza w nawet sporych ilościach... Ale to narodowe pieprzenie, jakie mamy w szkole, to jest spore przegięcie ilościowe.
Mów mi Sih :)
Kanał IRC Tawerny RPG: [url=irc://irc.npircs.pl/tawerna-rpg]KLIK![/url]
Link nie działa? Używaj Opery lub zainstaluj Chatzillę, jeśli używasz Firefoxa. PS.[url=irc://quakenet/tawerna-rpg]STARY KANAŁ TUTAJ[/url]
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Re: Lektury szkolne

Post autor: BAZYL »

W szkołach poznajesz tylko ułamek tego, co wypada znać. Taka prawda. A propaganda jaką gdzies tam sobie roisz, to najwyżej skrzywienie Twoich nauczycieli, a na pewno nie lektur.
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
Sihamaah
Bosman
Bosman
Posty: 1719
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 12:16
Numer GG: 11803348
Lokalizacja: Łóżko -> Lodówka -> Kibel -> Komputer (zapętlić)

Re: Lektury szkolne

Post autor: Sihamaah »

Tylko mi się wydaje, że większość literatury polskiej, jaką omawiamy, to propaganda mająca pokazać, jaki naród jest ważny w życiu, jaka Polska jest wspaniała (i cierpiąca)? Wesele, Pan Tadeusz, Potop, Kordian, Lalka, Konrad Wallenrod. Wymieniać dalej?

Bo w gimnazjum to nieco inaczej wyglądało. Faraon był bardziej, uniwersalnym dziełem, tak samo Balladyna czy wiersze jak "W malinowym chruśniaku" :P Były "Bajki Robotów", był "Mały Książę". Poezja w liceum też jest podporządkowana "sprawie narodowej". A to coś o fortepianie wielkiego rodaka Chopina, a to nie rzucim ziemi. A z lektur to nawet "Faust" Goethego jest omawiany w taki sposób, mimo, że dzieło ma dużo więcej treści.

Może to teraz przemyśl, zamiast mnie opieprzać.
Mów mi Sih :)
Kanał IRC Tawerny RPG: [url=irc://irc.npircs.pl/tawerna-rpg]KLIK![/url]
Link nie działa? Używaj Opery lub zainstaluj Chatzillę, jeśli używasz Firefoxa. PS.[url=irc://quakenet/tawerna-rpg]STARY KANAŁ TUTAJ[/url]
Awatar użytkownika
BAZYL
Zły Tawerniak
Zły Tawerniak
Posty: 4853
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2004, 09:51
Numer GG: 3135921
Skype: bazyl23
Lokalizacja: Słupsk/Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Re: Lektury szkolne

Post autor: BAZYL »

Sihamaah pisze:Tylko mi się wydaje, że większość literatury polskiej, jaką omawiamy, to propaganda mająca pokazać, jaki naród jest ważny w życiu, jaka Polska jest wspaniała (i cierpiąca)? Wesele, Pan Tadeusz, Potop, Kordian, Lalka, Konrad Wallenrod.
Masz rację, wydaje Ci się. I dopóki nie sprawdzisz, to nie gadaj takich bzdur. Lektury w szkole są dobierane przekrojowo - najważniejsze dzieła, mające największy wpływ na naród w danej epoce. Wymieniłeś przykłady z czasów, gdy Polska była pod zaborami i wszyscy chcieli odzyskać wolność. To były najwazniejsze teksty tamtych epok, myślisz że sielanki czy inne takie byłyby lepsze dla tamtego okresu? No sorry...
Sihamaah pisze:Może to teraz przemyśl, zamiast mnie opieprzać.
Może pomyśl zanim będziesz pisał bzdury, wtedy nikt nie będzie miał Cię za głupca.

[Bez wycieczek osobistych mi tu, chłopaki. Bo psami poszczuję.]
Pierwszy Admirał Niezwyciężonej Floty Rybackiej Najjaśniejszego Pana, Postrach Mórz i Oceanów, Wody Stojącej i Płynącej...
Odium
Majtek
Majtek
Posty: 91
Rejestracja: środa, 6 sierpnia 2008, 23:51
Numer GG: 8941160
Lokalizacja: Szen-Berk
Kontakt:

Re: Lektury szkolne

Post autor: Odium »

Sihamaah pisze:Tylko mi się wydaje, że większość literatury polskiej, jaką omawiamy, to propaganda mająca pokazać, jaki naród jest ważny w życiu, jaka Polska jest wspaniała.
A co? Według Ciebie powinno pokazywać się, jaka to Polska jest beznadziejna i bezprzyszłościowa? Wychwalać inne narody zapominając o tym, w którym się urodziliśmy i wychowywaliśmy?
Obrazek
,,Pijcie jak Polacy ale bądźcie równie dzielni jak oni" - Napoleon Bonaparte
jokemaster
Marynarz
Marynarz
Posty: 284
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 15:33
Numer GG: 4340922
Lokalizacja: Big Village
Kontakt:

Re: Lektury szkolne

Post autor: jokemaster »

gaudat pisze: Połowa klasyki (zwłaszcza tej polskiej) to chłam, więc wiele nie stracił.
Zbrodnia i Kara to świetna książka. Lalka też nie jest zła.
Odium pisze:Zapytaj tę Yntelygentną część uczniów.
A mogę zapytać kumpla który z rozszerzonej maty miał 86 % i jednocześnie jest nałogowym palaczem ?
Odium pisze:Co tu dużo mówić. Twoja wola, twoja przyszłość.
Moja wola moja przyszłość moje studia.
Odium pisze:Lektury(nie wszystkie) są ważne. Autor nie uzyskał prestiżu, ponieważ napisał "chłam zabierający biednym uczniom czas". Literatura występuje w różnych odmianach- fantasy, historia, s-f, kryminał. Według mnie, każdy z nas powinien znać choć kilka przykładów książek z każdego gatunku. To właśnie nazywa się oczytaniem.
A wiec jeśli potrafię wymienić z 5 kryminałów i 5 nowel to jestem oczytany ? Super .
Odium pisze:A co? Według Ciebie powinno pokazywać się, jaka to Polska jest beznadziejna i bez przyszłościowa? Wychwalać inne narody zapominając o tym, w którym się urodziliśmy i wychowywaliśmy?
Jak przerobisz licealne lektury to wtedy odpisuj na posty o nich.
This is it, here I stand
I’m the light of the world, I feel grand
Got this love I can feel
And I know yes for sure it is real
Sihamaah
Bosman
Bosman
Posty: 1719
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 12:16
Numer GG: 11803348
Lokalizacja: Łóżko -> Lodówka -> Kibel -> Komputer (zapętlić)

Re: Lektury szkolne

Post autor: Sihamaah »

Odium pisze:Według Ciebie powinno pokazywać się, jaka to Polska jest beznadziejna i bezprzyszłościowa?
Ja w zasadzie coś takiego widzę w lekturach, właśnie najbardziej w Mickiewiczowej martyrologii ;) Wartość Polski w oddaniu, z zabiciu się dla innych. Idiotyczne szukanie własnej wartości w odniesieniu do innych narodów. Mickiewicz jakby odmawiał Polsce wartości poza tym, że może być ofiarą. I że musimy cierpieć, o tak, cierpieć za miliony... Człowieku, rzuć okiem na Transatlantyk.
Wychwalać inne narody zapominając o tym, w którym się urodziliśmy i wychowywaliśmy?
Aha, nie chwalić megalomańsko i fałszywie swojego narodu to chwalić inne i zapomnieć o swojej tożsamości narodowej? :roll:

bazyl pisze:Lektury w szkole są dobierane przekrojowo - najważniejsze dzieła, mające największy wpływ na naród w danej epoce.
Wiem. I to mi się nie podoba. Przeczytaj mój poprzedni post jeszcze raz. Nie widzę potrzeby ciągłego wałkowania tego tematu, gdy można mówić o bardziej uniwersalnych wartościach czy zdrowszych postawach, niż rozpaczanie nad sobą jak Konrad czy inne emo. Tak jest, warto omówić te rzeczy - ale są bardziej przydatne dla życia jednostki, jak i ludzi wokół niej, zagadnienia do omawiania w szkole. Nie sądzisz?
Mów mi Sih :)
Kanał IRC Tawerny RPG: [url=irc://irc.npircs.pl/tawerna-rpg]KLIK![/url]
Link nie działa? Używaj Opery lub zainstaluj Chatzillę, jeśli używasz Firefoxa. PS.[url=irc://quakenet/tawerna-rpg]STARY KANAŁ TUTAJ[/url]
ODPOWIEDZ